Jump to content



εχετε κλοκαρει τα μηχανακια σας?


εχετε κλοκαρει τα μηχανακια σας?  

261 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Μια φραση...

Αν κατι τρεχει στοκ εχω την εντυπωση οτι με επιασαν κοροιδο.

Το χειροτερο "clockαρισμα" ηταν η μανια που με ειχε πιασει να κανω το ολοκαινουργιο LiteON 40x CDR μου, flash με το 48x μοντελο... Εκαψα 10+ cd και εκανα 10 αλλαγες firmware, μεχρι να καταλαβω οτι δεν υπηρχανε ακομα cd ικανα να γραψουν σε 48x....

Link to comment
Share on other sites

ναι ραααα!!!!δε με λετε η καρτα γραφικων πιανει? :p α και μια συμβουλη.κλοκαρετε οσο είστε μεσα στην εγγύηση γιατι αν κατι παει στραβα εχεις ελπιδες να συνεχισεις την προσπαθεια με καινουργιο πραμα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικό OC κάνω πάντα χωρίς πολύ πολύ ψάξιμο ίσα για να λέω οτι παίρνω καλύτερο value for money. Μάλιστα το C&C είναι ενεργοποιημένο και το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τρέχει στα μισά αφού ούτε μπροστά του είμαι αλλά και τα κατεβάσματα δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Γιατι να μην το κλοκαρεις? Τζαμπα ειναι...

Τη στιγμή που κλοκάρεις μπορεί να είναι τσάμπα. Αλλά όσο περισσότερο ανεβάζεις, τόσο περισσότερο ρεύμα καις, τόσο περισσότερο ζορίζεις το τροφοδοτικό, τόσο η ανάγκη σου για καλύτερο τροφοδοτικό και ψύξη (κοινώς κι άλλα λεφτά) μεγαλώνει... Επίσης είναι και ο παράγοντας θόρυβος τον οποίο θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό... ;) Αν θες και να κλοκάρεις και να έχεις αθόρυβο μηχάνημα πρέπει να τα σκάσεις για πιο αθόρυβη ψύξη. Αν μείνεις stock ρίχνεις την τάση των ανεμιστήρων και είσαι μια χαρά... ;)

Δε λέω, καλά κάνουν όσοι ασχολούνται και ασχολούνται αλλά προσωπικά, τουλάχιστον με τις δυνατότητες του μηχανήματός μου, δεν με πολυενδιαφέρει. Δεν μου λείπουν MHz για αυτά που κάνω. Μνήμη μου λείπει... :) Όταν με το καλό πάρουμε καινούριο μηχάνημα θα δούμε τι θα κάνουμε...

Αρχική απάντηση από g_0x

α και μια συμβουλη.κλοκαρετε οσο είστε μεσα στην εγγύηση γιατι αν κατι παει στραβα εχεις ελπιδες να συνεχισεις την προσπαθεια με καινουργιο πραμα...

Ωραία λογική... Τι φταίνε τα καταστήματα και οι κατασκευαστές να πληρώνουν τις μ@μ@κίες μας; :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μήνες να κλοκάρω, κυρίως λόγω υπαναχώρησης στην στοκ ψύκτρα από την XP120. Ο ’θλονας πέρασε ένα υπέροχο καλοκαίρι γεμάτο μεταμεσονύκτια encodings και renderings (εκεί μιλάμε για διαφορά, ειδικά όταν σε πιέζει ο χρόνος), και πλέον με το νεράκι καθ'οδόν στοχεύω σε περισσότερο λιώσιμο, γιατί έτσι μας αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ωραία λογική... Τι φταίνε τα καταστήματα και οι κατασκευαστές να πληρώνουν τις μ@μ@κίες μας; :)

ουτος η αλλως πληρωνω αρκετα παραπανω απο την πραγματικη αξια του επεξεργαστη η της καρτας γραφικων μου.οποτε κανενα προβλημα νομιζω.κ κανεις δε χανει λεφτα.ενα μικρο κερδος ισως χασει.αλλα κ παλι δε με νοιαζει να πω την αληθεια.φιλικα κ προς τους καταστηματαρχες που συχναζουν στα μερη του Lab. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 εχω ενα ελαφρυ o/c σε cpu/ram/gpu . Οταν ομως παμε για σοβαρο bench , αυτα βγαινουν με την ψυχη στο στομα . Ολα οριακα ... :computer:

Το μονο προβλημα ειναι μην τυχων και φαμε καμμια μπλε οθονη ή κολλησει το boot! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexisferos

σαν χρηστης του φορουμ ακομα το κινιτο το εχω κανει overclock...

το πισι θα μου ξεφευγε?

τι κινητο εχεις 7610 μηπως?:D:p

εγω εχω μονο κλοκαρει την καρτα γραφικων μου, η οποια εχει δυνατοτητα 400mhz core and 900mhz memory clock maximum...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.