Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Έχω το λαπτοπ της υπογραφής.

Είχα μεχρι πριν λίγο εγκατεστημένου τους 13.8 beta mobility.

Παω να περάσω 13.9 mobility.

Εγκαθιστω, κανω restart και δεν είχα aero ουτε catalyst control center.

Uninstall (απο windows) και περασμα 13.10 beta mobility.

Πάλι τα ίδια. Όχι aero, ουτε ccc.

Ξανα βγαλσιμο, βάζω 13.9 mobility.

Και πάλι τπτ, ιδιο πρόβλημα.

Δοκίμασα και τον 13.8 πάλι, αλλα τπτ.

To ccc μου βγαζει αυτό

7xAX1cA.jpg

και το aero αυτό

yaWvAFp.jpg

Τι κάνουμε?

Edit.

Τα εβγαλα όλα και πέρασα αυτόν που δίνει η acer στο site της. Τωρα μου δείχνει ότι είναι ο 13.9, αλλα μαλλον κανει auto-update μιας και το ειχα κατεβασμένο εδω και πολύ καιρό το αρχείο. Πιθανόν είχα αυτόν εγκατεστημένο αρχικά και όχι τον 13.8 beta.

Ναι μεν εχω πλέον aero, αλλα το ccc κρασάρει όποτε παει να ανοίξει.

Επίσης κρασάρουν παρα πολλες εφαρμογες σχετικές εικόνα (kmplayer πχ, πριν λίγο κρασαρε και το origin).

Edit 2.

Πλέον ανοιγει το ccc, αλλα στα υπόλοιπα δεν αλλαξε κάτι. Το control panel απο intel graphics, το kmplayer, origin, δεν ξέρω τι άλλο, κρασάρουν όλα.

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] το tool σου κανει για απεγατασταση σε λαπτοπ η είναι ναι μονο για δεσκτοπ?

Αν ναι, ποια εκδοση?

Μπας και γλυτωσω το φορματ.

επισης, ποιους να περασω μετα? υποψην οτι το λαπτοπ εχει εναλλάξιμα γραφικα και υποπτευομαι πως αυτο εχει κανει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα την ερωτηση σου.

Κανει, αλλα, δεν το συνιστω για laptop με εναλλαξιμα γραφικα γιατι δεν θα απεγκαταστησει οτιδηποτε αλλο εκτος απο το 'κομματι' της ΑΤΙ.

Πες μου τι προβλημα εχεις μηπως μπορουμε να βρουμε εναλλακτικες μεθοδους.

---

Μετα βαλε τους 13.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έκανα format μιας και κρασαραν παρα πολλά προγραμματα (σχεδόν οτιδήποτε ειχε να κανει με την amd καρτα) οπότε και δεν μπορουσα να δουλεψω στο pc.

Επειδη το χρειαζόμουν αμεσα, έγινε φορματ.

Πέρασα αυτόν που είχε η acer στο site της για το συγκεκριμένο λαπτοπ.

Αυτός εδώ, 8.901.4.0.

Λειτουργουν όλα οκ τωρα, αλλά αν ανοιξω το control center, δεν μου λεει πουθενά ποια έκδοση είναι.

Έχει βέβαια το auto update on οπότε υποθέτω έχει περάσει τον πιο πρόσφατο.

Μπορω να κάνω κάτι άλλο?

Να αφήσω αυτόν? Να περάσω κάτι άλλο?

Αν και πλέον ψιλό"φοβάμαι" να ανακατευτώ με το θέμα μη γίνει πάλι καμια στραβη..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω θέμα. Απεγκατέστησα τους παλιούς με atiman, και τώρα που πήγα να βάλω τους καινούργιους *13,9* μου έβγαλε error. Όποιος θέλει μπορεί να το δει μέσω teamviewer η skype. Στείλτε μήνυμα επειδή δεν ξέρω πως ν'ανεβάσω το αρχείο που δείχνει το error.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες έστησα ένα δεύτερο pc με έναν A5800.

Όλα είναι ok απλά το θέμα είναι ότι η ποιότητα των avi αρχείων μου φαίνεται πολύ χάλια σε σχέση με άλλα pc? ( μιλάω για τα ίδια avi αρχεία)

Μήπως πρέπει να αλλάξω τίποτα στους drivers?

( Έχω να εταρω catalyst απο εποχές Χ800GTO2)

Μήπως φταίει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί της amd κάνουν κάποιες "βελτιώσεις" στα αρχεία βίντεο από default συνήθως. Ρυθμίσεις όπως edge enhancement, dynamic contrast, sharpness enhancement κτλ, τα οποία κάνουν τα βίντεο να δείχνουν σαν πίνακες λαδομπογιάς σε κίνηση. Απενεργοποίησε τα αυτά από το ccc και όλα θα γίνουν ξανά φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να αναβαθμίσω τους drivers σε ένα laptop HP DV6-6100 το tool της AMD που κάνει auto detect δεν βρίσκει τίποτα, έχει κανείς καμιά ιδέα ;

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια βάζαμε: http://www.omegadrivers.net/index.php?option=com_phocadownload&view=section&id=1&Itemid=54 δεν βλέπω να κάνουν για την περίπτωση μου όμως.

HP PAVILION DV6-6100 15.6'' AMD QUAD A6 3410MX 750GB ATI HD6755 1GB - -

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παίδες . έχω 6870 και αλλάζω σε 7950.

ξεκουμπώνω - κουμπώνω και όλα οκ? drivers δεν πειράζω...

χρειάζεται κάτι άλλο?

ευχαριστώ

βαλε τους καινουριους αμα θελεις σημερα βγηκανε

AMD Catalyst 13.11 BETA1 (13.200.16.0 September 26) Download

και ενα προγραμμα για να ξεκουμπωσεις τους παλιους οριστε :

https://forums.geforce.com/default/topic/550192/geforce-drivers/display-driver-uninstaller-ddu-v7-8-2/ (μην σε ξεγελαει οτι ειναι απο το φορουμ της nvidia κανει και για amd/ati το προγραμμα!)

Πιστευω να σε καλυψα :p

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παίδες . έχω 6870 και αλλάζω σε 7950.

ξεκουμπώνω - κουμπώνω και όλα οκ? drivers δεν πειράζω...

χρειάζεται κάτι άλλο?

ευχαριστώ

Βασικά, καλό είναι να απεγκαταστήσεις τον οδηγό της 6870 πριν την αλλαγή, και χρησιμοποιώντας το Show hidden and unplugged devices in device manager - The IT Community να τσεκάρεις αν υπάρχει ακόμα καταχώρηση στο device manager γι' αυτή. (Έχει τύχει σε άλλο σύστημα να βγάλω μια 3870x2 και να περάσω μια 5870 και επειδή δεν είχε απεγκατασταθεί η πρώτη, η 5870 να κλειδώνεται στα χαρακτηριστικά και τα ρολόγια της 3870)

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παίδες . έχω 6870 και αλλάζω σε 7950.

ξεκουμπώνω - κουμπώνω και όλα οκ? drivers δεν πειράζω...

χρειάζεται κάτι άλλο?

ευχαριστώ

atiman uninstaller 7.0.2

μετα αφαιρεις απο τα hidden devices τις καρτες που δεν υπαρχουν, σβηνεις το pc, βαζεις την νεα καρτα

Πρωτου εγκαταστησεις τους τελευταιους beta drivers ΜΟΝΟ απο την amd, ξαναπας στα hidden devices κ αφαιρεις την παλια καρτα.

Μετα βαζεις τους οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.