Jump to content



SEAGATE ή WESTERN DIGITAL???


bibis1416003194

Τι προτιμάτε??  

75 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

λοιπόν παίδες πήγα και πήρα σήμερα τελικά τον Seagate ST325082 4AS SATA II!

μου έκανε εντύπωση ότι είναι αρκετά πιο γρήγορος απο τον 120 που έχω!πολύ καλύτερο score στο bench!

ο καιρός βέβαια θα δείξει!!!

Ο ST120GB μου βγάζει speed γύρω στις 55.000 και κατι

post-1960-1416072555,2664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Seagate για τα 5 χρόνια εγγύηση, γιατί δεν μου έχει χτυπήσει Seagate

ενώ μου έχει χτυπήσει Western Digital, γιατί έχει NCQ και για το ότι είμαι απόλυτα

ευχαριστημένος από τον 7200.9 200GB S-ATA που έχω.

Τα 16ΜΒ cache δεν δίνουν τίποτα το ιδιαίτερο σε επιδόσεις, ενώ το NCQ δίνει.

Και όπως έχω ξαναπεί, δεν πιστεύω να είναι τυχαίο που δίνει 5 χρόνια εγγύηση η Seagate.

Και συγκεκριμένα προτείνω τον

Barracuda 7200.9 SATA NCQ 3Gb/s ST3250824AS

Και τον βρίσκεις εδώ, εδώ κι εδώ.

edit: Τώρα το είδα ότι πήρες το μοντέλο που θα σου πρότεινα... :D

Μεγειες bibara!!:p

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ gznp!!

επι της ευκαιρίας θέλω να ρωτήσω άμα ξέρει κανείς την διαφορά που έχει όταν ο δίσκος είναι Δυναμικός ή Βασικός?

κάτι άκουσα ότι όταν είναι δυναμικός δεν σου αφήνει να πειράξεις τα δεδομένα του όταν τον συνδέεις κάπου αλλού!κάτι σαν ασφάλεια δηλαδή!αληθεύει αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν είναι εκεί η διαφορά μας: τα αποτελέσματα που σου λέω, συμπεριλαμβάνουν και τις σειρές desktop, workstation και business PCs. Πολύ πιο πιθανόν η διαφορά να οφείλεται στη διαφορά χώρας, που κατά συνέπεια σημαίνει και διαφορετικές παρτίδες ;)

[EDIT]

btw ψήφισα WD γιατί καμιά άλλη εταιρία δεν έχει τα cohones να βγάλει raptor-like σκληρούς εδώ και τόσα χρόνια. Ακόμα και χωρίς ανταγωνισμό, ακόμα κι αν σχεδόν 2 χρόνια μετά ο μικρός έχει 100+, δεν παύουν να είναι ό,τι πλησιέστερο στο απίστευτο feeling των SCSI :)

Τι να πω ρε Πέτρο...

Απλώς τις τελευταίες 2 ημέρες πέθαναν 2 (ακόμα) Raptors (ένας 74αρης: 2 λεπτά αφού βγήκε από το σακουλάκι του και ένας 150αρης: Μετά από 2 εβδομάδες λειτουργίας) στο δικό μου μηχάνημα....

Και όλοι (αυτοί και άλλοι) με το ίδιο σύμπτωμα: Ακούς την κεφαλή να ''χτυπιέται'' και το μοτέρ να ''σβήνει'' και να ''ανάβει''.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 20:10]

Τι να πω ρε Πέτρο...

Απλώς τις τελευταίες 2 ημέρες πέθαναν 2 (ακόμα) Raptors (ένας 74αρης: 2 λεπτά αφού βγήκε από το σακουλάκι του και ένας 150αρης: Μετά από 2 εβδομάδες λειτουργίας) στο δικό μου μηχάνημα....

Και όλοι (αυτοί και άλλοι) με το ίδιο σύμπτωμα: Ακούς την κεφαλή να ''χτυπιέται'' και το μοτέρ να ''σβήνει'' και να ''ανάβει''.....

Εγώ τι να πω, τους έχω ζορίσει ομολογουμένως τους δικούς μου με αρκετά benches και stressαρίσματα αλλά πάντα φροντίζω να είναι δροσεροί. Ο 12άρης που έχω βάλει κάνει τη δουλειά του και ακόμα και μετά από πολλές επαναλήψεις hd-tach οι δίσκοι δεν έχουν πάνω από 40 βαθμούς. Ελπίζω να μην πάθω ποτέ τίποτα παρόμοιο αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις.

Γενικά όμως είναι ντροπή για εταιρείες οι οποίες δίνουν 5ετείς εγγυήσεις στα προϊόντα τους και αυτά να σκάνε. Είτε λέγεται Seagate, είτε Western Digital, είναι απαράδεκτο. Και ειδικά όταν:

1) Κανείς δε σε αποζημιώνει για τα πολύτιμα δεδομένα που έχασες.

2) Δεν έχεις ούτε κατα διάννοια προσπαθήσει να overclockάρεις τους δίσκους σου.

3) Σκας παραπάνω λεφτά μόνο και μόνο για την εγγύηση. Εδώ δεν είναι "αχ τι ωραία θα έχω +2 χρόνια εγγύηση, πάμε να το κάψουμε-ξεσκίσουμε-ξεζουμίσουμε", εδώ αν χαλάσει θα χάσεις δεδομένα. Το θέμα είναι αν χαλάσει, να χαλάσει στα 4+ χρόνια και όχι στις 2 βδομάδες. Και ειδικά για τους Seagate αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί πολύ απλά κανείς νοήμων άνθρωπος δεν έχει τη συλλογή από μουσική-ταινίες-προγράμματα στους Raptors του. Όταν λοιπόν χάσεις τα 200+ GB σου (μου θέλουν και 750 τώρα) ήθελα να ξερα, που θα κρατούσες backup? Και γιατί στο φινάλε να σκάσω άλλα 20+ ευρώ για DVD και να χάσω τόσο χρόνο για να κάνω backup κάτι το οποίο θα έπρεπε να ξέρω πως είναι αρκετά ασφαλές για τα επόμενα 5 χρόνια?

Sorry για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Τι να πω ρε Πέτρο...

Απλώς τις τελευταίες 2 ημέρες πέθαναν 2 (ακόμα) Raptors (ένας 74αρης: 2 λεπτά αφού βγήκε από το σακουλάκι του και ένας 150αρης: Μετά από 2 εβδομάδες λειτουργίας) στο δικό μου μηχάνημα....

Και όλοι (αυτοί και άλλοι) με το ίδιο σύμπτωμα: Ακούς την κεφαλή να ''χτυπιέται'' και το μοτέρ να ''σβήνει'' και να ''ανάβει''.....

Κακή παρτίδα; Γκαντέμης χρήστης; Μάπα εισαγωγέας; Μήπως να μη τα έγραφες αυτά μέσα σε ένα φόρουμ, στο οποίο έχεις πελάτες; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [20-04-2006 18:50]

Δεν είναι εκεί η διαφορά μας: τα αποτελέσματα που σου λέω, συμπεριλαμβάνουν και τις σειρές desktop, workstation και business PCs. Πολύ πιο πιθανόν η διαφορά να οφείλεται στη διαφορά χώρας, που κατά συνέπεια σημαίνει και διαφορετικές παρτίδες ;)

[EDIT]

btw ψήφισα WD γιατί καμιά άλλη εταιρία δεν έχει τα cohones να βγάλει raptor-like σκληρούς εδώ και τόσα χρόνια. Ακόμα και χωρίς ανταγωνισμό, ακόμα κι αν σχεδόν 2 χρόνια μετά ο μικρός έχει 100+, δεν παύουν να είναι ό,τι πλησιέστερο στο απίστευτο feeling των SCSI :)

To τελευταιο αδερφε(ελπιζω να μην σε πειραζει το αδερφε :) )

το εχω ζησει καθημερινα και το ζω ακομα και οπως ειπες δεν συγκρινεται

με τιποτα.Αν και τους εχω σε απλη διαταξη(raid και τα ρεστα) οταν το πρωτοειδα

ειπα τελειωσε εδω ειμαστε.Κοστος ακριβο αλλα τι να κανουμε,δεν μπορουμε να

τα εχουμε ολα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε παιδιά από ότι κατάλαβα για όλες τις μάρκες ακούς αρνητικά όπως και σε πολλά πράγματα!γι αυτό και εγώ αρχίσει να κοιτάω πολύ το θέμα εγγύηση!(φυσικά συγκρίνωντας πράγματα ίδιας κατηγορίας και ποιότητας)!!όπως στο συγκεκριμένο θέμα αυτές οι 2 μάρκες

είναι της ίδιας κλάσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρωταω εδω μεσα γιατι το βρηκα πρωτο πρωτο αυτο το θεμα

καταρχην χρονια πολλα και καλη χωνεψη σε ολους μας...

αγορασα σημερα τον πρωτο μου raptor 36...θα δειξει την τριτη που θα παω σπιτι και θα τον βαλω

θελω ομως και εναν μεγαλο sata (250 η 300) και ελεγα να παω σε sata2

εχω DFI NF4 και εχω ακουσει καποια προβληματα ασυμβατοτητας με sata2

σκεφτομαι τον seagate που πηρε ο bibis

τι λετε?

επειτα ενας φιλος μου προτεινε τον maxtor diamond plus 10 με τα 16ΜΒ και λεει δεν θα εχει διαφορα που ειναι sata1 ισα ισα επειδη εχει 16 ΜΒ

εγω κλεινω προς seagate (ιδιως διαβαζωντας ολο το θεμα αυτο) αλλα απο συμβατοτητα???

please πειτε κατι ρε μαγκες γιατι πρεπει μεχρι πεμπτη να το αγορασω το μαραφετι

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

παραθετω κατι απο τον mariosalice που ειπε σε αλλο θεμα

<<Πάρε τον Hitachi με κλειστά μάτια.

Σε περίπτωση που έχεις Nforce4 είναι μονόδρομος.

Είναι οι μόνοι που υποστηρίζουν και NCQ και 300mb/s χωρίς προβλήματα και με διαφορά γρηγορότεροι από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Αρκεί να ενεργοποιήσεις το SATA 300mb/s με το πρόγραμμα που δίνει η Hitachi.

Η Seagate δίνει ένα firmware update για κάποιους από τους νέους Seagate SATA 300mb/s που υποτίθεται οτι λύνει τα προβλήματα με τις μητρικές Nforce4 αλλά όχι πάντα.>>

εχει κανεις να αντιπαραθεσει κατι επαυτου??

μου το εχει πει και προσωπικα ο mariosalice αλλα πειτε κιεσεις κατι σχετικα με την συμβατοτητα

thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα, πάρε τον Hitachi. Αν όχι και σε ενδιαφέρει να έχεις +2 χρονάκια εγγύηση, Seagate. Το αν θα είναι συμβατοί δε νομίζω να τίθεται καν σα θέμα, μια χαρά θα δουλεύουν και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά λογικά κάποιο patch-utility θα ενεργοποιεί και στους Samsung το SATAII. Πάντως γενικά οι διαφορές σε standalone δίσκους είναι μικρές, εκεί που οι Hitachi έχω δει να πηγαίνουν πολύ καλά (και οι 80ρηδες και οι 160ρηδες και οι 250ρηδες) είναι σε RAID-0.

Link to comment
Share on other sites

στα σχετικά reviews που είδες για τους hitachi, ότι είναι γρήγοροι, τι τσιπάκια έχουν αυτοί που τους δοκιμάσανε?δεν έχει κανεις nforce 4???

πάντως δεν θα βγάζανε κανένα διορθωτικό bios για την ασυμβατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρει κανείς σκληρό δίσκο Seagate τουλάχιστον ας προτιμήσει τη σειρά

Barracuda 7200.10 SATA - 3G/S.

http://www.seagate.com/cda/products/discsales/personal/family/0,1085,761,00.html

Για πολλούς λόγους.

Θα έχουν λύσει το πρόβλημα με τους Nforce4, έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα εγγραφής όπως οι Hitachi με αποτέλεσμα λιγότερες μετακινήσεις κεφαλής και μεγαλύτερη ταχύτητα και έχουν τη νέα τεχνολογία κάθετης εγγραφής και νέο αθόρυβο μοτερ.

Εννοείται οτι δεν συζητάμε καν για SATA 1.5GB/s δίσκους (SΑΤΑ 1) σήμερα, όταν ήδη έχουν ανακοινωθεί για το 2007 οι SATA3.

Επίσης δεν συζητάμε για δήθεν SATA 2 δίσκους χωρίς NCQ, όπως είναι οι WD που για μένα είναι απαράδεκτοι (παρ' ότι παλιά τους θεωρούσα τους καλύτερους).

Προσέξτε στο URL που έδωσα οτι οι δίσκοι της σειράς Barracuda 7200.10 SATA έχουν δύο αριθμήσεις για ίδια μοντέλλα.

Για παράδειγμα στα 750 Gb θα δείτε

ST3750840AS

ST3750640AS

Είδατε τη διαφορά?

Ένα 6 με ένα 8 αλλάζει.

Σύμφωνα με τη Seagate τα νούμερα 750840 και 750640 είναι η χωρητικότητα των δίσκων.

Υποπτεύομαι οτι κάποιες παρτίδες τους βγήκαν σκάρτες κατά το φορμάρισμα με μικρότερη χωρητικότητα.

Με λίγα λόγια προτιμήστε τα 8άρια.

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 17:30]

Παιδιά υπάρχουν και οι samsung που στα 250 GB sataII βγαίνουν αστέρια στα ξένα τεστ...

Δεν ξέρω μόνο αν παίζει τίποτα με ασυμβατότητα με nforce4 που λέει ο gocu στο #55.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας των samsung με Nforce4 σύμφωνα με τα ποστ που διάβασα στο Internet.

Όσοι τους έχουν λένε τα καλύτερα λόγια, αλλά δεν έχω προσωπική πείρα.

Αρχική απάντηση από bibis [Σήμερα, στις 20:15]

στα σχετικά reviews που είδες για τους hitachi, ότι είναι γρήγοροι, τι τσιπάκια έχουν αυτοί που τους δοκιμάσανε?δεν έχει κανεις nforce 4???

πάντως δεν θα βγάζανε κανένα διορθωτικό bios για την ασυμβατότητα?

Έχω 4 Hitachi T7K250 και δύο Seagate 7200.8.

Οι Hitachi είναι πολύ πιο γρήγοροι, αθόρυβοι, ταχύτατοι και αξιόπιστοι (έχω τους 2 από τους 4 δίσκους ένα χρόνο).

Οι Maxtor έβγαλαν διορθωτικό update και το δίνουν.

Οι Seagate δίνουν μεν κάποιο διορθωτικό για τους 7200.9 αλλά σπάνια.

Δηλαδή έχω διαβάσει 10 ποστ να λένε οτι η εταιρία τους έγραψε (απενεργοποίησαν το NCQ για να δουλέψουν) και σε τρεις περιπτώσεις κατάφεραν και πήραν το διορθωτικό και λύθηκαν τα προβλήματα τους με Nforce4.

Πάντως η Seagate στέκεται δυναμικά στο χώρο των σκληρών δίσκων και επενδύει σε νέες τεχνολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.