Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Βρε δε χρειάζεται να πάρετε pre-tested αφού εγώ έχω την λύση...

Θα μου δώσετε ένα 5% επί της αξ'ιας και θα διαλέγω εγώ για εσάς, αφού είναι γνωστό ότι σε CPU έχω μεγάλη κολοφαρδία... :D:T:

Πέρα από την πλάκα καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως αλλά εγώ ΠΟΤΕ δε θα αγόραζα κάτι τέτοιο αφού μου αρέσει να μαζοχίζομαι για μήνες μέχρι να βγάλω όλα τα ζουμιά από αυτά που αγοράζω... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

ναι κανενα προβλημα,απλα να ειχε σιγουρα εγγυηση καθως και ενα σεβαστο ποσο κατω...

Ενα σεβαστο ποσο επανω θα ειχε......γιατι να ειχε κατω???

Link to comment
Share on other sites

Αν με ενδιεφερε τοσο πολυ το ανεβασμα θα επερνα...:)

Απο την στιγμη ομως που τον αγοραζω για να κανει την δουλεια του δεν θα με πειραζε να ειναι και μπανανα..

Αλλωστε ειναι γλυκια η αγωνια ...μεχρι να τον κουμπωσεις στο socket....:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αγόραζα, αν η τιμή ήταν 20-30% κάτω, απ'ότι το καινούριο. Μα όλη η χαρά και η κ**λα στο overclocking, είναι να βρίσκεις πόσο πάει το εργαλείο, άμα είναι να μας το δώσουνε κι αυτό πακέτο με pretested μνήμες & pretested μητρική, να το χέσω το άθλημα.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, το κάνουν γιατί γουστάρουν, όχι γιατί δεν τους αρκούν τα 85 fps του Χ παιχνιδιού, και θέλουν 95...

Και καπάκι, δε θα αγόραζα ποτέ επεξεργαστή από τέτοιου είδους μαγαζί. ’μα ανοίγει τα καλύτερα steppings των παρτίδων που παίρνει, για να τους πουλήσει pretested, γιατί να πληρώσω για τη σαβούρα που θα βάλει σφραγισμένη στο ράφι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 20:46]

Ναι θα αγόραζα, αν η τιμή ήταν 20-30% κάτω, απ'ότι το καινούριο. Μα όλη η χαρά και η κ**λα στο overclocking, είναι να βρίσκεις πόσο πάει το εργαλείο, άμα είναι να μας το δώσουνε κι αυτό πακέτο με pretested μνήμες & pretested μητρική, να το χέσω το άθλημα.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, το κάνουν γιατί γουστάρουν, όχι γιατί δεν τους αρκούν τα 85 fps του Χ παιχνιδιού, και θέλουν 95...

...μαν μαζι σου...μου πηρες τα λογια απο το στομα...:D

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως το μαγαζι θα εχει χασουρα μιας που ξερεις οτι αυτος που θα ζητησει τετοιον επεξεργαστη θα του βγαλει τα ματια γιατι δεν θα τον εχει εκει που του τον δινεις αρα rma και ξανα rma και μπλεξιματα και φωνες και καυγαδες και ινκα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Φτασατε πολυ μακρια νομιζω....:D

Αρχική απάντηση από Chosen

Ναι θα αγόραζα, αν η τιμή ήταν 20-30% κάτω, απ'ότι το καινούριο. Μα όλη η χαρά και η κ**λα στο overclocking, είναι να βρίσκεις πόσο πάει το εργαλείο, άμα είναι να μας το δώσουνε κι αυτό πακέτο με pretested μνήμες & pretested μητρική, να το χέσω το άθλημα.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, το κάνουν γιατί γουστάρουν, όχι γιατί δεν τους αρκούν τα 85 fps του Χ παιχνιδιού, και θέλουν 95...

Και καπάκι, δε θα αγόραζα ποτέ επεξεργαστή από τέτοιου είδους μαγαζί. ’μα ανοίγει τα καλύτερα steppings των παρτίδων που παίρνει, για να τους πουλήσει pretested, γιατί να πληρώσω για τη σαβούρα που θα βάλει σφραγισμένη στο ράφι;

H χαρα του oc ειναι αυτο που λες....αλλα δεν ειπα να βαζει αζωτο πανω στο cpu να το τερματιζει...!Με στοκ βολτς αντε και λιγο παραπανω να δεις που πηγαινει...να μην ειναι εντελως μπανανα...!Η χαρα του overcocker ειναι να τον ξεκολιαζει...να τον παιρνει και να ξερει καποια πραγματα γι'αυτον , σαφως και ειναι στα θετικα....ο 780ES του Hipro νομιζεις οτι ηταν τυχαιος?Ο 631 του unseen ηταν σφραγγισμενος?Καποιοι FX και καποιο οπτερον εδω μεσα νομιζεις οτι δεν ειχαν δοκιμαστει ποτε??

Κανενας δεν μιλησε για μνημες και μητρικες???:)Ουτε και για τερματισμενα cpu..:D

Αρχική απάντηση από unseen

γνωμη μου ειναι πως το μαγαζι θα εχει χασουρα μιας που ξερεις οτι αυτος που θα ζητησει τετοιον επεξεργαστη θα του βγαλει τα ματια γιατι δεν θα τον εχει εκει που του τον δινεις αρα rma και ξανα rma και μπλεξιματα και φωνες και καυγαδες και ινκα κλπ...

Δεν ειπα να πουλαει το μαγαζι ηδη overclocked συστηματα...αλλα cpu που εχουν υποστει μια α διαλογη...το rma και η χασουρα απασχολει το μαγαζι και οχι τους πελατες...η χασουρα το ιδιο...!

Link to comment
Share on other sites

Bill στο ειπα επειδη εγω το βλεπω σαν μαγαζι και βλεπεις ποσο γρηγορα αλλαζει η γνωμη για ενα καταστημα(πχ eshop)

1 δυσσαρεστημενος πελατης = 7 χαμενοι πελατες.

Ο 631 του unseen ηταν σφραγγισμενος?

ναι ηταν. Τον πηρα απο αγγελεια http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=89261&highlight=cedarmill+631

το ειχα γραψει και σε ενα ποστ εκει http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=359830#post359830

Link to comment
Share on other sites

με τιποτε πρε τεστεντ.ας κανω τα τεστακια μονος μου να γουσταρω κιολας.και φυσικα αν μου κανουν εκπτωση 10%-15% σε πρετεστεντ θα την επερνα.δηλαδη σαν να παιρνεις ενα ποδηλατο ας πουμε bmx haro bikes και να σου λεει ο αλλος οτι πηδηξε με αφτο απο τον 3ο οροφο κ είδε οτι αντέχει.κ γιαυτο θα μου το δώσει 10% παραπάνω.σώπα ρε φιλε δηλαδή.για λαλακες ψάχνουνε?

κ αυτοί που δεν θα περάσουνε τα τεστ τι θα τους κάνουνε?θα τους πουλήσουν σαν μεταχειρισμένους ή καινούριους?ή πρε τεστεντ με μειωμένη τιμή?

Link to comment
Share on other sites

ε καλα ενταξει μη τα ισοπεδωσουμε ολα , το παραδειγμα ειναι ατυχες νομιζω με το ΒΜΧ :hehe:. σου λεει οτι θα δοκιμασουνε ποσο παει με στοκ ψυκτρα και στοκ ρευματα , δε θα τα στειλουνε στο Hipro να τα βαλει στο αζωτο να δει ποσο πανε ΜΑΧ... :D

η φαση αυτη μου θυμιζει περισσοτερο στις ετοιμες συνθεσεις και στα κομματια που αγοραζουμε και τα φτιαχνουμε μονοι μας, ειναι αλλη φαση το DIY και να το κανεις μονος σου παρα να στο δινουν ετοιμο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 20:46]

Ναι θα αγόραζα, αν η τιμή ήταν 20-30% κάτω, απ'ότι το καινούριο. Μα όλη η χαρά και η κ**λα στο overclocking, είναι να βρίσκεις πόσο πάει το εργαλείο, άμα είναι να μας το δώσουνε κι αυτό πακέτο με pretested μνήμες & pretested μητρική, να το χέσω το άθλημα.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, το κάνουν γιατί γουστάρουν, όχι γιατί δεν τους αρκούν τα 85 fps του Χ παιχνιδιού, και θέλουν 95...

Και καπάκι, δε θα αγόραζα ποτέ επεξεργαστή από τέτοιου είδους μαγαζί. ’μα ανοίγει τα καλύτερα steppings των παρτίδων που παίρνει, για να τους πουλήσει pretested, γιατί να πληρώσω για τη σαβούρα που θα βάλει σφραγισμένη στο ράφι;

Γιατί βρε Chosen?.....κι εγώ pretested DOTHAN αγόρασα και μάλιστα και 100 Ευρώ παραπάνω απ'ότι πουλούσαν τους άλλους και είδες που έφτασε!.......Εγώ δηλαδή δεν είχα χαρά?......Ίσα-ίσα που είχα ΔΙΠΛΗ χαρά...... ;):D

Τον αγόρασα pretested 3.2GHz με αέρα.....Εγγυημένο..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Bασικά με το να παρεις pretest δεν χανεται η χαρά της αναζήτησης απλα χάνεται η λύπη της μπανανας ... Η χαρά της αναζήτησης χάνεται οταν παρεις μτχ cpu οπου εχεις δει ποσο τον πήγε ο αλλος με αερα-νερο-παγο. Επισης και με τις μνήμες.

Και εν τέλει 2 μπανάνες να σου κάτσουν [η και μια εστω γινομένη] τα $$ που θα χάσεις απο την πώληση [+ την ψυχική οδύνη] ειχες πάρει pretested.

Ολα τα ανωτέρω πάντα με λογικές τιμες και οχι a64 3.200+ @ 2.8 @ αέρα = 350e η opteron 165 @ 2.7g @ αέρα = 400e :X: Αν οι τιμές ειναι 10 και 20e πανω σαφώς και ναι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα προτιμούσα ένα στο κουτάκι του

1όν άλλη η χαρά να ανοίξεις εσύ την συσκευασία

2ον Δεν θα εμπιστευόμουν 100% αν ήταν μόνο προδοκιμασμένος και όχι προξε**λιασμένος

3ον Η αγωνία αν θα σου βγεί καλό το κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη χαρά που υπάρχει στην αναζήτηση CPU είναι όταν μου δίνουν το καλό κομμάτι και έχω ένα χαμόγελο να. ’λλωστε οι περισσότεροι από εδώ μέσα μπαίνουμε στα Xtreme Forums για να βρούμε τα καλά steppings, οπότε το κατάστημα που θα φέρνει pretested θα μας γλιτώνει από τον κόπο. Pretested και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Bασικά με το να παρεις pretest δεν χανεται η χαρά της αναζήτησης απλα χάνεται η λύπη της μπανανας ...

Το αυτό ^^

Και πάντα τα τεστ να έχουν γίνει με στοκ ρεύματα , δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελε κάποιος να αγοράσει cpu που έχει φαέι πχ. 1.75 ρεύμα με το καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.