Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το everest διαβαζει λαθος. Μην σ απασχολει.

Sorru που γινομαι κουραστικος......αλλα ειμαι σιγουρος οτι το everest διαβαζει μια χαρα......

και κατι παιζει με το gpu-z......Εκτος και αν φταιει κατι αλλο οταν οι περισσοτεροι στα default ρολογια βλεπουν

725-1000 πως γινεται να βλεπω εγω 400-1000.......

capturegeh.jpg

Να πω οτι χθες που περασα για πρωτη φορα το gpu-z τα ρολογια τα εδειχνε κανονικα(ειμαι σιγουρος).....και τα τρελα ξεκινησαν μαλλον μετα την απεγκατασταση με καπιο απο τα uninstaller που κατεβασα και παλι λεω μαλλον.......

Edit

Οι 10.4b ειναι οι τελευταιοι και παιζουν μια χαρα!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μαμα bios, η το εχεις γαργαλησει?

Δεν μπορω να ξερω ποιος διαβαζει λαθος και γιατι...

Το gpuz διαβαζει στα default το bios και στα "τρεχοντα" τον catalyst.

Κανεις uninstaller δεν μπορει να κανει κατι τετοιο, ειναι σαφες νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μαμα bios, η το εχεις γαργαλησει?

Δεν μπορω να ξερω ποιος διαβαζει λαθος και γιατι...

Το gpuz διαβαζει στα default το bios και στα "τρεχοντα" τον catalyst.

Κανεις uninstaller δεν μπορει να κανει κατι τετοιο, ειναι σαφες νομιζω.

Ειμαι noobas σε οτι εχει να κανει με πειραγμα σε καρτες......πραγματικα δεν εχω ασχοληθει ποτε......

μεσα απο το gpu-z μπορω να κανω καπιο update ενος αλλου bios με ανεβασμενα τα ρολογια αλλα χωρις να πειραξω τασεις????(οσο παει)-----δλδ 800-1125 χωρις να πειραξω τασεις δεν με χαλαει.......ακομα και 765-1100 μια χαρα ειναι απλα για να μην χρειαζεται καθε λιγο να πειραζω το ccc!!!!!!

Ειπα να κατεβασω μια παλαιοτερη εκδοση του gpu-z.........

captureglc.jpg

Δεν αναγνωριζει ομως το Open CL να λοιπον που ανακαλυψα ενα bug...........

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

@Eegw

Μην σε απασχολεί τι χρονισμούς γράφει στη πρώτη καρτέλα του gpu-z,και εμένα άλλα ντ άλλων λέει.

Πάτα στην καρτέλα "sensors" και δες από εκεί live(:upside:) τους χρονισμούς και αν συμπεριφέρεται σωστά η κάρτα.

Πάτα και στο "continue refreshing this screen......" για να δεις αφού κλείσεις κάποιο game πως συμπεριφέρεται σε 3d.

Link to comment
Share on other sites

@Eegw

Μην σε απασχολεί τι χρονισμούς γράφει στη πρώτη καρτέλα του gpu-z,και εμένα άλλα ντ άλλων λέει.

Πάτα στην καρτέλα "sensors" και δες από εκεί live(:upside:) τους χρονισμούς και αν συμπεριφέρεται σωστά η κάρτα.

Πάτα και στο "continue refreshing this screen......" για να δεις αφού κλείσεις κάποιο game πως συμπεριφέρεται σε 3d.

Και με το MSIafterburner που το ειχα ελεγξει πιο πριν αλλα και τωρα με το gpu-z η καρτα σε 3d εφαρμογες η μη εχει τα σωστα ρολογια.........τι να πω? να υποθεσω οτι και το gpu-z ειναι optimize by Nvidia????Τεσπα ολα καλα αφου βρηκα τι εφταιγε.........και παλι SOZ για το μαλλον :OT:.......

Αν μπει καποιος admin ας σβησει τα μνματα μου........!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Ανοιγεις το CCC

2. Κλικ στο Unlock and Enable Overdrive , αν δεν το εχεις κανει ηδη .

3. Πας Options/Profiles/Profiles Manager. Φτιαχνεις ενα νεο προφιλ και το ονομαζεις ΠΧ “ATI Overdrive”. Το κανεις save and Close, DO NOT ACTIVATE.

4. Στα windows πηγαινεις στο C:\Users\{yourusername}\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles ( πρεπει να εχεις ενεργο το “show hidden files” για να το κανεις αυτο)

5. Ανοιγεις το xml document με το ονομα του προφιλ που εφτιαξες (με notepad)

6. Αλλαζεις τις τιμες των Clock and Memory , οπως στο παρακατω παραδειγμα οπως εσυ θελεις.

Feature name="CoreClockTarget_0" (πρωτος πυρηνας - μονοπυρηνη καρτα)

Property name="Want_0" value="15700" (2D clock)

Property name="Want_1" value="60000" (UVD clock)

Property name="Want_2" value="85000" (3D clock)

Feature

Feature name="MemoryClockTarget_0" (πρωτος πυρηνας - μονοπυρηνη καρτα)

Property name="Want_0" value="30000" (2D memory)

Property name="Want_1" value="90000" (UVD memory)

Property name="Want_2" value="120000" (3D memory)

7. Save and close. Πας πισω στον CCC και κανεις activate το προφιλ που μολις εφτιαξες.

8. Τελειωσες..

Με τον ιδιο τροπο φτιαχνεις κι ενα αλλο για να γυρισεις στα default clocks.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τον ατιμαν: Εδω και καιρό ήθελα να δω πως γίνεται αλλά ψάχνοντας δεν ειχα βρεί κάτι. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να φτιάξω μερικά προφίλ:

1) Να ειναι ενεργοποιημένες και οι 3 οθόνες (eyefinity mode)

2) Να ειναι μονο μια ενεγοποιημένη οταν παω να παίξω game που δεν υποστηρίζει eyefinity

3) Να έχω 2 οθόνες ενεργοποιημένες για web browsing πχ.

Γινεται αυτό να ειναι πχ 3 shortcut και να τα αλλάζω οποτε θέλω?

thx

Link to comment
Share on other sites

Καπου αλλου ειναι το προβλημα σου.

Τι μπορει να φταιει; Γυρισα με τη σωστη διαδικασια στους 10.3 official και παλι το ιδιο (το DirectCompute 5.0 δεν ειναι τσεκαρισμενο, και στο Unigine το tesselation παρ'ολο που ειναι enabled δεν το δειχνει)

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταιει; Γυρισα με τη σωστη διαδικασια στους 10.3 official και παλι το ιδιο (το DirectCompute 5.0 δεν ειναι τσεκαρισμενο, και στο Unigine το tesselation παρ'ολο που ειναι enabled δεν το δειχνει)

Έκανες πριν την απεγκατάσταση των drivers, απεγκατάσταση του ATI Stream SDK 2.01;

Μετα την εγκατάσταση των drivers ξαναπέρασεσ το ATI Stream SDK 2.01;

Εγώ έτσι κάνω και από τότε δεν είχα ποτέ προβλήματα με το Directcompute...

Link to comment
Share on other sites

1. Απεγκατασταση ATI stream SDK.

2. Απεγκατασταση ATI drivers, γνωστη διαδικασια + τον uninstaller μου.

3. Εγκατασταση ATI drivers.

4. Εγκατασταση ATI stream SDK 2.01

5. Εγκατασταση των τελευταιων DirectX End-User Runtime

Το DirectCompute ειναι "κομματι" των DirectX 11 και οταν ειναι κλικαρισμανο σημαινει οτι το DX11 υποστηριζεται και απο την καρτα.

Ολα αυτα με την "σιγουρια" οτι δεν εχει χτυπησει κατι στα windows.

@Trooper, δεν μπορεις να το κανεις αυτο τοσο απλα.

@KostasNK, αλλιως δουλευαν οι 9.12 αλλιως η σειρα 10 και επισης ολοι οι drivers πριν τους 10.3 ειχαν πολυ μικροτερο σκορ. Παραξενη η εικονα σου.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.