Jump to content



Αλλαγη 939 σε Χ2...AMD


athlon=greek

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
ανεβασε τον λιγο με default ρευμα να δουμε που παει.

defaultocig9.th.jpg

Αυτά με ένα πολύ μικρό "τσιμπηματάκι" στην default τάση για το 300+ HTT. (Τη συχνότητα την είχα και με default τάση)

Με 1.55 ανέβηκε στα 2800 και θα τον πήγαινα και παραπάνω αλλά φοβήθηκα γιατί το PWMIC ανέβηκε στους 90+ C . Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να ξαναγυρνάω στις παλιές "κακές συνήθειες" (water cooling // sinks // fans // mods κτλ.) τον αφήνω εκεί και αν ποτέ έχω όρεξη θα τον ανεβάσω... Αχ... γέρασα μάλλον...

Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω είναι prime stable

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

παίδες ποιον να χτυπίσω??? 4400+ ή opteron165?? (κλινώ προς 165...) για πολύ τέντωμα!!!

μην ακουσω για conroe pls :) δεν σκοπευω να αλλάξω μητρική και μνήμες

Αρχική απάντηση από athlon=greek

αστα να πανε,ο οπτερον ειναι καλος αλλα δεν ειναι διπυρηνος καθως ανεβαινει σε o/c.O 4400 εχει 1mb μνημη ενω ο 4600 τρεχει στα 2400 καθαρα!:bye:

o 165 ειναι διπυρηνος!

Οποιον βρεις πρωτον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 12:35]

Με 1.55 ανέβηκε στα 2800 και θα τον πήγαινα και παραπάνω αλλά φοβήθηκα γιατί το PWMIC ανέβηκε στους 90+ C .

Αν έχεις DFI NF4, βάλε έναν ανεμιστήρα να φυσά στα δεξιά από το Socket (εκεί είναι αυτοί οι 60-90 βαθμοί. To PWM IC είναι άμεσα συνδεδεμένο με το Vcore και κάθε "τικ" παραπάνω που του δίνεις, θα σου ανεβάζει 5-10 βαθμούς θερμοκρασίες εκεί. Έχω διαβάσει διάφορα στο internet για αυτή τη θερμοκρασία, άλλοι λένε ότι παίζει άνετα μέχρι και 80-90 βαθμούς κι άλλοι λένε ότι αν ξεφύγει από τους 60 θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

(μίκρυνε λίγο την εικόνα ή βάλε thumbnail από το imageshack, έκανα 5 λεπτά να βρω το κουμπί Quote :D )

Link to comment
Share on other sites

1) Ξέρω που είναι το PWM IC. Για να βάλω ανεμιστήρα εκεί πάντως θέλει τρελή πατέντα (που να των στηρίξω και πώς ;;;; )

2) Και εγώ το έχω ψάξει. Λένε ότι είναι rated για 120C. Πάντως εμένα και στους 90C δεν είχε πρόβλημα με το prime.

3) Αν βάλω εικόνα από το Image Shack, δεν τη δείχνει στο φυσικό της μέγεθος... Κάνω κάτι λάθος γαμώτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:10]

3) Αν βάλω εικόνα από το Image Shack, δεν τη δείχνει στο φυσικό της μέγεθος... Κάνω κάτι λάθος γαμώτο ?

thumbnail για forum εννοει ωστε να ανοιγει σε δικο της παραθυρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

o 165 ειναι διπυρηνος!

Οποιον βρεις πρωτον...

μάγκα μου είναι διαθέσιμοι και οι δύο... απο το πρωι έχω παραγγείλει τον 165 μιας και απότι βλέπω και ξέρω κλοκάρουν καλύτερα. (θέλω να έχω περί τα 2900MHz για κάθε μέρα)

αλλά αν ξέρετε μήπως ήρθαν τπτ καλά steppings σε 4400+ ελλάδα την τελευταία φορά που να πηγαίνουν καλύτερα απο 165 μάλλον προλαβαίνω ακόμα να αλλάξω παραγγελιά.

και κάτι άλλο. οι opterons έχουν περισσότερα hyperlinks?? ή αυτό ισχύει μόνο για την σειρά 2χχ στους opteron? γενικά καμιά άλλη διαφορά στην αρχιτεκτονική? εκτός απο την πιο ποιοτική συλικόνη

Link to comment
Share on other sites

και εγω τους 165 ηξερα οτι κλοκαρουν αλλα τωρα τελευταια βλεπω την κουτση μαρια (χ2 3800) να φτανει κοντα στα 3 γιγα...

ειναι και τα παραπανω λεφτα που λογικα θα κανει ο 165...για αυτο και ειπα οποιον βρεις πρωτο!

Ποσο και απο που αν επιτρεπεται...?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα τι ρωτάς, διαφορετικά προγράμματα, διαφορετικοί προγραμματιστες, διαφορετικά αποτελέσματα. Ίσως ο ένας από τους δύο προγραματιστές να ξέρει κάτι παραπάνω. Ίσως το ένα από τα προγράμματα να λέει πάντα Toledo. Ίσως, ίσως, ισως....

post-188-1416072718,887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.