Jump to content



ΑΜ2 ή Conroe για gaming rig?


gdp77

Recommended Posts

Sol @ ενοώ το γενικο κέρδος . Οποτε λενε για μειώσεις δεν νομίζω να γίνοντε κατα 100% εγώ μιλάω για τα 10e που μπορει να εχει κοψει το Χ πλαι**ο τοτε η το Ψ shop να εχει προσφορά. και για το κέδρος απο πλευράς μητρικής ο οποιος παράγοντας παιζει πολύ μιας και μιλάμε για 2 νέες πλατφόρμες και ο 1 μηνας ειναι αρκετό διαστημα να δούμε πολλά πράγματα. . . νεες καλύτερες και φθηνότερες υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Sol, το ξέρω ότι η AMD δε θα ρίξει άλλο τις τιμές. Απλά οι Έλληνες δεν έχουν ρίξει τις τιμές σύμφωνα με τις ενδεικτικές της AMD. Οπότε λέω μήπως οι AMD τιμές πέσουν λίγο ακόμα στην ελληνική αγορά.

OH MY DOG , amd ειναι φτηνοτερο κατα 30 ευρω gaming rig απο ενα κονροε. Διαλαληστε το νεο σε ολο το ιντερνετι απο ακρη σε ακρη της γης, ναιιιι 30 ολοκληρα ΕΥΡΩ

Νικησε η ΑΜΔ , το πλαισιο εαλω

αντε λοιπον πηρες το ΟΚ περιμενουμε τα νουμερα τωρα με...αγωνια

Όποτε δεν έχεις επιχειρήματα αρχίζεις τις ειρωνίες; ; Το συστηματάκι στα 850 που λέω, μαμάει ναι ή όχι ό,τι και να μου προτείνεις ; Αν έχεις να προτείνεις κάτι σχετικό με το θέμα του thread κάντο, αλλιώς τράβα σε άλλα thread να troll-άρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στήστο εσύ φίλε μου και μην ακους κανέναν κακόβουλο . Ετοιμάζω και εγώ ενα rig στα ιδια $$ mobo - cpu [αν ολα πανε καλα και δεν τυχει τπτ απρόοπτο ] μέσα στον Αυγουστο η τέλη . Οπότε θα κάνουμε ενα καλό συγκριτικό εφ όλης της ύλης εκτος 3d γιατι θα εχουμε διαφορερικές κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

OH MY DOG , amd ειναι φτηνοτερο κατα 30 ευρω gaming rig απο ενα κονροε. Διαλαληστε το νεο σε ολο το ιντερνετι απο ακρη σε ακρη της γης, ναιιιι 30 ολοκληρα ΕΥΡΩ

Νικησε η ΑΜΔ , το πλαισιο εαλω :devil:

αντε λοιπον πηρες το ΟΚ περιμενουμε τα νουμερα τωρα με...αγωνια

Μπορει να θελει να φαει τα 30 extra ευρω σε σουβλακια! Εσενα πιο ειναι το προβλημα σου; Δεν θα πανε ολοι για conroe πια...

Στο θεμα μας. Αν παρει ΤΩΡΑ το συστημα τοτε ναι υπαρχουν πιο καλες value for money λυσεις σε μητρικες για AMD. Ακομα αν ειναι μονο για gaming το συστημα δεν θα δει και πολλες διαφορες αναμεσα σε ενα αντιστοιχo conroe. Αλλα αμα μιλαει για σεπτεμβρη μερια που θα υπαρχει μπολικο νεο hardware για conroe τοτε θα ειναι σιγουρα καλυτερη λυση η intel. Οποτε ας δει πρωτα ποτε θα παρει το συστημα και μετα το ξανασυζηταμε. Αν και για μενα καλυτερα να περιμενει τον σεπτεμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα κάνουμε ενα καλό συγκριτικό εφ όλης της ύλης εκτος 3d γιατι θα εχουμε διαφορερικές κάρτες.

Μα ο φίλος για 3d το στήνει και μόνο. Αν θέλαμε κάτι άλλο θα διαλέγαμε καλύτερο cpu και χειρότερη κάρτα στα ίδια πάντα.

Πάντως συγκριτικό να κάνουμε, ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 19:18]

Όποτε δεν έχεις επιχειρήματα αρχίζεις τις ειρωνίες; ; Το συστηματάκι στα 850 που λέω, μαμάει ναι ή όχι ό,τι και να μου προτείνεις ; Αν έχεις να προτείνεις κάτι σχετικό με το θέμα του thread κάντο, αλλιώς τράβα σε άλλα thread να troll-άρεις.

6300=190

DS3=~120

memory crucial balistix 5400=195

VGA 7900GT=290

795

ΚΑΙ:

1.σου μενουνε για σουβλακια

2.ποτα

3.κερασια(πηλιου)

4. 1 κυριακη στη παραλια αλιμου ολα πληρωμενα

5.βραδυ σινεμα να δεις την εποχη παγετωνων ΝΟ2 , η αποψυξη

6.ζαχαρωτα (250γρ) στο Village (να εχεις να κρατσουνας την ωρα της ταινιας)

7.βασικο και κυριοτερο , δε φεσωξεις το φιλο σου με μια καρτα DX9 των 400 ευρω που σε λιγους μηνες (1-2) θα ειναι απαρχαιωμενη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 17:50]

7.βασικο και κυριοτερο , δε φεσωξεις το φιλο σου με μια καρτα DX9 των 400 ευρω που σε λιγους μηνες (1-2) θα ειναι απαρχαιωμενη

Ε? δηλαδη η 1900xt που την πηρα απο overclockers.co.uk για 380 ευρω τον σεπτεμβριο-οκτωβριο θα ειναι "απαρχαιωμενη" ? :p

Εγω παντως δεν εχω τοση μεγαλη αγωνια για τα νουμερα, χωρις σοβαρο cpu ανεξαρτητως αν το ταδε test ειναι gpu intensive ή οχι οι 2 7900gt θα πηγαινουν ελαχιστα καλυτερα απο μια, απ'την αλλη σε καποια παιχνιδια τα 512mb VRAM ειναι must, χμ..... αν οντως χωραει στο budget 400 ευρω vga τσιμπα μια saphire 1900xt χωστης το bios της ΧΤΧ και καθαρισες ανεξαρτητως cpu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Ε? δηλαδη η 1900xt που την πηρα απο overclockers.co.uk για 380 ευρω τον σεπτεμβριο-οκτωβριο θα ειναι "απαρχαιωμενη" ? :p

Εγω παντως δεν εχω τοση μεγαλη αγωνια για τα νουμερα, χωρις σοβαρο cpu ανεξαρτητως αν το ταδε test ειναι gpu intensive ή οχι οι 2 7900gt θα πηγαινουν ελαχιστα καλυτερα απο μια, απ'την αλλη σε καποια παιχνιδια τα 512mb VRAM ειναι must, χμ..... αν οντως χωραει στο budget 400 ευρω vga τσιμπα μια saphire 1900xt χωστης το bios της ΧΤΧ και καθαρισες ανεξαρτητως cpu

ναι θα ειναι λιαν συντομως , οταν σου λενε οτι οι DX10 οι υπαρχουσες καρτες ΔΕΝ θα μπορουνε να το παιξουνε παρα μονο με software emulation καταλαβαινεις...

Link to comment
Share on other sites

off topic ερωτηση σχετικα με καρτα απο πλαισιο

η συγκεκριμενη καρτα με τα 399 ειναι 2 καρτες 7900?

διοτι εχω δυο συστηματα και αν με 200 ευρω για το καθενα

παω σε 7900 ειναι πραγματικη ευκαιρια αρκει να δουλευουν

η καθεμια μονη της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:44]

ναι θα ειναι λιαν συντομως , οταν σου λενε οτι οι DX10 οι υπαρχουσες καρτες ΔΕΝ θα μπορουνε να το παιξουνε παρα μονο με software emulation καταλαβαινεις...

MANIA ΜΕ ΤΟ DX10, ελεος :p κατσε να βγουν τα vista πρωτα, εξαλλου δεν νοειται να μπορεις να παιζεις σε MAX detail ολα τα καινουργια παιχνιδια που βγαινουν για πανω απο 6 μηνες ΟΤΙ setup και να εχεις ( νταξει ισως με 2 R600 και την "απαρχαιωμενη" 1900xt να υπολογιζει τα physics ) εδω περα βγαινουν συχνα πυκνα παιχνιδια που για να τρεξουν πραγματικα τελεια ( τελεια για τα δικα μου δεδομενα = max graphic settings, min fps 50 ) θελουν vga που βγηκε 4-6 μηνες ΜΕΤΑ την κυκλοφορια τους

Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να εχω καλο image quality και framerate στα παιχνιδια που υπαρχουν ΤΩΡΑ στον σκληρο μου, αμα βγει το crysis/flightsim X και δεν εχω αναβαθμισει μεχρι τοτε τπτ δεν θα μου πεσει ο κ*λος να το tweakαρω λιγο,εξ αλλου μεσα στους επομενους 6 μηνες το 99% των παιχνιδιων θα ειναι σε dx9/opengl, καλο ειναι να αρκουμαστε με οτι υπαρχει ΤΩΡΑ γιατι αμα περιμενουμε συνεχεια για το "next best thing" χ*σε μεσα,

Δηλαδη εσυ αμα γυρναγες πισω στο 2001 δεν θα αγοραζες μια gf2 ultra γιατι θα ηξερες πως μεσα στο επομενο ετος βγαινανε dx8 παιχνιδια και οτι 4 μηνες πιο μετα απ'την την αγορα σου θα εβγαινε gf3 ?

Εαν γυρναγες στο 98' δεν θα αγοραζες riva tnt αμα ηξερες πως μεσα στο 99 θα βγαινανε οι πρωτες καρτες με HW transform & lighting ?( που θα γινοτανε στανταρ το συγκεκριμενο feature απτο 2001 και μετα )

Προτεινω την 1900xt (1800xt 512mb εστω που εχει πεσει στο ocUK αρκετα ) επειδη αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι ή του υψους ή του βαθους και γιατι το "κανω επενδυση" μαζι με το "αγοραζω vga " σπανιοτατα πηγαινει, αμα βγαινανε dx10 καρτες 5-6 μηνες πριν απτο ιδιο το dx10 και τα games που το αξιοποιουν, ( οπως ειχε γινει παλιοτερα με τις radeon 9xxx και το dx9 ) τοτε θα αλλαζε το πραμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Μια κάρτα διπλή GX2, δε παίζουν ξεχωριστά.

παντως στην φωτο του πλαισιου δειχνει καθαρα 2 καρτες οποτε ειπα λες

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174053&Catalog_Id=1&Product_Id=328296&Merchant_Id=1

thnk chroma

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 16:50]

MANIA ΜΕ ΤΟ DX10, ελεος :p κατσε να βγουν τα vista πρωτα, εξαλλου δεν νοειται να μπορεις να παιζεις σε MAX detail ολα τα καινουργια παιχνιδια που βγαινουν για πανω απο 6 μηνες ΟΤΙ setup και να εχεις ( νταξει ισως με 2 R600 και την "απαρχαιωμενη" 1900xt να υπολογιζει τα physics ) εδω περα βγαινουν συχνα πυκνα παιχνιδια που για να τρεξουν πραγματικα τελεια ( τελεια για τα δικα μου δεδομενα = max graphic settings, min fps 50 ) θελουν vga που βγηκε 4-6 μηνες ΜΕΤΑ την κυκλοφορια τους

Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να εχω καλο image quality και framerate στα παιχνιδια που υπαρχουν ΤΩΡΑ στον σκληρο μου, αμα βγει το crysis/flightsim X και δεν εχω αναβαθμισει μεχρι τοτε τπτ δεν θα μου πεσει ο κ*λος να το tweakαρω λιγο,εξ αλλου μεσα στους επομενους 6 μηνες το 99% των παιχνιδιων θα ειναι σε dx9/opengl, καλο ειναι να αρκουμαστε με οτι υπαρχει ΤΩΡΑ γιατι αμα περιμενουμε συνεχεια για το "next best thing" χ*σε μεσα,

Δηλαδη εσυ αμα γυρναγες πισω στο 2001 δεν θα αγοραζες μια gf2 ultra γιατι θα ηξερες πως μεσα στο επομενο ετος βγαινανε dx8 παιχνιδια και οτι 4 μηνες πιο μετα απ'την την αγορα σου θα εβγαινε gf3 ?

Εαν γυρναγες στο 98' δεν θα αγοραζες riva tnt αμα ηξερες πως μεσα στο 99 θα βγαινανε οι πρωτες καρτες με HW transform & lighting ?( που θα γινοτανε στανταρ το συγκεκριμενο feature απτο 2001 και μετα )

Προτεινω την 1900xt (1800xt 512mb εστω που εχει πεσει στο ocUK αρκετα ) επειδη αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι ή του υψους ή του βαθους και γιατι το "κανω επενδυση" μαζι με το "αγοραζω vga " σπανιοτατα πηγαινει, αμα βγαινανε dx10 καρτες 5-6 μηνες πριν απτο ιδιο το dx10 και τα games που το αξιοποιουν, ( οπως ειχε γινει παλιοτερα με τις radeon 9xxx και το dx9 ) τοτε θα αλλαζε το πραμα :)

Grunt, συμφωνω 100% με ολα που γραφεις. Δεν πειραζει να μην εχουμε και το τελειοτερο συστημα του πλανητη σε καποια δεδομενη χρονικη στιγμη. :clap: :T: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Για σημερα, το συστημα που εχεις σχεδιασει ειναι πολυ καλο, και ειδικα η 7900gx2 σε αυτα τα λεφτα ειναι πολυ καλη. Αποκει και περα πιστευω πρεπει να περιμενεις μεχρι το Σεπτεμβριο, και τοτε μαλλον θα συμφαιρει να πας σε καποια λυση με conroe...

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο για σήμερα.

Μην ξεχνάμε οτι σε σχέση με Conroe υλοποιήσεις το συγκεκριμένο θα έχει κάποια πλεονεκτήματα.

1. Θα υποστηρίζει δίσκους εσωτερικούς και ιδίως εξωτερικούς SATA 2 ενώ το conroe όχι.

2. Σε 64 bit λειτουργία (πχ Vista 64bit) οι AMD μειώνουν δραματικά τη διαφορά σε σχέση με τους Conroe στα 32bit. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2duo-64bit.html

Αν πέρα από τα παραπάνω δούμε το γεγονός οτι η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών είναι ουσιαστικά SLI υλοποίηση που δεν νομίζω οτι παίζει σε conroe, πιστεύω οτι κανένα conroe σύστημα στα ίδια λεφτά δεν θα μπορεί να το χτυπήσει ούτε σε default λειτουργία ούτε OCed.

Θα δείξει όταν βγουν οι Conroe στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:20]

Και όχι μόνο για σήμερα.

Μην ξεχνάμε οτι σε σχέση με Conroe υλοποιήσεις το συγκεκριμένο θα έχει κάποια πλεονεκτήματα.

1. Θα υποστηρίζει δίσκους εσωτερικούς και ιδίως εξωτερικούς SATA 2 ενώ το conroe όχι.

2. Σε 64 bit λειτουργία (πχ Vista 64bit) οι AMD μειώνουν δραματικά τη διαφορά σε σχέση με τους Conroe στα 32bit. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2duo-64bit.html

Αν πέρα από τα παραπάνω δούμε το γεγονός οτι η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών είναι ουσιαστικά SLI υλοποίηση που δεν νομίζω οτι παίζει σε conroe, πιστεύω οτι κανένα conroe σύστημα στα ίδια λεφτά δεν θα μπορεί να το χτυπήσει ούτε σε default λειτουργία ούτε OCed.

Θα δείξει όταν βγουν οι Conroe στην αγορά.

1. λαθος (πχ ABIT AB9-PRO review )

2. "The average performance improvement we have seen from Athlon 64 FX-62 equaled 16%, while Core 2 Extreme X6800 demonstrated only 10% average performance boost. This way, there is a certain difference: AMD K8 turns out 6% mode efficient in 64-bit mode than Intel Core. However, this difference cannot compensate for the 20% performance advantage of the Intel Core 2 Duo over the Athlon 64 X2 working at the same clock speed, which we have pointed out in our previous articles. Therefore, we will not change our conclusions about the performance of the new Intel processors even keeping in mind the upcoming launch of 64-bit Windows Vista OS family."

το 6% δεν νομιζω να περιλαμβανετε στην κατηγορια "δραματικα"

3. σωστο - SLI γιοκ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον απο πανω, μονο το θεμα της GX2 που δεν θα παιζει στον conroe εχει ουσιαστικη επιπτωση στις επιδοσεις. Αλλα το Σεπτεμβρη θα εχουμε και νεα γενια καρτων οποτε μπορει να μην ειναι και τοσο κελεπουρι πια η τιμη της GX2....

Σε καθε περιπτωση προτεινω αναμονη....καλυτερα αγορα το Σεπτεμβρη με περισσοτερα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

working at the same clock speed

αλλά όχι στην ίδια τιμή.....

Όσο για το SATA 2 δεν υποστηρίζεται από το 975 αλλά μόνο από το 965 chipset.

(αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε).

Πρέπει να είναι κάποιος υποψιασμένος και να το ψάξει το θέμα, μια και δεν έχουν όλες οι μητρικές για Conroe υποστήριξη για SATA 3Gb/s.

Για παράδειγμα οι μητρικές της Intel με 975 chipset δεν αναφέρουν οτι το υποστηρίζουν, όπως και πολλές άλλες.

http://www.intel.com/products/motherboard/d975xbx/index.htm

Το συγκεκριμένο μοντέλο της ABIT είναι εντελώς καινούργιο, στηρίζεται στο 965 και τιμή δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα.

Ας έρθει με το καλό και αυτό, να δούμε την τιμή του και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.