Jump to content



300 by Frank Miller


kallileo

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard!

Το πας αλλού και δε θέλω να μπω σε τέτοια διαφωνία... :)

εγω?

Αρχική απάντηση από Wizard! Από την άλλη αν υπάρχει μιά περιοχή στην Ελλάδα που παραμένει "καθαρή" ανά τους αιώνες, αυτή είναι η Μάνη. Οι υπόλοιπες σίγουρα δεν είναι
Link to comment
Share on other sites

Το "παραμένει καθαρή" με το "χαμουτζήδες", "βούλγαροι" και λοιπά, είναι εντελώς διαφορετικό :) Κι αν θέλεις να το συνεχίσουμε, πες μου σε παρακαλώ, ποιοί αντιστάθηκαν στους Πέρσες κατά τους περσικούς πολέμους? Ποιοί ξεσηκώθηκαν κατά την τουρκοκρατία?

Αλλά το θέμα ξέρεις ποιό είναι? Ότι τελικά με όλα αυτά καταλήγουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας γιατί υπάρχουν κάποιοι που είναι ρατσιστές μέσα στον ίδιο τους το λαό. Εγώ δεν είπα ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι, ούτε ότι δεν είναι Έλληνες. Μίλησα για καθαρή φυλή. Ο Έλληνας όπως ξαναέγραψα δεν είναι DNA. Είναι τρόπος ζωής, τρόπος σκέψης, είναι η νοοτροπία του, τα πιστεύω του, είναι ο δημιουργός της δημοκρατίας, είναι ο ορισμός του ήρωα. Όπως είπε και ο Τσόρτσιλ στον 2ο Π.Π., "Greeks do not fight like heroes, heroes fight like Greeks". Κι αντί να εκμεταλλευόμαστε αυτά τα προτερήματά μας, καθόμαστε και διαχωριζόμαστε σε χαμουτζήδες, βούλγαρους, αρβανίτες, πόντιους, κλπ.

Σε περίπτωση που δε θυμάσαι, οι Θηβαίοι για παράδειγμα, είχαν εντολή από το Λεωνίδα να φυλάξουν τα νώτα τους στην επίθεση των Αθανάτων από την Αποπαία Ατραπό που θα τους οδηγούσε ο Εφιάλτης. Αντί για αυτό, σηκώθηκαν κι έφυγαν, για να σώσουν το τομάρι τους αφήνοντας τους ~150 Σπαρτιάτες να παγιδευτούν. Ο Ηρόδοτος όμως που ήταν ΕΛΛΗΝΑΣ, φρόντισε αυτό να το διαγράψει από την ιστορία, ώστε στη μάχη των Πλαταιών που οι Θηβαίοι πήγαν οικειοθελώς να βοηθήσουν και να υποστηρίξουν το στρατό, να μην υπάρχουν διχόνοιες. Εμείς που είμαστε Έλληνες, όμως φροντίζουμε να βγάζουμε πάντα στην επιφάνεια τέτοιες συμπεριφορές κι να διαχωρίζουμε τους ίδιους τους Έλληνες μεταξύ τους... Για αυτό έχουμε καταντήσει παρακατιανοί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:40]

Αντί για αυτό, σηκώθηκαν κι έφυγαν, για να σώσουν το τομάρι τους αφήνοντας τους ~150 Σπαρτιάτες να παγιδευτούν. Ο Ηρόδοτος όμως που ήταν ΕΛΛΗΝΑΣ, φρόντισε αυτό να το διαγράψει από την ιστορία, ώστε στη μάχη των Πλαταιών που οι Θηβαίοι πήγαν οικειοθελώς να βοηθήσουν και να υποστηρίξουν το στρατό, να μην υπάρχουν διχόνοιες. Εμείς που είμαστε Έλληνες, όμως φροντίζουμε να βγάζουμε πάντα στην επιφάνεια τέτοιες συμπεριφορές κι να διαχωρίζουμε τους ίδιους τους Έλληνες μεταξύ τους... Για αυτό έχουμε καταντήσει παρακατιανοί...

ο ΕΛΛΗΝΑΣ γραφει (και διαβαζει προφανως) την ιστορια οπως θελει; εμενα αλλη λεξη μου ερχεται στο μυαλο.

δε γιναμε απο τις διαφορές παρακατιανοι. γιναμε επειδη δεν εχουμε παρελθον. δε μαθαινουμε τα πραγματα οπως ειναι, αλλα μια ωραιοποιηση των γεγονοτων καταπως μας συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

δε μαθαινουμε τα πραγματα οπως ειναι, αλλα μια ωραιοποιηση των γεγονοτων καταπως μας συμφερει.

Αν αυτό που μας συμφέρει είναι η εθνική ενότητα? Μήπως σε μερικές περιπτώσεις ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:30]

Αν αυτό που μας συμφέρει είναι η εθνική ενότητα? Μήπως σε μερικές περιπτώσεις ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?

δε σε συμφερει σαν απαντηση.

στην ουσια με επιβεβαιωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω. Ότι κατά καιρούς υπήρχαν άνθρωποι που έκαναν τα στραβά μάτια, και παρέφρασαν ακόμα και την ιστορία ώστε να μείνουμε ενωμένοι, κι έχουμε αποδείξει περίτρανα τι πετυχαίνουμε ενωμένοι, για να υπάρχει αυτό που λέμε εθνική ενότητα. Κι σαν έννοια υφίσταται και σήμερα και αποδεικνύεται κάθε φορά που χρειάζεται να αντιμετωπίσουμε έναν κοινό εχθρό (πχ 1940), άσχετα αν μετά, αφού περάσει ο κίνδυνος, τρωγόμαστε μεταξύ μας (πχ εμφύλιος).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να υπάρχει κίνδυνος για να ξεχνάμε τις έννοιες "βούγλαροι", "πόντιοι", "χαμουτζήδες", κλπ...

Link to comment
Share on other sites

να προσεχες τα λεγομενα σου αν δεν θελεις να ακους εννοιες οπως χαμουτζης. απο τη μια μας φλομωνεις με αναληθειες μας προσβαλεις με αναληθειες και μετα αναρωτιεσε γιατι? μα καλα σοβαρα μιλας τωρα?

και η επανασταση ξεκινησε στη ρουμανια , και στο σπιτι του κολοκοτρωνη μιλουσαν αρβανιτικα, οπως και ο πρωτος κανονισμος του πολεμικου ναυτικου ηταν επισης στα αρβανιτικα. ιστορικες αληθειες .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

να προσεχες τα λεγομενα σου αν δεν θελεις να ακους εννοιες οπως χαμουτζης. απο τη μια μας φλομωνεις με αναληθειες μας προσβαλεις με αναληθειες και μετα αναρωτιεσε γιατι? μα καλα σοβαρα μιλας τωρα?

και η επανασταση ξεκινησε στη ρουμανια , και στο σπιτι του κολοκοτρωνη μιλουσαν αρβανιτικα, οπως και ο πρωτος κανονισμος του πολεμικου ναυτικου ηταν επισης στα αρβανιτικα. ιστορικες αληθειες .

Πότε ακριβώς διαφώνησα εγώ με αυτό? Και το σχέση έχουν τα αρβανίτικα με αυτό που λέω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες Ελλήνων!

Η συζήτηση μου κίνησε το ενδιαφέρον και παρατήρησα ότι ασχέτως ιστορικών αναφορών, αληθών ή παραποιημένων στοιχείων και θεωριών συνομωσίας, μάλλον έχετε βγει εκτός θέματος!

Τι δουλεία έχουν οι Χαμουτζίδες με τον Frank Miller, Οι Βούλγαροι με τα Hollywoodιανά blockbusters, ο Λεωνίδας με τους Αρβανίτες και η βούρτσα με την Λούτσα?

Φίλε ea6gka δε σε προσέβαλλε κανείς, ούτε η συζήτηση περί ακάθαρτης Ελληνικής Φυλής περιορίζεται στα στενά όρια του μικρόκοσμου του καθενά μας.

Ούτε επηρεάζεται από βιολογικές μεταλλάξεις των στοιχείων του DNA, ούτε από μικροπρεπείς τοπικισμούς!

Σήμερα το βράδυ θα παρακολουθήσω το 300, με σκοπό να απολαύσω ένα υπερθέμα που βασίστικε σε ένα ιστορικό γεγονός που με κάνει περήφανο. Αν είμαι Χαμουτζής ή Βούλγαρος ή ακάθαρτος, αφήστε το να περισσεύει...

Link to comment
Share on other sites

βρε και γω 8α παω να δω την ταινια για να γουσταρω αλλα οχι για να αισ8αν8ω περιφανος...εαν 8ελω να μα8ω την Ιστορια 8α παω να διαβασω καποιο Ιστορικο βιβλιο και δεν 8α παω να δω την μεταφορα ενος κομικ στο σινεμα ;)

μην υπερβαλουμε κιολας.δεν ακυρωνω την ελληνικη Ιστορια αλλα δεν μπορω και να την βλεπω μονοπατα.η Σπαρτη ειχε ενα πολυ ανεπτυγμενο συστημα κοινωνικης προνοιας το οποιο ειναι πολυ μπροστα ακομα και για τα σημερινα δεδομενα.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειχαν δουλους,οτι στο ονομα της ε8νικης ενοτητας απεναντισ τον "κοινο" εχ8ρο κτλ κτλ δεν εχουν γινει βιαιοτητες και πως η λογικη του "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" ειναι που εκαψε την Δηλο απο τους Α8ηναιους και πολλα αλλα τετοια.

προτιμω να βλεπω τα πραγματα οσο πιο αντικειμενικα γινεται και να κρινω αναλογως.δεν ειμαι ε8νικιστης (ουτε αποκαλω καποιον απο τους συμμετεχοντες σε αυτην την κουβεντα τετοιον,προς αποφυγη παρεξηγησεων) ουτε χρειαζεται τονωση το ε8νικο συναισ8ημα μου κα8ε τρεις και λιγο (κατι που παραπεμπει σε αλλες εποχες).8εωρω εαυτον διε8νηστη και και κατα συνεπεια 8αυμαζω τα καλα και κρινω τα στραβα του κα8ενος με τα ιδια ζυγια

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο θα παω να την ΞΑΝΑδω μιας και μου αρεσε παρα πολυ και πιστευω περα της ιστοριας, περα του εξυπνου σεναριου, προσφερει και καποιες δοσεις αδρεναλινης και σιγουρα μετα απο ενα μεγαλο διαστημα κενου ( ισως μετα τα lord of the rings ) να το χρειαζομαι :>

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω απολυτα με την αποψη του Wizard! οσον αφορα την ταινια.

2 πραγματα ομως με πειραξαν αφανταστα.

1ον η μοιχεια της γυναικας(το ονομα της?Δν εχει αναφερθει πουθενα η γυναικα του αν δν κανω λαθος)του Λεωνιδα

2ον Ειναι δυνατον να ονομασουν τις "Θερμοπυλες" "The Hot Gates"?Δν εχει μεταφραση η λεξη.Ειναι καθαρα ελληνικη και ετσι οπως ελεγαν τον εφιαλτη εφιαλτη και τον Λεωνιδα Λεωνιδα ετσι επρεπε να κανουν και με τις θερμοπυλες.

Αυτα τα ολιγα.Κατα τα αλλα η ταινια ηταν πορωτικη ειδικα στο σημειο που ο Λεωνιδας εριξε τον αγγελιοφορο στο πηγαδι!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα με πείραξε αρχικά αυτή η φάση, αλλά μετά από συζήτηση με διάφορους, η κυρίαρχη άποψη ήταν, ότι και η Σπαρτιάτισα από την πλευρά της έδωσε ακόμα και την τιμή της για να σώσει την Πόλη της. Με αυτό το σκεπτικό, δεν το θεώρησα άσκημο.

Όσο για το HotGates, δε με χάλασε τόσο... Ίσως για τους ξένους είναι πιό κατανοητό από το "Thermopyles". Όπως αντίστοιχα το "Efialtes" για αυτούς δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα Ελληνικό όνομα. Ενώ για εμάς είναι συνηφασμένο με εντελώς διαφορετική έννοια και από μόνο του μας παραπέμπει σε κάτι άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 16:34]

2ον Ειναι δυνατον να ονομασουν τις "Θερμοπυλες" "The Hot Gates"?Δν εχει μεταφραση η λεξη.

ολα τα ονοματα, κατι σημαινουν σε καποια γλωσσα του κοσμου.

ετσι και οι Θερμοπύλες, στα αγγλικα σημαινουν hot gates.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.