Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Επιβεβαιώνω ξανά ότι το smart doctor δε δουλεύει. Έβαλα bios AS03M της asus στη gigabyte 5970 μου και βγάζει και πάλι το κλασικό μήνυμα "can not find graphics card information", όπως ακριβώς έβγαζε και στην sapphire 5870, sapphire 5870 vapor-x και στην κανονική asus 5870. Δεν παίζει με τίποτα και δεν ξέρω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ξανά ότι το smart doctor δε δουλεύει. Έβαλα bios AS03M της asus στη gigabyte 5970 μου και βγάζει και πάλι το κλασικό μήνυμα "can not find graphics card information", όπως ακριβώς έβγαζε και στην sapphire 5870, sapphire 5870 vapor-x και στην κανονική asus 5870. Δεν παίζει με τίποτα και δεν ξέρω γιατί.

Η 5970 εχει δυο πυρηνες, δυο bios , mastrer και slave. Το card information ειναι "γραμενο" στον δευτερο πυρηνα.

Οταν περασες το AS03M περασες μονο τον mastrer .

Στο internet δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις το AS03S. Αν δεν το βρεις οντως, πες μου να στο δωσω η δουλεψε με το bios_tool μου, το οποιο εχει πληρη και νεωτερη εκδοση του AS03 της ASUS μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Atiman σ'ευχαριστώ για την πληροφορία. Όντως δεν υπάρχει το slave. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ποστάρουν ως bios της 5970 μόνο το master. Μόλις πέρασα bios της xfx black edition και είναι τελείως ξεκλείδωτο για συχνότητες. Με το afterburner ανεβαίνει κανονικά πάνω από 1000. Βέβαια και πάλι υπάρχει όριο το 1090 αλλά είναι ένα βήμα. Αν π.χ περάσω της asus το bios, το smart doctor επιτρέπει πάνω από 1000 ανέβασμα? Αν όχι, θα μείνω με της xfx που μου δίνει τη δυνατότητα έστω του 1090.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τουλαχιστον ανασφαλη την χρηση bios απο πηγες στο internet. Πολλες φορες μαλιστα ειναι ηδη πειραγμενα η αλλοιωμενα. Οποτε για εμενα μακρια...

Δεν μπορω να εκφερω αποψη για αλλο bios πλην της ΑΤΙ.

Της ASUS το δουλεψα λιγο στον compiler για το βαλω στο tool και εχω και σε εκεινο καποια εμπιστοσυνη.

Στα αλλα ομως δεν εχω, χωρις να σχολιασω κατι περισσοτερο.

Απο την αλλη δεν θα επικροτουσα την περιπτωση του πανω απο 1000, οχι για το οτι δεν παει, αλλα για το οτι υπερβαινει τα ορια προσληψης ισχυος τροφοδοσιας της καρτας.

Ξαναειπα, υπαρχει bios με 1.2 volt στο tool μου, το οποιο δεν εχει αναγκη κανενα smart doctor η afterburner για να ανεβει, μονο CCC.

Επισης στο ιδιο εχω φτιαξει ιδανικη καμπυλη στροφων-αποδοσης ανεμιστηρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Σωστο και πληρες uninstall.

2. Latest Catalyst drivers

3. ATI Stream SDK

4. Latest DirectX End-User Runtime

Τα κανω ακριβως με την σειρα που τα περιγραφεις αλλα αναμεσα τους κανω κι απο ενα restart.

Παρολα αυτα τικαρισμενο OpenCL δεν εχω.

Μονη παραφωνια σε ολο το κολπο ειναι, οτι οταν παω να τρεξω το τελευταιο DirectX δεν μου το περναει.

Εχω ηδη λεει νεοτερη εκδοση απο αυτη που παω να εγκαταστησω, και δεν προχωραει το install.

Δεν ξερω τι φταιει...κανα παραξενο update που κατεβασα απ την Microsoft ισως???

Link to comment
Share on other sites

Τα κανω ακριβως με την σειρα που τα περιγραφεις αλλα αναμεσα τους κανω κι απο ενα restart.

Παρολα αυτα τικαρισμενο OpenCL δεν εχω.

Μονη παραφωνια σε ολο το κολπο ειναι, οτι οταν παω να τρεξω το τελευταιο DirectX δεν μου το περναει.

Εχω ηδη λεει νεοτερη εκδοση απο αυτη που παω να εγκαταστησω, και δεν προχωραει το install.

Δεν ξερω τι φταιει...κανα παραξενο update που κατεβασα απ την Microsoft ισως???

Το ιδιο συμβαίνει και σε εμενα ...δεν εχει τικαρισμενο το OpenCL (Win 7 GR-64Bit)

Τι μπορούμε να κανουμε????

Link to comment
Share on other sites

Ati Stream 2.01.

Αυτό λέμε οτι ενω εχει εγκατασταθει το ATI Stream SDK v2.1 και φένεται ως εγκαταστημενο στα win 7 δεν ειναι τικαρισμενο το κουτακι στο GPU-Z.0.3.8 οπου βλέπω τα χαρακτηριστηκα της καρτας !!!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα χθες εφαγα και 2 μπλε οθονες (σφαλμα υλικου γραφικών ) ελεγε η αναφορα ...οταν πηγα να δω καποια βιντεακια στο ιντερνετ...ειχα στο παρελθον κανα δυο κολληματα με το ιδιο σφαλμα ..αλλα μπλε οθονη και ρεσετ ματα ποτε...εβαλα τους 10.4 και παρακολουθω...

Λετε η 5850 να τα παιζει σιγα σιγα

Για ριξτε καμια γνωμη ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε οτι ενω εχει εγκατασταθει το ATI Stream SDK v2.1 και φένεται ως εγκαταστημενο στα win 7 δεν ειναι τικαρισμενο το κουτακι στο GPU-Z.0.3.8 οπου βλέπω τα χαρακτηριστηκα της καρτας !!!

ευχαριστώ

Και μενα ενω ειναι εγκατεστημενο το ati stream το GPU-Z.0.3.8 δεν μου εχει τικαρισμενο το openCL.Το GPU-Z.0.4.2 ομως μου το δειχνει τικαρισμενο κανονικα.Εγω πιστευω δεν εχεις προβλημα και προκυται για καποιο ειδους bug του gpu-z.Δοκιμασε την τελευταια εκοση του Gpu-z (0.4.2) και πιστευω θα στο δειχνει τικαρισμενο κανονικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το metro με trifire παιζει καλα? Το βαζω σε DX11 με τα "παντα ολα" και παει με 5fps ακομα και στο menu! Mε crossfire παιζει καλυτερα...:hmm:

Γυρω στα 40+ fps average ολα full αλλα με ΑΑΑ (οχι 4ΧΑΑ) με 5970+5870 στα ιδια ρολογια και οι 3 -> 900/1100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.