Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Επειδή γενικά δεν παρακολουθώ το thread παρά σε αραιά διαστήματα, νομίζω πως από κάποια έκδοση των CCC (official πάντα) και μετά αν έκανες overclock την GPU τότε τα ρολόγια σε idle δεν έπεφταν σε 157/300. Αυτό έχει αλλάξει? Με τους 10.11 και με ανεβασμένη την 5870 σε 930/1300, σε idle πέφτω σε 157/300. Η κάρτα είναι Sapphire αλλά έχει περασμένο Asus BIOS.

Κι εγώ με 1 5870 στα 900/1300, βλέπω ότι τα ρολόγια σε 2D δεν ανεβαίνουν πλέον. Δεν ξέρω αν είναι κάπιο bug ή πλέον το έφτιαξαν να λειτουργεί όπως στους 10.4 και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό laptop 5ετίας - hp pavilion zd8256ea το οποίο έχει μια Αti Χ600 επάνω και ένα Pentium ΙV στα 3.2Ghz.

Όταν ανοίγω με το media player classic, ταινίες 720p πάνε όλα μια χαρά - σφαίρα! Με το που θα ανοίξω 1080p παίζει καλά σχετικά στην αρχή, αλλά κάθε ένα λεπτάκι κάνει μερικά (2-3sec ) pause. Υπάρχει περίπτωση να βάλω κανέναν πιό καινούργιο driver και να χρησιμοποιείται η κάρτα γραφικών για αποκωδικοποίηση και να μην σέρνεται έτσι στο 1080p;

Τώρα έχει πάνω τον 8.12 που τον είχα περάσει με το mobility modder,αν θυμάμαι καλά, πάει καιρός από τότε!

Link to comment
Share on other sites

το playback ειναι καθαρα θεμα επεξεργαστη...σπανια χρησιμοποιειται η gpu, αν δεν εχεις ειδικο software/codec...και με αυτα τα cpu που ακουω, ειναι σιγουρο...ειναι πολυ αδυναμα παιδες...

εχω πιο δυνατη καρτα απο εσας 4670 oc 1gb AGP, με p4 3 ghz, και σε 1080p+, κανει "κολπα"...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε με αυτό το πρόγραμμα να παίξετε τις ταινίες.

English v1.5.22857 x86 (30 June 2010):

CODE

DVB Support Download Center » Tools » Players » Daum PotPlayer 1.5.25819

English v1.5.22243 x64 (12 June 2010):

CODE

DVB Support Download Center » Tools » Players » PotPlayer 1.5.25819 - x64 Edition

Εάν δεν παίξει με αυτό το πρόγραμμα κατά την γνώμη δεν θα παίξει με κανένα άλλο(απο αυτά που υπάρχουν τώρα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με τους 8.792 και 8.792.1 (10.11 hotfix beta) θα πας 75 και ισως παραπανω.

Δεν λεει κατι αυτο, καποια παιγνιδια εξακολουθουν να "αρεσουν" σε παλαιοτερους.

εdit,

Ισως οι τελευταιοι 8.792.5 (10.11 hotfix beta) εχουν την λυση σε μερικα παιγνιδια..

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφυγα απο το σερί nvidia κι ήρθα σε Ατι(κάτι που το θελα καιρό τώρα)

απλά μιας κι δεν είχα ποτέ Ατι,και με βάση ότι θέλω έναν driver που να δίνει καλό score σε 3d(3dmark-benchmarks)ποιούς προτείνετε?

ΥΠ το σερί ήταν 8600GT-240GT-8800GS-8800GT AND NOW Gigabyte 5770 SuperOverClocked(SoC)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφυγα απο το σερί nvidia κι ήρθα σε Ατι(κάτι που το θελα καιρό τώρα)

απλά μιας κι δεν είχα ποτέ Ατι,και με βάση ότι θέλω έναν driver που να δίνει καλό score σε 3d(3dmark-benchmarks)ποιούς προτείνετε?

ΥΠ το σερί ήταν 8600GT-240GT-8800GS-8800GT AND NOW Gigabyte 5770 SuperOverClocked(SoC)

Εγω δεν ειχα παραπονο στους 10.10 αλλα οι 10.11 ειναι πολυ καλοι! Παιξε με τα ρολογια να δεις σε τι ταση εχεις ταβανι για το 1Ghz πυρηνα(με αερα φυσικα). Εγω πειραξα το bios γιατι σε 2d δεν επεφταν τα ρολογια και ετσι τα εφτιαξα απο εκει. Το fan το εβαλα 30% μονιμα γιατι δεν θελω να το ακουω:) Η καρτα ειναι πολυ καλη και καλη κατασκευη γιαυτο και πιο ακριβη απο τα παραπλησια μοντελα!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έχουν βγάλει το συκώτι μα ότι έκδοση κι να βάλω με το που τους κάνω εγκατάσταση κι επανεκίνιση μου εμφανίζει το μισό desktop κι θέλει δεξί κλίκ-ανανέωση για να εμφανίση τα υπόλοιπα(επίσης αφήνουν "γραμμές" τα παράθυρα όταν κάνω μετακίνηση ή όταν κλείνουν)

η κάρτα είναι οκ πάντως(Gigabyte 5770 SOC)

Quote@Evan"Η καρτα ειναι πολυ καλη και καλη κατασκευη γιαυτο και πιο ακριβη απο τα παραπλησια μοντελα!"

για την δική μου λες?Thank u

Link to comment
Share on other sites

ναι η κάρτα τρέχει και furmark/kombustor τα πάντα αλλά είτε βάλω τους drivers απο την εταιρία είτε τους 10.7 είτε τους τελευταίους μετά την επανεκίνιση(εκεί που χωρίς οδηγούς ήμουν οκ)αφήνει μαύρα κουτία μετά απο άνοιγμα/κλείσιμο/μετακίνιση παραθύρων(και άνοιγμα Έναρξης)

Η εγκατάσταση γίνετε σωστά τι φταίει(έχω κάνει 3-4format έπειτα απο όταν βγάζουν πρόβλημα οι drivers)?

έχω μαιτανιώσει που την πήρα είχα όλη την διάθεση δεν είχα τπτ κατά της Ατι ίσα-ίσα αλλά απο τότε που την πήρα δεν έχ τρέξει ούτε ένα game(εκτώς του AgeofEmpires2)

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλοί είναι έχοντας συγκεκριμένα τον 8.792.5 του Ατιμαν...

Ο οποιος για οποιον δεν τον εχει και ενδιαφερεται βρισκεται εδω.

Ο κωδικος ειναι ο τελευταιος γνωστος, οσοι δεν τον γνωριζουν μπορουν να με ρωτησουν μονον μεσω ΠΜ χωρις να προηγηθει αναλογο ποστ για αυτον τον λογο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

ATIMAN we have a major problem

Οταν ειμαι σε 2D και βλεπω πχ ενα βιντεο,κατι γινετε και πεταει κατω δεξια οτι ο driver σταματησε να λειτουργει και επανεκτηθηκε.

Πως μπορω να το φτιαξω;

Link to comment
Share on other sites

ATIMAN we have a major problem

Οταν ειμαι σε 2D και βλεπω πχ ενα βιντεο,κατι γινετε και πεταει κατω δεξια οτι ο driver σταματησε να λειτουργει και επανεκτηθηκε.

Πως μπορω να το φτιαξω;

To παθαίνω και εγω αυτο,κυρίως οταν εχω δυο video ανοιχτα...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.