Jump to content



DX10 games


giorgos th.

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

’ς κυκλοφορίσουνε πρώτα, να τα δούμε και σε εφαρμογή. θέλω να είμαι αισιόδοξος οτι θα περάσουμε σε ένα νέο στάδιο στο gaming (DX10,PS3 κτλ...) αλλά άν είναι να αγοράζω ένα game 60Ευρώ, να αγοράζω uber-super-PC για να παίξει ικανοποιητικά,και να έχει τέλεια γραφικά, αλλά απο στόρυ,gameplay και τα άλλα βασικά σημεία να είναι απλα μάπα και πρόχειρα (όπως το 90% των games που κυκλοφορούνε τώρα)...τότε ... απλά πάμε μια δεκαετία πίσω που οι προγραματιστές είχανε μεράκι και όρεξη, και κάνανε τέλεια games και έτρεχαν στα (τότε) PC μας μια χαρά...

Με λίγα λόγια, άν είναι να ανέβουνε τα γραφικά, σε κόστος άλλων παράμετρων (όπως ΚΑΙ το χρηματικό κόστος για να παίξεις το game) τότε Thnx...no thnx...

Link to comment
Share on other sites

Μα και το χρήμα να το δώσεις δεν σου εξασφαλίζει κανείς πως θα παίζουν σωστά. Για παράδειγμα δες το NFS , όλο καρέ επειδή συνέχεια διαβάζει από τον δίσκο. Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως εξαιτίας του ότι τον τελευταίο καιρό η βιομηχανία παιχνιδιών έχει σημαντική αύξηση στα κέρδη, τα προχειρογράφουν για να ανταγωνιστούν μεταξύ τους και δεν εκμεταλλεύονται σωστά το υπάρχων hardware. Λένε πως αυτή η κάρτα μαμει και άλλα τέτοια αλλά στο τέλος μάπα το όλο σύνολό. Πάντως τα λεφτά μας τα έχουν πάρει. Μην βιάζεστε παιδία. Αφήστε τους λίγο να ψηθούν!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αρκετές φορές αυτό το screenie, δεν είναι λίγο παράξενο ότι λέει DirectX 10 Artist's Concept Image? Δηλαδή δεν είναι το αληθινό DX 10 screenshot αλλά ένα του στυλ "κάπως έτσι θα είναι". Πείτε με δύσπιστο, αλλά αν δεν τα δω αυτά τα γραφικά, το screenie αυτό θα μου φαίνεται απλά μια όμορφη εικόνα και όχι ένα valid screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το έχω δει αρκετές φορές αυτό το screenie, δεν είναι λίγο παράξενο ότι λέει DirectX 10 Artist's Concept Image? Δηλαδή δεν είναι το αληθινό DX 10 screenshot αλλά ένα του στυλ "κάπως έτσι θα είναι". Πείτε με δύσπιστο, αλλά αν δεν τα δω αυτά τα γραφικά, το screenie αυτό θα μου φαίνεται απλά μια όμορφη εικόνα και όχι ένα valid screenshot.

+1 to that :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το έχω δει αρκετές φορές αυτό το screenie, δεν είναι λίγο παράξενο ότι λέει DirectX 10 Artist's Concept Image? Δηλαδή δεν είναι το αληθινό DX 10 screenshot αλλά ένα του στυλ "κάπως έτσι θα είναι". Πείτε με δύσπιστο, αλλά αν δεν τα δω αυτά τα γραφικά, το screenie αυτό θα μου φαίνεται απλά μια όμορφη εικόνα και όχι ένα valid screenshot.

Με τίποτα δεν είναι μέσα απο το παιχνίδι αυτή η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EraserheadX

Με τίποτα δεν είναι μέσα απο το παιχνίδι αυτή η εικόνα.

Δεν είναι ότι τέτοια γραφικά είναι αδύνατο να υπάρξουν, κάθε φορά που βλέπουμε μια σύγχρονη ταινία βλέπουμε καλύτερα από αυτά. Το θέμα είναι ότι αν δε βγουν πρώτα τέτοιας ποιότητας γραφικά σε action games, είναι δύσκολο να πιστέψω ότι θα τα βγάλει ένας simulator. Και κυρίως, το άλμα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι τεράστιο.

Πάντως σίγουρα, όσο κι αν δεν πιστεύω στην πλήρη αυθεντικότητα του screenshot, επιθυμώ όσο τίποτα άλλο να κάνω λάθος :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Δεν είναι ότι τέτοια γραφικά είναι αδύνατο να υπάρξουν, κάθε φορά που βλέπουμε μια σύγχρονη ταινία βλέπουμε καλύτερα από αυτά.

Ναι αλλά τα γραφικά στις ταινίες είναι pre-rendered απο πανίσχυρους υπολογιστές. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη μασάτε από το παραπάνω monatgeακι..

Οι φωτισμού από τον ουρανό και πάνω στο βουνό μπορούν να γίνουν και με dx9 λίγο χάζεμα σε εξωτερικές σκηνές του oblivion με τέρμα γραφικά θα σας πείσουν

Τα δέντρα είναι απλά πιο προσεκτικά χρωματισμένα.

Και όσο για το νερό είναι απλά crop paste από πραγματική φωτογραφία και μάλιστα προτιμώ τη θάλασσα της πρώτης άφωτο οπού η είναι ήρεμη και καθρεπτίζεται το τοπίο

Θα υπάρχουν διαφορές με το επερχόμενο DX10 αλλά μη τρελαίνεστε κι ολας μια φυσική εξέλιξη είναι

Ότι διαφορά είδαμε από το 8 στο 9 πιστεύω ότι θα δούμε και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.