Jump to content


300 by Frank Miller


kallileo

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 19:29]

ολα τα ονοματα, κατι σημαινουν σε καποια γλωσσα του κοσμου.

ετσι και οι Θερμοπύλες, στα αγγλικα σημαινουν hot gates.

Με αυτο το σκεπτικο θα επρεπε και τον Εφιαλτη να τον ονομασουν nightmare.Γιατι ομως δν το εκαναν?Για μενα ηταν ακυρο παντως...

Παρε και ενα παραδειγμα περιγραφης του comic για να δεις οτι εχω δικιο!

An emperor amasses an army of hundreds of thousands, drawn from two continents, to invade a third continent and conquer a tiny, divided nation. Only a few hundred warriors stand against them. Yet the tiny nation is saved. It sounds like the plot of a preposterous fantasy novel. It is historical fact. In 481-480 B.C., King Xerxes of Persia raised forces in Asia and Africa and invaded Greece with an army so huge that it "drank rivers dry." Then they entered the mountain pass of Thermopylae and encountered 300 determined soldiers from Sparta....

Writer-artist Frank Miller and colorist Lynn Varley retell the battle of Thermopylae in the exciting and moving graphic novel 300. They focus on King Leonidas, the young foot soldier Stelios, and the storyteller Dilios to highlight the Spartans' awe-inspiring toughness and valor. Miller and Varley's art is terrific, as always; the combat scenes are especially powerful. And Miller's writing is his best in years. Read it.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Πάντως πρέπει να πάτε μια βόλτα από το athinorama.gr να διαβάσετε την κριτική του κ.Μήτση (δηλωμένη αδερφή...), που μάλλον πειράχτηκε από το θάψιμο που κάνει ο Λεωνίδας στους gay, και με τη σειρά του έθαψε το έργο... Το τι ξεκατίνιασμα πέφτει στα σχόλια δε λέγεται :laughing: Ότι πρέπει για να σας φτιάξει τη μέρα με τον πρωινό καφέ :p

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ του ολα και του τιποτα, δεν υπαρχουν αλλες καταστασεις; ειδικα σε ενα σεναριο που βασιζεται σε μια πραγματικη ιστορια, αλλα δεν την ακολουθει. κι απο τη στιγμη που μεγαλο κομματι της ταινιας γυριζει γυρω απο τις The Hot Gates, δε μου φαινεται περιεργο που διαλεξαν να το μεταφρασουν. ολο το ζουμι ειναι στο "για μενα". για σενα ακυρο, για μενα καλως το εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πάντως πρέπει να πάτε μια βόλτα από το athinorama.gr να διαβάσετε την κριτική του κ.Μήτση (δηλωμένη αδερφή...), που μάλλον πειράχτηκε από το θάψιμο που κάνει ο Λεωνίδας στους gay, και με τη σειρά του έθαψε το έργο... Το τι ξεκατίνιασμα πέφτει στα σχόλια δε λέγεται :laughing: Ότι πρέπει για να σας φτιάξει τη μέρα με τον πρωινό καφέ :p

Ntaks μιλάμε για πολύ γέλιο :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Παντού? Στο Exodus η κριτική είναι το άκρως αντίθετο από το Αθηνόραμα. Αλλά ποτέ δε με ενδιέφερε τι λένε οι ψευτοκουλτουριάρηδες ομοφυλόφιλοι κριτικοί που επειδή δεν έχουν την ικανότητα να δημιουργήσουν τίποτα στη ζωή τους κρίνουν αυτούς που δημιουργούν... Προτιμώ τις χιλιάδες (γιατί τόσες είναι) κριτικές του κοινού, είτε στην Ελλάδα, είτε στο εξωτερικό. Στο IMDB η βαθμολογία της ταινίας βρίσκεται στο 9.1 με +8000 μοναδικές ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Παντού? Στο Exodus η κριτική είναι το άκρως αντίθετο από το Αθηνόραμα. Αλλά ποτέ δε με ενδιέφερε τι λένε οι ψευτοκουλτουριάρηδες ομοφυλόφιλοι κριτικοί που επειδή δεν έχουν την ικανότητα να δημιουργήσουν τίποτα στη ζωή τους κρίνουν αυτούς που δημιουργούν... Προτιμώ τις χιλιάδες (γιατί τόσες είναι) κριτικές του κοινού, είτε στην Ελλάδα, είτε στο εξωτερικό. Στο IMDB η βαθμολογία της ταινίας βρίσκεται στο 9.1 με +8000 μοναδικές ψήφους.

Μαζί σου φίλε

Εδώ φτάσανε οι ευτραφείς μουσάτοι να μιλάνε για την ανωτερότητα της ταινίας του 1962 , και για να βγάζουν τον Λιακόπουλο να μιλάει σε εκπομπές σινεμά για την ταινία

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο τους 300.

δινω απολυτο δικιο σε οσους ειπαν οτι η ταινια βασιζεται περισσοτερο στο κομικ και λιγοτερο αφηγειται τα πραγματικα ιστορικα γεγονοτα.

απο αποψη σκηνοθεσιας/φωτογραφιας ηταν το κατι αλλο.το μουντο μοτιβο σε εβαζε πληρως στο κλιμα αρχαιας εξιστορησης.επισης τα εφφε ηταν υπεροχα.οι χαρακτηρες ειχαν μοναδικο τροπο εκφρασης που ακομα και να βαριοσουν να παρακολουθησεις την ταινια δεν υπηρχε περιπτωση να μην ξερεις ποιος ειναι ποιος και γιατι μιλαει ετσι.

για μενα η ταινια ηταν εξαιρετικη.

να πατε να τη δειτε:)

Link to comment
Share on other sites

"Με χειροκρότημα τελειώνουν οι παραστάσεις" : http://news.contra.gr/Lifestyle/Hellas/145470.html

Κάτι που έζησα κι εγώ τη 2η φορά που την είδα και κάτι που έζησε φίλος στη Σκωτία που δεν ήταν καν Έλληνες μέσα στην αίθουσα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν λίγο γύρισα.Μου άρεσε πολύ κι εμένα η ταινία.Βέβαια νομίζω πως οι σκηνές που περιέχει σε ορισμένα σημεία μπορεί να κάνουν αρκετό κόσμο να μετριάσει τη γενικότερη άποψή του γι' αυτή.Πιστεύω πως γυναίκες και γενικότερα άτομα αποστειρωμένα -ας μου επιτραπεί η έκφραση- έχουν περισσότερες πιθανότητες να μην ευχαριστηθούν την ταινία και να τη θεωρήσουν μια δύωρη βαρβαρότητα.

Μου άρεσε πάρα πολύ η εκφραστικότητα των πρωταγωνιστών και ο συνδυασμός κινήσεως και ήχου.Η απόλυτη συμμετρικότητα και ανύψωση στα πρωταγωνιστικά πρόσωπα, όπου και η παραμικρή κίνηση ακόμα και των ματιών σε συνδιασμό με την ηχητική υπόκρουση μεταφέρει το επιθυμητό συναίσθημα στο θεατή.Το παίξιμο του Ξέρξη μου άρεσε αρκετά.

Αν κάτι θα άλλαζα θα ήταν να μην έχω δει τόσες φορές τα τρέιλερ νωρίτερα.Δυστυχώς πολλές σκηνές από την ταινία τις ήξερα και έλλειπε παντελώς το στοιχείο της έκπληξης σε ορισμένα σημεία κορύφωσης.

Snips αν περιμένεις από οποιαδήποτε ταινία, από όποιον και αν έχει φτιαχτεί, να μορφωθείς ψάχνεις σε πολύ λάθος δρόμο.Μολαταύτα η γνώμη μου ειναι πως η ταινία μετά το πέρας της σε βάζει να σκεφθείς εκτός κι αν είδες φως και μπήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μην αναλωνόμαστε σε ανούσια πράγματα. Είναι ταινία, και συγκεκριμένα ειναι μεταφορά ενός κόμικ στο πανί. Δεν ειναι ντοκιμαντερ, ούτε κανεις το χαρακτήρισε έτσι...

btw, η ταινία δεν άρεσε στους ιρανούς: http://news.contra.gr/News/145835.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.