Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Βασικα θα ηθελα πολυ να μαθω, πως γινεται να υπαρχει τοση διαφορα.

Υπαρχει καποια απαντηση γι'αυτο atiman; Ειναι optimization του Unigine η μπορει να επιτευχθει τετοια διαφορα παντου; 65fps θυμαμαι επιανα με 3fire. (5970+5870)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεσα να παρω με 5970 (930/1250) στο Heaven 2.0

Αν και καλυτερο απο πριν, ...απεχει μακραν απο του ΑΤΙΜΑΝ :hmm: Και φυσικα το ολο θεμα δεν ειναι το ακατασχετο κυνηγι των FPS, αλλα το optimization στη συνεργασια hardware/software > drivers.

5970UH20s.jpg

μήπως να δοκίμαζες και μια με την παρόμοια συχνότητα και σε cpu? Έστω 3.8

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που κάνετε τα test, αυτό το patch της Microsoft που ανεβάζει το performance στα Windows 7 σε κάποιες περιπτώσεις, το περάσατε?

http://news.softpedia.com/news/Pre-SP1-Performance-Boost-for-Windows-7-DirectX-11-Graphics-Platform-153912.shtml

Το έχει δώσει ο Nephilim λίγες σελίδες πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που κάνετε τα test, αυτό το patch της Microsoft που ανεβάζει το performance στα Windows 7 σε κάποιες περιπτώσεις, το περάσατε?

http://news.softpedia.com/news/Pre-SP1-Performance-Boost-for-Windows-7-DirectX-11-Graphics-Platform-153912.shtml

Το έχει δώσει ο Nephilim λίγες σελίδες πιο πίσω.

Το πέρασα αλλα δεν έκανε κάποια αλλαγή να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που κάνετε τα test, αυτό το patch της Microsoft που ανεβάζει το performance στα Windows 7 σε κάποιες περιπτώσεις, το περάσατε?

http://news.softpedia.com/news/Pre-SP1-Performance-Boost-for-Windows-7-DirectX-11-Graphics-Platform-153912.shtml

Το έχει δώσει ο Nephilim λίγες σελίδες πιο πίσω.

Μπααα, δε θα παρω ... Γενικα δεν ειμαι fan των MS Updates (ασχετα αν τα εχω βαλει ΟΛΑ οσα βγαινουν απο το Windows Update). Γενικα κοιταζω να εχω το PC μου οσο πιο "καθαρο" γινεται, ωστε να μην ψαχνομαι σε χιλιες μεριες οταν κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρει το ...ποταμι,,

Ο atiman εκανε το συγκεκριμενο test με μια ATI - 5970 ES, με δυο το max fps ειναι 170+...αλλα η καρτα εχει ενα τελειως εκ του μηδενος φτιαγμενο απο εμενα custom bios.....

Link to comment
Share on other sites

μήπως να δοκίμαζες και μια με την παρόμοια συχνότητα και σε cpu? Έστω 3.8

Κατα τη διαρκεια των bench ποτε δεν ανεβηκε πανω απο 12% το CPU usage. Παρολα αυτα ενεργοποιησα ακομα και το turbo boost (3.33Ghz) και η διαφορα ηταν μηδενικη. Επισης οι δευτερες μετρησεις με το 2.0 εχουν γινει με το CCC σε custom application settings/performance settings επιλεγμενο.

Α, και κατι αλλο, εβαλα το 2.0 στον SSD sata2_0 port και οχι στον baraccuda sata3 που μοιραζεται bandwidth με την PCI-E. Οχι πως κανει διαφορα, αλλα ηθελα το απολυτα μεγιστο αποτελεσμα που μπορω να πιασω.

Απο τα συγκριτικα επισης φαινεται πως διαφορες στο core απο 930>950 ειναι μηδαμινες, ασε που το clock των μνημων 1250 (δεν ξερω για τα timings) ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο του ΑΤΙΜΑΝ (1150).

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρει το ...ποταμι,,

Ο atiman εκανε το συγκεκριμενο test με μια ATI - 5970 ES, με δυο το max fps ειναι 170+...αλλα η καρτα εχει ενα τελειως εκ του μηδενος φτιαγμενο απο εμενα custom bios.....

Με αυτό που λες εννοείς και καταλαβαίνουμε πως οι κάρτες έχουν πολύ μεγάλη ωμή δύναμη που δεν την εκμεταλλεύονται τα απλά/εργοστασιακά bios?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν, αν δεν μας ενδιαφερει η ασφαλεια η μακροζωια και αλλες εφαρμογες εκτος των bench.

Το εργοστασιακο bios πρεπει να πληρει αυτες τις προδιαγραφες...αν και μπορουσε να δωσει λιγο ακομα..

csaris,, εσυ με τρεις 5870 που φτανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρει το ...ποταμι,,

Ο atiman εκανε το συγκεκριμενο test με μια ATI - 5970 ES, με δυο το max fps ειναι 170+...αλλα η καρτα εχει ενα τελειως εκ του μηδενος φτιαγμενο απο εμενα custom bios.....

Τοσο μεγαλη διαφορα λοιπον απο ενα bios?

Ωραια πραγματα...:suicide2:

Να υποθεσω πως αυτο το bios δεν θα γινει ποτε official απο καποιον κατασκευαστη?!

Οπως και να εχει βρε ΑΤΙΜΑΝ, για τους "κοινους" θνητους τα νουμερα που μας εδειξες ειναι ουτοπικα, εκτος αν βαλουν κανενα εργοστασιο παραγωγης ενεργειας στο σπιτι τους και ζητησουν ειδικη αδεια απο το δημο για το θορυβο που θα κανουν οι 2-3 καρτες που θα :dance3: "χορευουν" :dance3:στο PC τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν, αν δεν μας ενδιαφερει η ασφαλεια η μακροζωια και αλλες εφαρμογες εκτος των bench.

Το εργοστασιακο bios πρεπει να πληρει αυτες τις προδιαγραφες...αν και μπορουσε να δωσει λιγο ακομα..

csaris,, εσυ με τρεις 5870 που φτανεις?

παίζει να δούμε εμείς κανά τέτοιο bios για τις σειρες 58Χ0/5970 για να το δοκιμάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, αρα πως το δικο μου τεστ θα ηταν με δυο 5970?

Γι αυτο εμεσα σου ζητησα το αποτελεσμα σου...ευχαριστω.

Τα αποτελεσματα σου με του csarris ειναι πολυ πιο κοντα απο τα αποτελεσματα μιας μονης 5970 οπως βλεπεις. Συνεπως, πιστευω πως δικαιολογημενα θεωρησαμε (μεχρι να μας πεις για το bios) οτι μπορει να ειχες και κατι παραπανω απο μια 5970... αυτα ειναι νουμερακια που βγαζουν συνηθως TriFire... και σαφως 2 5870 αποδιδουν καλυτερα απο 1 5970, ποσο μαλλον δε 3 5870.

Γι αυτο ας συνεχισουμε να συγκρινουμε πατατες με πατατες και οχι πατατες με πορτοκαλια :rolleyes: και να ρωτησω,... υπαρχει κατι αλλο περαν του bios που θα μπορουσε να βοηθησει να πιαστουν τετοια νουμερα με 1x 5970?

Csaris,... σου ειναι ευκολο να κανεις το ιδιο bench με default clocks στον 920?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να ενεργοποιήσω αυτά:

post-16174-1416074590,6786_thumb.png

Για όποιον δεν κατάλαβε, έχω "ανοίξει" τα DXVA profiles MPEG2_VLD και το MPEG4_ASP (DivX) σε official Catalyst 10.8

To MPEG2_VLD μου εμφανίζει πράσινη οθόνη σε όλους τους players και το MPEG4_ASP δεν ενεργοποιείται από κάποια από τα γνωστά προγράμματα που δοκίμασα.

'Άνοιξα" και το L5.1 support, αλλά οι players συνεχίζουν να κρασάρουν ή να βγάζουν μαύρη οθόνη με τα 4K YouTube video.

Υπάρχει κόσμος που με έχει βάλει στην πρίζα, να φάει η ATI μια ωραία μηνυσούλα για το MPEG2 για ψευδή διαφήμιση.

Λέτε να το έχει φτιάξει μέχρι να κινηθούν οι διαδικασίες ?

Link to comment
Share on other sites

Το να ανοιξεις την τιμη στην registry μεσω του inf file ειναι παιγνιδακι, δεν σημαινει ομως οτι αυτα λειτουργουν, αρα κρασαρουν..

Γι αυτο "ανοιχτηκαν" μαζι με αλλα στον 1064 της δοκιμαστικης εκδοσης...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα drivers θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1ον Αυτό το profiles που λέτε ξανά και ξανά τι είναι;

2ον Αυτά τα drivers που βάζετε εδώ στο topic είναι official; Είναι custom; Official με κάποιες μετατροπές;

3ον Βλέπω κάποιοι αναφέρουν ότι έχουν τα 10.9. Πού τα βρήκατε και εγώ δεν μπορώ;

4ον Λίγο χαζό που ρωτάω αλλά atiman είσαι τίποτα υπάλληλος της amd; Πρόην ή κάτι σχετικό;

5ον Θα ήθελα τον κωδικό για να κατεβάζω και εγώ αυτά τα drivers που ανεβάζετε :)

6ον Σχετική ερώτηση με την 2. Όλες αυτές τις εκδόσεις που βλέπω πχ:

2D Driver Version 8.01.01.1064

Direct3D Version 8.14.10.0788

OpenGL Version 6.14.10.10311

Catalyst™ Control Center Version 2010.0823.1132.28998

τις βάζεις με κάποιον τρόπο ή είναι ήδη μέσα; Μπορώ να αλλάξω και εγώ κάποια έκδοση;

7ον Είδα κάτι posts πιο πίσω κατι opencl 1.1 beta, ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά. Τι ακριβώς είναι αυτό;

Sorry για τις πόλλες ερωτήσεις αλλά στο θέμα drivers είμαι τελείως noob. Το μόνο που ήξερα ήταν να μπαίνω στην ιστοσελίδα, να κοιτάω για νέα drivers, απεγκατάσταση τα παλιά, εγκατάσταση των καινούργιων, μια ματιά στο changelog και αυτό... Και άμα προσθέσεις οτι μέχρι πριν ένα χρόνο είχα μόνο nvidia κάρτες και ότι δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με παιχνίδια καταλαβαίνετε!!

Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει στις ερωτήσεις και σε όσες άλλες μου έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.