Jump to content



300 by Frank Miller


kallileo

Recommended Posts

Είδα σήμερα την ταινία και πραγματικά την ευχαριστήθηκα.

Όμως δεν είδα σημαντικές ιστορικές ανακρίβειες ή κάποιες υπερβολές με τα μυθικά τέρατα που λέγατε.

Ο λύκος στην αρχή, κάπως έτσι θα φάνταζε στα μάτια ενός μικρού παιδιού.

Στη μάχη εμφάνισαν δυο ελέφαντες και ένα ρινόκερο. Έτσι τα είδα και όχι ως τέρατα.

Είναι γνωστό ότι οι Πέρσες κατά καιρούς χρησιμοποίησαν ελέφαντες σε μάχες, ώστε να προκαλούν τρόμο στους αντιπάλους, να τους τρέπουν σε φυγή και να προσφέρουν γην και ύδωρ αμαχητί.

Όσο για τον εφιάλτη και τους έφορους, έχω δει και χειρότερους στην εμφάνιση.

Το πρόβλημα με την ταινία αυτή είναι ότι την υπόθεση τη γνωρίζαμε, και δεν μας προξένησαν εντύπωση ο Σπαρτιάτικος τρόπος ζωής και σκέψης.

Ήταν υπέροχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

την είδα και εγώ επιτέλους σε ειδική προβολή οργανωμένη από το στρατόπεδο Σπάρτης για νεοσύλλεκτους φαντάρους :D lolen?

όχι τίποτε άλλο βγήκαμε και νωρίτερα έξοδο

πολύ ωραία η ταινία, αν εξαιρέσεις καμμιά δυο τερατο-υπερβολές και κανά δυο μονολόγους.

το κόμικ πάντως από φεστιβάλ βαβέλ παλιά που το είχα τσιμπήσει μου είχε κάνει περισσότερη εντύπωση

επίσης πολύ δυνατό soundtrack

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ενθουσιαστηκα....ισως επειδη ειχα δει ολα τα trailer και τα γυρισματα που υπαρχουν....οποτε δεν εμειναν και πολλα να δω στο cinema.

Αυτο που με ξενισε ηταν οτι ισως βγηκε σε λαθος χρονικη περιοδο και με την ενταση που υπαρχει τωρα θα μπορουσε να χαρακτηριστει και προπαγανδιστικη.

Η καλη Δυση vs κακη Ανατολη!!!!!

Ειναι και λιγο αδικη....ηταν Μαγκες οι αρχαιοι Ελληνες δεν λεμε αλλα και οι Περσες την δουλεια τους κανανε οπως και ολες οι Αυτοκρατοριες απο την αρχαιοτητα εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

’δικη...

’δικη είναι η ιστορία που αντί να ονομάσει "Μέγα" τους Khan, Αννίβα, Ηράκλειο, Ιούλιο Καίσαρα και Αττίλα, μου ονόμασε το Ναπολέοντα...

Οι Πέρσες υπερόπτες ήταν και καλά να πάθουν, όπως και εμείς υπήρξαμε ουκ ολίγες φορές και την πατήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την είχα δεί την ταινία στην πρεμιέρα.Μου άρεσε αλλά την περίμενα καλύτερη με όλο αυτό το hype που είχε δημιουργηθεί.Μια απορία όμως:Εντάξει οι υπερβολές,αλλά είχαν ανακαλύψει οι Πέρσες την πυρίτιδα?Τι ήταν εκέινες οι βόμβες ??

ΥΓ. Είμαι περήφανος που είχα προγόνους τόσο τούμπανα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΛΛΗ μιά φορά θα πρέπει να πούμε ότι η ταινία ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ σε ΚΟΜΙΚ, το οποίο είναι ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ από τη μάχη των Θερμοπυλών... Οπότε η οποιοδήποτε αναφορά σε ιστορικές ανακρίβειες είναι άτοπη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 12:08]

ΥΓ. Είμαι περήφανος που είχα προγόνους τόσο τούμπανα :hehe:

ούτε εσύ, ούτε εγώ, σχεδόν κανένας τωρινός "Έλληνας" δεν είναι απόγονος των "τουμπάνων"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Athens2004

ανετότατα θα το χαρακτήριζα B movie.

Σε ποιο thread να μεταφέρω το post σου; Προφανώς δεν ήθελες να το ποστάρεις εδω ksa :hehe:

Αντικειμενικά, δεν μπορείς να το πεις B movie.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 11:40]

Σε ποιο thread να μεταφέρω το post σου; Προφανώς δεν ήθελες να το ποστάρεις εδω ksa :hehe:

Αντικειμενικά, δεν μπορείς να το πεις B movie.

Να το αφησεις εκει που ειναι ., Αν θέλεις ζήτησε μου να στο τεκμηριώσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην πιάνεσαι απο τον όρο καθεαυτου. Το waterword ας πουμε ηταν high budget και ητανε αποτυχία. ,

Τους 300 εγω τους ειδα ως εξης.

Σενάριο με κακές εναλαγες , Δηθεν πολύ δήθεν ήχος . [οι ροκιες που κολλάνε?] , Κουστουμια για την βουρτσα . [το ξερω οτι βασίζεται σε κομιξ αλλα δεν μπορεις να αναπαριστας την Πελλοπονησιακη φαλλαγγα με την κοιλιά εξω :hehe: ] Eπισης η ροη ηταν αποτομη , θα μπορουσαν να δειξουν 4-5 λεπτομέρειες παραπανω και οχι το εργο να διαδραματίζεται σε 3 σκηνές μάχης και 2 σκηνές cut of πισω στην Σπάρτη.

Βεβαια αν σας ξετρέλανε εσας μην σας την χαλάσω :hehe: μαζι σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

[το ξερω οτι βασίζεται σε κομιξ αλλα δεν μπορεις να αναπαριστας την Πελλοπονησιακη φαλλαγγα με την κοιλιά εξω :hehe: ]

Το κόμιξ δεν ήταν του BBC, ήταν του Frank Miller κι αυτός τους είχε σχεδιάσει με τις κοιλιές έξω. Όπως λες κι εσύ, η ταινία βασίζεται στο κόμιξ. Δε βρίσκω κάτι περίεργο.

Επίσης, δεν κατάλαβα το "δεν μπορείς". Εγώ μια χαρά τους είδα να μπορούνε και βγάλανε κι ένα σκασμό λεφτά. Αν ήθελαν τους έκαναν και με φουστανέλες και τσαρούχια.

Όσο για το "σενάριο", τι δε σου άρεσε ακριβώς? Τα πράγματα είναι ψιλο-χοντρο-fixed.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.