Jump to content



conn-x vs Forthnet 2play


xrist

Recommended Posts

Αν διαβασεις τα ποστ που εγιναν παραπανω,θα διαπιστωσεις οτι οι γνωμες διαφερουν και θα δεις και τα επιχειρηματα της μιας αλλα και της αλλης πλευρας.

Για μενα απο τη στιγμη που θελεις να βαλλεις και Νοβα,τοτε δεν υπαρχει λογος καν να το σκεφτεσαι.

30 ευρω κερδος ειναι αυτα,δεν μιλαμε για 2-5 ευρω...Ενα μεροκαματο ειναι αυτα τα λεφτα

Δες τι παιζει στην Μυτιληνη με τους διαφορους παροχους και επελεξε.

Απο αποψη τιμης ειναι εκτος συναγωνισμου νομιζω,το θεμα ειναι να δεις πως θα ειναι κ η συμπεριφορα του internet στην περιοχη σου

Του σλοου μπαιμπι..:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

το ζητημα ειναι , θελεις να εχεις ιντερνετ ή να βλεπεις νοβα? θελεις οταν δεν εχεις ιντερνετ τουλαχιστον να μπορεις να βλεπεις νοβα ή οταν δεν εχεις νοβα να εχεις τουλαχιστον ιντερνετ? γιατι αν ειναι να σου βγαινει φτηνα η νοβα και να περιμενεις ποτε θα σερφαρεις σαν ανθρωπος για εμενα δεν αξιζουν.

Και η νοβα για μενα ειναι απαραδεκτη ακριβη , ακομα και με τη προσφορα οι υπηρεσιες της ειναι απαραδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια τι λεει ο καθενας ρε συ Χρηστο...

Σε μενα,στο δικο μου το σπιτι πετουσε.

Τωρα με Τρελλας κλειδωνω χαμηλοτερα και γενικα το νετ εχει χειροτερη συμπεριφορα απο οτι πριν με 4νετ.

Σημασια εχει πως θα παιζει στον καθενα.Επισης ας μην ξεχναμε οτι στο adsl.gr εκτος απο τον αξιολογο κοσμο που ποσταρει τα δεδομενα του,ειναι και παρα πολλοι ασχετοι που παραπονιουνται χωρις να εχουν ιδεα.

Οποτε δεν ειναι παντα ενδεικτικο.

Στην δικη μου περιπτωση ας πουμε,το τι λενε ο Σακης ο εαγκα και το μισο adsl.gr δεν εχει εφαρμογη :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια τι λεει ο καθενας ρε συ Χρηστο...

Σε μενα,στο δικο μου το σπιτι πετουσε.

Τωρα με Τρελλας κλειδωνω χαμηλοτερα και γενικα το νετ εχει χειροτερη συμπεριφορα απο οτι πριν με 4νετ.

Σημασια εχει πως θα παιζει στον καθενα.Επισης ας μην ξεχναμε οτι στο adsl.gr εκτος απο τον αξιολογο κοσμο που ποσταρει τα δεδομενα του,ειναι και παρα πολλοι ασχετοι που παραπονιουνται χωρις να εχουν ιδεα.

Οποτε δεν ειναι παντα ενδεικτικο.

Στην δικη μου περιπτωση ας πουμε,το τι λενε ο Σακης ο εαγκα και το μισο adsl.gr δεν εχει εφαρμογη :D

Bασικά υπάρχουν κάποια αναμφισβήτητα facts. Πχ ΠουΣουΚου που είναι και η κουτσή Μαρία μέσα, η forthnet σέρνεται κυριολεκτικά. Επίσης για να δεις κάτι στο Utube χωρίς να σου σπάσουν τα νεύρα από μεσάνυχτα και μετά. Επίσης κάποιοι servers (ελληνικοί) που είναι εκτός fortnet και οτε ping από 150 και πάνω. Και αυτό έχει να κάνει με τη διασύνδεση της forthnet με τους άλλους παρόχους. Καλύτερα να παίζεις με Γερμανία :mad: Κατά τα άλλα στα torrent μια χαρά τα πάει. Κατεβάζει στα 80-85% της ταχύτητας που συγχρονίζει το router.

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει πως θα παιζει στον καθενα.Επισης ας μην ξεχναμε οτι στο adsl.gr εκτος απο τον αξιολογο κοσμο που ποσταρει τα δεδομενα του,ειναι και παρα πολλοι ασχετοι που παραπονιουνται χωρις να εχουν ιδεα.

δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να καταλαβεις οτι δεν μπορεις να δεις το τιμημενο το youtube και να μην καταλαβεις οτι κατι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια τι λεει ο καθενας ρε συ Χρηστο...

Σε μενα,στο δικο μου το σπιτι πετουσε.

Τωρα με Τρελλας κλειδωνω χαμηλοτερα και γενικα το νετ εχει χειροτερη συμπεριφορα απο οτι πριν με 4νετ.

Σημασια εχει πως θα παιζει στον καθενα.Επισης ας μην ξεχναμε οτι στο adsl.gr εκτος απο τον αξιολογο κοσμο που ποσταρει τα δεδομενα του,ειναι και παρα πολλοι ασχετοι που παραπονιουνται χωρις να εχουν ιδεα.

Οποτε δεν ειναι παντα ενδεικτικο.

Στην δικη μου περιπτωση ας πουμε,το τι λενε ο Σακης ο εαγκα και το μισο adsl.gr δεν εχει εφαρμογη :D

Γι αυτό υπάρχει κάτι που το λένε στατιστική

Στους 100 χρήστες forthnet έχει παράπονο ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ενώ στον ΟΤΕ ένα πολύ μικρό.

Και ειδικά στο θέμα Ping δεν υπάρχει σύγκριση (βλέπε fast path vs interleave, βλέπε νούμερα, βλέπε διασύνδεση με άλλους ISPs κλπ...)

Το ίδιο και στα μεγέθη των κυκλωμάτων για συνδέσεις με εξωτερικό.

Το ίδιο και για το service (για να πιάσεις γραμμή στο helpdesk των εναλλακτικών....)

Επομένως, στατιστικά, η Forthnet είναι χαμηλότερα σε σχέση με τον ΟΤΕ.

ΥΓ: βέβαια όλα αυτά ισχούν εδώ τον τελευταίο καιρό (~2 χρόνια), μιας και πιο παλιά ο ΟΤΕ ήταν πΟΤΕ. Η τωρινή πραγματικότητα όμως είναι ξεκάθαρη ΟΤΕ=εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παραδειγματα forthnet που εδω και πολυ καιρο δεν εχουν κανενα προβλημα,αντιθετως "πετανε".

Υπαρχει ομως και ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο,το οποιο "σερνεται" συνεχως.

Με τον ΟΤΕ το ποσοστο αυτο ειναι σχετικα μικρο και οφειλεται σε λογως διαφορετικους απο το διαθεσιμο bandwidth του παροχου(βλ. παλιες γραμμες,ακυρες εγκαταστασεις απο ηλεκτρολογους κτλ.)

Αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις στην αρχη το πιο φθηνο και βλεπεις.

ΥΓ ετοιμαζεται ενας δακτυλιος καπου στην ερμου και θα σε βγαζει εξωτερικο χωρις τα hops της Αθηνας. :D

Link to comment
Share on other sites

@homer

Δεν διαφωνω σε αυτο καθολου.Με την εννοια της στατιστικης δηλαδη.

Απλα αυτο που ειπα ειναι πως στο σπιτι του καθενος παιζει διαφορετικα ο καφε παροχος.Thats all

Εγω που εχω αλλαξει 3 διαφορετικους,ολοι παιζαν τζαμι,αλλα ειμαι και απο τους τυχερους που ειμαι μεσα στο DSLM :D

Στην περιπτωση του stef ομως εχει 2 επιλογες μονο.Η θα πληρωνει ΟΤΕ+Νοβα ή θα βαλλει 4νετ+Νοβα και θα πλρωνει 30 ευρω λιγοτερα.Υπολογιζουμε επισης οτι λογικα στην Μυτιληνη δεν θα εχει και πολυ κοσμο το dslam λογικα,οποτε στατιστικα,θα πρεπει να ειναι καλα.

Για αυτο και ειπα να ρωτησει καναν γειτονα-φιλο-οτιδηποτε,που εχει 4νετ,για να εχει μια εικονα.

Εμενα για παραδειγμα το οτι αργουν να φορτωσουν τα βιντεακια στον εσυσωληνα,δεν με απασχολει καθολου.Δεν βλεπω πολλα κ αυτα που βλεπω τα βλεπω κανοντας πραλληλα και αλλα πραγματα,οποτε παντα τα αφηνω να μπαφαρουν και τα βλεπω μετα μαζεμενα.

Online gaming επισης εχω σταματησει να παιζω εδω και χρονια,οποτε και το ping δεν με πολυενδιαφερει.

Αρα λογικα θα ειμαι ευχαριστημενος με οποιονδηποτε.

Το θεμα ειναι να καλυπτονται οι αναγκες του εκαστοτε ενδιαφερομενου.Αυτο ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ενδειξη...

Στατιστικα ειναι αμελητεα ποσοτητα η οποια τινει στο στατιστικο λαθος.Δεν πλαησιαζει,τινει να γινει αυτη η ιδια το λαθος...

Μέλη: 93.703 Ενεργά Μέλη: 20.870 (22,27%)

Δηλαδη τα 117 / 93.703 ή τα 117 / 20.870 ειναι στατιστικο δειγμα?

Link to comment
Share on other sites

ειπα εγω οτι ειναι στατιστικο δειγμα? εσυ εχεις κατι αναλογο που να μας δειχνει αυτο που λεμε και ξερουμε ολοι (και εσυ) , οτι στους 117 ζωχαδιασμενους καταναλωτες η 4ΝΕΤ εχει τους μισους καβατζα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να καλυπτονται οι αναγκες του εκαστοτε ενδιαφερομενου.Αυτο ειναι το θεμα.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα :)

Ο καθένας βάζει κάτω τις απαιτήσεις του (κυριώς latency sensitive services vs p2p services) και επιλέγει. Με επιπλέον κριτήριο το κόστος φυσικά :)

...Εμενα για παραδειγμα το οτι αργουν να φορτωσουν τα βιντεακια στον εσυσωληνα,δεν με απασχολει καθολου...

lol :D

καλό!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.