Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ναι, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι χρήστες στην πράσινη πλευρά ;

Των οποίων η ζωη είναι πιο εύκολη κατα τη γνώμη μου. Γι' αυτό και συμφωνώ με την κεντρική ιδέα της δημοσίευσης του gomar. Ίσως ήταν λίγο παραπάνω γλαφυρός και αιχμηρός ο λόγος του, αλλά αυτό που πιστεύω ότι ήθελε να καταδείξει, είναι απλά ότι οι κόκκινες είναι πιο ''δύστροπες''. Τόσο απλά νομίζω.

Μπαρδον? πως ειπατε? μαλλον δεν εχεις δοκιμασει ποτε beta forceware drivers... επισις πρεπει να ειμαι απο τους λιγους ατυχους που χωρις να κανω uninstall τους παλιους forceware απλα αναβαθμιζοντας τους με τους καινουριους ειχα προβληματα σε παιχνιδια... ανοιξε αλλο θεμα αν θελεις να το κουβεντιασουμε γιατι ειμαστε ΚΑΡΑ-:OT:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι χρήστες στην πράσινη πλευρά ;

Των οποίων η ζωη είναι πιο εύκολη κατα τη γνώμη μου. Γι' αυτό και συμφωνώ με την κεντρική ιδέα της δημοσίευσης του gomar. Ίσως ήταν λίγο παραπάνω γλαφυρός και αιχμηρός ο λόγος του, αλλά αυτό που πιστεύω ότι ήθελε να καταδείξει, είναι απλά ότι οι κόκκινες είναι πιο ''δύστροπες''. Τόσο απλά νομίζω.

Προσωπικά αυτό με έχει κρατήσει τα τελευταία χρόνια μακριά από την ΑΤΙ. Η τελευταία που είχα ήταν μια 1950pro, που μου έτρωγε χρόνο. Μεγάλωσα, ο ελεύθερος χρόνος μου εξαφανίζεται και θέλω οσο το δυνατόν set and forget λύσεις, χωρίς να καταφύγω σε κονσόλα. Είμαι συνειδητά pc gamer, με ότι αυτό συνεπάγεται. Και εννοείται πως το tower μου είναι ανοικτό και για τις κόκκινες.

Φυσικά ο καθένας έχει την άποψη του (και τις ανάγκες του), και την ανταλάσσει με τις απόψεις των άλλων σε αυτό εδω το φόρουμ. Καλοπροαίρετη κουβέντα να γίνεται, μακριά από φανμποϊσμούς και απόλυτες διαπιστώσεις.

Θα κλείσω την παρένθεση λέγοντας ότι συμφωνώ πως οι drivers της ATi μπορούν εύκολα να γίνουν "θέμα", αλλά αυτό έχει να κάνει και με την απόφαση να βγάζουν κάθε μήνα και έναν επίσημο κάτι που (αν κάνω λάθος διορθώστε με) δεν ισχύει στην nVIDIA. Ο ίδιος θα προτιμούσα να βγάζουν όποτε να 'ναι και να έχουν αξιοπρόσεκτη διαφορά στις επιδόσεις και ελάχιστα bugs (η φύση των PC αποτρέπει οτιδήποτε bug free).

Εσύ λοιπόν δηλώνεις ότι δεν είσαι στην δεύτερη κατηγορία των "θέλω να βγάλω έξτρα 5fps δοκιμάζοντας beta drivers" γιαυτό και σας (μαζί με τον Gomar) φαίνεται υπερβολή αυτό που γίνεται σε αυτό το θέμα (κατεβατά για το πως να βάλουν καλύτερα νέους beta drivers). Ο "απλός" όμως χρήστης ATi (δηλαδή το αντίστοιχο σας) δεν το κάνει αυτό και απλά κατεβάζει όταν το θυμηθεί ή όταν κάνει format, την τελευταία έκδοση του driver και την βάζει. :)

Link to comment
Share on other sites

@tragikos

Δε ξέρω για το gomar, αλλα εγω ανήκω στην κατηγορία ''θέλω να βγάλω 0,5 fps παραπάνω δοκιμάζοντας drivers με μονταρισμένα inf ή ότι άλλο βρω''. Και αυτό το κάνω με την ιδια ακριβώς ευκολία που το κάνω και με τους whql. thats my point!

Και τώρα που σου γράφω, beta drivers φοράω.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στο θέμα της τακτικής 1οδηγός/μήνα.

Ακολουθεί ακραίο παράδειγμα :

1/8 κυκλοφορούν οι 10,8

2/8 κυκλοφορεί ο τίτλος ''tralala'' που χρειάζεται drivers optimization.

31/9 κυκλοφορούν οι 10,9

εγω θα περιμένω δυο μήνες για να το παίξω αξιοπρεπώς.

Αν βάλουμε και στην εξίσωση και τις διπύρηνες, που απ' οσο ξέρω απαιτούν τη δημιουργία ενός καινούριου optimized profile για κάθε τίτλο που κυκλοφορεί, θα δούμε ότι είναι σχεδόν ακατανόητη η απαράβατη πολιτική 1οδηγός/μήνα.

Αν οι mods θεωρούν ότι είμαστε offtopic ας κάνουν τις απαραίτητες συστάσεις:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να καταφέρω το ATI Overdrive στο control center να λειτουργήσει

Επιλέγω Enable Manual Fan Control, οποιαδήποτε τιμή (πχ 50%), Apply και απλά ξε-επιλέγεται μόνο του

και φυσικά ότι τιμή και να βάλω στους χρονισμούς κολλάνε τα windows

Παρόμοια και όταν ανοίγω το 3Dmark Vantage, όταν πατήσω run benchmark μαυρίζει η οθόνη και θέλει restart:boxed:

Καμιά ιδέα;

Και κάτι ακόμα, το κόλλημα-πάγωμα των windows όταν αναπαράγεται βίντεο, ειδικά από το web, που οφείλεται τελικά; υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Έγινε επεξεργασία από dmarccos
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να καταφέρω το ATI Overdrive στο control center να λειτουργήσει

Επιλέγω Enable Manual Fan Control, οποιαδήποτε τιμή (πχ 50%), Apply και απλά ξε-επιλέγεται μόνο του

και φυσικά ότι τιμή και να βάλω στους χρονισμούς κολλάνε τα windows

Παρόμοια και όταν ανοίγω το 3Dmark Vantage, όταν πατήσω run benchmark μαυρίζει η οθόνη και θέλει restart:boxed:

Καμιά ιδέα;

Και κάτι ακόμα, το κόλλημα-πάγωμα των windows όταν αναπαράγεται βίντεο, ειδικά από το web, που οφείλεται τελικά; υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Σχετικά με τους χρονισμούς για να ανεβάσεις από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να δώσεις παραπάνω ρεύμα. Είτε με κάποιο εργαλείο της XFX είτε με το MSI Afterburner. Θέλει αρκετό ψάξιμο αλλά αν θες βοήθεια για το ανέβασμα της κάρτας σου google it και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι mods θεωρούν ότι είμαστε offtopic ας κάνουν τις απαραίτητες συστάσεις:yes4:

Πρεπει να σας το πουνε οι mods οτι ειστε offtopic?? Λεει πουθενα ο τιτλος του thread το ποσο μαματοι ειναι οι forceware beta σε σχεση με τους catalyst beta και δεν το εχω δει?? Εχετε να πειτε κατι πανω στους 10.4b που ειναι το θεμα μας?? οχι γιατι δεν εχετε καν ΑΤΙ...

Αν πηγαινα κι εγω και εκανα παρομοια posts στο thread της nvidia forceware για τους καταπληκτικους forceware που εκαιγαν τις καρτες ξερετε τι θα γινοταν?? οι κοκκινες καρτες θα επεφταν βροχη...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να καταφέρω το ATI Overdrive στο control center να λειτουργήσει

Επιλέγω Enable Manual Fan Control, οποιαδήποτε τιμή (πχ 50%), Apply και απλά ξε-επιλέγεται μόνο του

και φυσικά ότι τιμή και να βάλω στους χρονισμούς κολλάνε τα windows

Παρόμοια και όταν ανοίγω το 3Dmark Vantage, όταν πατήσω run benchmark μαυρίζει η οθόνη και θέλει restart:boxed:

Καμιά ιδέα;

Και κάτι ακόμα, το κόλλημα-πάγωμα των windows όταν αναπαράγεται βίντεο, ειδικά από το web, που οφείλεται τελικά; υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Εαν μου πεις με ποιον τροπο εχεις υπερχρονισει την καρτα σου, θα βρουμε τι φταιει.

Στα φαινομενα αυτα ειναι τελειως απιθανο να φταινε οι catalyst.

P.S - Οff topic,,

Για ολα τα υπολοιπα που γραφονται τις δυο αυτες μερες, το μονο που λεω εγω ειναι οτι οι καρτες γραφικων αυτου του τυπου και τα PC αυτου του ακραιου σχεδον O/C ειναι ενα ακριβο παιγνιδι για μικρα η μεγαλα παιδια.

Δειτε το απο αυτη την πλευρα και διασκεδαστε το...

Ολοι εχουν δικιο οπως και να το δουν, οπως και να το πουν. Μακαρι να ηταν ολα τα αλλα τελεια και να εφταιγε μονο το software της ATI, πιστεψτε με, μακαρι.....

Υπαρχει η ορεξη, το μερακι, η ικανοτητα και η βεβαιοτητα για να γινουν τα πραγματα καλυτερα. Και θα γινουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jebus Christ.

Εβαλα απο CCC 100% το fan.

21 ambient temp

27 στο core!

Και νομιζα οτι η 2900 ακουγοταν σαν το μιξερ του "Will it Blend"

Παναγια μ.

Νόμιζα πως τίποτε δεν μπορούσε να συγκριθεί σε θόρυβο με τον ultra kaze, αλλά ο ανεμιστήρας της ATi στο 100% τον κάνει να μοιάζει με Noiseblocker. Προσωπικά μέχρι 35% τον πάω, όχι παραπάνω, μέχρι να καταλήξω σε aftermarket cooler.

Link to comment
Share on other sites

βρε, atiman, εχω λαθος ή το VPU recover εχει βγει απο το CCC? και γιατι? ξερεις κατι?

Ναι εχει βγει, εδω και παρα πολυ καιρο ακριβως για να μην μπορει ο χρηστης να το απενεργοποιησει.

Καλυτερα να σε ενοχλησει το recovery παρα να "χασεις" το συστημα..

Νόμιζα πως τίποτε δεν μπορούσε να συγκριθεί σε θόρυβο με τον ultra kaze, αλλά ο ανεμιστήρας της ATi στο 100% τον κάνει να μοιάζει με Noiseblocker. Προσωπικά μέχρι 35% τον πάω, όχι παραπάνω, μέχρι να καταλήξω σε aftermarket cooler.

Η αποδοση με την ησυχια ειναι τσακωμενες, χρονια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους χρονισμούς για να ανεβάσεις από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να δώσεις παραπάνω ρεύμα. Είτε με κάποιο εργαλείο της XFX είτε με το MSI Afterburner. Θέλει αρκετό ψάξιμο αλλά αν θες βοήθεια για το ανέβασμα της κάρτας σου google it και κάτι θα βρεις.

Δε θέλω να την ανεβάσω, απλά ότι και να κάνω στο Overdrive κολλάνε τα πάντα, με το afterburner που το δοκίμασα δεν έχω πρόβλημα

Εαν μου πεις με ποιον τροπο εχεις υπερχρονισει την καρτα σου, θα βρουμε τι φταιει.

Στα φαινομενα αυτα ειναι τελειως απιθανο να φταινε οι catalyst.

Δεν έχω υπερχρονίσει τη κάρτα μου, δεν την έχω πειράξει καθόλου, είναι "ανεβασμένη" στα 865/1275 από την XFX

post-15150-1416074404,7513_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να την ανεβάσω, απλά ότι και να κάνω στο Overdrive κολλάνε τα πάντα, με το afterburner που το δοκίμασα δεν έχω πρόβλημα

Δεν έχω υπερχρονίσει τη κάρτα μου, δεν την έχω πειράξει καθόλου, είναι "ανεβασμένη" στα 865/1275 από την XFX

[ATTACH]38896[/ATTACH]

Η καρτα σου φιλε μου απο κατασκευης του bios της δεν εχει καθολου Overdrive settings. Σφαλμα της XFX.

Αυτο πρεπει να φαινεται και στον CCC, στο overdrive panel τα ρολογια δεν πρεπει να δειχνουν maximum συχνοτητες η να δειχνουν 0. Ο catalyst ως γνωστον και σ αυτο το σημειο διαβαζει bios και μονο bios. Οταν πας λοιπον να τα πειραξεις, τι να πειραξει, το 0? Το afterburner απο την αλλη οπως εχω ξαναπει, κανει real time bios hacking και γι αυτο τον λογο λειτουργει (κακως).

Για τον ιδιο λογο δεν σου δουλευει και το vantage.

Οι drivers οντως δεν φταινε, ουτε η ATI, φταιει η XFX. Θα πρεπει να αναζητησεις την λυση μονος σου, ειτε αφηνωντας την καρτα ανεγκυκτη με οτι προβληματα εχεις η να αλλαξεις το bios με καποιο αλλο και να πας τις συχνοτητες μεσα απο το CCC μονος σου σ αυτα τα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Να ένα screenshot από το Overdrive

post-15150-1416074405,4528_thumb.png

Να ξαναπώ ότι δε θέλω να κάνω overclocking, απλά να σταματήσω να έχω προβλήματα

Και κάτι άλλο, το Vantage μου δούλευε πριν

Έγινε επεξεργασία από dmarccos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να εγγυηθω οτι μπορουν να σταματησουν προβληματα που οφειλονται σε ανυκουστρες ταρζανιες καποιων "κατασκευαστων". Επισης να γινει σαφες οτι παρομοια "ευθυνη" δεν μπορει να βαρυνει την ΑΤΙ.

Κανε μια δοκιμη να φορτωσεις ενα ΑΤΙ official bios (εφ οσον η καρτα σου ειναι reference board), και τοτε μπορουμε να μιλησουμε την ιδια γλωσσα. (αν δεν βρεις, να σου δωσω εγω)

Η αναλυση του bios της καρτας μου εδειξε αυτα που σου ειπα. Καρφωμενη χωρις overdrive settings σε συγκεκριμενη συχνοτητα. Υποθεση εκανα για το CCC, δεν την εχω μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

υπολογίζω το σύστημα να στηθεί ως το επόμενο ΣουΚου.

Έχεις κάποια ημερομηνία για official? Δεν είμαι benchmark-fan...θέλω απλά κάποιον σταθερό με τα λιγότερα προβλήματα και με τις λιγότερες αλχημείες σε installations.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.