Jump to content



Νομος 3421/2005: 24μηνη θητεία!!!


blkik

Recommended Posts

Εδώ και καιρο φημολογείται ότι θα ανέβει η θητεία καθώς δεν παρουσιάστικάν όσοι ΕΠΟΠ έπρεπε για να καλύφθουν τις θέσεις σε υπηρεσίες, στρατόπεδα κλπ. Πολλοί δε απο αυτούς τα παράτησαν νωρίς.

Πριν αλλάξει ο χρόνος η κυβερνηση πέρασε τον παρκάτω νόμο και διπλασιάζει την θητεία σε 24 μήνες.

Για του λόγου το αληθές:Στρατολογία

Κατεβάστε το πρώτο αρχείο και δωστε έμφαση στην 3 σελίδα.

Ο Νόμος ισχύει αλλά δεν εφαρμόστηκε ακόμα μάλλον λόγω των δημοτικών εκλογών.

Μου εστειλέ ένας γνωστός μου το αντίγραφο και μετα το βρήκα και στο net.

Λίγο αργα βέβαι το πηραμε χαμπάρι αλλα κάτι μου λέι ότι η σειρα 297 του Νοεμβρίου θα είναι πολλλλλυ μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα έχω φρικάρει. Είναι δυνατόν αντί να κάνουμε βήματα μπροστά να κάνουμε βήματα πίσω??? Τι να πώ. ’ν κάτι τέτοιο ισχύει προσοπικά το σκέφτομαι να σταματήσω την αναβολή και να πάω τώρα στρατό. Στο φινάλε έτσι γλιτώνω ένα χρόνο απο την ζωή μου.... Δεν πάμε καθόλου καλά νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά.Μιλάμε για νόμο του 2005 .... θα είχε γίνει χαμός ήδη. Έχουν περάσει 6 μήνες.

’σε που έρχονται εκλογές και δεν γίνονται τέτοια πράγματα.

Anyway μίλησα με την μάνα μου που δουλεύει στην στρατολογία και μου είπε ότι αποκλείεται. Ούτε ο Διοικητής της ήξερε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 15:26]

Κάτι δεν πάει καλά.Μιλάμε για νόμο του 2005 .... θα είχε γίνει χαμός ήδη. Έχουν περάσει 6 μήνες.

’σε που έρχονται εκλογές και δεν γίνονται τέτοια πράγματα.

Anyway μίλησα με την μάνα μου που δουλεύει στην στρατολογία και μου είπε ότι αποκλείεται. Ούτε ο Διοικητής της ήξερε τίποτα.

Μα το link απο την στρατολογια είναι. Δεν ήξερε όντως τίποτα ο δοιηκητής ή εκανε πως δεν ήξερε επειδή ερχονται εκλογες. Το θεμά είναι ότι ο νόμος ψηφιστηκε δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Αυτος που μου έστειλε το αντιγραφο μου είπε ότι ψηφίστηκε και απο τα δυο μεγάλα κόμματα.

Μετα τις εκλογες θα σκάσει μυτή μια μέρα ο υπουργός και θα το ανακοινώνησει. Μάλλον για σταδιακή άυξηση γιατι με την μια έιναι κάπως χονδρό.

εκτός αν είναι από εκείνους τους νόμους που ψηφίζονται αλλά δεν εφαρμόζονται.

Πάντως ο αδερφός μου και καμια 3-4 γνωστοί μου φευγουν τον νοέμβριο. Μεγάλη σειρα σας λέω η 297.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Καλά αν γίνει 24..... :cry:

Εδώ και 12 πολλοί μου φαίνονται!

και έλεγα τι θα έκανα μετά το στρατό... πάλι στρατό... :p:(

λοιπόν στην ίδια σελίδα (3) λέει

"Η διάρκεια της εφεδρικής στρατιωτικής υποχρέωσης των εφέδρων οπλιτών και των οπλιτών από την εφεδρεία εξαρτάται από τις υπηρεσιακές ανάγκες και καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής ’μυνας και δεν δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως."

οπότε ενώ είναι τυπικά 24 αλλά κανονίζεται ανάλογα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 19:18]

Εγώ πιστεύω ότι 24 μήνες δεν είναι αρκετοί. Τουλάχιστον 36 ή 48 μήνες, γιατί οι Τούρκοι θέλουν να μας πάρουν τη γη και το βιος μας.

ξέχασες ότι θέλουν να μας $^&*(^*%* τις γυναίκες μας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Σήμερα, στις 21:19]

ξέχασες ότι θέλουν να μας $^&*(^*%* τις γυναίκες μας

Δεν πιστευω να θελουνε να μας παρουνε και τους (λιγοστους) conroe μας?????

Καταταγείτε μας ελεγαν...

Link to comment
Share on other sites

"2. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που

δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, επι−

τρέπεται η κατά κλάσεις ή κατηγορίες απόλυση οπλι−

τών από τις Ένοπλες Δυνάμεις και πριν από τη συμπλή−

ρωση της πλήρους ή της εννεάμηνης ή της εξάμηνης

μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης,

όχι όμως πριν να συμπληρωθεί τουλάχιστον το ένα

τέταρτο της πλήρους, το ένα τρίτο της εννεάμηνης

και το ήμισυ της εξάμηνης μειωμένης στρατεύσιμης

στρατιωτικής υποχρέωσης."

Πάντα έτσι γινόταν, απλά η απόλυση της κάθε ΕΣΣΟ γίνεται με απόφαση του Υ.ΕΘ.Α. Παλιότερα μάλιστα, απ'οσο είχα ακούσει, ο ΥΕΘΑ είχε την δυνατότητα να απολύει μόνο μεχρι το μισό της πλήρους θητείας, και όχι στο 1/4 που ισχύει τώρα.

Βέβαια, μιας και απολύθηκα πρόσφατα, μπορώ να πώ πως το ποιό πιθανό είναι να αυξήσουν την θητεία και όχι να την μειώσουν. Τουλάχιστον αυτό συζητιέται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.