Jump to content



Κάνει τελικά δουλειά το QOS του USR9106;


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Εγώ έχω το 9106 και έχω βάλει 7 κανόνες οπότε μάλλον είμαι οκ απο εκεί. Σύνδεση εδώ 512kbps Forthnet σε 512(576;)) γραμμή OTE.

Αρχική απάντηση από trendy

Παιδιά qos (shaping-scheduling) ΔΕ γίνεται στο ingress (εισερχόμενο) traffic, μπορεί να γίνει μόνο στο egress (εξερχόμενο). Στο ingress μπορεί μόνο να γίνει policing και droping.

Το εξηγείς λίγο αυτό; [/άσχετος] :)

@NoDsl: Στο IP precedence τι βάζουμε, γιατί δεν έχω καταλάβει... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

SHAPING

When traffic is shaped, its rate of transmission is under control. Shaping may be more than low-

ering the available bandwidth - it is also used to smooth out bursts in traffic for better net-

work behaviour. Shaping occurs on egress.

SCHEDULING

By scheduling the transmission of packets it is possible to improve interactivity for traffic

that needs it while still guaranteeing bandwidth to bulk transfers. Reordering is also called

prioritizing, and happens only on egress.

POLICING

Where shaping deals with transmission of traffic, policing pertains to traffic arriving. Policing

thus occurs on ingress.

DROPPING

Traffic exceeding a set bandwidth may also be dropped forthwith, both on ingress and on egress.

Καθίσταται λοιπόν σαφές ότι σε εξερχόμενη (egress) κίνηση μπορείς να δώσεις προτεραιότητα στα πακέτα που ανήκουν σε real time εφαρμογές ή να οριοθετήσεις το bandwidth που έχει η κάθε εφαρμογή.

Στην εισερχόμενη κίνηση (ingress) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιορίσεις την κίνηση σε κάποια επίπεδα και να εξομαλύνεις τα bursts.

Και αυτοί είναι γενικοί κανόνες traffic shaping που εφαρμόζονται παντού, οπότε μην πεταχτεί ξανά κανένας και μου πει για qos στην εισερχόμενη από το modem του. Όποιος θέλει qos στο download του υπάρχει λύση: Να πληρώσει τον isp του να του το κάνει. (πείτε μας και πόσα γραμμάρια κοκαΐνης σας κόστισε τελικά αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με usr9105 το QoS λειτουργεί κανονικά.

Makis Hourdakis: γιατί δεν δοκιμάζεις να δηλώσεις ακριβός τις πόρτες από τις εφαρμογές, μην ξεχνάς ότι αν θες να δηλώσεις εύρος πορτών μπορείς να το κάνεις έτσι:

πχ 100:150 αυτό είναι αν θέλω να δηλώσω όλες τις πόρτες από 100 ως 150.

Link to comment
Share on other sites

trendy εφόσον το κάθε modem-router έχει buffer δεν μπορεί να κρατάει μερικα tcp packets ώστε αν μέχρι να τιγκάρει δεί ένα udp να το εξυπηρετίσει άμεσα?

Δεν είναι QoS αυτό(όχι με όλη την ένοια του όρου, εν μέρη)? Μιλάω για εισερχόμενη κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

αφού επειρεάζει το upload επειρεάζει έμμεσα και το download ;)

Στα atm κυκλώματα (καλή ώρα το adsl) δεν έχει σχέση το up με το download. Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο;

Αρχική απάντηση από NoDsl

trendy εφόσον το κάθε modem-router έχει buffer δεν μπορεί να κρατάει μερικα tcp packets ώστε αν μέχρι να τιγκάρει δεί ένα udp να το εξυπηρετίσει άμεσα?

Δεν είναι QoS αυτό(όχι με όλη την ένοια του όρου, εν μέρη)? Μιλάω για εισερχόμενη κίνηση

Όχι δεν είναι qos, και αν το καλοσκεφτείς είναι βλακεία. Για ποιο λόγο να καθυστερήσεις ένα πακέτο που σου έρχεται από τη στιγμή που ένα άλλο ίσως πιο time-critical θα έρθει χρονικά δεύτερο; Αν έπρεπε κάπου να γίνει scheduling ώστε το time-critical να έρθει πρώτο, αυτό θα ήταν στο άλλο άκρο της dsl στον isp δηλαδή. Στα πακέτα που σου έρχονται το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι drop ώστε να ξεγελαστεί το tcp και να μειώσει το ρυθμό που στέλνει, ώστε να χωράνε πακέτα κι άλλων εφαρμογών στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Στα atm κυκλώματα (καλή ώρα το adsl) δεν έχει σχέση το up με το download. Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο;

κάνεις λάθος.

κόψε το upload και αμα κατεβάζεις τρύπα μου τη μύτη :p

αυτό λέω. δες και τις φωτογραφίες μου πιο πάνω.

με το που ρίχνει το 9105 το upload του γαιδουριού πέφτει και το download του ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακουστά για offline satelite download; Σε αυτό αφήνεις το δορυφορικό σου δέκτη να κατεβάζει ό,τι του στέλνει ο δορυφόρος χωρίς να χρησιμοποιεί καθόλου upload.

Επίσης τα udp πακέτα δε χρησιμοποιούν acks οπότε έχεις ροή προς μία μόνο κατεύθυνση, ώστε να χρησιμοποιείς μία φορά το upload και μετά μόνο το download.

Στα p2p προγράμματα που χρησιμοποιείται tcp πρέπει να επιβεβαιώνεις κάθε πακέτο που σου ήρθε, για να μη σου ξανασταλεί. Οπότε είναι επόμενο αν κουτσουρέψεις το upload σου να μην προλαβαίνεις να απαντάς σε όλα τα πακέτα που σου ήρθαν και να μειώνεται ο ρυθμός που σου στέλνει ο άλλος. Κάτι το οποίο λέγεται droping, το ανέφερα πιο πάνω και δεν είναι qos.

Και επαναλαμβάνω ότι στα atm κυκλώματα (καλή ώρα το adsl) δεν έχει σχέση το up με το download.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ οτι ψιλοδυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τη συζήτηση.... Trendy, δίκτυα σπουδάζεις;

Προσωπικά πάντως η μόνη λύση που έχω βρει μέχρι τώρα (δεν δοκίμασα ακόμα αυτό με τις πόρτες) είναι να βάλω στο e-mule ένα schedule οπου το βράδυ πχ δίνει full ενώ τις ώρες που σερφάρω το μειώνει. Αυτό βοήθησε δραστικά. Θα ψάξω να βρω μου φαίνεται κανένα πρόγραμμα για ρύθμιση bw...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 23:23]

Έχεις ακουστά για offline satelite download; Σε αυτό αφήνεις το δορυφορικό σου δέκτη να κατεβάζει ό,τι του στέλνει ο δορυφόρος χωρίς να χρησιμοποιεί καθόλου upload.

Επίσης τα udp πακέτα δε χρησιμοποιούν acks οπότε έχεις ροή προς μία μόνο κατεύθυνση, ώστε να χρησιμοποιείς μία φορά το upload και μετά μόνο το download.

Στα p2p προγράμματα που χρησιμοποιείται tcp πρέπει να επιβεβαιώνεις κάθε πακέτο που σου ήρθε, για να μη σου ξανασταλεί. Οπότε είναι επόμενο αν κουτσουρέψεις το upload σου να μην προλαβαίνεις να απαντάς σε όλα τα πακέτα που σου ήρθαν και να μειώνεται ο ρυθμός που σου στέλνει ο άλλος. Κάτι το οποίο λέγεται droping, το ανέφερα πιο πάνω και δεν είναι qos.

Και επαναλαμβάνω ότι στα atm κυκλώματα (καλή ώρα το adsl) δεν έχει σχέση το up με το download.

για τα δορυφορικά αν έχω διαβάσει σωστά εφόσον δεν είναι αμφίδρομο θέλεις και μία pstn τουλάχιστον για αν στέλνει (Upload)

τί μας ενδιαφέρουν τα udp ΜΟΝΟ? για το σύνολο μιλάμε και το τελικό αποτέλεσμα ;)

με επιβεβαιώνεις ότι στα p2p το κατέβασμα πέφτει αφού ρίχνει το QOS του μοδεμ το ανέβασμα. ’ΡΑ είναι αποτέλεσμα του QOS!!!! το ότι έρχεται δεύτερο - είναι έμμεσο - δε μας ενδιαφέρει καθόλου. το θέμα είναι ότι κάνει τη δουλειά ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.

το ότι στα atm κυκλώματα.... δε νομίζω ότι μας ενδιαφέρει καθόλου.

το θέμα είναι απλό.

έχουμε ένα 9105 και μία adsl 384. γίνεται να κατεβάζουμε και να μιλάμε συνγχρόνος χωρίς να κάνουμε τίποτα εμείς? η απάντηση είναι ΝΑΙ. παράδειγμα έχω δώσει πιο πάνω. το θέμα δεν είναι μόνο η θεωρία αλλά και η εφαρμογή στη πράξη. μπορεί να σπουδάζω φαρμακευτική και να μή ξέρω σχεδόν τίποτα απο δικτυακά αλλά έχω στήσει το QOS του 9105/9108 μου και κάνω τη δουλειά μου χωρίς πολλά πολλά.

ακόκα και στο speedtouch 530 είχα στήσει QOS αλλά βρήκα το 9105 και το πέταξα στην άκρη γιατί ήθελα δίκτυο και δεν είχα switch. (μακριά απο usb που λέμε!)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν πήρες μυρωδιά τίποτα από όσα γράφω οπότε σταματάω εδώ.

Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι το usr κάνει qos στο ingress αν κόβεις το egress ή ακόμα ότι ψήνει και καφέ. ’λλωστε φαρμακοποιός σπουδάζεις και δε θα σε παρεξηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει ασχοληθει εστω και ερασιτεχνικα με τα δυκτια,ασυρματα και μη,θα επιβεβαιωσει τα λεγομενα του trendy,ο οποιος προφανως καi εχει φαει τα νιατα του με καποιο wireless giga-lan τυπου awmn....κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 15:43]

Εντάξει δεν πήρες μυρωδιά τίποτα από όσα γράφω οπότε σταματάω εδώ.

Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι το usr κάνει qos στο ingress αν κόβεις το egress ή ακόμα ότι ψήνει και καφέ. ’λλωστε φαρμακοποιός σπουδάζεις και δε θα σε παρεξηγήσουν.

αυτό ακριβώς.

εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου με όσο λιγότερη δουλειά και κόπο.

και το έχω καταφέρει. εδώ το παιδί ρωτάει αν μπορεί να κάνει το ίδιο και αντί να του πείς στη ΠΡΑΞΗ τί γίνεται του μιλάς για θεωρίες.

αντί να τον ξεμπερδέψεις δηλαδή τον μπερδέυεις.

εγώ απο την άλλη του λέω ότι με το 9105 κιόλας (λίγη μνήμη) κάνω τη δουλειά μου.

του δίνω και τους κανόνες και του δείχνω και το αποτέλεσμα

αυτό ήταν σύγκριση. ο "φαρμακοποιός" μάλλον βοηθάει περισσότερο απο ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

οποιος εχει ασχοληθει εστω και ερασιτεχνικα με τα δυκτια,ασυρματα και μη,θα επιβεβαιωσει τα λεγομενα του trendy,ο οποιος προφανως καi εχει φαει τα νιατα του με καποιο wireless giga-lan τυπου awmn....κανω λαθος?

δε διαφωνώ μαζί του.

το πρόβλημα του είναι ότι δε παραδέχεται ότι ναί...το QOS κάνει δουλειά ΚΑΙ στο download έστω έμεσα. (αλλά ναι...έχουμε και τα πολλά!!!!!(σε σύγκριση με τον συνολικό αριθμό) udp πακέτα..)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που κάνω στην σχολή το QOS δεν κάνει δουλειά δουλειά στο Internet και γενικότερα σε IP δίκτυα γιατί το Internet είναι δίκτυο best effort . Απ' ότι ξέρω το QOS κάνει δουλειά σε δίκτυα ATM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

εδώ το παιδί ρωτάει αν μπορεί να κάνει το ίδιο και αντί να του πείς στη ΠΡΑΞΗ τί γίνεται του μιλάς για θεωρίες.

αντί να τον ξεμπερδέψεις δηλαδή τον μπερδέυεις.

Κάθε άλλο. Εξήγησα πολύ καλά και στην πράξη γιατί δε γίνεται qos στο download. Droping-policing γίνεται πολύ εύκολα αλλά παρόλο που έκανα quote τον ορισμό του καθενός κάποιοι δεν εννοούν να το καταλάβουν. Τέσπα, όσοι θέλετε να μάθετε κάτι περισσότερο το λήμμα qos στη wikipedia είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

δε διαφωνώ μαζί του.

το πρόβλημα του είναι ότι δε παραδέχεται ότι ναί...το QOS κάνει δουλειά ΚΑΙ στο download έστω έμεσα. (αλλά ναι...έχουμε και τα πολλά!!!!!(σε σύγκριση με τον συνολικό αριθμό) udp πακέτα..)

Έμαθες και το udp βλέπω και το χρησιμοποιείς συχνά...

Θέλεις δηλαδή να παραδεχτώ ότι με μία ματσακωνιά που έκανες κατάφερες να έχεις qos στο download. Το μόνο που έκανες είναι policing, οκ μέχρι εδώ. scheduling, buffer tuning και congestion avoidance που χρειάζονται για το qos ποιος τα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

τέλος συζήτησης... έχει καταντήσει γελοία με αυτά που λές.

το παιδί ρώτησε "κάνει τελικά τουλειά το QOS του 9106" και έχεις αρχίσει να αντιγράφεις (χωρίς καν να λές τις πηγές σου - όχι ότι είναι λάθος αλλά οφείλεις αφού ξέρεις τόσο καλά το ίντερνετ/forum)

αντί να πουλάς μούρη (δεν έβρισκα πιο κόσμιο τρόπο) με τα θεωρητικά πές μας στη πράξη....

αν εγώ τώρα πάρω τηλέφωνο με το voip της θύρας 63409 θα έχω καλή ποιότητα(μέσα σε 4-5 secs) με το γαιδούρι να είναι στη τσίτα ?

αν κάποιος ήθελε να μάθει πραγματικά τί είναι και πώς δουλεύει το QOS δε θα καθόταν να διαβάσει τα γραφόμενα σου αλλά θα πήγαινε για αρχή στη wikipedia όπως λές. οπότε καλύτερα είναι να μιλάς ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ (τί να κάνω να το καταλάβεις αυτό?) ;)

ξέρουμε μερικά πράγματα μερικοί και αμέσως "satelite, tunneling, policing" και ότι άλλο ξέρουνε να το πετάξουνε λές και δίνουν εξετάσεις. άντε όλα αυτά να τα συνδέσει αυτός που ρωτάει κάτι απλό για να του λυθεί η απορία!!!!!!!!!!

δε ψήνεται γκόμενες εδω μέσα μερικοί...

διόρθωση: αντί για "ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ" βάλε αν σε βοηθάει και "ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ" ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

αυτό ακριβώς.

εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου με όσο λιγότερη δουλειά και κόπο.

και το έχω καταφέρει. εδώ το παιδί ρωτάει αν μπορεί να κάνει το ίδιο και αντί να του πείς στη ΠΡΑΞΗ τί γίνεται του μιλάς για θεωρίες.

αντί να τον ξεμπερδέψεις δηλαδή τον μπερδέυεις.

Η γνώση είναι δύναμη φίλτατε.

Λίγοι θα σου πουν την αλήθεια;)

Νομίζεις ότι έχει ο καθένας όρεξη να εξηγεί στο κάθε βλάκα τι συμβαίνει?

(δεν μιλάω για εδώ, γενικά μιλάω).

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

εγώ απο την άλλη του λέω ότι με το 9105 κιόλας (λίγη μνήμη) κάνω τη δουλειά μου.

του δίνω και τους κανόνες και του δείχνω και το αποτέλεσμα

αυτό ήταν σύγκριση. ο "φαρμακοποιός" μάλλον βοηθάει περισσότερο απο ότι φαίνεται.

Κάνεις τη δουλειά σου = έχεις 384 ote dslam, έχεις το p2p να κατεβάζει, έχεις τον browser και σερφάρεις και μιλάς VoIP? Γιατί εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, έχοντας το 9108. Αυτό που λέει ο trendy ισχύει, διάβασε λίγο να δεις τι γίνεται :)

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

τέλος συζήτησης... έχει καταντήσει γελοία με αυτά που λές.

το παιδί ρώτησε "κάνει τελικά τουλειά το QOS του 9106" και έχεις αρχίσει να αντιγράφεις (χωρίς καν να λές τις πηγές σου - όχι ότι είναι λάθος αλλά οφείλεις αφού ξέρεις τόσο καλά το ίντερνετ/forum)

Τώρα τι σχέση έχει το inet με το forum...

Αφού τό χει σπουδάσει ο άνθρωπος, έλεος!

Δηλαδή θεωρείς ότι όλοι ξέρουν τα πάντα?

Homo Universalis?

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

αντί να πουλάς μούρη (δεν έβρισκα πιο κόσμιο τρόπο) με τα θεωρητικά πές μας στη πράξη....

αν εγώ τώρα πάρω τηλέφωνο με το voip της θύρας 63409 θα έχω καλή ποιότητα(μέσα σε 4-5 secs) με το γαιδούρι να είναι στη τσίτα ?

αν κάποιος ήθελε να μάθει πραγματικά τί είναι και πώς δουλεύει το QOS δε θα καθόταν να διαβάσει τα γραφόμενα σου αλλά θα πήγαινε για αρχή στη wikipedia όπως λές. οπότε καλύτερα είναι να μιλάς ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ (τί να κάνω να το καταλάβεις αυτό?) ;)

Κοίτα, καλό είναι να ξέρεις πώς δουλεύει κάτι και να μην το κάνεις στην τύχη.

Τώρα περί ορέξεως...

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

ξέρουμε μερικά πράγματα μερικοί και αμέσως "satelite, tunneling, policing" και ότι άλλο ξέρουνε να το πετάξουνε λές και δίνουν εξετάσεις. άντε όλα αυτά να τα συνδέσει αυτός που ρωτάει κάτι απλό για να του λυθεί η απορία!!!!!!!!!!

δε ψήνεται γκόμενες εδω μέσα μερικοί...

Έλα μωρό μου να σου δείξω το QoS μου.

Μεγάλο πρόβλημα στα fora είναι και οι τεχνοάσχετοι βέβαια, οι δήθεν γνώστες - χασάπηδες της τεχνολογίας που έχουν ανάγει την προσωπική παρατήρηση σε υπέρτατη αλήθεια.

Teodor_ch, από ότι είδα στο προφίλ σου στο adslgr.com, έχεις 1024 vivodi full llu.

Η οποία ως γνωστόν δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με περιορισμένο αριθμό πακέτων κλπ.

Οπότε έχεις πολύ καλή γραμμή, με συνέπεια τα προβλήματα της μη ύπαρξης QoS στο εισερχόμενο traffic να μη σου είναι τόσο ορατά. Δεν ισχύει αυτό όμως για όλους.

Προσωπικά δεν μπορώ να κατεβάζω, να σερφάρω και να μιλάω VoIP με κανέναν κανόνα στο QoS.

(384 OTE inside).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.