Jump to content



conn-x vs Forthnet 2play


xrist

Recommended Posts

Καλά όταν έγινε η συνδρομή δεν σου το είπαν αυτό?

Και πως αφού δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές αυτοί πως κάνουν συμβόλαια?

Και ούτε μια ειδοποίηση για την καθυστέρηση?

Τι να πεις ρε γμτ.........

ετσι εγινε και στη περιπτωση μου , μου ειπαν κανε αιτηση και μπαινεις σε γραμμη προτεραιοτητας. Οσο πιο πολυ το καθυστερεις τοσο πιο αργα θα συνδεθεις.:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Σημερα το net κοπηκε το πρωι για περιπου 2 ωρες. Κοιμομουν λογω νυχτερινης βαρδιας οποτε δεν εδωσα σημασια.

Το μεσημερακι το router ειχε συγχρονισει 2.5Mbit πιο πανω. Απο τα 16400 που κυμαινοταν τον τελευταιο καιρο, στα 18900.

Παλι καλα, καποιοι ασχετως αν μας τα παιρνουν ασχολουνται εστω και λιγο με τον πελατη κι οταν ακομα δεν εχει προβλημα.

Δεν λεω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, αλλα απο το τιποτα, κατι ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα, καποιοι ασχετως αν μας τα παιρνουν ασχολουνται εστω και λιγο με τον πελατη κι οταν ακομα δεν εχει προβλημα.

Δεν λεω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, αλλα απο το τιποτα, κατι ειναι και αυτο.

Δυστυχώς Ζάχο, σ' αυτή την χώρα θα καταντήσουμε να είμαστε ικανοποιημένοι έστω και μόνο με τα αυτονόητα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχουμε καταντησει.

Το μεχρι 24Mbps βλεπεις... κανεις το συμβολαιο και μετα παρακαλας να εισαι ο ενας, ο μοναδικος, ο ανεπαναληπτος...

GV αν πεταχτεις παλι και πεις για την forthnet στον επομενο καφε θα ερθω με μαστιγιο Conn-X.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι παίζεται..

Όταν ανοίγουν νέα δίκτυα της forthnet σε νέες περιοχές όπως η δική μου, ο ΟΤΕ καθυστερεί επίτηδες να δώσει γραμμές (χαλκό το λένε αυτοί) σε πελάτες που ζήτησαν αλλαγή έτσι ώστε να δυσαρεστηθούν οι υποψήφιοι της forthnet και να ακυρώσουν το συμβόλαιο

Με αυτό το τρόπο προσπαθεί ο ΟΤΕ να κρατήσει τους πελάτες του.

Μα τόσο μακακες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι παίζεται..

Όταν ανοίγουν νέα δίκτυα της forthnet σε νέες περιοχές όπως η δική μου, ο ΟΤΕ καθυστερεί επίτηδες να δώσει γραμμές (χαλκό το λένε αυτοί) σε πελάτες που ζήτησαν αλλαγή έτσι ώστε να δυσαρεστηθούν οι υποψήφιοι της forthnet και να ακυρώσουν το συμβόλαιο

Με αυτό το τρόπο προσπαθεί ο ΟΤΕ να κρατήσει τους πελάτες του.

Μα τόσο μακακες είναι?

Χρηστο απο δικαιολογιες ( απο ΟΤΕ , Forthnet , HOL ....) υπαρχουν πολλες, το τραγικο ειναι οτι ο ενας τα ριχνει στον αλλον.....Δεν τα παιρνω απο κανενα αλλα βαρεθηκα να τα ακουω αυτα.

Η forthnet στην ξανθη μια φορα την βδομαδα κοβει το νετ και μια το μηνα και το τηλεφωνο.Οι νεες συνδεσεις αργουν κανα 2-3-4μηνο γιατι και ο dealer τον "παιζει" και λιγο.

Ο οτε καλος αγιος αλλα μας ξεσκιζει καθε μηνα + οτι απο τα 18 που εβλεπα στην αρχη επεσα στα 11 και καθε πρωι κανω restart στο router για να το ξεκολησω απο τα 8mbit.

Η hol απλα τραγικη , στην αρχη ολα ηταν καλα ( για ξανθη παντα ) εκτος απο την τραγικα αργη εξηπηρετηση. Τωρα στα πλαισια ξανθης εαν δεις 1mbit κανε παπαδες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ρε Παρη... Σκ@τ@ είναι όλοι.

Απλα έγραψα τι μου είπαν

Ένα από τα τρία μεγάλα κέντρα του ΟΤΕ είναι στην περιοχή μου και να μη έχει γραμμές?

Μαλώνουν τα βουβάλια και την πληρώνουν τα μυρμήγκια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα λεει ,

«Χρηματοδότηση επιχειρήσεων για την ανάπτυξη της ευρυζωνικής πρόσβασης στις Περιφέρειες της Ελλάδας» του Επιχειρηματικού προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» (ΚτΠ).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα εγινε η ενεργοποιηση του Forthnet double play.

Ειναι πολυ ασταθες το σημα του internet δηλαδη μια εχω και μια οχι. Δεν αλλαξα το router και χρησιμοποιω ακομα το baudtec του conx. Εχει καμια σημασια η απλα ειναι επειδη ειναι νωρις (δεδομενου οτι και το τηλεφωνο πριν 1 ωρα εφτιαξε)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ποσταρεις τα στατιστικα της γραμμης σου??

Θορυβο στο Attenuation και στο Margin ποιο συγκεκριμενα.

Δοκιμασε μια να αποσυνδεσεις ολα τα τηλεφωνα ή και να δοκιμάσεις σε αλλη μπριζα το ρουτερ.(μερικες φορες τυχαίνει βραχυκυκλωμα).

:)

Link to comment
Share on other sites

...............................Downstream Upstream

SNR Margin :................5.0...........6.0 db

Line Attenuation :.........14.0..........9.0 db

Data Rate :.................5247.........451 kbps

Αυτα ειναι την στιγμη αυτη.. Γενικα το SNR margin παιζει μεταξυ 3,5-6 στο downstram και 4-7 στο upstream,

Line attenuation 14-16 και 8-11 αντιστοιχα

Τελος το data rate μεταξυ 5000-8000 kbps και εντελως παραδοξα στο upstream ειναι σχεδον παντα το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

η γραμμη ειναι 8αρα?
Στο πακετο ειναι μεχρι 24 αναλογα που εισαι.. Εγω που ειμαι στο ιδιοκτητο δυκτιο μ ειπαν οτι επειδη ειμαι σχετικα κοντα στο κεντρο θα εχω μεχρι και 18
Link to comment
Share on other sites

Στο πακετο ειναι μεχρι 24 αναλογα που εισαι.. Εγω που ειμαι στο ιδιοκτητο δυκτιο μ ειπαν οτι επειδη ειμαι σχετικα κοντα στο κεντρο θα εχω μεχρι και 18

Με τα τηλεφωνα που σου ειπα τσεκαρες??

Αν δεν βραχυκυκλωνει κατι..παρτους τηλεφωνο να το κανονισουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.