Jump to content



Βοηθήστε να κόψω 167 ευρώ


gdp77

Recommended Posts

Φίλος με πήρε τηλ. και ζήτησε gaming pc με 1000 . "Δύσκολο, αλλά θα δω τι μπορώ να κάνω", του λέω. Έβγαλα λοιπόν την παρακάτω σύνθεση

new1zm1.jpg

Με εξαίρεση την οθόνη (θέλει οπωσδήποτε 17" με 8ms), τι θα προτείνατε για να ρίξω το κόστος 167 ώστε να μην ξεπεράσω τα 1000? (Είμαι στα 1167) .

Υ.Γ. Οι τιμές του πίνακα είναι "πραγματικές", από Πλαίσιο και e-shop οι περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη τροφοδοτικου με το hec 385

a)γλιτωνεις κατι ψιλα...(20€)

B)ουτε σαν δευτερο δεν θα επαιρνα το ΤR2..

και μαζι με αυτο που ειπε ο voudas για καρτα πας στα 140€ συνολικα..κατω!

Θα ρθει και ο gruntgr και θα πει οτι gaming pc με ασυρματο mouse δεν νοειται ...

να σου και αλλα λιγα € απο εκει!:p....

Link to comment
Share on other sites

χαλαρουιτα....

ψαξε να βρεις το thread του vouda me conroe+7800GT και μερικα ακομα να τα εχει με το ενερμαξ 360...

Το οποιο το πηρα και εγω για αρχη σαν δευτερο ..αλλα σηκωνει μονο του 146+ΒΗ+Χ1800χλ..

Αρχική απάντηση από totally_wired

Τι το θέλει το floppy?

Να φτίαχνει autoexec.bat για να αδιάζει η conventional? (-5 ευρώ)

Βρές 2 noname 2x1gb και θα έχεις -50 καθώς οι ocz στα value τους δεν είναι κάτι το ξεχωριστό

δυστηχως εδω που ηρθαν τα πραματα αυτες ειναι οικονομικες μνημες...

2 γιγα δδρ2 στα 150€.....παει....εκτος αν εχεις βρει εσυ καπου..

Και αλλες value 100€ το γιγα παει στην καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να ψαξεις τα προϊοντα που ζητας στο skroutz.gr για να εντοπισεις τυχον φθηνοτερες τιμες που αξιζουν.

Επισης ο χ2 3800+ ξεκιναει απο τα 150Ε... σκεψου το.

Οσο για τη μητρικη, νομιζω οτι υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες οπως η DFI RD200 <70Ε.

Ας προτεινει καποιος μια φθηνη που εχει δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο χ2 3800+ ξεκιναει απο τα 150Ε... σκεψου το.

Προτιμώ 3800 @ 2400ΜHz για gaming. Μέχρι τα παιχνίδια να γίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ multithreaded θα περάσει πολύς καιρός...

Έριξα το κόστος στην κάρτα και στο τροφοδοτικό :

new1ot8.jpg

Tώρα είμαι 61 πάνω από τον προυπολογισμό... Noμίζω όμως ότι δεν θα το ρίξω άλλο γιατί θα χρειαστούν σοβαρές υποχωρήσεις στην ποιότητα και δεν θα το πρότεινα. Ας δώσει 61 παραπάνω :)

Υπάρχουν κουτιά φτηνά με 25 , αλλά το μετανιώνεις όταν πας να στήσεις το μηχάνημα... Μνήμη 2GB είναι εκ των ων ουκ ανευ. CPU νομίζω είναι ξεφτίλα να πας παρακάτω. Να ρίξω και άλλο την κάρτα για gaming pc, δε θα είχε νόημα. Μητρικές με -15 μπορώ να αγοράσω, αλλά θα πάω σε VIA, οπότε άκυρο. Σκληρό βρίσκω φτηνότερο, αλλά για 5 και 10 δεν αξίζει να πας στα μισά GB.

Οπότε.... Θα του το δώσω έτσι όπως είναι και ας κάνει ό,τι θέλει :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν παίζει fps θα πρέπει να χώσει κανα λεφτό παραπάνω για το mouse. Δεν υπάρχει περίπτωση αλλιώς θα το πετάξει την πρώτη βδομάδα... Ειχα ασύρματο της logi ένα φτηνό και πήγαινε όπου ήθελε. + έτρωγε μπαταρίες σαν ^&*$%*^*(

btw h sapphire έχει 206 στο msystems και αν θέλει για καλό mouse πάρε ενα πληκτρολόγιο των 5 ευρώ και δώσε κανα 40άρι για ένα ΚΑΛΟ logitech. έχει προσφορά το g5 νομίζω το e-shop στα 46?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Τι το θέλει το floppy?

Να φτίαχνει autoexec.bat για να αδιάζει η conventional? (-5 ευρώ)

Βρές 2 noname 2x1gb και θα έχεις -50 καθώς οι ocz στα value τους δεν είναι κάτι το ξεχωριστό

Το floppy χρειάζεται. Από το να περάσεις κατά την εγκατάσταση των win drivers για SATA δίσκο, μέχρι να flashαρεις το BIOS κάποιας μητρικής ή κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 17:49]

Το floppy χρειάζεται. Από το να περάσεις κατά την εγκατάσταση των win drivers για SATA δίσκο, μέχρι να flashαρεις το BIOS κάποιας μητρικής ή κάρτας γραφικών.

για sata και raid κτλ υπάρχει το nlite τσακ τσακ

για BIOS μητρικής cd ή usb ή winflash

και μην μου πείτε πως το flasharisma της κάρτας γραφικών θα το κάνει ο χρήστης για τον οποίο προορίζεται αυτό το pc... εάν το κάνει του χαρίζω εγώ floppy

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε και εγώ θα έβαζα ΤΤ τροφοδοτικό σε μηχάνημά μου, αλλά με δεδομένο το "στενό" Budget, ήταν το πιο φτηνό επώνυμο τροφοδοτικό με αυτή την ονομαστική ισχύ. Τι να κάνω; Όσο για το floppy, κακά τα ψέμματα, είναι πολύ πιο βολικό για flash-αρίσματα από το USB ή το CD που μερικές φορές θα χρειαστούν αλχημείες. Ενώ με το floppy είσαι πάντα σίγουρος ότι θα δουλέψει. ’σε που τα 5 που κοστίζει δε θα μας κάνουν φτωχότερους (απ'όσο ήδη είμαστε δηλαδή :) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.