Jump to content



SEAGATE ή WESTERN DIGITAL???


bibis1416003194

Τι προτιμάτε??  

75 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:56]

Δεν ξέρω πως σας έχουν προκύψει αυτά τα συμπεράσματα περί αξιοπιστίας Seagate (aka ίδιοι με τους WD) αλλά η δική μου εμπειρία (ειδικά τα τελευταία χρόνια) δείχνει ότι οι Seagate είναι μακράν οι πιο αξιόπιστοι.

Ειδικά δε για τις τελευταίες παρτίδες των WD (και μάλιστα και για μεγάλα μοντέλα με 5 χρόνια εγγύηση....) ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα....

Κατά τα άλλα, από την στιγμή που δεν πας σε Raptor, οι διαφορές ταχύτητας είναι πολύ μικρές και συνήθως μη αισθητές σε καθημερινή χρήση, με αποτέλεσμα (κατά τη γνώμη μου πάντα) να μην αξίζει να θυσιάσεις την αξιοπιστία.

Tα τελευταία δύο χρόνια, από σχεδόν τα μισά καταστήματα της Θεσσαλονίκης αυτό ξέρω. Στοίβες οι Seagate δίπλα από τους WD, ενώ τους Maxtor τους παίρναν με τις κούτες. Προσωπική εμπειρία έχω με Maxtor (έχουν καεί άφθονοι), κανα δυο WD και κανέναν Seagate. Μ'αρέσει να ακούω γνώμες και από άλλους ανθρώπους του χώρου γιατί έτσι καταρρίπτονται κάποιοι μύθοι (κάποτε όλοι σχεδόν πίστευαν ότι οι Western Digital είναι άφθαρτοι - divine).

Γενικά πάντως από ταχύτητα είδα τη Ηitachi να μπαίνει αρκετά δυναμικά τελευταία. Συνηθιζα να βλέπω την WD μπροστά και τώρα αυτό άλλαξε. Γι αυτό και αν έπαιρνα γρήγορο δίσκο (εξαιρουμένων των Raptor) θα ήταν Hitachi. Αλλιώς, αν ήθελα αποθήκη, εύκολα Seagate (τα 5 χρόνια είναι μεγάλο δέλεαρ).

Για τους Raptors, αν στηθούν σε RAID-0 η διαφορά στην ταχύτητα φαίνεται πιστεύω. Το κόστος όμως είναι υπερβολικό για έναν απλό χρήστη. Αναρωτιέμαι γιατί οι άλλες εταιρείες δεν έχουν παρουσιάσει μετά από ΤΟΣΑ χρόνια μια δικιά τους απάντηση-λύση (εκτός των SCSI) μπας και πέσει λίγο η τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gznp

Αναρωτιέμαι γιατί οι άλλες εταιρείες δεν έχουν παρουσιάσει μετά από ΤΟΣΑ χρόνια μια δικιά τους απάντηση-λύση (εκτός των SCSI) μπας και πέσει λίγο η τιμή τους.

Αυτή είναι μία ωραία ερώτηση.

Και τώρα που η Seagate ανακοίνωσε και νέα μοντέλα με Perpendicular recording πάλι μόνο για SCSI είναι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

γιατι ποτε δεν με εχει απογοητευσει....

Μία φορά θα σε ''απογοητεύσει'' ο δίσκος και όταν χάσεις όλα τα αρχεία σου και συνειδητοποιήσεις πόσα πράγματα έχεις μέσα και τι αξίζουν αυτά θα το ξανασκεφτείς...

(δεν μιλάω προσωπικά για εσένα - ούτε και για την WD).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Μία φορά θα σε ''απογοητεύσει'' ο δίσκος και όταν χάσεις όλα τα αρχεία σου και συνειδητοποιήσεις πόσα πράγματα έχεις μέσα και τι αξίζουν αυτά θα το ξανασκεφτείς...

(δεν μιλάω προσωπικά για εσένα - ούτε και για την WD).

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Απο θόρυβο......, βάλτε το αυτί σας δίπλα σε έναν Seagate και ένα WD μετά απο καιρό και θα καταλάβετε (μιλάω για idle.. εκεί μετράει ο θόρυβος). ’μεση συνέπεια της ποιοτικότερης κατασκευής των Seagate.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά ευχαριστώ για τις γνώμες!!

βλέπω ότι προηγείται ο seagate!!

να σας πω και την αλήθεια και εμένα ο seagate είναι αρκετά θορυβώδης μπορώ να πω αλλά κολλάω ότι έχει καλή εγγύηση και ότι άκουσα για τους wd κάποια κομμάτια τελευταία ότι βγήκαν προβληματικά!

βέβαια θέλω να δω και τον hitachi λίγο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω!αλλά επειδή έχω βαρεθεί να κάνω rma από άθλια μαγαζιά και να με ταλαιπωρούν χωρίς λόγο,θέλω να πάρω από μαγαζί με σωστό service(εύχομαι να μην τύχει βέβαια)!οπότε με τον hitachi υπάρχει αυτό το πρόβλημα!

λέτε να το σκεφτώ ή είναι στα ίδια με τους άλλους 2 ποιοτικά!(περίπου εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικά "benches" ???

Κανένα συγκριτικό bench επιδόσεων, ταχυτήτων, αξιοπιστίας κτλ???

ΥΓ To Speed Fan με το S.M.A.R.T σου δίνει τη δυνατότητα να δεις κατά πόσο ζει ο σκληρός ;)

Link to comment
Share on other sites

apo 5 wd οι 2 χαλασμενοι και ο τριτος απο θορυβο δεν μπορουσα να το ξεχωριζω απο την ηλεκτρικη σκουπα (αλλα ευτυχως εντος εγγυησης και οι τρεις)

2 seagate που συνεχιζουν να υπηρετουν αξιοπιστα την θητεια τους.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω πολλες εμπειριες με seagate,εδω και 10 περιπου χρονια δουλευω με wd,δεν ειχα καποιο προβλημα με πανω απο 12 μοντελα που εχουν περασει απο τα χερια μου.η τεχνολογια βεβαια εξελισεται ραγδαια,οχι τοσο στους δισκους αλλα και σε αυτους.τα τελαυταια χρονια ακουω ολο και καλυτερα λογια για τους Seagate.το κλειδι στους δισκους ειναι η ψυξη και η σωστη τροφοδοσια.κατασκευαστικα δεν νομιζω να διαφερουν πολυ οι συγχρονοι δισκοι του εμποριου απο μαρκα σε μαρκα,αν δεν εισαι speed freak,θα σου προτεινα να παρεις value for monay gb/euro και την μεγιστη δυνατη εγγυηση,οποτε ψηφισα wd για συναισθηματικους κυριως λογους αλλα μαλλον τωρα θα αγοραζα seagate.δεν σε βοηθησα πολυ το ξερω.:D

p.s. παντος εχω αγορασει δυο απο αυτους τους 250KS με τα 16 mb και μπορω να πω οτι ειναι πολυ αξιοπρεπεις σε επιδοσεις και αρκετα υσηχοι και κρυοι σε σχεση με παλιοτερους ατα wd ιδιας χωρητικοτητος.απροβληματιστοι δισκοι μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν ξέρω πως σας έχουν προκύψει αυτά τα συμπεράσματα περί αξιοπιστίας Seagate (aka ίδιοι με τους WD) αλλά η δική μου εμπειρία (ειδικά τα τελευταία χρόνια) δείχνει ότι οι Seagate είναι μακράν οι πιο αξιόπιστοι.

Ειδικά δε για τις τελευταίες παρτίδες των WD (και μάλιστα και για μεγάλα μοντέλα με 5 χρόνια εγγύηση....) ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα....

Για τι μέγεθος δειγματοληψίας μιλάμε; Γιατί άμα κάνω paste εδώ μέσα το excelάκι των τελευταίων 12 μηνών με όλες τις αντικαταστήσεις, θα πέσουνε μασέλια (και θα χάσω και τη δουλειά μου σαφώς :ρ )

Ας πούμε ότι μόνο από IDE & SATA δίσκους, οι Maxtor αποτελούν ένα "βαρβάτο" ~55%, Seagate & WD είναι μεταξύ 15-16% έκαστος ενώ Fujitsu & Hitatchi είναι τα αστέρια αξιοπιστίας με κάτω από 10% έκαστος.

Από το 55% των Maxtor, ένα 35% είναι μια συγκεκριμένη σειρά, της οποίας το όνομα δε μπορώ να πω, η οποία είναι η μια από τις δυο όλες κι όλες σειρές που αποσύρθηκαν ως proactive replacement (η άλλη σειρά ήταν οι "Deathstar";) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Για τι μέγεθος δειγματοληψίας μιλάμε; Γιατί άμα κάνω paste εδώ μέσα το excelάκι των τελευταίων 12 μηνών με όλες τις αντικαταστήσεις, θα πέσουνε μασέλια (και θα χάσω και τη δουλειά μου σαφώς :ρ )

Ας πούμε ότι μόνο από IDE & SATA δίσκους, οι Maxtor αποτελούν ένα "βαρβάτο" ~55%, Seagate & WD είναι μεταξύ 15-16% έκαστος ενώ Fujitsu & Hitatchi είναι τα αστέρια αξιοπιστίας με κάτω από 10% έκαστος.

Από το 55% των Maxtor, ένα 35% είναι μια συγκεκριμένη σειρά, της οποίας το όνομα δε μπορώ να πω, η οποία είναι η μια από τις δυο όλες κι όλες σειρές που αποσύρθηκαν ως proactive replacement (η άλλη σειρά ήταν οι "Deathstar";) )

Δείγμα υποθέτω σαφώς μικρότερο από το δικό σου (σκοπεύω να το αυξήσω όμως με την λήψη νέων προσφορών: Μαζί με κάθε πακέτο Babilicius θα δίνουμε και ένα δίσκο δώρο :p) αλλά όχι αμελητέο (και εν πάση περιπτώσει άλλο να το βλέπεις με μάτια σου και άλλο να το ακούς).

Δεν λέω ότι δεν σε πιστεύω το αντίθετο μάλιστα.

Κατά βάση συμφωνούμε με μόνη διαφορά το μικρό ποσοστό θνησιμότητας που δίνεις στους WD το οποίο δεν συμβαδίζει με αυτά που βλέπω τον τελευταίο καιρό.

Ίσως εκεί είναι η διαφορά μας: Ειδικά για τους WD, εγώ μιλάω για τους τελευταίους 2-4 μήνες όπου τα νέα μοντέλα (SATAII, 16MB, RAPTOR) πεθαίνουν (DOA) με απίστευτους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ίσως εκεί είναι η διαφορά μας: Ειδικά για τους WD, εγώ μιλάω για τους τελευταίους 2-4 μήνες όπου τα νέα μοντέλα (SATAII, 16MB, RAPTOR) πεθαίνουν (DOA) με απίστευτους ρυθμούς.

Δεν είναι εκεί η διαφορά μας: τα αποτελέσματα που σου λέω, συμπεριλαμβάνουν και τις σειρές desktop, workstation και business PCs. Πολύ πιο πιθανόν η διαφορά να οφείλεται στη διαφορά χώρας, που κατά συνέπεια σημαίνει και διαφορετικές παρτίδες ;)

[EDIT]

btw ψήφισα WD γιατί καμιά άλλη εταιρία δεν έχει τα cohones να βγάλει raptor-like σκληρούς εδώ και τόσα χρόνια. Ακόμα και χωρίς ανταγωνισμό, ακόμα κι αν σχεδόν 2 χρόνια μετά ο μικρός έχει 100+, δεν παύουν να είναι ό,τι πλησιέστερο στο απίστευτο feeling των SCSI :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.