Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

*Μετα απο την μαγικη νυχτα που ζησαμε κοντα στον Roger Waters, γιναμε παλι παιδια.!!! Που ορεξη για υπνο...*

NikosD,,

Οταν λεμε κατι το κανουμε. Δεν χρειαζονται πολλα λογια, τυμπανα και δικαιολογιες αλλα εργα...και αυτα οταν πρεπει γινονται και φαινονται.

Το ιδιο λεγαμε (και θα τηρηθει) και για την υποστηριξη της σειρας 4000 μεσω hotfix.

Ολα οσα πρεπει να γινονται θα γινονται...το εχω "υπογραψει" ηδη εδω μεσα και το τηρω....

Link to comment
Share on other sites

Ο Waters, ο Gilmour και οι Pink Floyd γενικά, είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει η μουσική βιομηχανία τα τελευταία 447 χρόνια.

Το πιο εντυπωσιακό που κατάλαβα - δεν το είχα πάρει χαμπάρι - είναι ότι δεν είσαι στην Ελλάδα.

Άρα καλοπερνάς.

Εμείς εδώ είμαστε Βαλκάνια, να πεις στα παιδιά στην ATI ότι δεν παίζουν φράγκα για αγορές HD 6000.

Να βοηθήσεις να ξεζουμιστεί το υπάρχον hardware από τους drivers.

Ανοίξτε και το over HD και φτιάξτε τα 60fps.

Αυτά από εμένα.

Ευχαριστώ

Υ.Γ

Το θέμα είναι να δούμε τον καινούργιο codec σε δράση.

Αν μου έλεγες και έναν τρόπο να τον ενεργοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε ρε παιδια γιατι αρχιζω και μπερδευομαι...

Μολις εγκατεστησα τους official 10.9 πρεπει να εγκαταστησω και καποιο hot fix??

H καρτα μου ειναι 5850.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

10.9a Hotfix.

Τυπικα αυτος ο driver λυνει προβληματα στις 480Χ2 και 4850Χ2.

Πρακτικα ειναι ενας τελειως νεοτερος των official 10.9 driver πληρης και ολοκληρωμενος για ολες τις καρτες.

Η χρηση του σε σχεση με τον official κρινεται σε μηδαμινες λεπτομεριες και μονον ο χρηστης μπορει να δει ποιος του κανει περισσοτερο. Υποστηριζει τα ιδια, καλυπτεται απο τα ιδια AppProfiles και συμπεριφερεται σχεδον το ιδιο γενικα.

Η "αιωνια" απορεια με τα AppProfiles,,

Τα εγκαθιστουμε μετα την εγκαταστση του driver της αρεσκειας μας.

Αρκει μονο ενα restart και ειναι ετοιμοι για χρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν atiman

από τα win updates που είχες αναφέρει..όσα βρέθηκαν αφαιρέθηκαν αλλά τα vantage παρέμεινε στο ~-2000

σήμερα έκανα μία δοκιμή με 10,9official....

(uninstall->safe mode->uninstaller v3.32->reboot->install drivers->reboot->install 10.9app profiles->reboot)

ελπίζω αυτή να είναι και η σωστή διαδικασία ...

στο θέμα μας...πέρασα caps viewer και είδα αυτό...

capsr.jpg

αυτά στο κόκκινο πλαίσιο είναι λογικά??(το caps viewer το έκανα 2 φορές και τις 2 έβγαζε τα ίδια στο κόκκινο πλαίσιο..)

επίσης την πρώτη φορά έβγαζε και 512mb memory στο opencl..ενώ στο gpu/cpu κανονικά 1024mb

τι να κάνω??

γιατί ακόμη και στον λιγοστό χρόνο που έχω κ παίζω games

έχω framedrops σε 1280*1024(1680*1050 είναι το monitor μου) στο nfs world (beta)

αλλά γενικότερα η απόδοση είναι κάτω.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανει ο 10.9α hotfix στις 5χχχ αλλα για την 4870χ2 ειναι απλα Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο Σ!

Οι πτωση 200 ποντων στο 3d mark06 δεν με παραξενεψε ομως στα παιχνιδια ειναι λες κ δεν διορθωνει το γνωστο προβλημα! Πτωση 15 frames στο Red Faction π φυσικα αρχικα εκανε μπαμ με το ματι απλα δν παιζοταν! Πτωση μεγαλη και στο splinter cell! Στο mafia δεν καταλαβα πτωση. Ειχα και ενα warning στην εγκατασταση π δεν ελεγε τι ηταν αλλα μαλλον ηταν ο CCC π δεν ανοιγε μετα! Το φτιαξα ομως! Τεσπα πηγα παλι στους 10.5α και ηρθα στα κανονικα μου!

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο δε μιλαω δε μιλαω...ας φαω παλι μπαν για trolling αν ειναι τρολαρισμα αυτο το κλασσικο προβλημα...αλλα δεν παει αλλο θα τρελαθω, θα σκασω...!!! η ΑΤΙ κανει καραμαπα δουλεια με τους οδηγους, ή οι καρτες ειναι ελεος...

περιμενω απο τουσ 10.2(οταν πηρα η/υ) εως τους 10.9 μπας και παιξω ομαλο gaming...αλλα τιποτα...αδυνατον...η ΑΤΙ δεν ξερει απο ομαλο παιχνιδι...κουραστηκα να βλεπω 70-80-60-90 φπσ, και στην οθονη να μου δινουν την κουραστικη αισθηση των 15-25 φπς...ειλικρινα...αν γινουν τα ιδια μπαχαλοχαλια και με την σειρα 6ΧΧΧ, σιγουρα, θα παρω NVIDIA...αρκετα...!!! ως εδω..δεν υπαρχει ωραιοτερη αισθηση απο το να βλεπεις την οθονη να κυλαει ομαλα στο ματι, ειναι απολαυση..μαλλον η ΑΤΙ εχει αλλη αποψη..καλα δεν το καταλαβαινουν οτι γινονται ρομπα, με την κοροιδια των φπς...αφου ειναι ψεμμα, δεν με νοιαζουν τα benchmarks, δεν ειναι η ζωη του gamer αυτα, μια στιγμιαια πτωση της ομαλοτητας στην ταχυτητα της ροης της εικονας, μπορει να σου στιχοισει σε ηττα, σε πολλα παιχνιδια, ξενερωμα...!!!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

@Hyperion τόσο καιρο παραπονιέσαι για την ΑΤΙ και την σειρά 5800 δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τοσο καιρό δεν έχεις μεταβεί σε nvidia. Στο ίδιο setup με έσενα εγώ απο τους 10.2 μεχρι και 10.8 μια χαρά παίζω και με τις κάρτες ουτε καν oc στα default τους παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο δε μιλαω δε μιλαω...ας φαω παλι μπαν για trolling αν ειναι τρολαρισμα αυτο το κλασσικο προβλημα...αλλα δεν παει αλλο θα τρελαθω, θα σκασω...!!! η ΑΤΙ κανει καραμαπα δουλεια με τους οδηγους, ή οι καρτες ειναι ελεος...

περιμενω απο τουσ 10.2(οταν πηρα η/υ) εως τους 10.9 μπας και παιξω ομαλο gaming...αλλα τιποτα...αδυνατον...η ΑΤΙ δεν ξερει απο ομαλο παιχνιδι...κουραστηκα να βλεπω 70-80-60-90 φπσ, και στην οθονη να μου δινουν την κουραστικη αισθηση των 15-25 φπς...ειλικρινα...αν γινουν τα ιδια μπαχαλοχαλια και με την σειρα 6ΧΧΧ, σιγουρα, θα παρω NVIDIA...αρκετα...!!! ως εδω..δεν υπαρχει ωραιοτερη αισθηση απο το να βλεπεις την οθονη να κυλαει ομαλα στο ματι, ειναι απολαυση..μαλλον η ΑΤΙ εχει αλλη αποψη..καλα δεν το καταλαβαινουν οτι γινονται ρομπα, με την κοροιδια των φπς...αφου ειναι ψεμμα, δεν με νοιαζουν τα benchmarks, δεν ειναι η ζωη του gamer αυτα, μια στιγμιαια πτωση της ομαλοτητας στην ταχυτητα της ροης της εικονας, μπορει να σου στιχοισει σε ηττα, σε πολλα παιχνιδια, ξενερωμα...!!!:tomato:

Ψευτικα fps?? Τα 70 τα 80 και τα 90 καρε πως τα βλεπεις ?Ανοιγεις το fraps και βλεπεις in game 70-80-90 fps και η εικονα κανει κολληματα λες και παιζει με 15-25 καρε?? Αν κανεις αυτο πως γινεται?? λεει ψεματα το Fraps??

Το πιο πιθανο αν ειναι να κανει καποιο <<σπασιματα>> η εικονα και οχι κολληματα σαν να παιζεις με 20 καρε.Αν παιζεις με vsync off ενεργοποιησε το εκει πρεπει να ειναι το προβλημα σου...

Υ.γ Με τους 10.9 σε σχεση απο τους 10.8 ειδα μια μικρη πτωση στο vantage σχεδον 200 ποντους (το οποιο δεν με πολυενδιαφερει κιολας), αλλα ειδα αυξηση στο dirt2! Τα αλλα που δοκιμασα πανω κατω τα ιδια! Επισης επειξα και σε μια HDTV που εχω και το underscan εξαφανιστηκε! :victory:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@Hyperion τόσο καιρο παραπονιέσαι για την ΑΤΙ και την σειρά 5800 δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τοσο καιρό δεν έχεις μεταβεί σε nvidia. Στο ίδιο setup με έσενα εγώ απο τους 10.2 μεχρι και 10.8 μια χαρά παίζω και με τις κάρτες ουτε καν oc στα default τους παίζουν.

προφανως δεν παιζεις οσο εγω...και δεν παιζεις στα ιδια ορια που παιζω εγω...ισως δεν παιζεις καν οτι παιχνιδια παιζω...ειδικα αν μου λες απο τα defaul ρολογια παιζουν καλα, εγω στα default ξενερωνα... ;)

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΛΕΤΗ, ΤΟ ΒΕΛΤΙΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΝΙΚΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ...

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΥΣΤ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ...ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ V-SYNC

H ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΩ ΤΟ LAG ΦΟΡΤΩΣΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΤΩΡΑ...ΤΕΛΕΙΟ...

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DIRECT 3D OVERRIDER... NA NAI KAΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ MEGAUPLOAD...

Link to comment
Share on other sites

@Hyperion Το προφανώς το αφήνω στην άκρη γιατι και εσυ δεν ξέρεις το κάψιμο το δικό μου όπως και εγώ δεν ξέρω το κάψιμο το δικό σου anyway, ειδικά στα online fps παιχνίδια (που κατα κύριο λόγο παίζω) αυτο που εχει σημασία είναι είναι η ομαλότητα στη ροή και να μη κάνει σπασίματα, πίστεψε με ναι default οι κάρτες και έχω απίστευτη ροή στα games.

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο δε μιλαω δε μιλαω...ας φαω παλι μπαν για trolling αν ειναι τρολαρισμα αυτο το κλασσικο προβλημα...αλλα δεν παει αλλο θα τρελαθω, θα σκασω...!!! η ΑΤΙ κανει καραμαπα δουλεια με τους οδηγους, ή οι καρτες ειναι ελεος...

περιμενω απο τουσ 10.2(οταν πηρα η/υ) εως τους 10.9 μπας και παιξω ομαλο gaming...αλλα τιποτα...αδυνατον...η ΑΤΙ δεν ξερει απο ομαλο παιχνιδι...κουραστηκα να βλεπω 70-80-60-90 φπσ, και στην οθονη να μου δινουν την κουραστικη αισθηση των 15-25 φπς...ειλικρινα...αν γινουν τα ιδια μπαχαλοχαλια και με την σειρα 6ΧΧΧ, σιγουρα, θα παρω NVIDIA...αρκετα...!!! ως εδω..δεν υπαρχει ωραιοτερη αισθηση απο το να βλεπεις την οθονη να κυλαει ομαλα στο ματι, ειναι απολαυση..μαλλον η ΑΤΙ εχει αλλη αποψη..καλα δεν το καταλαβαινουν οτι γινονται ρομπα, με την κοροιδια των φπς...αφου ειναι ψεμμα, δεν με νοιαζουν τα benchmarks, δεν ειναι η ζωη του gamer αυτα, μια στιγμιαια πτωση της ομαλοτητας στην ταχυτητα της ροης της εικονας, μπορει να σου στιχοισει σε ηττα, σε πολλα παιχνιδια, ξενερωμα...!!!:tomato:

Σε καταλαβαίνω απολύτος (10000%) man, ούτε 'γω μιλάω (trifire γαρ)... όταν θα τις φλασσάρω

με bios κουκουρούκου και τις στείλω, θα ξέρετε από ποιόν είναι...

τα ρέστα μου...

Έγινε επεξεργασία από Trollarw
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.