Jump to content



Μαθήματα C++ [OutOfSchool 2010]


Dr.Paneas

Recommended Posts

Καλημέρα σας

<table cellpading="3" cellspacing="2"><tbody><tr><td>[ATTACH]6751[/ATTACH]</td><td valign="top">

Τέτοια ώρα που γράφω τι άλλο να πω. Δεν ξέρω αν έχει έρθει ο άγιος βασίλης στο χριστουγεννιάτικο δέντρο του OOS, αλλά εγώ σας έχω μία έκπληξη - πολλοί το ξέρουν -- άλλοι όμως όχι.

Σας εγκαινιάζω την καινούρια υπηρεσία μας, OOS - Out Of School, όπου σκοπός της είναι η ελεύθερη μετάδοση γνώσεων πάνω σε τεχνολογικά θέματα. Θέματα που έχουν να κάνουν με Hardware, Overclocking, Tweaking, Programming κλπ ... αλλά με την διαφορά ότι θα είναι σε μορφή σεμιναρίων.

Αυτή τη χρονιά, μέσω του forum, θα γίνουν μαθήματα σε C++. Θα σας πάρω από το χέρι και θα σας πάω πέρα μακρυά στον αντικειμενοστρεφή προγραμματισμό.

Απαιτούμενες γνώσεις: Να είστε χρήστης υπολογιστή καλού επιπέδου. Γνώσεις στον προγραμματισμό ΔΕΝ χρειάζονται.

Απαιτούμενες εφαρμογές: Open Source (θα μιλήσουμε μετά)

</td></tr></tbody></table>

Τα μαθήματα θα έχουν την εξής μορφη:

[1] Tutorial στα ελληνικά από εμένα

[2] Ασκήσεις λυμένες

[3] Ασκήσεις για εσάς, τις οποίες θα τις διορθώνω εγώ ( και θα σας βαθμολογώ :D αν θέλετε )

Δεν είμαι καθηγητής, ούτε C++ Guru.

Απλά θέλω να μοιραστώ τις γνώσεις μου :)

Περιμένω τις συμμετοχές σας φίλοι μου. Προϋπόθεση, είναι να γραφτείτε στο forum όσοι δεν είστε εγγεγραμμένοι. Τα μαθήματα θα γίνονται κάθε εβδομάδα εκτός απροόπτου.

Για την εγγραφή σας, κάντε ποστ γράφοντας κάποια πράγματα για τον εαυτό σας πάνω στην εμπειρία που έχετε στον προγραμματισμό γενικότερα καθώς και τι σας ενδιαφέρει να μάθετε με την C++. Τέλος, θα ήθελα να γνωρίζω και το λειτουργικό που χρησιμοποιείτε.

Students: [uPDATED]

  1. midkin
  2. mauros
  3. NickL
  4. Unseen
  5. kallileo
  6. krewandreas
  7. Captain
  8. GeorgeVasil
  9. Koumle
  10. RazielGR
  11. bullGR
  12. CrazyAnt
  13. yiancar
  14. redgiwrgos
  15. gmaster
  16. cxmgp
  17. fonias a,e

Αρχίσαμε:D:D:D

Τα μαθήματα βρίσκονται ΕΔΩ

Καλή Χρονιά να έχουμε

και καλά μυαλά

/chucknorris

post-928-1414343355,0996_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Καλή χρόνια να έχουμε! Και πως να μην έχουμε δηλαδή με αυτά που μας λες!

Στο παρελθόν ήθελα πολύ να ασχοληθώ με C++ απλά επειδή τα βιβλία που είχα κατεβάσει μέσο νετ ήταν πιο δυσνόητα και από τα αρχαία ελληνικά (ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση ;) ) ασχολήθηκα με pascal, python και ελάχιστα vbs. Το επίπεδο μου στις προαναφερθείσες γλώσσες είναι πολύ χαμηλό. Απλά θέλω να πω πως θεωρητικά θα έχω τις βάσεις...

Να πω πως προς το παρών έχω windows XP αλλά σύντομα θα μπουν ή τα 7 ή τα ubuntu.

Αυτά από εμένα και φυσικά δηλώνω συμμετοχή :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πλευρά μου γνωρίζω και perl και pytthon και php. Αλλά όχι στον βαθμό που κατέχω την C++. Γι αυτό και θα κάνω C++ :D

Μπορείτε να το δημοσιεύσετε όσοι θέλετε και σε άλλα forums ότι στο OutOfSpecs έχουμε OutofSchool.:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω κι εγώ συμμετοχή!

Από c++ γνωρίζω μόνο πως να δηλώνω μεταβλητές και πως να τις προσθέτω/αφαιρώ κλπ κλπ :p

To θέμα δεν είναι να μάθεις C++ αλλά αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Μετά η γλώσσα από μόνη είναι απλά να μάθεις την σύνταξη.

Και γω μέσα είμαι πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και εμένα... Αν και παλιός προγραμματιστής (gwbasic, cobol, pascal, delphi) δεν έχω ασχοληθεί με τη c++ αν και πάντα ήταν το... απωθημένο μου!!!

Ελπίζω τώρα να τα καταφέρω και να μάθω επιτέλους c++...

Από λειτουργικό χρησιμοποιώ κυρίως Ubuntu Linux και είμαι γενικώς fan του ανοιχτού λογισμικού...

Link to comment
Share on other sites

Σε ξέρω bullgr από το Ubuntistas. Νομίζω είσαι και στο greeklug αν δεν κάνω λάθος. Εχω ενημερώσει τα παιδιά, ότι όποιος θέλει είναι ελεύθερος να με παρακολουθήσει. Ελπίζα να σας βοηθήσω παίδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ξέρω bullgr από το Ubuntistas. Νομίζω είσαι και στο greeklug αν δεν κάνω λάθος. Εχω ενημερώσει τα παιδιά, ότι όποιος θέλει είναι ελεύθερος να με παρακολουθήσει. Ελπίζα να σας βοηθήσω παίδες. :)

Ναι αυτός είμαι... Διάβασα το mail σου στη λίστα του greeklug και αποφάσισα να συμμετάσχω μιας και με ενδιαφέρει άμεσα...:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.