Jump to content



SEAGATE ή WESTERN DIGITAL???


bibis1416003194

Τι προτιμάτε??  

75 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Προσωπικές αιχμές .... Χμμμμ ...

Οκ αλλά μην το παίρνεις έτσι. Λίγο σκληρός στο λόγο έιμαι.... :daisy:

Κάτι ανάλογο με το αν είναι χοντρός ο Asterix ... :)

Τους ράπτορες τους έβαλα σαν παράδειγμα γιατί τους παλιούς τουλάχιστον τους θεωρούσα ότι καλύτερο και όχι για να κάνω σύγκριση, ούτε για να πω ποιός είναι πιο γρήγορος δίσκος ο δικός μου ο δικός σου ο δικός του ...

Αυτό έλλειπε ...

Δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω κάτι.

Επίσης απέφυγα να πω τη γνώμη μου γιατί θα έλεγα θεωρίες μια και δεν έχω τις πραγματικές προδιαγραφές των SATA controller.

Το PDF αρχείο όμως που έδωσα, έχει επίσημα στοιχεία και εξηγεί πολλά πράγματα.

Αφού όμως επιμένεις να κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση, θα γράψω τις θεωρίες μου.

Τις λέω θεωρίες μια και δεν έχω πρόχειρα αποδεικτικά στοιχεία ούτε πρόκειται να ψάξω να στηρίξω όσα θα πω.

Για το burst που λες, έχω ποστάρει και 400 απενεργοποιόντας το write caching (οπότε αυξάνει η ταχύτητα του read caching).

Αυτό το λέω για να ενισχύσω το δικό σου ερώτημα που παράλληλα είναι και δικό μου.

Μη νομίζεις οτι έχω τις απαντήσεις μια και όπως ξέρεις το επάγγελμά μου δεν έχει σχέση με αυτά.

Μην ξεχνάμε λοιπόν οτι ο controller είναι διπλός και δεν ξέρουμε πραγματικά που μπορεί να φτάσει με δύο ή με τέσσερις δίσκους (συνολικά και στα δυο κανάλια).

Ίσως ενισχύεται το πρώτο κανάλι του controller από το δεύτερο κανάλι όταν είναι άδειο.

Δηλαδή πιστεύω οτι το burst θα μείνει ίδιο είτε έχουμε 2 είτε έχουμε 4 δίσκους σε RAID-0.

Επίσης πιστεύω οτι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει στο σύνολό του ο controller και από τα 4 ports που έχει.

Και η ταχύτητα αυτή διαφέρει αν έχουμε SATA1 ή SATA2.

Σε SATA1 φαίνεται το HD tach να φτάνει μέχρι τα 230 και με SATA2 τα 440 (σε μονάδες μέτρησης του HD-Tach).

Επίσης μην ξεχνάμε και το περιθώριο που πρέπει να υπάρχει.

Πάντως νομίζω οτι δεν μπορούμε να μετρήσουμε την πραγματική μέγιστη δυνατότητα μεταφοράς του controller με το HD tach.

Ενδεικτικές συγκριτικές τιμές παίρνουμε.

Πρόσεξες οτι η ταχύτητα ανάγνωσης στα πρώτα 250GB με δυο δίσκους υχηλής πυκνότητας σε RAID-0 φτάνει τα 130ΜΒ/s?

Μια χαρά ταχύτητα είναι με μισογεμάτους τους δίσκους (με 250GB δεδομένων).

Οι απλοί δίσκοι (όχι κάθετης εγγραφής, ούτε υψηλής πυκνότητας, ούτε 15000στροφών) μόνοι τους πιάνουν 60ΜΒ/s όπως λέει το άρθρο που έδωσα.

Παλιότερα ήξερα οτι είχες τους νέους 150GB ράπτορες, αλλά και οι παλιοί δείχνουν τα δόντια τους μια και πιάνουν 107.2MB/s μέση ταχύτητα ανάγνωσης.

Αν δεν κάνω λάθος, η μέση ταχύτητα ανάγνωσης αναφέρεται σε τυχαία προσπέλαση και όχι σε σειριακή ανάγνωση.

Για μένα αυτή είναι η σημαντικότερη τιμή στο HD tach.

Aποτελεί συνιστώσα όλων των υπόλοιπων παραμέτρων όπως είναι το burst speed και το random access seek time.

(Υπάρχουν βέβαια αρκετά παλιά άρθρα όπου γράφουν οτι το random access seek time ήταν το σημαντικότερο κριτήριο για ένα δίσκο, αλλά η προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι έχουν πια ξεπεραστεί και είναι θέμα μεθοδολογίας μέτρησης και ορισμού)

Η μεγάλη τιμή στους ράπτορες δικαιολογείται από την αυξημένη ταχύτητα περιστροφής του δίσκου που δίνει φοβερό random access seek time.

Στους SATA2 η μεγάλη τιμή δικαιολογείται από την αυξημένη πυκνότητα των δεδομένων, από τη λειτουργία του NCQ (άρα μικρότερες μετακινήσεις κεφαλής) και στην δυνατότητα μεταφοράς μεγαλύτερου όγκου δεδομένων μέσω του controller στη μονάδα του χρόνου σε burst mode.

Επίσης υποθέτω οτι ίσως το αυξημένο μέγεθος ενός δίσκου να επιρρεάζει αρνητικά το random access seek time. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Όσο για τη διαφορά μεταξύ SATA 1.5Gb/s και SATA 3Gb/s δε νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη. Είπαμε, το access time μετράει. Και αυτό δεν αλλάζει. Πολύ καλό το transfer rate ομολογουμένως πάντως.

Aν μετράει το access time περισσότερο, τότε να ρωτήσω κάτι (το χαβά μου εγώ...): 12,8 που έχω με τους seagate της υπoγραφής είναι αισθητά καλύτερο απο το 14 των samsung sataII 250GB; Στην πράξη κάνει διαφορά;

Επίσης έχει ένα ωραίο συγκριτικό εδώ: http://www23.tomshardware.com/storage.html?modelx=33&model1=121&model2=274&chart=41 όπου παρατηρούμε ότι οι seagate sata I έχουν καλύτερο access time, αλλά και Ι/Ο operations per second ενώ οι samsung υπερτερούν σε read/write.

Βέβαια δεν ξέρω αν οι samsung είναι μετρημένοι με sataII κοντρολερ αλλά υποθέτω πως ναι.

Βρήκα επίσης πολλά συγκριτικά raid vs not raid και τα μισά λένε ότι υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά σε καθημερινή χρήση desktop και τα άλλα μισά ότι ουδεμία διαφορά πρακτικά υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα πράγματα είναι μπερδεμένα με τους δίσκους. Υπάρχουν και στις δυο περιπτώσεις δύο στρατόπεδα. Οι μεν υποστηρίζουν ότι το access time είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό, οι δε ότι το transfer rate μετράει πιο πολύ. Αντίστοιχα υπάρχουν οι υποστηρικτές του RAID-0 και οι επικριτές του.

Ένα κοινό σημείο και για τα δύο ζητήματα όμως είναι ένα: Κανείς δεν κάνει τις σωστές μετρήσεις που αναδεικνύουν τη σημαντικότητα του access time και την ώθηση που δίνει στο σύστημα το RAID-0. Και αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχουν κατάλληλα benches για αυτό το σκοπό. Το access time, όσο πιο χαμηλό είναι, τόσο πιο γρήγορα ο δίσκος "διαβάζει" τα δεδομένα. Αυτό δεν είναι χρήσιμο σε μεγάλα αρχεία (.vob και τα συναφή) αλλά σε διαχείριση πολλών και μικρών αρχείων, δηλαδή στη σωστή διαχείριση του λειτουργικού και στην διαχείριση των αρχείων προγραμμάτων ή παιχνιδιών. Τα παιχνίδια δεν έχουν μεγάλα αρχεία, τα .pak τους είναι συμπιεσμένα αρχεία με πολλές εκατοντάδες αρχεία μέσα τα οποία, όσο πιο καλό access time έχει ο δίσκος, τόσο πιο γρήγορα τα διαχειρίζεται. Γι αυτό και η πτώση στα loading times.

Το RAID-0 από την άλλη, μπορεί μεν να κάνει μπαμ ότι ανεβάζει το transfer rate, αλλά δεν δείχνουν οι μετρήσεις πόσο πιο άνετο κάνει το μηχάνημα, αυτό που λέμε ότι του δίνει άλλον "αέρα". Ειδικά όταν η συστοιχία γίνεται στους δίσκους του λειτουργικού, βοηθάει στην πιο γρήγορη μετακίνηση των αρχείων, πράγμα που δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα στην εκτέλεση των εντολών. Υπάρχουν πολλοί που λένε ότι το μόνο που κάνει το RAID-0 είναι γρηγορότερη εκκίνηση. Αυτό είναι λάθος. Ειδικά όταν μιλάμε για συστοιχία με ράπτορες, η καθημερινή χρήση του η/υ αλλάζει εμφανώς προς το καλύτερο και είναι κάτι που το διαπιστώνει κάποιος όταν μετά από αρκετές ώρες εξοικείωσης με το RAID-0, πάει σε σύστημα με απλούς δίσκους. Η διαφορά φαίνεται ακόμα και χωρίς χρονόμετρα.

Μην ξεχνάς ότι το σημαντικότερο bottleneck των η/υ σήμερα είναι οι δίσκοι. Όταν λοιπόν τους κάνουμε γρηγορότερους, λογικό είναι το σύστημα να αποκτήσει άλλον "αέρα".

Πάντως γενικά για μένα και το transfer rate και το access time είναι εξίσου σημαντικά. Όσο πιο ψηλά το πρώτο και όσο πιο χαμηλά το δεύτερο, τόσο καλύτερα για το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 16:52]

Πάντως γενικά για μένα και το transfer rate και το access time είναι εξίσου σημαντικά. Όσο πιο ψηλά το πρώτο και όσο πιο χαμηλά το δεύτερο, τόσο καλύτερα για το σύστημά σου.

Σίγουρα. Αλλά όταν έχω να επιλέξω μεταξύ 2x160 seagate 160GB sata I και 2x250 samsung sata II, που οι μεν έχουν καλύτερο access time & αξιοπιστία και οι δε καλύτερο tranfer rate, ησυχία και sata II, άντε να αποφασίσω...

Και μην μου πείτε να δοκιμάσω διότι το να ξηλώσω τους seagate και να κάνω raid τους samsung είναι υπερβολική φασαρία!

Oσο για το σύστημα, και παιχνίδια έχει αλλά και video επεξεργάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το με κλειστά μάτια.

Αξίζει τον κόπο και θα το δεις.

Θα έχεις να μπουτάρεις και από δύο λειτουργικά σε περίπτωση που κολλήσει το ένα.

Φαντάζομαι θα έχεις τους δύο Seagate στα πορτ 1-2 σε RAID-0 και τους άλλους δύο στα 3-4 πάλι σε RAID-0.

Αντέγραψε τα πάντα από τους samsung στους Seagate.

Για να μην μπερδευτείς βγάλε τους δύο Seagate και άσε τους άλλους δύο στα 3-4 όπως ήταν.

Σβύσε το RAID, σβύσε σε κάθε δίσκο τα Partition και ξαναφτιάξε το RAID-0.

Δήλωσε το boot.

Ετοίμασε μια δισκέτα με τους τελευταίους οδηγούς SATA RAID της Nvidia.

Εγκατέστησε τα Windows XP SP2 (να έχεις σωστά Windows SP2 στο CD) πατώντας από την αρχή F6 ώστε να εγκαταστήσεις και τους δύο οδηγούς που έχει η δισκέτα.

Όταν τελειώσει η εγκατάσταση βάλε ξανά πάνω τους Seagate στα πορτ 1-2, μπες στο BIOS και στο RAID. Δήλωσε boot τη συστοιχία των samsung και στα δύο.

Όταν θελήσεις να μπουτάρεις από τους Seagate κάνεις το ίδιο (και στα δύο).

Με αυτό τον τρόπο δεν μπερδεύονται οι δύο εγκαταστάσεις.

Βέβαια αυτή είναι η γενική ιδέα.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις δύο partition στη νέα συστοιχία των samsung.

Ένα με 100GB για το λειτουργικό και τα προγράμματα και το υπόλοιπο για τα αρχεία κλπ.

Για να μην εγκαθιστάς όλα τα προγράμματα από την αρχή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα που έχεις για restore ή αν το partition του λειτουργικού είναι 100Gb να φτιάξεις ένα automated system recovery με το Windows Backup.

Τεσπα, ξέρεις ...

Θα φας μια μέρα με αυτά, αλλά αξίζει τον κόπο να έχεις δύο λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε ευχαριστώ που για άλλη μιά φορά βοηθάς και μάλιστα τόσο επεξηγηματκά!

Νομίζω όμως ότι δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω...

Ρίξε αν μπορείς μιά ματιά στο πρώτο ποστ στο http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=381793#post381793 και θα δεις τι ακριβώς με προβληματίζει.

Αυτή τη στιγμή έχω 2 μηχανάκια (ένα κύριο μηχάνημα γιά όλα και ένα home theater PC) και 5 δίσκους: 2x160 seagate 7200.7 NCQ raid 0 (στο κύριο πσ), 2x250 samsung sata ii (καινούριους) και έναν 200GB seagate 7200.7(στο HTPC).

Xρειάζομαι δε τουλάχιστον έναν δίσκο για εξωτερικό.

Οπότε παίζουν όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί. Όμως δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τους 4 στο κύριο μηχάνημα διότι εκεί δεν χρειάζομαι πολύ αποθηκευτικό χώρο και επίσης θέλω οπωσδήποτε να φτιάξω και εξωτερικό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ήδη να αγοράσεις από το Internet τους ακριβούς 750GB SATA II δίσκους με 499$

http://www.mwave.com/mwave/skusearch.hmx?SCriteria=AA46350&CartID=done&nextloc=

http://www.shopping.com/xFS-Seagate_ST3750640AS~NS-1~linkin_id-3059666

Είναι απίστευτοι δίσκοι, με κάθετη εγγραφή.

Δες χαρακτηριστικά

Formatted Gbytes: 750 (512 bytes/sector)

Interface: Serial ATA II with NCQ

Cache: 16 MB

Spindle Speed: 7200 RPM

Average Seek Read/Write: 8/9 msec

Internal Transfer Rate: 95 MB/sec

Max. External Transfer Rate: 300 (Mbytes/sec)

Max Sound: 2.7 bells

Δεν ξέρω πότε θα τους φέρει κάποιος στην Ελλάδα.

Αν τους πάρεις από το Internet πρόσεξε γιατί υπάρχουν και IDE και SATA.

Link to comment
Share on other sites

ΥΜΑΡΤΟΝ!!!

δεν μου αρεσαν ποτε οι αγορες απο εξωτερικο αλλα δεν εχω και τα λεφτα που θελουν οι 750 αρηδες

αντε για 250-300 να παω...

ξερεις ποτε περιπου θα ερθουν?πανω απο μηνα???πειτε μου αμα ειναι για να μην παρω τον παλιο...

αν ειναι μεχρι 1-2 εβδομαδες παλευεται...περιμενω...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.