Jump to content



300 by Frank Miller


kallileo

Recommended Posts

Και το survivor απέδωσε ενα σκασμο λεφτά και η φαρμα τι πάει να πει αυτό δλδ οτι ηταν τηλεοπτικές επιτυχίες [πέρα απο την τηλεθέαση και τα νουμερα.] ? Λεπόν ανακεφαλαιωση .

Το εργάκι μου φάνηκε πολύ δήδεν , ιαχές κραυγές φασαρία , αλλα μέχρι εκει . Γιαυτο ειπα πως αν ειχανε πάει και λίγο παραπέρα με το σενάριο δίνοντας εμφαση των 10 λέπτων στο πώς περάσαν οι πέρσες απο το μονοπάτι παράδειγμα θα μένανε περισσότερα πράγματα μετά την παρακολουθηση της.

Βέβαια ολα εινα σχετικά , εμένα δεν με εντυπωσίασε πάντως [και ισως ο ντορος επαιξε καθοριστικό παράγοντα σε αυτο..]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 13:11]

Καλά μην πιάνεσαι απο τον όρο καθεαυτου. Το waterword ας πουμε ηταν high budget και ητανε αποτυχία. ,

ο ορος ειναι σωστος (low budget σημαινει κοστος δημιουργιας της ταινιας και οχι εσοδα) απο οτι φαινεται εσυ δεν τον καταλαβες.

και οι κοιλιες εξω σωστες ητανε συμφωνα με το κομικ

<a  href=%7Boption%7Dhttp://www.imageshack.gr/thumbs/yzmrebtnewjjyalz1joy.jpg' alt='yzmrebtnewjjyalz1joy.jpg'>

μαλλον θα πρεπει να διαβασεις το κομικ πριν να κανεις συγκριση

Link to comment
Share on other sites

Το κακο για εμας ειναι πως ξερουμε απο πριν την ιστορια....

πχ Οσοι εχουν διαβασει το κωδικα Da Vinci η ταινια δεν τους αρεσε..... οι υπολοιποι που δεν ειχαν διαβασει το βιβλιο, η ταινια τους αρεσε.....

Στο πολυ περιπου κατι τετοιο εγινε με τους 300....

(Οπως υπηρχαν και καποιοι που ειχαν διαβασει το βιβλιο και τους αρεσε και η ταινια ετσι και σε καποιους ελληνες τους αρεσαν οι 300.... επισης στο πολυ περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss [Σήμερα, στις 16:53]

ο ορος ειναι σωστος (low budget σημαινει κοστος δημιουργιας της ταινιας και οχι εσοδα) απο οτι φαινεται εσυ δεν τον καταλαβες.

και οι κοιλιες εξω σωστες ητανε συμφωνα με το κομικ

<a  href=%7Boption%7Dhttp://www.imageshack.gr/thumbs/yzmrebtnewjjyalz1joy.jpg' alt='yzmrebtnewjjyalz1joy.jpg'>

μαλλον θα πρεπει να διαβασεις το κομικ πριν να κανεις συγκριση

Oχι δεν το εχω διαβάσει [και ουτε προκειται] εχω σταματησει τα comix απο εποχης captain america & spiderman,.

Ουτε προκειται να δώσω καποιο ελαφρυντικο στην ταινια βάσει του comix γιατι πολύ απλά εγω την ταινία είδα η οποια ακομη και στο ιδιο σενάριο να βασιζοτανε θα μπορουσε να ηταν καλυτερη , πολυ καλύτερη , σύμφωνα λοιπον με τα λεγόμενα σου αν φορουσανε μπικινι στο comix δεν θα δεχοσουν κατι λιγότερο απο ενα σετακι Dolce & Gabbana topless η μη . ?

Φυσικά και δεν περίμενα να δώ ενα Ιστορικο ντοκυμαντερ αλλα οπως προειπα ακομη και στο ιδιο σενάριο θα μπορουσε να ηταν καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss [Σήμερα, στις 16:53]

ο ορος ειναι σωστος (low budget σημαινει κοστος δημιουργιας της ταινιας και οχι εσοδα) απο οτι φαινεται εσυ δεν τον καταλαβες.

The most expensive movie ever made (the final word is $172 million

http://www.movieweb.com/movies/film/66/1366/review4281.php

edit link fixed

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Και το survivor απέδωσε ενα σκασμο λεφτά και η φαρμα τι πάει να πει αυτό δλδ οτι ηταν τηλεοπτικές επιτυχίες?

Nαι.

Αρχική απάντηση από Athens2004

[πέρα απο την τηλεθέαση και τα νουμερα.] ?

Πώς αλλιώς θα μετρήσεις την επιτυχία (ή αποτυχία) μίας τηλεοπτικής εκπομπής αν όχι με την τηλεθέαση και, κατ'επέκταση, τα χρήματα που θα βάλει το κανάλι στο ταμείο του (διότι αν το πρόγραμμα πιάνει νούμερα ανεβαίνουν αντίστοιχα και τα έσοδα απο τις διαφημίσεις)? Enlighten me.

Δεν μιλάμε για το επίπεδο της εκπομπής, πρόσεξε. Μιλάμε καθαρά για το αν ήταν επιτυχημένη ή όχι.

Απλά το ανέφερα επειδή το "δεν μπορούν να τους δείχνουν με τις κοιλιές έξω" μου φάνηκε...κάπως. Μπορούσαν να τους δείξουν με τις κοιλιές έξω, τους έδειξαν έτσι και, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, δικαιώθηκαν για την επιλογή τους.

Link to comment
Share on other sites

Nαι συντακτικό λάθος . Ηταν τηλεοπτικές επιτυχίες με την διαφορά οτι στους 300 επιβάλλεται να μιλήσουμε και για το επίπεδο του έργου .

Anywai το βλέπω να γυρνάει σε φλαμε οποτε ανακαλω τον βαρύ ορο b movie και λέω απλά οτι δεν προκειται να την ξαναδώ .

Ισως [μονο] εμενα με συγκινουν διαφορετικές καταστάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

πχ Οσοι εχουν διαβασει το κωδικα Da Vinci η ταινια δεν τους αρεσε..... οι υπολοιποι που δεν ειχαν διαβασει το βιβλιο, η ταινια τους αρεσε.....

Καλησπέρα

δεν ξέρω αν είμαι εγώ ό μόνος παράξενος αλλά αυτό που περιγράφεις παραπάνω το συναντώ σε κάθε ταινία που προηγουμένως έχω διαβάσει το βιβλίο. Βρίσκω την περιβόητη δύναμη της εικόνας ανίκανη να σε βάλει στην ατμόσφαιρα με τον τρόπο που μπορεί η ανάγνωση. Ίσως γιατί με την ανάγνωση έχεις βοηθό τη φαντασία ενώ στην εικόνα αυτή η δυνατότητα ακυρώνεται.

Οσο για την ταινία (μην έχοντας διαβάσει το κόμικ, και μην έχοντας την τύχη να τη δώ στο σινεμα αλλά σε μια ταπεινή 29'' τηλεόραση στο σπίτι μου) συμφωνώ με τον Athens2004. πολύ τέρας η ιστορία και πολλές ''πληρωμένες απαντήσεις'' αμερικάνικου στύλ που στέλνουν την περίφημη λακωνικότητα περίπατο... μαλλόν πρόκειται για άλλους τύπους που πολέμαγαν αλλού, αλλά μάλλον όχι Σπαρτιάτες. όσο για τα περιβόητα εφέ (ήχου κυρίως) σίγουρα θα πρόσθεταν στην όλη ταινία, αλλα΄πάλι άμα είναι να θές μηχανήαμτα απο 2 - 3 Κ για να ''φανεί'' μια ταινία, συγνώμην, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτο είναι νόμος Βιβλίο > All .

Μεγάλη ξενέρα είχα φάει οταν είδα το χορευοντας με τους λύκους έχοντας διαβάσει το βιβλίο [και το έργο είναι πολύ καλό υπόψιν.] Σε αυτό παιζει ρόλο και η φαντασία του καθενός βεβαια, .

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία ήταν αυτό που λέμε (στο χωριό μου :p ) "Παντόφλα Grande".

Είναι εντυπωσιακό πόσο γρήγορα καταντάει ανιαρή. Στα μισά ήθελα να φύγω γιατί αισθανόμουν ότι δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει και τελικά όντως έτσι ήταν. Θα ξεχαστεί γρήγορα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.