Jump to content



ΑΜ2 ή Conroe για gaming rig?


gdp77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 18:58]

Η spec-o-λαγνεία για ποιό λόγο δε καταλαβαίνω; Πόσο μάλλον να τσακώνεστε για αυτό..

Το 975Χ υποστηρίζει 3GB/s SATA, ετσι το δίνει η intel δηλαδή. Αν αυτό είναι "SATA II" είναι μια συζήτηση που έχουμε κάνει ξανά στο παρελθόν, μια που η προδιαγραφή για 3GB/s δεν αρκεί για να χαρακτηριστεί SATA II.

Η αιτία της έντασης δεν είναι η spec o λαγνεία, ούτε η παράθεση αντίθετων απόψεων.

Οι χαρακτηρισμοί όμως επειδή τόλμησα να αμφισβητήσω και μάλιστα με ερωτηματικό, την απόλυτη κυριαρχία της Intel - Conroe πλατφόρμας, που θα μας έρθει με το καλό είναι ουκ ολίγοι.

Αν θέλεις τους παραθέτω.

Τεσπα την άποψη μου την κατέγραψα και ελπίζω κάποιοι με την 975 Ιντελ μητρική να ελέγξουν ποια είναι η ταχύτητα του controller στο HDTach.

Σε περίπτωση SATA 3Gb/s πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 300 στο burst speed.

Και πάλι θα πω όμως οτι μπορεί να κάνω λάθος μια και η υποψία που έχω δημιουργήθηκε από τη σύγκριση των δύο βιβλίων για τις μητρικές της Intel με 975 και 965 chipset.

Επίσης έθεσα θέμα σύγκρισης της ταχύτητας σε 64bit λειτουργικό, για την υποστήριξη SLI και για τις τιμές.

Σίγουρα αυτά δεν είναι αιτία αντιπαράθεσης με χαρακτηρισμούς αλλά με στοιχεία, όπως αυτά που αναφέρθηκαν για την υποστήριξη του SATA2 από τα 975 - 965 chipset.

Το αστείο στην υπόθεση είναι οτι προσωπικά πιστεύω και το έχω γράψει πολλές φορές οτι θα είναι ανώτερη η τεχνολογία της Intel από της AMD.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.