Jump to content



Αγορά μεγάλου κουτιού - CM STACKER STC-T01 [IMAGES - 56K WARNING]]


ilpanos

Recommended Posts

Λοιπόν , σήμερα έφτασε και έστησα και το δικό μου

Παραθέτω τις εντυπώσεις μου παρακάτω

1) Όντως η αριστερή στήλη είναι ελαφρά μετατοπισμένη προς αριστερά , αλλά δεν χτυπάει άσχημα στο μάτι , εκτός και αν το παρατηρήσεις από πολύ κοντά

DSC03135Small.jpg

2) Το κουτί είχε όλες τις βίδες μέσα . Πραγματικά είχε ότι βίδα μπορεί κανείς να χρειαστεί

3) Μου άρεσε πάρα πολύ η όλη ευχαίρια που σου παρέχει το κουτί ως προς την παραμετροποίησή του

4) Τα 5.25 bays δεν τα βρήκα δύσκολα ως προς την αφαίρεσή τους , ίσα ίσα μου φάνηκαν πως άρχισαν να "χαλαρώνουν" μετά από 2~3 προσθαφαιρέσεις

5) Η τοποθέτηση του Dvd-r ήταν δύσκολη στο πρώτο bay καθώς δεν χωρούσε , τελικά κατέληξα να το βιδώσω στο κουτί χωρίς να γίνει χρήση των πλαστικών οδηγών

6) Το τροφοδοτικό δεν μπορούσε να βιδωθεί με την καμμία . Τελικά ξεβίδωσα την γρίλλια που έχει το τροφοδοτικό πάνω από τον 12άρι ανεμιστήρα του , ώστε να μπορέσω τελικά να το βιδώσω

7) Οι σκληροί μου δίσκοι αερίζονται κανονικά , χωρίς να υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης (έχω 3 βιδωμένους στο rack)

8) Οι 12άρηδες ανεμιστήρες με τους οποίους έρχεται το κουτί είναι σχετικά αθόρυβοι

Παραθέτω και μία φωτό πως είναι το σύστημα πρόχειρα βαλμένο προς το παρόν , εν αναμονή των νέων block

DSC03132Medium.jpg

Η θέση του crossflow έμεινα σκόπιμα κενή (χωρίς καλώδια να διέρχονται από μέσα της) , καθώς θα προστεθεί ο ανεμιστήρας από βδομάδα

Προς το παρόν , δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο case που έχω αγοράσει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από CaptainMilo [18-08-2006 00:04]

Λοιπόν , σήμερα έφτασε και έστησα και το δικό μου

Παραθέτω τις εντυπώσεις μου παρακάτω

2) Το κουτί είχε όλες τις βίδες μέσα . Πραγματικά είχε ότι βίδα μπορεί κανείς να χρειαστεί

Πραγματικά πιστεύω οτι το stacker ειναι απο τα πολύ λιγα κουτιά που περιλαμβάνει στην συσκευασία του ενα όλοκληρο σακουλάκι απο το κάθε έιδος βίδας και αποστάτη. Απλά (έχω 2 δικά μου , +2 πελατων μου που έχω συναρμολογήσει και δεν ελειπε τίποτα απο κανένα)

καποιος έβαλε χέρι στην συσκεασία ή ..ήσουν άτυχος !

6) Το τροφοδοτικό δεν μπορούσε να βιδωθεί με την καμμία . Τελικά ξεβίδωσα την γρίλλια που έχει το τροφοδοτικό πάνω από τον 12άρι ανεμιστήρα του , ώστε να μπορέσω τελικά να το βιδώσω

Ακριβώς ! Το μονο προβλημα που υπάρχει με το stacker στην τοιποθέτηση του τροφοδοτικού ειναι οι γρυλιες που έχουν μερικά τροφοδιτικά στον ανενεμιστήρα που βρισκεται στο κάτω μέρους τους. Οταν αφαιρεθουν οι γρυλιες αυτες δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα.

Οσον αφορά τις ...μικρές δυνατότητες σε τοποθέτηση εξωτερικών οδηγών 3,5'', πρεέπει να συνηθίζουμε σιγά-σιγά στην ιδέα ..της κατάργησης των floppy -γιατι εκει παει η δουλεια ! - οι οπόια παρασύρει μαζί της και τις εξωτερικές θέσεις 3,5''.

Το ΜΟΝΟ μειονέκτημα που έχει το stacker ειναι ο απαράδεκτος -για τα σημερινά δεδομένα- τρόπος τοποθέτησης των σκληρων δίσκων.

Κατα τα υπόλοιπα ειναι ενα κουτι που πραγματικά αν το αλλάξεις θα ειναι επειδή ...το βαρέθηκες, και για κανέναν άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Στο cage χωράει μια χαρά

Απλά όταν πας να το βιδώσεις στο backplate , λόγω της γρίλλιας που έχουν πολλά τροφοδοτικά δεν ευθυγραμμίζονται οι τρύπες , με αποτέλεσμα να πρέπει να την αφαιρέσεις

Επίσης , το είχα ποστάρει στο off topic , αλλά εδώ ταιριάζει καλύτερα

Όποιος σκέφτεται για αγορά του crossflow ανεμιστήρα , παραθέτω τα αποτελέσματά μου

Crossflow: System Temp (MCH)

Off : 45 C

Low (22 Db - 1400 rpm) : 40 C

Medium (30 Db - 1800 rpm) : 36 C

High (38 Db - 2500rpm) : 35 C

Όταν είναι στο low , ο ανεμιστήρας πρακτικά είναι αθόρυβος , στο medium ακούγεται λιγότερο από την στοκ ψύκτρα της Intel , και στο high απλά είναι ανυπόφορος - η διαφορά όμως είναι μόλις 1 βαθμός

Όλα αυτά σε stacker με 4 12άρηδες και 1 8άρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 22:43]

Στο cage χωράει μια χαρά

Απλά όταν πας να το βιδώσεις στο backplate , λόγω της γρίλλιας που έχουν πολλά τροφοδοτικά δεν ευθυγραμμίζονται οι τρύπες , με αποτέλεσμα να πρέπει να την αφαιρέσεις

Αυτο ! Το κουτί έχει κάτι σαν βάση-ράφι για το τροφοτικό, και όχι απλά ένα λαμάκι οπως αλλα κουτιά. Αυτή η βαση έχει ένα μεγάλο παραλ/μο ανοιγμα στο κάτω μέρος που αφήνει τον αέρα να περναει προς τον ανεμιστήρα άνετα, αλλα όχι τοσο πολύ φαρδύ με αποτέλεσμα να βρίσκει στις γρύλιες του ανεμιστηρα που συνήθως προεξέχουν απο την επιφάνεια του τροφοδοτικού.

CaptainMilo ευχαριστούμε για τις μετρήσεις.. ειναι πολύ χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

-Δεν τον εχω βαλει- Πρέπει να φερνει αερα απο την πισω πλευρα (απο το δεξι πανελ) οπου υπαρχουν γρίλιες και να τον κατευθύνει προς τα εμπρος πανω στο ΜΒ... Υποθέτω..!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimbrav

παιδια ο crossflow ανεμιστήρας ρουφαει η ριχνει αερα ???

Φέρνει αέρα από έξω προς τα μέσα , από τις πλαινές τρύπες του κουτιού , ψύχοντας αποτελεσματικά την motherboard

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 09:23]

Φέρνει αέρα από έξω προς τα μέσα , από τις πλαινές τρύπες του κουτιού , ψύχοντας αποτελεσματικά την motherboard

ευχαριστω φιλε μου...:):cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 17:45]

εγώ, πάντως, το Enermax Noisetaker που έχω το βίδωσα κανονικά, και χωρίς καμία μετατροπή/αλλαγή

και εγω κανενα προβλημα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πως είναι τώρα το δικό μου.

82mf8.jpg

9jg4.jpg

5qd4.jpg

Η μικρή οθόνη είναι μια character LCD 20x4. Η μεγάλη είναι η γνωστη στο forum gLCD 240x128 pixels της alphacool.

Δεν έχω τελειώσει, είναι κάποια πράγματα που θέλω να κάνω ακόμα, αλλά περάσει καιρός μέχρι να ασχοληθώ ξανά μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.