Jump to content



Βελτίωση ασύρματου σήματος;


Spyrious

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω το usr9108 στο δωμάτιό μου και θέλω να συνδέεται ένα pc σε άλλο δωμάτιο

ασύρματα με αυτό.Το δύκτιο παίζει μια χαρά στο δωμάτιό μου.Μόλις όμως μετέφερα το pc στο άλλο δωμάτιο δεν έπιανε σήμα.Τι μπορώ να κάνω;

Βρήκα κάτι οδηγίες σε αυτήν την σελίδα

http://www.microsoft.com/athome/moredone/wirelesstips.mspx

αλλά δεν τις βλέπω και πολύ εφικτές στην περίπτωσή μου.

Σκέφτηκα να πάρω αυτήν την κεραία

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616336

και να την βάλω ή στο router ή στην κάρτα.

Τι μου προτείνετε;

Το σπίτι είναι κάπως έτσι

post-1039-1416072687,1871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Λίγο περίεργο μου φαίνεται να χάνεται εντελώς το σήμα σε τόσο μικρή απόσταση.

Πάντως μία μεγαλύτερη και πιο κατευθυντική κεραία μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις στο pc (στην κάρτα δικτύου) μια κεραία με καλώδιο να την βγάζεις πάνω στο γραφείο. Εγώ έτσι το χω κάνει. Δες τι σου λέω....

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=810&Product_Id=313730

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά πήρα την level one από το eshop και δοκίμασα να την συνδέσω στο router και στην κάρτα δικτύου.Καλύτερα φαίνεται να δουλέυει στην κάρτα, αλλά και πάλι τα προβλήματα είναι πολλά.Ασθενές σήμα και αυξομοιώσεις αποσυνδέσεις κτλ.Έπαιξα και με τις ρυθμίσεις του router και της κάρτας δίχως αποτέλεσμα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Ε κανονικά πρέπει να πάρεις άλλο ένα από το άλλο άκρο, αλλά σε τόσο μικρή απόσταση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίζει.

Και εγώ απορώ.Φοβάμαι να πάρω και δευτερη μήπως δεν γίνει πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, γενικα λενε οτι οι μεταλικες επιφανειες οπως και το νερο, ειναι διαθλαστες σηματος.

Στην περιπτωση σου ενδεχεται να ισχυει, μιας κ περναει το σημα μεσα απτο λουτρο ουσιαστικα.

Ισως αν εβαζες ενα ανμεταδοτη/κεραια απεναντι απτο μπανιο, στην γωνια δηλαδη, και εκανες το σημα να πηγαινει σαν Γ ισως τα πραγματα να ειναι κομπλε!

αν καποιος φιλος εχει καποιο access point δοκιμασε το να δεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Spyrious

Δεν ειναι τα 10 μέτρα που σε "τρώνε" αλλά το Γ που δημιουργείται συν ολοι οι τοίχοι που υπάρχουν ενδιάμεσα.

Ισως αν μεταφέρεις το PC στον τοίχο τον απέναντι δλδή αυτόν που ειναι σαν μεσοτοιχία με το WC να δείς διαφορά.

Διαφορετικά ψάξε για κάποιον ενισχυτή σήματος τον οποίο θα τοποθετήσεις ακριβώς στην κορυφή του Γ.

Με απλά λόγια σου προτείνω περίπου οσα γράφει και ο fotme!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Γ είναι που φταίει. 2 ολόκληρα WC είναι ενδιάμεσα...με 200 κιλά πορσελάνης. Για να μην μιλήσω κάν για τις ατμοσφαιρικές διαταραχές και εχθροπραξίες που μπορέι να διαδραματίζονται εκει μέσα....:hehe:

Και αν παίζει και σε Dual Shock κατάσταση...άστο...δεν περάνει σήμα καθόλου. Τράβα κάνα καλωδιάκι να ησυχάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δες κάτι φίλε darkCount!!

Αυτό που του γράφεις ειναι και το πλέον σωστό αλλά και συνηθισμένο.Δεν λέω πως έχεις άδικο ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ αλλά απο την στιγμή που ο φίλος ξεκινάει ολόκληρο νήμα για το συγκεκριμένο θέμα εμεις οι υπόλοιποι ΠΡΩΤΑ θα δούμε αν μπορούμε να τον βοηθήσουμε σε αυτό που ζητάει και μετά να του δώσουμε την λύση που πρότεινες.

Εχω συμμετάσχει σε παρεμφερή συζήτηση σε άλλο ΦΟΡΟΥΜ όπου το παιδί έψαχνε απεγνωσμένα λύση διότι καθότι μικρός οι γονείς του ΔΕΝ τον άφηναν να τραβήξει καλώδια μέσα απο το χώλ του σπιτιού.

Απο εκει και μετά ΣΙΓΟΥΡΑ αν βάλει καλώδιο δεν θα εχει ούτε "εχθροπραξίες" ουτε τίποτα και το κυριώτερο ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου φαίνεται πως ΞΕΦΥΓΑΜΕ απο το θέμα του νήματος.

Ο Spyrious ζήτησε κάτι ΑΠΟΛΥΤΑ συγκεκριμένο και εμείς του μιλάμε για καλώδια!!

Τώρα ον ο Spyrious δεν θέλει να ξαναγράψει στο νημα που εκείνος άνοιξε εμένα μου περισσεύει.

Οσο για τον τρόπο που ανάφερε ο trendy ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ αλλά οπως ανέφερα και πιό πάνω υπάρχουν γονείς οι οποίοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ κανένα καλώδιο σε τοίχο ακόμα και αν ειναι κολλημένο με σιλικόνη και ΟΧΙ με ρόκες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί δεν βλέπω το απόλυτα συγκεκριμένο????? Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί φωνάζεις(ΚΕΦΑΛΑΙΑ) ?????

Ούτε είδα να λέει ο άνθρωπος τίποτα για γονεις και καλώδια....

Βασικά δεν νομίζω να χρειάζεται δικηγόρο ο άνθρωπος οποτε γράψε ότι έχεις να προσφέρεις στο θρεντ και άσε μας και μας να προσφέρουμε ότι νομίζουμε.

Στόμα και χέρια έχει να γράψει για τον ευατό του.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν 6 λέξεις γραμμένες κεφαλαία δεν σημαίνει πως φωνάζω.Αν φώναζα θα ήταν όλα γραμμένα με κεφαλαία.

Πάμε παρακάτω,ούτε δικηγόρος κανενός είμαι αλλά ούτε θέλω να γίνω.Απλά έγραψα πως αφού ζητάει κάτι συγκεκριμένο εμείς του γράφουμε για καλώδια.

Ασε που ανοιξε το νήμα και μετά εξαφανίστηκε!!!!( Το 3ο και τελευταίο μήνυμα του γράφει πως δεν έλυσε το πρόβλημά του).

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μιά εφαρμογή που λέγεται NetStumbler και μπορείς να την κατεβάσεις από εδω http://www.stumbler.net/

Aν θυμάμαι καλά ειναι ΦΡΗ.Την τρέχεις και βλέπεις το WI-FI αν επηρρεάζεται και από πού.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

To netstumbler ψάχνει σε όλα τα κανάλια συνέχεια και δείχνει τι access points έπιασε, με τι σήμα και με τι θόρυβο αν μπορεί να τον μετρήσει ο driver της κάρτας. Όσο λειτουργεί η κάρτα δε θα μπορεί να είναι συνδεδεμένη στο ap. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δει ο Spyrious αν παίζουν κάποια άλλα δίκτυα, κάτι που θεωρώ ότι θα το είχε κάνει με ένα απλό scan και δε θα έβαζε το ίδιο ή κοντινό κανάλι με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δλδή αυτά;;;;;

Τα παρακάτω ειναι απο το readme!!!!!!

What is NetStumbler?

NetStumbler is a tool for Windows that allows you to detect Wireless Local Area Networks (WLANs) using 802.11b, 802.11a and 802.11g. It has many uses:

Verify that your network is set up the way you intended.

Find locations with poor coverage in your WLAN.

Detect other networks that may be causing interference on your network.

Detect unauthorized "rogue" access points in your workplace.

Help aim directional antennas for long-haul WLAN links.

Use it recreationally for WarDriving.

Requirements

General Requirements

The requirements for NetStumbler are somewhat complex and depend on hardware, firmware versions, driver versions and operating system. The best way to see if it works on your system is to try it.

Help aim directional antennas for long-haul WLAN links AYTO???SIZE=3]Find locations with poor coverage in your WLAN. AYTO????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.