Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

...με την έννοια δοκιμασμένους δεν εννοώ μεταχειρισμένους.....αλλα όπως κάνουν μερικά γερμανικά on line shops που σου λένε πχ

AMD 3700 @ 2.800 @ 1.45 stock IHS

ή

Ιntel 930 @ 4.5 water κτλ

εναντι πχ μιας επιβάρυνσης 5%-10% της αρχικης τιμης????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

...με την έννοια δοκιμασμένους δεν εννοώ μεταχειρισμένους.....αλλα όπως κάνουν μερικά γερμανικά on line shops που σου λένε πχ

AMD 3700 @ 2.800 @ 1.45 stock IHS

ή

Ιntel 930 @ 4.5 water κτλ

εναντι πχ μιας επιβάρυνσης 10???

μπας και σκεφτεσαι να φερεις?

:D

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ... Δηλαδή εάν έρθει στο pc μου και δεν πάει εκεί που μου λέει αυτός τότε τι γίνεται;

edit:

Επιπλέον από site που πουλάει pretest δεν θα αγόραζα ούτε κανονικό γιατί θα είναι σίγουρο πως αυτό που θα δίνει θα του έχει γίνει σχετικός έλεγχος δεν ανεβαίνει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Ούτε και εγώ... Δηλαδή εάν έρθει στο pc μου και δεν πάει εκεί που μου λέει αυτός τότε τι γίνεται;

Aλλαγη εννοειται θα γινοταν..οπως και κανουνε αυτα τα online shops....

Και επιπλεον δεν θα υπηρχε περιπτωση να μην πηγαινει...μιας και αυτο θα ηταν το ζουμι ολης της υποθεσης..:D

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα καλύπτονταν από την εγγύησή τους κανονικά , και το παραπάνω αντίτιμο ήταν στα λογικά πλαίσια , ναι θα αγόραζα

Σκέφτεστε να κάνετε καμμιά διαλογή νέας παρτίδας σύμφωνα με τους κωδικούς πάνω στους επεξεργαστές? :D

Πλάκα πλάκα αν γίνει κάτι τέτοιο , καλό φαίνεται εξ αρχής

Με λίγα παραπάνω παίρνεις το καλό κομμάτι , και τα άλλα φεύγουν σε πελάτες που δεν τους ενδιαφέρει το άθλημα

Link to comment
Share on other sites

Aπτο να χανεις χρονο ψαχνωντας και διαβαζοντας περι stepping batch και χωρα προελευσης.. με σφραγιδα σφαγης στο hs

εννοειται οτι θα πληρωνα και ενα ποσοστο <10% επιπλεον της αξιας προκειμενου να ξερω τι σκ@τα αγοραζω...

για σκεψου να παιρνεις τον d930 που επαιξε στα 4800 με επιπλεον χρεωση ενα 20αρικο...

και σκεψου να σκας 1000 για εναν 955EE που δεν παει πανω απο 4300

ενω με κανα 50αρικο παραπανω θα επαιρνες διαλεχτο κομματι που εχει τα 5g στο τσεπακι

Imho ειναι μεγαλη υποθεση για εμας τους o/cers...

γλυτωνεις χρονο και χρημα...

(πιθανον βεβαια να μειωνει καπως την ευχαριστηση του manual ψαξιματος)

οσο για τους ορους κτλ...

ολα τα καταστηματα που διαθετουν Pretested hardware

αναφερουν συγκεκριμενες συνθηκες κατω απο τις οποιες επιτευχθηκαν οι χρονισμοι αυτοι...

πχ. αμα παρεις τον D930 που παει 4800 σε 975x

και τον βαλεις σε NF4 Intel edition και δεν κουναει ρουπι ειναι δικο σου προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Aλλαγη εννοειται θα γινοταν..οπως και κανουνε αυτα τα online shops....

αυτο ειναι τρελο μπλέξιμο για το κατάστημα. ειδικά με τις συνθήκες που επικρατουν στην ελλάδα όσον αφορα το rma. ποιος θα καθορίσει το setup του μηχανήματος που θα ανέβει. πχ στο δικό μου μηχανημα με τις δικές μου μνημες και το δικό μου τροφοδοτικο δεν ανεβαινει ενώ στο κατάστημα ανεβαίνει με άλλο setup. οποτε η σκαω χρήματα να κάνω το ίδιο setup η επιστρεφω την cpu?

και τι θα γίνει η cpu αν επιστραφει. rated σε χαμηλότερη συχνότητα και πούλημα?

edit

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

πχ. αμα παρεις τον D930 που παει 4800 σε 975x

και τον βαλεις σε NF4 Intel edition και δεν κουναει ρουπι ειναι δικο σου προβλημα

καλυφθηκα στο ερωτημα μου:T:

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς μόνο εδώ Βασίλη. Οι ψαγμένοι λιγότερο ενδιαφέρονται για τέτοια. Πιστεύω ότι θα έχει τεράστια ανταπόκριση σε αυτούς που δεν κάθονται να το ψάξουνε πολύ. Οι υπόλοιποι που θέλουν τη χαρά του ψαξίματος είμαστε συνολικά πολύυυ λίγοιιιι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74

αυτο ειναι τρελο μπλέξιμο για το κατάστημα. ειδικά με τις συνθήκες που επικρατουν στην ελλάδα όσον αφορα το rma. ποιος θα καθορίσει το setup του μηχανήματος που θα ανέβει. πχ στο δικό μου μηχανημα με τις δικές μου μνημες και το δικό μου τροφοδοτικο δεν ανεβαινει ενώ στο κατάστημα ανεβαίνει με άλλο setup. οποτε η σκαω χρήματα να κάνω το ίδιο setup η επιστρεφω την cpu?

και τι θα γίνει η cpu αν επιστραφει. rated σε χαμηλότερη συχνότητα και πούλημα?

Φιλε μου η διαλογη θα γινοταν σε κανονικες συνθηκες και με κανονικες μνημες...εξαλου τι δουλεια κανουν οι διαιρετες?...το cpu θα ηξερες οτι πηγαινε εκει που σου λενε εγγυημενα...και αυτο ειναι και το θεμα...οχι οι μνημες..;)...αμα εχεις καλες το παιζεις 1:1...αν δεν εχεις καλες με διαιρετη ...το θεμαειναι ομως οτι το cpu θα πηγαινει εκει που σου λενε 10000%....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το manual ψάξιμο δεν σου κοστίζει και θεωρητικά περισσότερο?

Μπορεί και να σου κάτσει με την πρώτη καλό κομμάτι , αλλιώς τι , αγγελία και άντε ξανα καινούργιο?

Τουλάχιστον με κάτι παραπάνω , θεωρητικά πάντα , παίρνεις ένα σχετικά σίγουρο κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Μην κοιτάς μόνο εδώ Βασίλη. Οι ψαγμένοι λιγότερο ενδιαφέρονται για τέτοια. Πιστεύω ότι θα έχει τεράστια ανταπόκριση σε αυτούς που δεν κάθονται να το ψάξουνε πολύ. Οι υπόλοιποι που θέλουν τη χαρά του ψαξίματος είμαστε συνολικά πολύυυ λίγοιιιι

Συμφωνω και επαυξανω σε αυτο....αλλα ουτε εμεις που ψαχνουμε θα θελαμε μια μπανανα (εστω η διαγνωση σε στοκ ρευμα..:D ).....παρ'ολα αυτα μερικοι που ψαχνονται αρκετα δεν θα ηθελαν να παρουν τον νεο 4400 τους και να εχει coldbug...σωστα??:D

Και για να μην γινει καμια παρεξηγηση...και εγω του ψαξιματος ειμαι...:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 14:41]

εαν στο θεμα εγγυησης δεν υπηρχε καποια διαφοροποιηση απο τα σφραγισμενα και εαν το μαγαζι που θα το επαιρνα ειχε καλη φημη ναι.

αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.