Jump to content



ΑΜ2 ή Conroe για gaming rig?


gdp77

Recommended Posts

Θα ζήσουμε και χωρίς το sata 2 τι να κάνουμε. Αν και σφαγμένο σε επιδόσεις θα ζήσουμε...

Και πάρε και ένα mobo που κυκλοφορει τώρα στην Ελλάδα και κανει 165. DS3. Για να μην λεμε ότι θέλουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Το mobo με 965 σίγουρα υποστηρίζει. SATA 2

ftp://download.intel.com/design/motherbd/lt/D5601701US.pdf (2mb)

Για το D975XBX με 975Χ chipset αμφιβάλω.

ftp://download.intel.com/design/motherbd/bx/D3611001US.pdf (2mb)

Δηλαδή ενώ στο ένα pdf αρχείο της μητρικής DP965LT γράφεται κανονικά οτι υποστηρίζεται το SATA2 (δεν είδα τίποτα για RAID όμως), στο pdf αρχείο της μητρικής D975XBX δεν γράφει τίποτα για SATA2.

Ακόμα και ο extra controller που έχει είναι αποκλειστικά για RAID και μόνο για σκληρούς SATA 1.5Gb/s.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μια εικονα αξιζει χιλιες λεξεις

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2681

"Intel ICH7R:

(4) x SATA 3Gb/s

RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, and Intel Matrix Storage technology

Silicon Image SiI 3114:

(4) x SATA 1.5Gb/s

RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 (operates on PCI bus)"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 16:04]

βασικα αν δεν υποστηριζε πως βλεπει το σκληρο μου που ειναι σατα2 στο properties???

αρα μαριε βγηκες φαουλ

Μπορεί να κάνω λάθος και το έγραψα.

Το να χαρακτηρίζεις λοιπόν αυτό που έγραψα ως foul είναι υπερβολή και δείχνει τουλάχιστον εμπάθεια.

Θα επιμείνω όμως γιατί στο επίσημο pdf αρχείο δεν αναφέρεται ρητά η υποστήριξη για SATA2, ούτε για RAID με SATA2 στον extra controller. Αντίθετα για raid γράφει σαφώς οτι το sATA2 δεν υποστηρίζεται. Το σχεδιάγραμμα που είδα σε παραπομπές δεν είναι επίσημο έντυπο για τη συγκεκριμένη μητρική που συζητάμε.

Και πάλι όμως μπορεί να κάνω λάθος.

Κάτι όμως δεν μου αρέσει στην υπόθεση αυτή.

Ας πούμε λοιπόν οτι με τη δική μου μητρική της υπογραφής, μπορώ να έχω συστοιχίες από εξωτερικούς δίσκους SATA2 hot plug που τρέχουν σε αυξημένη ταχύτητα (μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία για τη συγκεκριμένη τεχνολογία SATA2 αν θέλετε).

Μπορεί να το κάνουν αυτό οι μητρικές της Intel ή η ABIT?

Link to comment
Share on other sites

Φάουλ.

Και δεν απαντάς συγκεκριμένα.

Αν θέλεις μας δίνεις τα στοιχεία της μητρικής σου να τα ξέρουμε και κάποιες ταχύτητες των σκληρών σου δίσκων σε HDtach να δούμε κατά πόσο υλοποιείται το SATA2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Φάουλ.

Και δεν απαντάς συγκεκριμένα.

Αν θέλεις μας δίνεις τα στοιχεία της μητρικής σου να τα ξέρουμε και κάποιες ταχύτητες των σκληρών σου δίσκων σε HDtach να δούμε κατά πόσο υλοποιείται το SATA2.

οποτε μπορεσω

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μάριε, στην σελίδα της μητρικής, πάτησες στο λινκ κάτω-κάτω που έχει το chipset για να δεις τι υποστηρίζει και τι δεν υποστηρίζει, ή παίζουμε με τις λέξεις (με τα pdf);

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 15:21]

Θα ζήσουμε και χωρίς το sata 2 τι να κάνουμε. Αν και σφαγμένο σε επιδόσεις θα ζήσουμε...

Και πάρε και ένα mobo που κυκλοφορει τώρα στην Ελλάδα και κανει 165. DS3. Για να μην λεμε ότι θέλουμε......

Δεν λέμε ότι θέλουμε.

Για την ABIT μιλούσαμε.

Όσο για την τιμή το προιόν Gigabyte GA-965P-DS3 δεν υπάρχει στην τιμή που λες για αγορά.

Η τιμή είναι ενδεικτική.

Στο MG Manager που υπάρχει για αγορά η τιμή της μητρικής που λες είναι 203.17 .

Διαφέρει λοιπόν αρκετά από αυτή που γράφεις.

Ποιος λοιπόν λέει ότι θέλει???

Δεν αφήνετε τους χαρακτηρισμούς λοιπόν ώστε να συζητάμε ήρεμα?

Εκτός και αν δεν θέλετε καμιά κουβέντα στο θέμα Conroe.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:41]

Δεν λέμε ότι θέλουμε.

Για την ABIT μιλούσαμε.

Όσο για την τιμή το προιόν Gigabyte GA-965P-DS3 δεν υπάρχει στην τιμή που λες για αγορά.

Η τιμή είναι ενδεικτική.

Στο MG Manager που υπάρχει για αγορά η τιμή της μητρικής που λες είναι 203.17 .

Διαφέρει λοιπόν αρκετά από αυτή που γράφεις.

Ποιος λοιπόν λέει ότι θέλει???

Δεν αφήνετε τους χαρακτηρισμούς λοιπόν ώστε να συζητάμε ήρεμα?

Εκτός και αν δεν θέλετε καμιά κουβέντα στο θέμα Conroe.

Χθες το πρωι πήρα στον Ματσούκα και υπήρχε ετοιμοπαράδοτη. Τιμή 165. Πολύ ήρεμα συζητάω αλλά με αυτά που βλέπω τσατίζομαι. Ο conroe είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε cpu ως τώρα και όλοι ψάχνεται δικαιολογίες να τον θάψετε. Δεν υποστηρίζει sata2, δεν τρεχει καλα τα 64μπιτα λειτουργικα. Τι άλλο θα ακούσουμε????

Και για το θέμα του controller ας μην το συζητήσουμε. Η intel με τα ICHX είναι εδώ και καιρό μπροστά σε επιδόσεις. Κάτι που ξέρει πολύ καλά να κάνει είναι chipset. Και τώρα έκανε και διαμάντι cpu....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 16:40]

Βρε Μάριε, στην σελίδα της μητρικής, πάτησες στο λινκ κάτω-κάτω που έχει το chipset για να δεις τι υποστηρίζει και τι δεν υποστηρίζει, ή παίζουμε με τις λέξεις (με τα pdf);

Κοίταξα τη σελίδα της μητρικής και κυρίως τα επίσημα αρχεία που δίνει για τις δύο μητρικές η Intel.

Έδωσα τα link.

Αν λοιπόν το επίσημο αρχείο που συνοδεύει τη μητρική δεν αναφέρει οτι υποστηρίζει SATA2 και το ίδιο όπως βλέπω ισχύει και για το κουτί της μητρικής γιατί θα πρέπει να υποθέσω από συμφραζόμενα οτι υπάρχει SATA2 υποστήριξη?

Το ίδιο συμβαίνει και στις επίσημες σελίδες της Intel

"Four Serial ATA interfaces with RAID support (four additional interfaces available with optional discrete RAID controller)"

http://www.intel.com/products/motherboard/D975XBX/index.htm

Βέβαια υπάρχει μια παραπομπή στο chipset που την πρόσεξα μετά και αφού μου δώσατε εδώ την ιστοσελίδα, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται τη δέσμευση της Intel για SATA2 υποστήριξη (κατά τη γνώμη μου) για τη συγκεκριμένη μητρική.

Μπορεί να έχει για παράδειγμα κάποιο πρόβλημα η ενσωμάτωση του chipset στη μητρική αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 16:45]

ελα προχωρα στο παρασυνθημα μαριε , πεστο τοση ωρα μη το παιδευεις :mad:

Τι φαντάζεσαι οτι θα ήθελα να πω δηλαδή? Ότι είχα να πω το είπα και δεν άφησα κάποια υπονοούμενα. :mad:
Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 16:51]

Χθες το πρωι πήρα στον Ματσούκα και υπήρχε ετοιμοπαράδοτη. Τιμή 165. Πολύ ήρεμα συζητάω αλλά με αυτά που βλέπω τσατίζομαι. Ο conroe είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε cpu ως τώρα και όλοι ψάχνεται δικαιολογίες να τον θάψετε. Δεν υποστηρίζει sata2, δεν τρεχει καλα τα 64μπιτα λειτουργικα. Τι άλλο θα ακούσουμε????

Και για το θέμα του controller ας μην το συζητήσουμε. Η intel με τα ICHX είναι εδώ και καιρό μπροστά σε επιδόσεις. Κάτι που ξέρει πολύ καλά να κάνει είναι chipset. Και τώρα έκανε και διαμάντι cpu....

Η τιμή που είδα στο Skroutz, είναι αυτή που έγραψα και δεν λέω ότι μου κατέβει.

Δεν μπορώ όμως να ξέρω τι τιμές ισχύουν στο μιλητό ή από κοντά για όλα τα μαγαζιά.

Η παρατήρηση μου εξάλλου είχε να κάνει με την ένταση που γράφεις και με τους χαρακτηρισμούς σου και όχι με τις τιμές μια και είναι νωρίς ακόμα (αφού δεν υπάρχουν στην αγορά οι conroe).

Τη γνώμη μου για τον Conroe την έχω γράψει πολλές φορές και συμπίπτει περίπου με τη δική σου.

Αν θέλεις σου δίνω και τα links που είναι μάλιστα αρκετά.

Επομένως "δεν ψάχνουμε δικαιολογίες για να τον θάψουμε".

Δεν χρειάζεται λοιπόν να υπάρχει ένταση στο θέμα αυτό.

Καλό όμως είναι να ξέρουμε τι υποστηρίζει ο κάθε Conroe και τι όχι σε σχέση με τον ανταγωνισμό στις ίδιες τιμές (αν υπάρξει ανταγωνισμός από την AMD, πράγμα που δεν το εύχομαι).

Δεν θέλετε μια καλόπιστη συζήτηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:09]

Η τιμή που είδα στο Skroutz, είναι αυτή που έγραψα και δεν λέω ότι μου κατέβει.

Δεν μπορώ όμως να ξέρω τι τιμές ισχύουν στο μιλητό ή από κοντά για όλα τα μαγαζιά.

....

Και εγώ από το skroutz την είδα την τιμή. Τηλέφωνο πήρα για να δω αν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 17:11]

Και εγώ από το skroutz την είδα την τιμή. Τηλέφωνο πήρα για να δω αν υπάρχει...

Ε αυτή τη στιγμή όμως που συζητάμε δεν υπάρχει στην τιμή που λες.

Αλλά να επαναλάβω οτι δεν ήταν αυτό το ζητούμενο, αλλά οι χαρακτηρισμοί.

Εξ άλλου, θεωρητικά λέμε τη γνώμη μας μια και δεν έχει νόημα να αγοράσουμε μητρική για conroe αφού δεν υπάρχουν conroe στην αγορά.

Όταν βγουν λοιπόν θα δούμε και θα συγκρίνουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.