Jump to content



Αποριες για το emule


cool11

Recommended Posts

-Πως μπορω να εχω περισσοτερα απο 150 αποτελεσματα? Για διαφορες αναζητησεις ξερω οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερα αποτελεσματα αλλα βλεπω μονο 150.

-Αν βαλω να κατεβαζει πολλα downloads ταυτοχρονα, υπαρχει προβλημα? 'Μπουκωνει' το συστημα? Συνηθως οταν βαζω πολλα, δεν κατεβαζει κανενα! Κι ας εχει bandwidth ελευθερο. Κατι παιζει με τα connections?

-Αν καποια αρχεια γινουν 'stopped' ή 'paused' τι επεται? Οταν το προβλημα που το προκαλεσε λυθει(πχ ελλειψη χωρου ή bandwidth) τοτε επανερχονται σε κατασταση 'waiting'?

-Εν τελει ποσα downloads μπορω να βαλω να κατεβαινουν ταυτοχρονα, ωστε να λειτουργει το emule χωρις προβλημα?

-Καμια φορα αν κρασαρει το pc, μετα μου λεει κατι για missing file και μου χανει downloads. Ωστοσο, στο φακελο temp(αν θυμαμαι καλα) παραμενουν ακομη τα προσωρινα αρχεια απο τα downloads που εχασε. Πως να διορθωσω κατι ωστε να μην χανω τα downloads μου? Αν τελωσπαντων τα χασω, πως να καθαρισω τα temp αρχεια ωστε να μην σβησω κι αυτα που τα εχει κρατησει στη λιστα του και τα κατεβαζει?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι πολυ παραξενο προγραμμα.Οπως μπηκε ετσι βγηκε...:D

Δεν καταλαβαινω τον λογο που καθεσε και παιδευεσε με αυτο ενω υπαρχουν τοσα αλλα προγραμματα για p2p και torrent..:p

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τις απορίες του φίλου μας, έχω και άλλη μια εγώ. Αποφεύγω να κάνω format στο pc παρότι ειναι χρέπι, διότι όπως ξέρετε όταν κάνεις αναζήτηση για να κατεβάσεις κάτι, σου βγαίνουν στα αποτελέσματα με πράσινο χρώμα αυτά που έχεις ήδη κατεβάσεις, με κόκκινο αυτά που κατεβάζεις τώρα, κτλ κτλ κτλ. Αυτό ειναι πολυ χρήσιμο διότι εγώ με το emule έχω κατεβάσει πάνω απο 500 GB και όταν κάνω αναζητήσεις θέλω να βλέπω τι έχω κατεβάσει για να μην κάνω κατάλαθος διπλοκατεβάσματα κτλ. Αμα όμως κάνω format όπως 2 χρόνια πριν, το emule θα χάσει αυτό το ιστορικό!!!

Any idea? Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και συστηματικά χρησιμοποιώ emule 4-5 μήνες που έχω βάλει dsl νομίζω ότι ισχύουν τα παρακάτω

αν στην αναζήτηση βάλεις kad network βγάζει παραπάνω αν και αργεί να βγάλει αποτελέσματα

για τα πολλά ταυτόχρονα κατεβάσματα, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα ίσα ίσα αυτή είναι η σωστή τακτική στο emule να μην έχεις νεκρούς χρόνους, σε λίστες αναμονής, χρήστες με χαμηλό upload κλπ.

Για τις πολλές συνδέσεις πάρε ένα modem-router και βάλε το tcpip.sys patch ώστε να μην έχεις πρόβλημα, ΄'οχι βέβαια ότι αλλιώς είναι τραγικά τα πράγματα.

Τι εννοείς αν καμιά φορά κρασάρει το PC και βγάλει Missing file? Αν συνέβει μία δυό φορές εντάξει ξανακατέβασέ το δεν τρέχει τίποτα. Αν συστηματικά χάνεις, αρχεία κάτι τρέχει με το PC σου, ξεκίνα αρχικά ελέγχοντας τους σκληρούς. Τα προσωρινά αρχεία είναι στο φάκελο temp και μπορούν να μεταφερθούν και σε άλλο υπολογιστή για να συνεχίσει το κατέβασμα με αντιγραφή. Για να σβήσεις τα corrupted περίμενε να κατέβουν όλα από τη λίστα και σβήσε ότι μείνει στο temp.

Τέλος για μεγάλα αρχεία >200 ΜΒ -> torent.

oekab έχοντας κατεβάσει 500γιγα το ιστορικό πρέπει να είναι το μεγαλύτερο αρχείο στο φάκελο του emule.:D . σοβαρά τώρα δε ξέρω ποιο είναι λογικά κάποιο Log file.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρηκα αυτη τη σελιδα για το dsl modem μου

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Efficient-Siemens/Speedstream-5400/eMule_Plus.htm

Επειδη θα ηθελα να εχω high id, πρεπει να εχω οπωσδηποτε στατικη ip? Με δυναμικη-οποτε αλλαζει ο router, δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Νομιζω οτι ειναι πολυ παραξενο προγραμμα.Οπως μπηκε ετσι βγηκε...:D

Δεν καταλαβαινω τον λογο που καθεσε και παιδευεσε με αυτο ενω υπαρχουν τοσα αλλα προγραμματα για p2p και torrent..:p

Πότε βγήκε;

Είναι από τα πλέον διαδεδομένα και με ολοένα και αυξανόμενη δημοτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11 [27-08-2006 19:21]

-Πως μπορω να εχω περισσοτερα απο 150 αποτελεσματα? Για διαφορες αναζητησεις ξερω οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερα αποτελεσματα αλλα βλεπω μονο 150.

κατω απο το start στην αναζητηση υπαρχει ενα κουμπι που λεει more το πατας και αυτα μετα τα πρωτα αποτελεσματα,στο method επιλεγεις global server. Εαν αυτα δεν

αλλαξουν κατι πας στο Options->Connection και καπου στη μεση θα δεις δυο κελια το ενα γραφει max sources/file δωσε τιμη 600 και το διπλανο max connection δωσε τιμη

400.

Αρχική απάντηση από cool11 [27-08-2006 19:21] -Αν βαλω να κατεβαζει πολλα downloads ταυτοχρονα, υπαρχει προβλημα? 'Μπουκωνει' το συστημα? Συνηθως οταν βαζω πολλα, δεν κατεβαζει κανενα! Κι ας εχει bandwidth ελευθερο. Κατι παιζει με τα connections?

το οτι δεν κατεβαζει τιποτα σημαινει οτι δεν εχεις πηγες διαθεσιμες(διπλα στο διαγραμμα με το υπολοιπο του αρχειου) εαν κανεις διπλο κλικ στο επιλεγμενο αρχειο σε εκεινη τη

στηλη θα δεις τι σειρα προτειροτητας εχεις, γενικα να ξερεις οτι το emule ρουφαει ολους του διαθεσιμους πορους του συστηματος σου οτι κι'αν ειναι αυτο. Γι'αυτο ειναι σωφο να

εχεις ενα "κατεβαστηρι"

Αρχική απάντηση από cool11 [27-08-2006 19:21] -Αν καποια αρχεια γινουν 'stopped' ή 'paused' τι επεται? Οταν το προβλημα που το προκαλεσε λυθει(πχ ελλειψη χωρου ή bandwidth) τοτε επανερχονται σε κατασταση 'waiting'?

ενα αρχειο σταματα ειτε επειδη εσυ το σταματησες ειτε επειδη οι πηγες χαθηκαν, οταν επανελθουν συνεχιζει απο εκει που σταματησε

Αρχική απάντηση από cool11 [27-08-2006 19:21] -Εν τελει ποσα downloads μπορω να βαλω να κατεβαινουν ταυτοχρονα, ωστε να λειτουργει το emule χωρις προβλημα?

το κρινεις εσυ συμφωνα με το ποσο "σερνεται" το pc σου

Αρχική απάντηση από cool11 [27-08-2006 19:21] -Καμια φορα αν κρασαρει το pc, μετα μου λεει κατι για missing file και μου χανει downloads. Ωστοσο, στο φακελο temp(αν θυμαμαι καλα) παραμενουν ακομη τα προσωρινα αρχεια απο τα downloads που εχασε. Πως να διορθωσω κατι ωστε να μην χανω τα downloads μου? Αν τελωσπαντων τα χασω, πως να καθαρισω τα temp αρχεια ωστε να μην σβησω κι αυτα που τα εχει κρατησει στη λιστα του και τα κατεβαζει?

το pc σου κρεμαει, γενικα καλο ειναι να μην κανεις τιποτα οταν κατεβαζεις με το μουλαρι

αυτα τα λιγα :) ευχομαι να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται στατικη ip για να εχεις high id.

Απλα θελει να μοιραζεσαι αρκετα αρχεια, εγω εχω καμια 50αρια gb shared και μου δινει αμεσως high, νομιζω πως βοηθαει αν εχεις και σπανια αρχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

το high id δεν σημαινει κατι εξαιρετικο οσον αφορα την ταχυτητα δεν προκειται να πας πιο γρηγορα η πιο αργα, αλλα σιγουρα σε τοποθετει σε καλυτερη σειρα προτεραιοτητας με

συνεπεια περισσοτερες πηγες, αυτο που εχει σημασια εκτος απο τα GB ειναι και τι ειδους αρχεια θελεις να κατεβαζεις. Αν δηλ. θελεις μουσικη δεν πα να εχεις 300GB παιχνιδια θα εχεις

χαμηλοτερη σειρα απο καποιον που εχει 25GB μουσικη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Που τα βλέπετε αυτά ωρε, ανοίγεις στο firewall ή/και στο router σου τις tcp udp θύρες, έχεις high ID και τέλος. Περι share και λοιπά βουντου το emule δεν είναι dc++.

Ειτε διαμοιραζω ειτε οχι High ID εχω.....δεν παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

για τα incomplete εκτος απο το φακελο που βρισκονται υπαρχει ενα αρχειακι που λεγεται downloads.txt, το αντικαθιστας με το υπαρχων στην νεα εγκατασταση και συνεχιζεις αυτα που εμειναν στη μεση. Οσο γι' αυτα που εχεις ηδη κατεβασει ασε με λιγο να το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992

Τελικά ρε παίδες μάθαμε πως μπορείς να κρατήσεις για format το ιστορικό των completed downloads σου?

Από ότι ξέρω το eMule δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση. Τα πάντα είναι μεσα στον φάκελλο όπου είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα. Υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές ανάλογα με ποιό eMule mod χρησιμοποιείς, αλλά λογικά δεν θα χάσεις το ιστορικό ακόμη και αν μεταφέρεις ολόκληρο το φάκελο σε αλλο PC και τρέξεις το πρόγραμμα από εκεί.

Αν δεν κάνω λάθος το ιστορικό βρίσκεται στο αρχείο known.met και ανάλογα με το ποιό eMule mod χρησιμοποιείς μπορεί να υπάρχει και το cancelled.met (γιά όσα έκανες abort πριν τελειώσουν) καθώς και το known2_64.met. Ολα αυτά βρίσκονται στο subdirectory ή αν θες στον υποφάκελλο config κατω απο τον κυρίως φάκελλο του προγράμματος.

Για να σιγουρευτείς κοπιάρισε όλον τον φάκελλο του προγράμματος μαζί με τους υποφακέλλους και τρέξε το eMule.exe από άλλο μηχάνημα. Λογικά το ιστορικό σου θα έχει διατηρηθεί.

To Ηι ΙD είναι πολύ χρήσιμο αν κάνεις release γιατί διαφορετικά δεν σε βρίσκουν καθόλοι εύκολα οι άλλοι για να κανουν download από σένα. Επίσης βρίσκεις πολύ πιό εύκολα πηγές για downloads ιδίως για σπάνια αρχεία.

Οι servers δεν συμπαθούν αυτούς που έχουν low IDs και συχνά δεν τους επιτρέπουν την είσοδο αφού όλος ο όγκος διακίνησης πρέπει να γίνει μέσω αυτών και όχι απ'ευθείας μεταξύ των χρηστών (έχουν συγκεκριμένο όριο low ID χρηστών πέρα του οποίου δεν αφήνουν άλλους).

Στο portforward έχει step by step οδηγίες, ανάλογα με το modem-router που έχεις για να έχεις hi ID. H στατική διεύθυνση που είναι προϋπόθεση είναι από την μέσα πλευρά του router και δεν έχει σχέση με την ADSL παροχή ή την ασφάλεια. Το site εξηγεί πώς γίνεται setup της στατικής διεύθυνσης. (Μάλιστα κάπου λέει don't miss this step και σε στέλνει σε άλλη σελίδα να το σετάρεις).

Επίσης προσοχή στους fake servers (Sunny Boy και όσων το ip αρχίζει από 67). Δεν ξέρουμε τι ρόλο παίζουν και μετά το κλείσιμο του Razorback και του σχετικού πολέμου καλό είναι να τους αποφεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aegeanblue [Σήμερα, στις 14:03]

Από ότι ξέρω το eMule δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση. Τα πάντα είναι μεσα στον φάκελλο όπου είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα. Υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές ανάλογα με ποιό eMule mod χρησιμοποιείς, αλλά λογικά δεν θα χάσεις το ιστορικό ακόμη και αν μεταφέρεις ολόκληρο το φάκελο σε αλλο PC και τρέξεις το πρόγραμμα από εκεί.

Αν δεν κάνω λάθος το ιστορικό βρίσκεται στο αρχείο known.met και ανάλογα με το ποιό eMule mod χρησιμοποιείς μπορεί να υπάρχει και το cancelled.met (γιά όσα έκανες abort πριν τελειώσουν) καθώς και το known2_64.met. Ολα αυτά βρίσκονται στο subdirectory ή αν θες στον υποφάκελλο config κατω απο τον κυρίως φάκελλο του προγράμματος.

Για να σιγουρευτείς κοπιάρισε όλον τον φάκελλο του προγράμματος μαζί με τους υποφακέλλους και τρέξε το eMule.exe από άλλο μηχάνημα. Λογικά το ιστορικό σου θα έχει διατηρηθεί.

To Ηι ΙD είναι πολύ χρήσιμο αν κάνεις release γιατί διαφορετικά δεν σε βρίσκουν καθόλοι εύκολα οι άλλοι για να κανουν download από σένα. Επίσης βρίσκεις πολύ πιό εύκολα πηγές για downloads ιδίως για σπάνια αρχεία.

Οι servers δεν συμπαθούν αυτούς που έχουν low IDs και συχνά δεν τους επιτρέπουν την είσοδο αφού όλος ο όγκος διακίνησης πρέπει να γίνει μέσω αυτών και όχι απ'ευθείας μεταξύ των χρηστών (έχουν συγκεκριμένο όριο low ID χρηστών πέρα του οποίου δεν αφήνουν άλλους).

Στο portforward έχει step by step οδηγίες, ανάλογα με το modem-router που έχεις για να έχεις hi ID. H στατική διεύθυνση που είναι προϋπόθεση είναι από την μέσα πλευρά του router και δεν έχει σχέση με την ADSL παροχή ή την ασφάλεια. Το site εξηγεί πώς γίνεται setup της στατικής διεύθυνσης. (Μάλιστα κάπου λέει don't miss this step και σε στέλνει σε άλλη σελίδα να το σετάρεις).

Επίσης προσοχή στους fake servers (Sunny Boy και όσων το ip αρχίζει από 67). Δεν ξέρουμε τι ρόλο παίζουν και μετά το κλείσιμο του Razorback και του σχετικού πολέμου καλό είναι να τους αποφεύγουμε.

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Προς ολαταχώς τώρα για το πρώτο terrabyte downloads!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που ξέχασα:

Αν κάνεις format ή αλλάξεις μηχάνημα και έχεις μισοτελειωμένα downloads φρόντισε να βάλλεις τόσο το eMule directory όσο και το Incoming και Temp στο ίδιο όνομα drive και path γιατί υπάρχει περίπτωση να τελειώσουν τα downloads και να μη βλέπεις το αρχείο σου.

Σε αυτή την περίπτωση πατάς δεξί κλικ στο αρχείο μέσα απο eMule, διαλέγεις details, πας στο Μετα Data tab και βλέπεις τον αριθμό του Temporary file. Κατόπιν πηγαίνεις στο φάκελλο temp του eMule βρίσκεις το σχετικό αρχείο με κατάληξη .part, το κοπιάρεις κάπου αλλού και το μετονομάζεις σε αυτό που πρέπει να ήταν αρχικά π.χ arxeio.avi.

Κατόπιν μέσα από eMule κάνεις delete το download.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Προς ολαταχώς τώρα για το πρώτο terrabyte downloads!!!

Καλού κακού, κάνε την δοκιμή που σου πρότεινα μή με βρίζεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aegeanblue [Χθες, στις 14:45]

Καλού κακού, κάνε την δοκιμή που σου πρότεινα μή με βρίζεις μετά.

Οκ φίλε μου, και πάλι σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω πρώτα πιλοτικά σε ένα άλλο pc και μετά θα προβώ σε φορμάρισμα του δίσκου. Σιγά μην σε βρίζω κιόλας. Απλά ήθελα να ξέρω τι έχω κατεβάσει για να μην τα διπλοκατεβάζω κατα λάθος. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, μέχρι το καλοκαίρι το επόμενο θα έχω κλείσει 1 terrabyte downloads μόνο απο emule, δεν περιλαμβάνω κατεβάσματα απο sites κτλ.

Καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.