Jump to content



Αγορά μεγάλου κουτιού - CM STACKER STC-T01 [IMAGES - 56K WARNING]]


ilpanos

Recommended Posts

Παιδιά ευχαριστώ.

Σίγουρα το κουτάκι είναι καλό, και το ευχαριστιέμαι. Απλώς θεώρησα σωστό να επισημάνω κάποια πράγματα.

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 21:40]

Σαν κάτοχος του chieftec της υπογραφής μου μπορώ να πω ότι άνετα θα συγχωρούσα κάποια (μικρά πάντα) ψεγάδια του chieftec λόγω της πολύ καλής του τιμής (90Ε πριν δυο χρόνια). Τα μειονεκτήματα του Stacker όμως +τα 150Ε της τιμής δεν θα τα ανεχόμουν.

Ακριβώς αυτό! Γιατί ρε γ@μwτ0 δεν είναι φθηνό. Δείτε για παράδειγμα το διπλανό κουτί στην πρώτη φωτογραφία. Είναι το κουτί του πρώτου μου υπολογιστή, ενός Quest Xpand. Για αυτό όλα όσα αναφέρω ως αρνητικά για το Stacker θα ήταν άνευ σημασίας. Αλλά εκείνο ΔΕΝ κοστίζει όσο το Stacker.

Βάζω και άλλες φωτογραφίες.

Πρώτα απ' όλα το τροφοδοτικό:

4jr8.jpg

2ej7.jpg

1wn4.jpg

81hy9.jpg

Επιμένω ότι το τροφοδοτικό δεν μπαίνει μια χαρά.

Ο αντάπτορας είναι ανάποδα και δεν "πατάει" στους οδηγούς του κουτιού. Τουλάχιστον με το δικό μου τροφοδοτικό. Είναι βαλμένος "το πάνω κάτω" και "το μέσα έξω".

Όσο για τη σιτα εντάξει, είδα αυτό:

5sv3.jpg

Και υπέθεσα ότι είχε γίνει κάποιο λάθος.

Τώρα τα καλώδια τι να πω, στο δικό μου δεν φθάνουν για να περάσουν από πίσω παρά μόνο άμα βάλω το πάνελ κάτω. Πήρα το 1 usb που δεν το χρησιμοποιώ, το πέρασα πίσω από τη βάση της μητρικής και κρατώντας το τεντωμένο το γύρισα προς τα πάνω που είναι οι υποδοχές της μητρικής. Όπως φαίνεται στη φωτογραφία θέλει 10 εκατοστά περίπου για να φθάσει:

51dp8.jpg

Εδώ φαίνεται πως είναι περασμένα τώρα.

3de3.jpg

’μα έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως αλλιώς να τα περάσω, να την πει.

Για το κολονάκι βάζω μερικές ακόμα φωτογραφίες όπου φαίνεται λίγο καλύτερα τι εννοώ.

1ao2.jpg

2ru8.jpg

Μπορώ να το ξεστραβώσω? Ξέρει κανένας πώς είναι βαλμένο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από panosst [Χθες, στις 15:50]

8) Τέλος, νομίζω ότι στη θήκη για τους σκληρούς χωράνε μέχρι 2 γιατί αν μπουν παραπάνω θα βράζουν! Θεωρώ ότι είναι σωστότερο να έχουν 1-1,5 δάχτυλο απόσταση για να αερίζονται καλύτερα. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι χρειάζομαι και 2η τέτοια θήκη, η οποία όμως κοστίζει επιπλέον χρήματα. (Αυτή τη στιγμή έχει γύρω στα 20 ευρώ στο e-shop και μαζί με τα 150 του κουτιού το σύνολο πάει στα 170!!!).

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26866 ;)

Πάντως όταν λέω εγώ ότι δε μου αρέσει το Stacker όλοι μου τη λένε... :...:

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλε άλλα 30 το παράθυρο, αλλά 30 το crossflow, άλλα 20 το 3στα4 βράκετ... Τι να κάνεις όμως... πήρες στάκερ, δεν πήρες innovator case...

Επιπλέον μπορείς να αγοράσεις και δεύτερο αντάπτορα για 3.5 εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

για το καλωδιο του πανελ ελπιζω να εβγαλες το λαστιχακι που ειναι πιασμενα το καλωδιο. μαζεψε λιγο τα καλωδια σου και περνα το ακριβως απο πισω απ'οπου το εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που χρειάζομαι είναι βίδες για μητρική και σκληρούς. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω εντός του νομού φθιώτιδας? Κανένα e-shop ή καμια αγγελία στο e-bay που έχετε δει?

Ακόμα έχεται καμια ιδέα για το πώς να μαυρίσω τη δισκέτα? Κυκλοφορούν προσόψεις για δισκέτες? Εστω τίποτα αυτοκόλητα?

Και κάτι τελευταίο. Το fan της CPU έχει αυτό:

886xo9.jpg

για να ρυθμίζω τις στροφές. Έχετε καμια ιδέα πως να το βάλω μπροστά?

Στο παλιό κουτί το είχα εδώ:

19xk3.jpg

Τέλος το κουτί έχει πίσω ένα διακοπτάκι που το κρατάει πατημένο το πλαινό:

7wh0.jpg

Ποιά η χρησιμότητά του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panosst [Σήμερα, στις 11:46]

Τέλος το κουτί έχει πίσω ένα διακοπτάκι που το κρατάει πατημένο το πλαινό:

Ποιά η χρησιμότητά του?

Τοποθετείται στη μητρική εκεί που λέει "Intrusion Detection" και σε ειδοποιεί όταν κάποιος ανοίξει το κουτί... Σε εταιρίες έχει χρησιμότητα, αλλά σε σπίτι σπάνια

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το intrussion detect, το δικό μου δεν το είχε... Όχι ότι με νοιάζει κιόλας, απλά μου έκανε εντύπωση.

Όσο για τα κολωνάκια, άμα το ψάξεις από το εσωτερικό του κουτιού, έχει βιδούλες απ'ότι θυμάμαι (είμαι περίπου 400χλμ μακριά του τώρα, οπότε δε μπορώ να είμαι σίγουρος)

Για τις βίδες, έπρεπε να το αναφέρεις αμέσως στο κατάστημα ότι οι βίδες δεν ήταν στο κουτί (κανινικά σου δίνει ένα χαρτονένιο κουτάκι με βίδες, ελάσματα και διάφορα άλλα)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως το τροφοδοτικο δεν ειναι λαθος κατασκευαστικα, εσυ το εχεις βαλει λαθος οπως το βλεπω. Αν και ποτε δεν καταλαβα ποια η χρισημοτητα του ανταπτορα αυτου, here goes:

-Βαζεις σκετο το τροφοδοτικο στο cage

-Βαζεις τον ανταπτορα στο κουτι, και τον βιδωνεις (προφανως βαζεις το αυτακι απο μεσα)

-Βιδωνεις το τροφοδοτικο στον ανταπτορα

Aλλα 2 πραγματακια... Οι σητες πιανουν κανονικοτατα και δεν κουνιουνται καθολου. Κοιταξε μηπως εχουν φυγει απο τα αυλακια τους, μονο σε τετοια περιπτωση εχω παρατηρησει αυτο που λες. Επισης δεν ξερω ποσους δισκους εχεις, και πως βραζουν, ή πως νομιζεις οτι θα βραζουν. Εγω παντως εχω 4 δισκους στο συγκεκριμενο cage και κανενας απ ολους δεν ξεπερναει τουσ 35 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

εεεε ρεεε τα μπανια του λαου καλα κρατουν!!!

Που ειναι κανενας mod να "φτιαξει" λιγο τις εικονες....??

Μαμω την 20αρα wide οθονη που ακομα δεν εχω...

παλι scroll εκανα για να δω εικονα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [14-08-2006 17:25]

Παρεπιπτοντως το τροφοδοτικο δεν ειναι λαθος κατασκευαστικα, εσυ το εχεις βαλει λαθος οπως το βλεπω. Αν και ποτε δεν καταλαβα ποια η χρισημοτητα του ανταπτορα αυτου, here goes:

-Βαζεις σκετο το τροφοδοτικο στο cage

-Βαζεις τον ανταπτορα στο κουτι, και τον βιδωνεις (προφανως βαζεις το αυτακι απο μεσα)

-Βιδωνεις το τροφοδοτικο στον ανταπτορα

Aλλα 2 πραγματακια... Οι σητες πιανουν κανονικοτατα και δεν κουνιουνται καθολου. Κοιταξε μηπως εχουν φυγει απο τα αυλακια τους, μονο σε τετοια περιπτωση εχω παρατηρησει αυτο που λες. Επισης δεν ξερω ποσους δισκους εχεις, και πως βραζουν, ή πως νομιζεις οτι θα βραζουν. Εγω παντως εχω 4 δισκους στο συγκεκριμενο cage και κανενας απ ολους δεν ξεπερναει τουσ 35 βαθμους.

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panosst

Αρνητικά / πράγματα που δε μου άρεσαν.

1) Έλειπε το σακουλάκι με βίδες για μητρική και σκληρούς! :mad: Και αναγκαστικά μοίρασα αυτές που έχει το 2ο pc. Έτσι όλοι οι σκληροί είναι με μόνο 2 βιδες διαγώνια και η μητρική από τις 9-10 βίδες που θέλει κανονικά έχει μόνο 5. :cry:

Εγώ θα το γύρναγα πίσω.-

Πραγματικά είναι το μόνο κουτί που έχω δει που έχει ΤΟΣΕΣ βίδες.

Αρχική απάντηση από panosst

2) Θέση για συσκευή 3.5 με έξοδο στην πρόσοψη μόνο 1. Το βρίσκω μεγάλο μειονέκτημα. Δηλαδή πες πως θες να βάλεις μια 2η δισκέτα ή μια οθονούλα ή ένα πάνελ 3.5 για ανεμιστήρες, ΔΕΝ μπορείς!

Ναι, γενικά είναι 5.25 oriented κουτί.

Αρχική απάντηση από panosst

3) Το τροφοδοτικό δεν μπορούσα να το βιδώσω. Δεν έπεφταν οι βίδες του αντάπτορα του κουτιού σε αυτές του τροφοδοτικού. Για να βιδώσει κανονικά θα έπρεπε το τροφοδοτικό να βιδωθεί ανάποδα (το πάνω μέρος να κοιτάει κάτω) και από την έξω μεριά! Τελικά έβαλα ανάποδα τον αντάπτορα αλλά δεν ταιριάζει ακριβώς και λυγίζει από το σφίξιμο αφού δεν έχει μπει κανονικά και βρίσκει στα πριτσίνια του πάνω κομματιού του κουτιού.

Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, βίδωνε δύσκολα, προφανώς κάποια μ@λακία έχουν κάνει. Κι εγώ το πάλευα με τον αντάπτορα, τελικά με δυνατό κατσαβίδι τα κατάφερα :p

Αρχική απάντηση από panosst

4) Στα μαύρα καπάκια μπροστά, οι μαύρες "σήτες" που έχουν απ' έξω δεν κάθονται σφιχτά αλλά είναι σχετικά χαλαρές και κουνιούνται.

Αν κουμπώσουν, κάθονται κανονικά, τουλάχιστον στο δικό μου.

Αρχική απάντηση από panosst

5) Η σήτα που βρίσκεται κάτω στο πάτωμα είναι ασημί και όχι μαύρη όπως φαίνεται στις φωτογραφίες της συσκευασίας.

Σωστό, μάλλον η φωτογραφία θα έχει λάθος φωτισμό.

Αρχική απάντηση από panosst

6) Τα καλώδια από το πάνελ του δεν μπορούσαν να είναι 10 εκατοστά πιο μακριά? 10 εκατοστά μακρύτερα άμα ήταν θα έφτανε για να περάσουν πίσω από την πλάτη της μητρικής.

Σωστό!

Αρχική απάντηση από panosst

7) Το αριστερό ασημί "κολωνάκι" της πρόσοψης είναι βαλμένο λίγο στραβά με αποτέλεσμα να αφήνει 1-1,5 χιλιοστό περισσότερο περιθώριο ανάμεσα σε αυτό και στα drives απ' ότι το δεξιό. Έτσι τα drives φαίνονται σα να είναι στραβά βιδωμένα αφού φαίνονται κολλημένα στο δεξί κολωνάκι και έχουν κενό με το αριστερό.

Δεν το έχω παρατηρήσει, μπορεί να είναι μόνο σε σένα. Σκέψου το ενδεχόμενο να το γυρίσεις, εγώ με τις βίδες θα τσαντιζόμουνα.

Αρχική απάντηση από panosst

8) Τέλος, νομίζω ότι στη θήκη για τους σκληρούς χωράνε μέχρι 2 γιατί αν μπουν παραπάνω θα βράζουν! Θεωρώ ότι είναι σωστότερο να έχουν 1-1,5 δάχτυλο απόσταση για να αερίζονται καλύτερα. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι χρειάζομαι και 2η τέτοια θήκη, η οποία όμως κοστίζει επιπλέον χρήματα. (Αυτή τη στιγμή έχει γύρω στα 20 ευρώ στο e-shop και μαζί με τα 150 του κουτιού το σύνολο πάει στα 170!!!).

Αυτά.

Μπα, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί έχουν τον ανεμιστήρα (ενεργητική ψύξη).

Αν ήταν χωρίς ψύξη θα έπρεπε όντως να έχουν μεγαλύτερη απόσταση.

Εγώ έχω 2 cage με 7 δίσκους πάνω, και όλα καλά από θερμοκρασίες, γύρω στους 35 σε χώρο με ~30 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος (με κλιματιστικό).

Γενικά καλό είναι να λέμε τα θετικά (κι εγώ το θεωρώ το απόλυτο κουτί το stacker και ήθελα να το πάρω από τότε που το είχα πρωτοδεί σε διαφήμιση), αλλά καλύτερα είναι να λέμε και τα αρνητικά που εντοπίζει ο καθένας, όχι όλα ωραία και όμορφα και για να βάλουμε ένα psu να χρειάζεται μεταπτυχιακό στο κατσαβίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Αυτή τη φορά τις έφτιαξα εγώ. Την επόμενη θα τις σβήσω αν βαριέσαι πάλι...

ευχαριστω, απλα στα περισοτερο φορουμ αυτο το κανει αυτοματα και μπερδευτετικα sry

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 17:28]

για να βάλουμε ένα psu να χρειάζεται μεταπτυχιακό στο κατσαβίδι.

εγω παλι ρε παιδια γιατι δεν παιδευτηκα καθολου με το τροφοδοτικο?? στο κατω κατω δεν αλλαζεις και καθε μερα τροφοδοτικο.. αυτο που μου τι δινει εμενα ειναι οι προσοψεις 5,25.. πολυ μπερδεμα για να τις βγαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.