Jump to content



Kαταλληλη καρτα για το θηριο μου


anousios

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 15:10]

Ρε παιδια, δεν θελω να αλλαξω και δε θελω μετ/να.

Αλλο πραμα εχω ρωτησει.

Πληρωσα τοσα λεφτα για τη mobo που εχω τωρα, δε μπορω να τη πεταξω!

Tα παιδια ειναι πολυ ευγενικα και δεν σου λενε οτι εκανες μαμακια που πηρες mobo με agp.

Aν δεν πας σε pci-x τοτε ξεχνα τις επιδοσεις.Η καλυτερη agp ειναι η 7800 που ειναι για τα μπαζα:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vdeseris

Πάρε αυτή...

Μμια 7900gt από το πλαίσιο 200ευρώπουλα και 80ευρώπουλα Abit nf4 sli με τα 32 Lanes

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=852775

είναι η καλύτερη λύση!Ϊσως δυσκολευτεί να βρει 7900gt πάντως σε μερικά καταστήματα υπάρχουνε!Kαι βγαίνει το ίδιο!

Αρχική απάντηση από anousios

Ρε παιδια, δεν θελω να αλλαξω και δε θελω μετ/να.

Αλλο πραμα εχω ρωτησει.

Πληρωσα τοσα λεφτα για τη mobo που εχω τωρα, δε μπορω να τη πεταξω!

Η καλύτερη κάρτα σε AGP είναι αυτή που σου πρότεινε ο vdeseris,αλλά να πάρεις Pci-express mobo και μια αρκετά καλύτερη vga σου βγαίνει το ίδιο.Kαι μετά πουλάς κανά 60άρικο το μόμπο σου και είσαι κυριλλέ.Δεν υπάρχει καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Ρε παιδια ειπε ο ανθρωπος οτι ΔΕΝ θελει να αλλαξει μητρικη...

Η μονη λυση ειναι η 7800gs...

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο τι θέλει και τι δε θέλει, από τη στιγμή που υπάρχει γενικά αποδεκτή καλύτερη λύση......Δε μπορώ να του προτείνω κάτι που το θεωρώ χειρότερο, αν θέλει μας ακούει αν όχι με γειά του με χαρά του....

Link to comment
Share on other sites

Aφού δεν θέλει να αλλάξει μητρική το παλικάρι, σκεφτόμενος ίσως και μανούρα που συνεπάγεται αυτό (όλα έξω, ενδεχόμενη επανεγκατάσταση win κλπ), ας κοιτάξει τίποτα σε Χ800-6800, μικρή αλλά εύκολη και ανέξοδη μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 16:26]

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο τι θέλει και τι δε θέλει, από τη στιγμή που υπάρχει γενικά αποδεκτή καλύτερη λύση......Δε μπορώ να του προτείνω κάτι που το θεωρώ χειρότερο, αν θέλει μας ακούει αν όχι με γειά του με χαρά του....

Πες τα συντεκνε και μαλιστα σημερα πουλιετε μια dfi sli dr στα 50 γιουργια φοβερο κελεπουρι σου λεω!!!! (οχι απο εμενα για να διευκρηνιζουμε)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω σιγα ρε παιδια μη βαρατε:boxed:

Μακαρι να ειχα χρημα να κανω αυτο που μου λετε αλλα δεν εχω, γιαυτο και μιλαω για καρτα ΜΟΝΟ agp.

Oυτε και το βρισκω σοβαρο να αλλαζω μητρικη μονο και μονο για να παρω pci-xpress καρτα.

Tα παιδια ειναι πολυ ευγενικα και δεν σου λενε οτι εκανες μαμακια που πηρες mobo με agp.
Μα δε τη πηρα...την ειχα ηδη.

Ολοι λενε οτι τουλαχιστον αυτοι την εποχη δεν ειναι καλη ιδεα η μεταβαση σe AM2 ετσι κι εγω απλως αναβαθμισα το συστημα μου αντικαθιστωντας τον απλο Α64 με διπυρηνο(και μαλιστα εψαξα πολυ για να βρω).

Αν υπαρχει καποια καλη agp καρτα που να συμφερει να παρω μου λετε αλλιως μενω και με την 6600gt που ειμαι:turn:

ΥΓ. Μια ερωτηση

Aν δεν πας σε pci-x τοτε ξεχνα τις επιδοσεις.Η καλυτερη agp ειναι η 7800 που ειναι για τα μπαζα

Δηλαδη οι pci-x καρτες ειναι τοσο πολυ ανωτερες απ τις agp?? Σε τι ειναι ανωτερες δηλαδη? Σου βγαζουν 500 fps?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 09:52]

Δηλαδη οι pci-x καρτες ειναι τοσο πολυ ανωτερες απ τις agp?? Σε τι ειναι ανωτερες δηλαδη? Σου βγαζουν 500 fps?...

οτι ειναι καλυτερες... ειναι !

Τωρα το θεμα ειναι, εσυ ποσο θα την χρησιμοποιησεις γιατι αν τα παιχνιδια που παιζεις ειναι οχι και τοσο απαιτητικα τοτε με μια 6800 η 7800gs εισαι μαστορας

Αν θελεις να παιζεις oblivion κτλ... ξεχασε το. Μπορεις απλα να πουλησεις το μηχανημα σου (μητρικη, A64, vga και κατι ακομα) σε καποιον που δεν εχει τοσες αναγκες και με τα λεφτα που θα δωσεις για την 7800 μπορεις να πας σε μια 7900gs

Τελος μην κολλας με το AM2 δεν ειπε κανεις να πας σε ΑΜ2, υπαρχουν pci-x μητρικες και σε 939

Link to comment
Share on other sites

Oxι, δεν ειμαι μανιωδης gamer...Ακομα τα παλια παιζω(hl2, far cry, doom3, fear).

Oblivion? δε παιζω τετοια πραματα(strategy/rpg) αλλα νομιζω οτι η 6600gt ειναι αρκετη. Τι παραπανω θα κανει μια ακριβοτερη καρτα?? καφε?:laughing:

Εγω ειπα απλως να κανω μια αναθμιση μετα απο psu, cpu και στη vga. Aλλα αυτο που συμπεραινω τελικα ειναι οτι δεν ειναι και απαραιτητο(ειδικα εφοσον δεν εχω 299 για την 7800GS...Yποθετω οτι οι καλυτερες επιδοσεις θα αφορουν τα καινουργια games) .

Tα λεω καλα?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν τα λες καλά, αν πάρεις καινούργια κάρτα πχ 7800gs θα παίζεις σε 1280χ1024 με σχεδον φούλ details και θα δεις αύξηση και στα παλιά και new games, ενώ τώρα σε τι ανάλυση παίζεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες οπωσκαιδηποτε να μην αλλαξεις μητρικη μπορεις να παρεις κατι σε 7800gs στο AGP οπως σου ειπαν τα παιδια. Αλλα η νοωτροπια σου ειναι τελειως λαθος εφοσον φερνεις σαν επιχειρημα το κοστος. Αν μου πεις "βαριεμαι να βγαζω τα κοματια απο το κουτι να αλλαζω μητρικη κλπ κλπ ή δεν ξερω" τοτε παω πασο.

Απλα υπολογισε το εξης : 7800gs ψαμηλοτερη τιμη στο skroutz 283 ευρω, και η 7900gs που ειναι το ιδιο πραγμα σε PCI-e και ολοκαινουρια καρτα, 100 ευρω φτηνοτερα. Αγοραζεις ανετα μητρικη με τη διαφορα και εχεις πιο συγχρονο μηχανημα. Για να μη σου πω οτι αν το ειχες σχεδιασει καλυτερα εξαρχης, θα ειχες παρει AM2 συστημα με λιγοτερα λεφτα (και γιατι οχι conroe αμα εδωσεσ 255 για τον 4400+....και θα ειχες αρκετη διαφορα). Δηλαδη ζοριστηκες τοσο να βρεις τον 4400+ 939 για να σε εγκλωβισει τελικα σε ενα παλιο socket και στο AGP... τσαμπα ο κοπος.

Επισης, αφου οι 939 βγηκαν πακετο με τα nforce4 που ηταν pci-express, και οι μητρικες για 939 με agp ειναι λιγες, εχω απορια ποια μητρικη εχεις που τη χρυσοπληρωσες (αλλο λαθος εδω, το οτι χρυσοπληρωσες κατι "χτες" δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το αλλαξεις σημερα αν βρεις κατι φτηνο που ειναι καλυτερο....πραγμα συνηθες με την εξελιξη της τεχνολογιας) και δε θες με τιποτα να την αλλαξεις.

Και επειδη δυστυχως τα παραπανω δε σε βοηθανε, απλα τα εγραψα μηπως σκεφτεις λιγο διαφορετικα το ολο θεμα με τις αλλαγες, στην ουσια, εγω σου προτεινω να μεινεις με την 6600gt αφου δεν εισαι τρελος gamer, ουτως η αλλος ο νεος σου επεξεργαστης θα δειξει αλλου τα οφελη του επειδη ειναι διπυρηνος, και οχι στα παιχνιδια για να φοβασαι οτι τον περιοριζεις με αυτην την καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:46]

Oxι, δεν ειμαι μανιωδης gamer...Ακομα τα παλια παιζω(hl2, far cry, doom3, fear).

Oblivion? δε παιζω τετοια πραματα(strategy/rpg) αλλα νομιζω οτι η 6600gt ειναι αρκετη. Τι παραπανω θα κανει μια ακριβοτερη καρτα?? καφε?:laughing:

Εγω ειπα απλως να κανω μια αναθμιση μετα απο psu, cpu και στη vga. Aλλα αυτο που συμπεραινω τελικα ειναι οτι δεν ειναι και απαραιτητο(ειδικα εφοσον δεν εχω 299 για την 7800GS...Yποθετω οτι οι καλυτερες επιδοσεις θα αφορουν τα καινουργια games) .

Tα λεω καλα?

Προφανως οι απαιτησεις σου ειναι οι ελαχιστες,αν δε θες 7800gs κοιτα για x850xt,6800ultra

6600gt+FEAR=:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

xkandreas,

δε νομιζω οτι το παν ειναι η αναλυση(εξαλλου πρεπει να την υποστηριζει και η οθονη σου)

Εγω προτιμω την 1024Χ768. Μπορω και 1280Χ1024 αλλα δε τη προτιμω, δε μου αρεσει. Και απο fps παω αρκετα καλα. Αυτο βασικα που με ενδιαφερει ειναι η καλυτερη απεικονιση των γραφικων στην οθονη, το anti aliasing και το (δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται αλλα θα καταλαβες).

F117

αληθεια, το"καμμενο" μελος τι σημαινει? οτι σου εχει καει μηχανημα? τοτε να παρω κι εγω αυτο το τιτλο! μου εχουν καει πολλα...

Εxω μια Asus s.939 που ειχα παρει περισυ 120...Που να τη πουλησω, στο μοναστηρακι? Ποιος να τη παρει και ποσο? Αν μαθεις που αγοραζουν να μου πεις γιατι εχω και εναν A64 3200+ επισης για πουλημα(περισυ εκανε 200, σημερα 70...)

Οταν λες "τα ιδια λεφτα θα μου βγουν" εννοεις να παρω μητρικη s939 με pci-xpress ωστε να μπορω να βαλω pci-x καρτα? Αλλα οπως ειπα δε καταλαβαινω το λογο. Τι παραπανω κανουν οι pci χpress απ τις agp? καφε?...Ή μηπως απλως να ακολουθουμε τη τελευταια λεξη της τεχνολογιας και να ξυλωνομαστε ανουσια(οπως λεει και τ ονομα μου);)

Προφανως οι απαιτησεις σου ειναι οι ελαχιστες,αν δε θες 7800gs κοιτα για x850xt,6800ultra

6600gt+FEAR=

Δηλ. οποιος δε σκαει 300 για καρτα σημαινει οτι εχει ελαχιστες απαιτησεις? Περισυ η 6600gt λεγοταν οτι ηταν η καλυτερη λυση στα μεσαια κυβικα(εως και 100% καλυτερη της 9600ΧΤ)

Οντως στο fear δε πιανει τα maximum αλλα ειναι πολυ απαιτητικο παιχνιδι.

Λινκς για τις καρτες που ειπες?

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 7800 GS . Οταν κρινεις οτι το πραγμα δεν ειναι αρκετο κανεις αναβαθμιση τα παντα (cpu/ram/gpu)

Και εγω ειμαι αυτης της αποψης..μην αλλαζεις μητρικη..ο λογος ? απλουστατος με μια 7800gs εισαι καλυμενος (μια και δεν εισαι/θελεις hardcore) και οταν θελησεις να την αλλαξεις θα αλλαξεις και cpu μια και δε θα σε καλυπτει ο οχι και τοσο turbo 4400x2 .

Και εγω τη cpu αλλαξα και πηρα την ιδια ..πηρα και μια 7900GT (εχω pcix) και για σας...θα την αλλαξω ...οταν αλλαξω τα παντα...να παει να παρει μια 939 για να εχει παλι πεθαμενο hardware ? δε λεει

Αποψη μου...

PS και ποιος βεβαια μας διαβεβαιωνει πως δε θα ξαναβγουν αλλες agp... το πιθανοτερο να μην ξαναβγουν..αλλα ποτε δε ξερεις ...οποτε μεινει λιγο ακομα με την 6600gt και δοκιμαζεις τη τυχη σου τα x-mas

Link to comment
Share on other sites

Για antialising και anisotropic filtering ενεργοποιημενα θελεις καλη καρτα γραφικων.

Η 6600GT εστω και δυσκολα,αντεχει μεχρι 1024x768 αλλα χωρις φιλτρα.

Υπολογισε την μητρικη σου + τον A64 να τα δωσεις ~100 ευρω.

Απο αυτα τα 100,αφαιρεσε τα 60 για μια καλη μεταχειρησμενη μητρικη με Pci-e και σου μενουν και αλλα 40 για να τα βαλεις στη καρτα γραφικων.

Απλα ειναι τα πραγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 12:19]

xkandreas,

δε νομιζω οτι το παν ειναι η αναλυση(εξαλλου πρεπει να την υποστηριζει και η οθονη σου)

Εγω προτιμω την 1024Χ768. Μπορω και 1280Χ1024 αλλα δε τη προτιμω, δε μου αρεσει. Και απο fps παω αρκετα καλα. Αυτο βασικα που με ενδιαφερει ειναι η καλυτερη απεικονιση των γραφικων στην οθονη, το anti aliasing και το (δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται αλλα θα καταλαβες).

F117

αληθεια, το"καμμενο" μελος τι σημαινει? οτι σου εχει καει μηχανημα? τοτε να παρω κι εγω αυτο το τιτλο! μου εχουν καει πολλα...

Εxω μια Asus s.939 που ειχα παρει περισυ 120...Που να τη πουλησω, στο μοναστηρακι? Ποιος να τη παρει και ποσο? Αν μαθεις που αγοραζουν να μου πεις γιατι εχω και εναν A64 3200+ επισης για πουλημα(περισυ εκανε 200, σημερα 70...)

Οταν λες "τα ιδια λεφτα θα μου βγουν" εννοεις να παρω μητρικη s939 με pci-xpress ωστε να μπορω να βαλω pci-x καρτα? Αλλα οπως ειπα δε καταλαβαινω το λογο. Τι παραπανω κανουν οι pci χpress απ τις agp? καφε?...Ή μηπως απλως να ακολουθουμε τη τελευταια λεξη της τεχνολογιας και να ξυλωνομαστε ανουσια(οπως λεει και τ ονομα μου);)

συγνώμη τότε αν νομίζεις οτι το παν δεν ειναι η ανάλυση (για αuτό, όλοι πιστεύω παίρνουμαι κάρτες για παραπάνω ανάλυση και details όσο παέι), ποιος ο λόγος για άλλη κάρτα για το θήριο όπως λες το οποίο όμως χαραμίζεται εξαιτίας της 6600 στα games, στα άλλα σίγουρα παέι "σφαίρα" αλλά από την αρχή πιστεύω δεν είχες την όρεξη να μπείς σε αγορές αλλιώς θα το έιχες ψάξει και δεν θα έπερνες τον Χ2 αλλά θα πούλαγες τα παλιά κομμάτια και θα πήγαινες σε intel

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να παω στην ιντελ? η αμδ ειναι καλυτερη!(τι νομιζεις δηλαδη, οτι οσοι περνουν X2 kai oxi intel δεν ειναι ψαγμενοι αλλα χαζοι?)

Αν ειναι δυνατον να πουλησω τα κομματια που πηρα ενα-ενα χρυσοπληρωνοντας τα και να δωσω αλλα τοσα για να τα αλλαξω ολα! Δεν ειμαι ο κι ο κοκαλης...

Blinky, κραταω μονο την τελευταια σου παραγραφο. Απ τα υπολοιπα να σου πω οτι δεν εχω καθολου λαθος νοοτροπια, μαλλον εχεις εσυ. Κοιτας μονο να εισαι ενταξει με τη τελευταια λεξη της τεχνολογιας αλλα εγω κοιταω την ουσια. Για να αλλαζα πλατφορμα οπως λες σε AM2 θα επρεπε να πεταξω mobo, 2G ram και vga...Προτιμησα μονο να αναβαθμισω το συστημα μου(στο τσακ προλαβα) με εναν ανωτερο επεξστη. Η καλυτερη επιλογη.

Δηλαδη ζοριστηκες τοσο να βρεις τον 4400+ 939 για να σε εγκλωβισει τελικα σε ενα παλιο socket και στο AGP... τσαμπα ο κοπος
Γιατι πιστευεις οτι ..."εγκλωβιστηκα"? Σε τι εγκωβιστηκα? Δηλ. επειδη δε πηρα pci χpress σημαινει οτι ειμαι εγκλωβισμενος/κατεστραμενος? Οποιος δεν εχει pci-xpress για σενα ειναι εγλωβισμενος και"τσαμπα κοπος"? Δε μπορει να κανει τη δουλεια του με τη παλια πλατφορμα?

edit

: 7800gs ψαμηλοτερη τιμη στο skroutz 283 ευρω, και η 7900gs που ειναι το ιδιο πραγμα σε PCI-e και ολοκαινουρια καρτα, 100 ευρω φτηνοτερα.

7800gs agp & 7900gs pci-xpress εχουν τις ιδιες ακριβως επιδοσεις και κανει η 2η 100 φτηνοτερα???

Link to comment
Share on other sites

αν πρόσεξες και εγώ amd έχω αλλά αν νομίζεις ότι όσοι αγοραζουν intel αυτή την περίοδο είναι "χαζοί" τότε κάνεις μεγάλο λάθος και είναι απαξιωτικό να λες "χαζούς" όλους όσους σου δίνουν συμβουλές για best buy gpu με το δεδομένο pc πυ έχεις. αυτά από μένα that's it καλές αγορές ότι και αν πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

και γιατι να παω στην ιντελ? η αμδ ειναι καλυτερη!(τι νομιζεις δηλαδη, οτι οσοι περνουν X2 kai oxi intel δεν ειναι ψαγμενοι αλλα χαζοι?)...

Θελεις να πεις ''Ηταν'',πλεον δεν ειναι.

Aπο τη στιγμη που δεν σε παιρνει οικονομικα η 7800gs και δεν θελεις να αλλαξεις μητρικη κοιτα τοτε για καμια μεταχειρησμενη 6800GT-Ultra ή καμια Ati Χ850ΧΤ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.