Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τι εννοείς και πως το ελέγχω?

Edit: Σήμερα μου το έκανε ξανα με τον 13.6 και χωρίς να εχω πειράξει τα ρολόγια της κάρτας. Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορει να φταίει...

Ξανα-edit: Γύρισα σε 13.4, χωρις cap και είμαι οκ προς το παρόν.

Δεν δοκίμασα να κλοκάρω την καρτα ακόμα. Αν κλοκάρω, πρέπει να δωσω και extra ρευμα απο το ccc?

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα αγόρασα την amd radeon hd6670 2gb ddr3 θα ήθελα να ρωτήσω εάν αξίζει να περάσω τους καινούργιους drivers και πως κάνω unistall τους προηγούμενους (είχα μόνο nvidia gpu). Να προσθέσω πως η καρτούλα κάνει θόρυβο όταν παίζω lol...μέχρι και με headset ακούγεται λιγάκι ίσως επειδή έχω ανοιχτό το κουτί. και κάτι άλλο. Αυτό το caps που διάβασα πιο πάνω θα κάνει κάποια διαφορά για το lol?

Έγινε επεξεργασία από balboagr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα αγόρασα την amd radeon hd6670 2gb ddr3 θα ήθελα να ρωτήσω εάν αξίζει να περάσω τους καινούργιους drivers και πως κάνω unistall τους προηγούμενους (είχα μόνο nvidia gpu). Να προσθέσω πως η καρτούλα κάνει θόρυβο όταν παίζω lol...μέχρι και με headset ακούγεται λιγάκι ίσως επειδή έχω ανοιχτό το κουτί. και κάτι άλλο. Αυτό το caps που διάβασα πιο πάνω θα κάνει κάποια διαφορά για το lol?

θα σε πω πωσ κανω εγκατασταση-απεγκατασταση καινουριουσ και παλιουσ οδηγουσ τησ amd..

1) πρωτα απ ολλα κατεβαζω απο το επισημο σαιτ τησ AMD τουσ οδηγουσ που θελω να κανω εγκατασταση, τουσ κανω αποθηκευση στην επιφανια εργασιασ.. οχι εκτελεση..

2) εχω τα win 7.. παω στη προσαφαιρεση προγραμματων και καταργω το amd katalyst install manager..εφοσον τελιωσει τοτε..

3) χρησημοποιω το driver sweeper με σκοπο να καταργησω οτιδηποτε πιθανον υπολοιματα εχουν μεινει απο την απεγκατασταση , τσεκαρω μονο το amd display!!!!!!!!!!!

εφοσον εχει τελειωσει η απεγκατασταση τοτε θα δεισ αλλαγη τισ αναλυσησ τισ εικονασ σου!!!

τελευταιο βημα , κανω εγκατασταση τουσ οδηγουσ που εχω κατεβασει απο την amd!!!..

Link to comment
Share on other sites

οκ κατανοητό και απλό ευχαριστώ πολύ. Κάτι άλλο.. Μπορώ να κατεβάσω κάτι για να έχω περισσότερα fps? Η κάρτα ανεβάζει στροφές όταν παίζω σε σημείο που γίνεται λίγο ενοχλητική...

Link to comment
Share on other sites

οκ κατανοητό και απλό ευχαριστώ πολύ. Κάτι άλλο.. Μπορώ να κατεβάσω κάτι για να έχω περισσότερα fps? Η κάρτα ανεβάζει στροφές όταν παίζω σε σημείο που γίνεται λίγο ενοχλητική...

αν θελεισ αδερφε να εχεισ περισοτερα καρεδακια στα παιχνιδια σου, πρεπει να παρεισ αλλη καρτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πήρα για games. Έχω το 360 γι'αυτό. Απλά θέλω να μάθω αυτό το caps που διάβασα πιο πάνω εάν δίνει και στο lol κάτι. Παρεπιπτόντως την κάρτα την πήρα 69 euro. Είναι πολλά? Με τα ίδια θα έπαιρνα κάποια καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή το Atiman Uninstaller λέει ότι δεν δουλεύει στα XP x64, έχει κάποιο παιδάκι από εδώ μέσα κάποια άλλη μέθοδο, έστω και χειροκίνητη για να κάνω πλήρη απεγκατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...έκανα σχεδόν αυτό που γράφεις...driversweeper δεν χρησιμοποίησα, καθώς μετά την απεγκατάσταση ( κανονικά, από add/remove) μου έβγαζε μετά το πρώτο restart, " Νο signal, Out of Range", oπότε έψαξα να τακτοποιήσω πρώτα αυτό.

Από safemode μπήκα msconfig και στο boot.ini τίκαρα το "basic video" ή κάπως έτσι, και στο restart ήμουν μια χαρα...

Ούτε κατάλοιπα, ούτε τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

θα σε πω πωσ κανω εγκατασταση-απεγκατασταση καινουριουσ και παλιουσ οδηγουσ τησ amd..

3) χρησημοποιω το driver sweeper με σκοπο να καταργησω οτιδηποτε πιθανον υπολοιματα εχουν μεινει απο την απεγκατασταση , τσεκαρω μονο το amd display!!!!!!!!!!!

Σε μια απλη απεγκατασταση οδηγων μονης καρτας σε windows 7 μετα την χρηση του driver sweeper, μενουν στο συστημα ακριβως 104 αρχεια - παραμετροι - leftovers κ.λ.π (μετρημενα).

Για να δεις τα πιο σημαντικα απο αυτα μπορεις να τρεξεις ενα προγραμματακι μου, το Catalyst_files_info.exe

Δυστηχως δεν τρεχει σε ΧΡ.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι έχει γίνει, ο 13.1 με έχει σκίσει στο VPU recover στα XP x64...

Για 3D view σε μικρά αρχεία dwg δεν το συζητάω...jenga φάση...ειδικά το rhino βγάζει και καρδούλες όταν ανοίγω αρχεία...

( 3870 DDR4 blue pcb , watercooled....)

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] εννοείς στο Windows/assembly ή σε κάποιο άλλο location ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να το καταλάβει κανείς, πιο πολύ τον πόνο μου έλεγα αντί να ρίξω καντήλια...

Έχω Xp x64 σε

HD3870 512MB DDR4 (Blue PCB edition)

με τους 13.1 Catalyst

Και ανοίγοντας αρχεία στο Rhinoceros 3D (σχεδιαστικό) κάνει συνέχεια VPU Recovery ( restart driver και το error summary το κανει submit στην ΑΜD) μετά το πρώτο zoom in/out

Mόλις έβγαλα και 3Dmark06 για να στρεσσάρω μήπως και φταίει κάτι άλλο (ψύξη κλπ) και όλα κομπλέ.

Θα προτείνατε να δοκιμάσω κάποιους άλλους drivers γιαυτή τη γενιά ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σχετικά με το παραπάνω βρήκα την αιτία του προβλήματος...

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, λειτουργεί την κάρτα για κάποιο λόγο στα 2D clocks (300/1126)...ασχέτως αν την κάρτα την τερματίζει σε χρήση (55~100%)...

Έχω βρεί 2 λύσεις :

1) Από επιλογή του προγράμματος, αν κάνω disable Use Accelerated Hardware Modes στις επιλογές του OpenGL, λειτουργούν όλα οκ. Δεν είναι αποδεκτό όμως γιατί είναι σαν να χρησιμοποιώ Radeon 9700 έτσι...

2) Κάνω ένα profile στο CCC και πηγαίνοντας στο C:\Users\[username]\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles το κάνω edit με το notepad και σετάρω 600Mhz αντί για 300 και voltage ένα κλίκ πάνω 1.241->1.284 (από τη διαθέσιμη γκάμα έως το μέγιστο 1.327).

Τι ζουμ κάνω, τι rotate, το σκίζω και δεν κάνει πλέον κιχ...Πρώτα μαύριζε το σύμπαν και περίμενα μέχρι να επανεκιννήσει ο AMD Display Driver.

To θέμα είναι το εξής :

Μπορώ κάπως να κάνω force την κάρτα να δουλεύει στα 3D clocks κάθε φορά που ανοίγω το συγκεκριμένο πρόγραμμα ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθα αντιμετωπος για πρωτη φορα με crash στο BF3. Βγαζει ενα εικονιδιο για DirectX error το οποιο ομως δεν μπορω να διαβασω. Ετρεξα το Heaven απροβληματιστα, ξαναεβαλα τους οδηγους (13.6 beta2) αλλα κ παλι μετα απο μερικα seconds το BF3 κολαει ολο το συστημα.

DXDIAG δειχνει επισης No Errors... Το BF3 τα επαιξε για τα καλα :(

Καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθα αντιμετωπος για πρωτη φορα με crash στο BF3. Βγαζει ενα εικονιδιο για DirectX error το οποιο ομως δεν μπορω να διαβασω. Ετρεξα το Heaven απροβληματιστα, ξαναεβαλα τους οδηγους (13.6 beta2) αλλα κ παλι μετα απο μερικα seconds το BF3 κολαει ολο το συστημα.

DXDIAG δειχνει επισης No Errors... Το BF3 τα επαιξε για τα καλα :(

Καποια ιδεα?

Σε μια απο τις απειρες επανεκκινησεις λογω εγκαταστασεων/απεγκαταστασεων οδηγων, Plugins, directX κλπ καταφερα να δω ακριβως τι λεει το DirectX Error Message:

DirectX function "GetDeviceRemovedReason" failed with DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG: Device hung due to badly formed commands.. GPU: "AMD Radeon HD 7900 Series", Driver: 13.6 (bla bla bla) :computer:

@atiman και οποιος αλλος γνωριζει, χρειαζομαι τα φωτα σας... :(

Λυσεις που βοηθησαν καποιους ηταν:

a. RMA καρτων (το οτι δεν τρεχει το BF3 αλλα ολα τα προγραμματα εκτος Origin Δεν νομιζω πως δικαιολογει RMA)

b. Αλλαγη bios (δεν ψηνομαι ιδιαιτερα για κατι τετοιο καθως μεχρι τωρα ολα δουλεψανε αψογα)

c. Χρηση DriverSweeper (με AtimanUninstaller ειμαι καλυμενος) :victory:

d. Αφαιρεση του KB2670838 Update, που παλι δεν βοηθησε :TD:

e. Disable Hardware Acceleration of Mozilla and all plugins (still no luck) :TD:

Ταυτοχρονα με απασχολει το γεγονος οτι οι καρτες ειναι watercooled και καθως το φαινομενο παρουσιαζεται οταν το VRM Temp παει ~42C, μη τυχον καποιο αλλο σημειο της καρτας που δεν ειναι monitored και ΔΕΝ ψυχεται (no airflow) τα εχει παιξει κ δημιουργειται αυτη η κατασταση... Εδω να πω πως με Metro/Heaven/CoD/FarCry εφτασα τις καρτες σε VRM Temp 50C κ δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα...

EDIT:

Καθως σε κανενα απο τα crashes δεν βγηκε dump file, τσεκαρα το C:\Windows\LiveKernelReports\WATCHDOG\WD-20130725-0147.dmp αρχειο που λεει τα παρακατω:

On Wed 24/07/2013 10:47:41 PM GMT your computer crashed

This was probably caused by the following module: atikmpag.sys (atikmpag+0xAF20)

Bugcheck code: 0x117 (0xFFFFFA8009F904E0, 0xFFFFF8800420AF20, 0x0, 0x0)

Error: VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED

file path: C:\Windows\system32\drivers\atikmpag.sys

product: AMD driver

company: Advanced Micro Devices, Inc.

description: AMD multi-vendor Miniport Driver

Bug check description: This indicates that the display driver failed to respond in a timely fashion.

A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: atikmpag.sys (AMD multi-vendor Miniport Driver, Advanced Micro Devices, Inc.).

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.