Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BassJunkies

Εγώ πάντως αγόρασα μέσω του Βασιλάκη έναν 930 λουκούμι!!!:D Το συγκεκριμένο τον είχαν σε ένα από τα μηχανήματα του πάρτυ και τον έλιωσαν την εκείνη μέρα.(βλέπε UNSEEN 1,7 ρεύμα:jump: ) Βγήκε καλό κομμάτι και έτσι τον τσίμπισα τελευταία στιγμή. Σε καλύτερη τιμή βέβαια... ;) Αυτό που κάνουν τα παιδιά στο Multirama Extreme είναι ότι καλύτερο για εμάς τους Overclockers που ψάχνουμαι απεγνωσμένα για καλό και overclockable hardware. Θα θέλατε να αγοράζατε τυχαία κομμάτια με την ελπίδα να σας κάτσουν καλά και αν όχι να αρχίζουν οι πωλήσεις την επομένη ώστε να τα ξεφορτωθείτε ή είναι καλύτερο που το κάνουν αυτοί??? Μακάρι να το έκαναν αυτό με τα tests και τα reviews και άλλα μαγαζιά ώστε να υπήρχε πιο πολύ ενδιαφέρον. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ ψηφίζω δαγκωτό GoriLLako και Multirama Extreme:T: :T: :T:

Να σήμερα πήρα μια Hyper 6+ της CoolerMaster από Review των PC LABS από 52ευρά που έχει κανονικά στα 30!!!

Πραγματικά πιστεύεις ότι αν γίνει τακτική τα pretested κομμάτια θα εξακολουθούν να τα δίνουν φτηνότερα? και αυτά που δεν παν καλά θα τα δίνουν και αυτά ακόμα φτηνότερα?

Μήπως το κόστος αυτόν των "παιχνιδιών" θα τα επωμιστεί ο τελικός καταναλωτής?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 12:56]

Πραγματικά πιστεύεις ότι αν γίνει τακτική τα pretested κομμάτια θα εξακολουθούν να τα δίνουν φτηνότερα? και αυτά που δεν παν καλά θα τα δίνουν και αυτά ακόμα φτηνότερα?

Μήπως το κόστος αυτόν των "παιχνιδιών" θα τα επωμιστεί ο τελικός καταναλωτής?

Το πιστεύω ακράδαντα μιας και η κοινότητα των overclockers που ενδιαφέρονται για τέτοια κομμάτια είναι πολύ μικρή στην Ελλάδα και τα μαγάζια πάρα πολλά. Πόσο μπωρεί να επιβαρυνθεί σαν κόστος ο τελικός καταναλωτής? Εγώ πιστεύω από καθόλου εώς πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BassJunkies

Το πιστεύω ακράδαντα μιας και η κοινότητα των overclockers που ενδιαφέρονται για τέτοια κομμάτια είναι πολύ μικρή στην Ελλάδα και τα μαγάζια πάρα πολλά. Πόσο μπωρεί να επιβαρυνθεί σαν κόστος ο τελικός καταναλωτής? Εγώ πιστεύω από καθόλου εώς πολύ λίγο.

Και κοροΐδα είναι αν ο τελικός καταναλωτής να πάει να πάρει το ακριβό όταν υπάρχει το ίδιο φτηνότερο?

Καταλαβαίνεις τι γράφεις?

Εννοείται ότι η επιβάρυνση θα είναι αρκετή...

edit

στο παρακάτω θέμα σκέπτονται να τα δίνουν και τζάμπα...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=27303

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φρόστ...

’μα πάρεις pretested hardware ξέρεις ότι πάει εκεί με τοσό ρεύμα τάδε options κτλ κτλ..και πληρώνεις κάτι τις παραπάνω

Σε καινούριο..δεν ξέρεις τι παίρνεις...αλλά σου δίνει την δυνατότητα του ψαξίματος και της ταλαιπωρείας..το οποίο ναι μεν μ αρέσει..και θα το έχεις και ώς ένα βαθμό στο pretested...αλλά άμα φάς μπανάνα...μετά το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι η αυτοικανοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια απλη ερωτηση?Αν καποιος βαλει στις αγγελιες ενα "καλο" κομματι 4400+ και τον πουλαει στην τωρινη retail τιμη θα ησασταν το ιδιο θετικοι στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Κοίτα φρόστ...

’μα πάρεις pretested hardware ξέρεις ότι πάει εκεί με τοσό ρεύμα τάδε options κτλ κτλ..και πληρώνεις κάτι τις παραπάνω

Σε καινούριο..δεν ξέρεις τι παίρνεις...αλλά σου δίνει την δυνατότητα του ψαξίματος και της ταλαιπωρείας..το οποίο ναι μεν μ αρέσει..και θα το έχεις και ώς ένα βαθμό στο pretested...αλλά άμα φάς μπανάνα...μετά το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι η αυτοικανοποίηση...

Είπα κάτι αντίθετο σε αυτό? Αυτό λέω και εγώ... ότι θα είναι ακριβότερα...

ξαναδιάβασε παρακαλώ τα πιο πάνω... και δες ποιος θέλει pretested φθηνότερα...

Link to comment
Share on other sites

Aλλο πράγμα να τον εχει κάτω απο ενα vapochill κανα μισο χρόνο να δουλευει οριακα και στους -50 το cpu , <---- Χρήστης .

Και άλλο να εχει κανει 10 boot και 4 run το cpu .

Oχι δεν θα ήμουν .

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια πολύ απλα.

ΑΝ εχει ενα μικρο ποσο λεμε τώρα 20-30e [τυχαιες οι τιμες] καλα ειναι . Αν εχει απο 190 αρχικη τιμη 270 το cpu οπως ειχα δει σε κατι γερμανικα site. Οχι δεν λεει με την καμια., Για οχι αισχροκέρδεια παντως ναι λεει . Γιατι το παιρνεις και τελειώνεις. Ενω αν παρεις μια μπανανια χ2 4400 [τυχαιο και το cpu] που κανει 400e θα τον σκοτώσεις οποτε καλυτερα δεν θα ηταν 20-30 απο την αρχη και ζησαν αυτοι ευτυχισμένοι ?

Επισης κερδος εχεις και απο την μεταπώληση ενα cpu asteri το πουλας χαλαρα σε κοντινη τιμη απο αυτη της αγορας. . Ενω μια μπανανα κανεις τον κινεζο , εχμ δεν ξερω ποσο παει , default τον δουλευα κλπ κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα μπορεις να ελέγξεις τι εχουν κάνει στο cpu και για πόσο καιρό, εκτός αν ειναι πολύ καινούριος. Πάντως δε μου καλοκάθεται η ιδέα του μεταχειρισμένου cpu ειδικά σε μεγαλύτερη τιμή. Αν ηταν σε μικρότερη ίσως να το σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Δύσκολα μπορεις να ελέγξεις τι εχουν κάνει στο cpu και για πόσο καιρό, εκτός αν ειναι πολύ καινούριος. Πάντως δε μου καλοκάθεται η ιδέα του μεταχειρισμένου cpu ειδικά σε μεγαλύτερη τιμή. Αν ηταν σε μικρότερη ίσως να το σκεφτόμουν.

Δλδ θές να μ πείς ότι θα ξέρεις ότι είναι διαμάντι και θα πάς να το αγοράσεις σε χαμηλώτερη τιμή?:hehe:xaxaxaxa

Έλεος..

Δλδ εσύ όταν θα πουλήσεις τον 4400+ σου που πηγαίνει με 1,45ρεύμα 2900 θα τον πουλήσεις στην ίδια τιμή με εμένα που πάει 2600 με 1,8?

Σκέψου το έτσι...

Και ναι..μπορείς να καταλάβεις άμα το cpu έχει μπεί σε ln2/phase..αρκεί να είσαι παρατηρητικός....και μππορείς να καταλάβεις άμα έχει περάσει κακομεταχείρηση...

Είπαμε να λέμε λογικά πράγματα...και δεν μιλάμε για μεταχειρησμένο...αλλα PRETESTED...πόση ώρα να κάνεις pretest? 3? 4?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis

Οχι για λόγους ιδεολογίας :p

πιστεύω ότι το σαφάρι είναι μια διαδικασία που αποτελεί κομμάτι του overclocking.Εάν όμως περάσω απο 3 μπανάνες συνεχόμενες,τότε θα το τιμήσω το μαγαζί :D

Συμφωνώ απόλυτα..και μένα μου αρέσει αυτό...και άμα σου κάτσει κομμάτι..λές "Εγώ το βρήκα"

Αλλά το ότι είναι pretested δεν σημαίνει ότι δεν 8α έχεις περιθώρεια βελτίωσης... ;)

Ειδικά σε Α64 με τον controler...ποτε δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Δλδ θές να μ πείς ότι θα ξέρεις ότι είναι διαμάντι και θα πάς να το αγοράσεις σε χαμηλώτερη τιμή?:hehe:xaxaxaxa

Έλεος..

Δλδ εσύ όταν θα πουλήσεις τον 4400+ σου που πηγαίνει με 1,45ρεύμα 2900 θα τον πουλήσεις στην ίδια τιμή με εμένα που πάει 2600 με 1,8?

Σκέψου το έτσι...

Και ναι..μπορείς να καταλάβεις άμα το cpu έχει μπεί σε ln2/phase..αρκεί να είσαι παρατηρητικός....και μππορείς να καταλάβεις άμα έχει περάσει κακομεταχείρηση...

Είπαμε να λέμε λογικά πράγματα...και δεν μιλάμε για μεταχειρησμένο...αλλα PRETESTED...πόση ώρα να κάνεις pretest? 3? 4?

Διαμάντι? Μηπως μπέρδεψες τα φόρουμ ? Οταν ενα κουτί ανοιχτεί, παυει να ειναι καινούριο και ειναι μεταχειρισμένο. Pretested πες το εσυ, για μενα μεταχειρισμένο ειναι. Σιγα να μη δώσω και παραπάνω λεφτά στο μαγαζί επειδη εβαλε ενα πιτσιρικά για 3-4 ωρες οπως λες εσυ και εκανε μερικά bench. Ασε που μετα οι "γραμμές" της εγγύησης ειναι πολύ λεπτες. Τι θα πας να του πεις μετα, οτι δεν επιασε 2900mhz, αλλα 2870, άλλαξε το μου? Και αυτός θα στο αλλάξει ? LOL ... Και οσο παρατηρητικός και αν είσαι , αν δεν έχει το cpu κατι εμφανές επάνω του, πως θα το καταλάβεις εσύ οτι μπήκε σε phase? Θα το ρωτήσεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Ως ένα βαθμό έχω πάρει 2 φορές Pretested αφού έκατσα και διάβασα μερικές εκατοντάδες σελίδες σε extreme thelab κλπ για να βρίσκω ποια είναι τα καλά steppings. Την τελευταία φορα πριν 1,5 χρόνο πήρα τον Α64 3200 από το Multirama στο Ηράκλειο παρόλο που ήταν ~15 ακριβότερος από το πλαίσιο, απλώς και μόνο επειδή βρήκα ένα καλούτσικο stepping που πήγε όντως μέχρι ~2750 (βέβαια δεν έβρισκα εδώ που τα λέμε και πολλούς ετοιμοπαράδοτους αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) . Αν κάποιος άλλος έκανε αυτή τη δουλειά για 10-20 να βρει και να διαλέξει τα καλύτερα stepping και μάλιστα δήλωνε ότι θα τον άλλαζε σε περίπτωση "ατυχήματος" σίγουρα θα προτιμούσα συνέχεια αυτό το μαγαζί.

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι εφικτό να διαλέγει κάποιο κατάστημα από την αντιπροσωπεία της AMD kai Intel κομμάτια. Το να είναι ήδη ανοιγμένος- δοκιμασμένος σίγουρα χάνεις από τη χαρά του overclockig και νομίζω θα είναι πολύ ακριβό το κόστος. Πόσους θα βάλουν τα Multirama να κάνουν αυτή τη δουλειά και πόση ώρα θέλει να τρέχει stability tests. Εκτός βέβαια αν είναι για ελάχιστα κομμάτια για διαφήμιση ουσιαστικά

Το μόνο ρεαλιστικό για μεγάλη κλιμακα νομίζω είναι κάποιος να ενημερώνεται για τα καλύτερα steppings ανά περίοδο σε value CPU και λίγες high end για διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Διαμάντι? Μηπως μπέρδεψες τα φόρουμ ? Οταν ενα κουτί ανοιχτεί, παυει να ειναι καινούριο και ειναι μεταχειρισμένο. Pretested πες το εσυ, για μενα μεταχειρισμένο ειναι. Σιγα να μη δώσω και παραπάνω λεφτά στο μαγαζί επειδη εβαλε ενα πιτσιρικά για 3-4 ωρες οπως λες εσυ και εκανε μερικά bench. Ασε που μετα οι "γραμμές" της εγγύησης ειναι πολύ λεπτες. Τι θα πας να του πεις μετα, οτι δεν επιασε 2900mhz, αλλα 2870, άλλαξε το μου? Και αυτός θα στο αλλάξει ? LOL ... Και οσο παρατηρητικός και αν είσαι , αν δεν έχει το cpu κατι εμφανές επάνω του, πως θα το καταλάβεις εσύ οτι μπήκε σε phase? Θα το ρωτήσεις? :p

Κοιτα..

Προσωπικά δεν μ καίγεται καρφί για το τι πιστεύεις...

Αν δεν θές...μην πάρεις...αν θές πάρε...

Καμιά φορά να ξέρεις κάνει μπαμ το cpu όταν έχει μπεί στο phase..και αν είναι να τον δοκιμάσουνε σε Phase ή ΛΝ2...δεν θα το βάλουν μια φορά..

Εσύ πάντως ρώτα την συσκευασία του 4400+ αν ήταν ανοιγμένη..γιατι μπορώ να στην ανοίξω και να στην κλείσω χωρίς να καταλάβεις το παραμικρό...

Εγώ σταματάω εδώ..μιας και δεν έχω να κερδίσω τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Κοιτα..

Προσωπικά δεν μ καίγεται καρφί για το τι πιστεύεις...

Αν δεν θές...μην πάρεις...αν θές πάρε...

Εγώ σταματάω εδώ..μιας και δεν έχω να κερδίσω τπτ...

Παρομοίως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 17:33]

Κοιτα..

Προσωπικά δεν μ καίγεται καρφί για το τι πιστεύεις...

Αν δεν θές...μην πάρεις...αν θές πάρε...

Καμιά φορά να ξέρεις κάνει μπαμ το cpu όταν έχει μπεί στο phase..και αν είναι να τον δοκιμάσουνε σε Phase ή ΛΝ2...δεν θα το βάλουν μια φορά..

Εσύ πάντως ρώτα την συσκευασία του 4400+ αν ήταν ανοιγμένη..γιατι μπορώ να στην ανοίξω και να στην κλείσω χωρίς να καταλάβεις το παραμικρό...

Εγώ σταματάω εδώ..μιας και δεν έχω να κερδίσω τπτ...

Για εμένα δεν λέει πάντως κάτι για το αν έχει μπει σε phase ή LN2.Εφόσον μετά απο όλα αυτά δουλεύει κανονικά,έληξε.Εαν δεν δουλεύει,χάλασε,όπως συμβαίνει και με το οποιοδήποτε καινούργιο ή μεταχειρισμένο cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.