Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ενταξει λιγο ρευματακι ας το φαει...

πχ απο 1.4 θα ηθελα να δω ποσο παει με 1.5(οχι παραπανω)

Αν σκεφτεις οτι αρκετοι παιζουν με τοση ταση αν οχι παραπανω...

Τα νουμερα ειναι απο athlon προφανως ....δεν ξερω τι ταση εχουν οι intel και ποσο ειναι το νορμαλ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Μεχρι τωρα δεν εχεται κοιταξει τον Α παραγοντα!!!!! Ποιος μου λεει εμενα οτι αυτος που τον δοκιμαζει ειναι πιο μαγκας απο μενα?????

Και κατι αλλο !Αν δεν κανω λαθος δεν απαγορευεται το overclocking απο τις εταιριες AMD-INTEL?Πως μπορει το εκαστοτε μαγαζι να πουλα με εγγυηση κατι που ουσιαστικα την εχει χασει?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

Μεχρι τωρα δεν εχεται κοιταξει τον Α παραγοντα!!!!! Ποιος μου λεει εμενα οτι αυτος που τον δοκιμαζει ειναι πιο μαγκας απο μενα?????

Και κατι αλλο !Αν δεν κανω λαθος δεν απαγορευεται το overclocking απο τις εταιριες AMD-INTEL?Πως μπορει το εκαστοτε μαγαζι να πουλα με εγγυηση κατι που ουσιαστικα την εχει χασει?????

τι εννοεις πιο μαγκας απο εσενα???

Για την εγγυση...το αφηνεις στο μαγαζι...εφοσον σου παρεχει εγγυηση....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω συγκεκριμενα για μενα αλλα γενικοτερα για τον οποιοδηποτε χρηστη!

Εννοω οτι αυτος που θα τα δοκιμασει μπορει να μην πετυχει το καλυτερο σκορ σε σχεση καποιον αλλο χρηστη!Η το αντιστροφο!

Καταλαβες τωρα?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 16:24]

Δεν λεω συγκεκριμενα για μενα αλλα γενικοτερα για τον οποιοδηποτε χρηστη!

Εννοω οτι αυτος που θα τα δοκιμασει μπορει να μην πετυχει το καλυτερο σκορ σε σχεση καποιον αλλο χρηστη!Η το αντιστροφο!

Καταλαβες τωρα?????

Τι σχέση έχει αυτό?........Εσύ θα πάρεις έναν 64άρη π.χ. που με 1.4Volts πάει 2900MHz.........Αν τώρα εσύ είσαι μάγκας και με 1.4Volts τον πας 3050MHz, μαγκιά σου....... ;)

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 15:46]

Και κατι αλλο !Αν δεν κανω λαθος δεν απαγορευεται το overclocking απο τις εταιριες AMD-INTEL?Πως μπορει το εκαστοτε μαγαζι να πουλα με εγγυηση κατι που ουσιαστικα την εχει χασει?????

Γιατί την έχει χάσει?..... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα πωλειται σαν πουσαρισμενος!Εκτος και αν δεν γραφεται αυτο στην αποδειξη(αλλα πως θα δικαιολογειται η διαφορα τιμης απο ιδιο επεξεργαστη με ιδιο serial στον τιμοκαταλογο της εταιριας????)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη θα δικαιολογειται μια χαρα , θα τον χαρακτηριστει πχ bulk , απο επιστροφη και αλλα τετοια "κολπακια".ΑΠο την αλλη βεβαια η εγγυηση που θα δινεται θα δινεται και για τα mhz που παει ?Δλδ εγω περνω τον pretested που τελικα δεν παει στα αναμενομενα θα εχω διακαιωμα επιστροφης?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να πουλιεται σαν πουσαρισμενος...

Για αυτονομο επεξεργαστη νομιζω μιλανε..(με μια γργορη ματια που εριξα)...

θα παρεις ενα κουτακι (χαρτινο του επεξεργαστη εννοω) οπως θα αγοραζες απο παντου...

αμα θες τον δουλευεις και στα default....

απλα θα ξερεις οτι με λιγη ταση παραπανω (αν οχι ιδια) παει στα πχ 2,9Ghz..

Ενδεικτικο ειναι το που θα δουλευει οχι το μεγιστο το επεξεργαστη γενικοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Η τιμη θα δικαιολογειται μια χαρα , θα τον χαρακτηριστει πχ bulk , απο επιστροφη και αλλα τετοια "κολπακια".ΑΠο την αλλη βεβαια η εγγυηση που θα δινεται θα δινεται και για τα mhz που παει ?Δλδ εγω περνω τον pretested που τελικα δεν παει στα αναμενομενα θα εχω διακαιωμα επιστροφης?

Αν έχεις ακριβώς το ίδιο setup με της δοκιμής...από όσο κατάλαβα..ναι έχεις δικαίωμα επιστροφής...

Στην απόδειξη μπορεί απλά να αναφέρουν το s/n Και το κατάστημα να έχει ένα log δικό του με τα s/n και να αναφέρουν πόσο πηγαίνει και σε ποιο σύστημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Guys παλι μπερδευτηκαμε.....

Στην πωληση του cpu δεν θα λεει πουθενα οτι πουληθηκε σαν pre-tested.....αλλα και παλι αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις εταιριες που θα κανουν rma...Μιας και δεν κοιτανε την αποδειξη του τελικου καταναλωτη....αλλα του καταστηματος που τους ειχε αγορασε...παει αυτο...!

Η δικαιολογηση στην τιμη παλι δεν εχει να κανει με τις εταιριες...το καθε μαγαζι πουλαει σε οτι τιμη θελει....:D

Και τελος μπορει το παραπανω να χρεωνεται σαν υπηρεσια και οχι στην τιμη του επεξεργαστη.....δεν μπορω να καταλαβω γιατι παντα κολλαμε στα πιο απλα...:D

EDIT:Εννοειται οτι τα συστηματα που θα γινονται οι δοκιμες θα αναφεροναται παντα....αν εγω τον δοκιμασω σε DFI...και εσυ τον βαλεις σε ASrock και δεν πηγαινει κακο του κεφαλιου σου...και προς αποφυγη παρεξηγησεων...οποιος εχει προβλημα θα μπορει ανετα να ερχεται στο μαγαζι πχ και να τον δοκιμαζουμε μπροστα του..

Eπισης το ενδεχομενο να δηλωθει καποι cpu οτι παει 2900 με στοκ ρευμα...και να τον περνει ο πελατης και να λεει οτι δεν πηγε τοσο αλλα 200mhz λιγοτερο εννοειται οτι ειναι απαγορευτηκα για το μαγαζι και δεν θα γινονται...:) Ωστωσο αν καποιος ειναι απειρος και δεν μπορει να τον παει εκει που ειναι δηλωμενος...δεν φερει το καταστημα καμια ευθυνη...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

αν εγω τον δοκιμασω σε DFI...και εσυ τον βαλεις σε ASrock και δεν πηγαινει κακο του κεφαλιου σου...

lol το ταμπάσκο στην πληγή του SLN έρχεται απ'όλες τις μπάντες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σύμφωνο με μια τέτοια κίνηση και πιστεύω ότι όλα τα παιδεία εκεί το έχουν σκεφτεί καλά το τι θα κάνουνε με αυτό το θέμα. Το μονό που μένει είναι να δούμε ποσό θα πιάσει στην Ελλάδα μια και η μερίδα τον ocers είμαστε πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εαν στο θεμα εγγυησης δεν υπηρχε καποια διαφοροποιηση απο τα σφραγισμενα και εαν το μαγαζι που θα το επαιρνα ειχε καλη φημη ναι.

George χαζ σπόουκεν...Ρισπέκτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Εγώ σύμφωνο με μια τέτοια κίνηση και πιστεύω ότι όλα τα παιδεία εκεί το έχουν σκεφτεί καλά το τι θα κάνουνε με αυτό το θέμα. Το μονό που μένει είναι να δούμε ποσό θα πιάσει στην Ελλάδα μια και η μερίδα τον ocers είμαστε πολύ μικρή.

Θα γίνει κάποια τέτοια κίνηση στην ελλάδα; Έχασα κάτι;

Επιπλέον αλέκο υπάρχουν overclockers που δεν μπαίνουν σε φόρουμ, αλλά ούτε πάνε όλοι για ρεκόρ... Ένα 30% πάνω είναι αρκετά καλό για ένα gamer+

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αρκετά cpu που μετά από κάποιο διάστημα σημαντικού overclocking, σταματάνε να μπορούν να σηκώσουν τα ίδια mhz. Τότε τι θα γίνεται δηλαδή; Θα σου λένε ότι επειδή ποιάνει το stock θα το φας στη μάπα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Χθες, στις 19:23]

Έχω δει αρκετά cpu που μετά από κάποιο διάστημα σημαντικού overclocking, σταματάνε να μπορούν να σηκώσουν τα ίδια mhz. Τότε τι θα γίνεται δηλαδή; Θα σου λένε ότι επειδή ποιάνει το stock θα το φας στη μάπα;

Περιεργο ... Δεν εχω διαβασει/δει/ακουσει τιποτα τετοιο εδω και χρονια . Θυμαμαι ετσι ηταν τα πρωτα stepping των P4 εποχες 2002-2003 . Απο τοτε , ολα μια χαρα .

Μου διαφευγει κατι ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.