Jump to content


Να το στήσω μόνος μου....ή το ΠΛΑΙΣΙΟ?


sof

Recommended Posts

Το σύστημα θα αποτελείται:

Case: Chieftec BA-01

CPU: Intel Core 2 DUO E6600

Motherboard: Asus P5W DH Deluxe

Power Supply: Forton 700W Epsilon

HDD: 2x WD 320GB SATAII 16MB Cache

VGA: ATI Radeon X1950 XTX 512MB GDDR4

Audio Card: CREATIVE SB X-Fi PLATINUM

RAM: Supertalent 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800

Όλα από το πλαίσιο.

Το προηγούμενο συστήμα που είχα, το είχα φτιάξει πάλι στο πλαίσιο.Την σύνθεση την έκαναν οι τεχνικοι.

Τώρα αναρωτιέμαι.....Να το φτιάξουν ΑΥΤΟΙ ή ΕΓΩ....?

Αν το κάνουν αυτοί θα μου ''φάνε'' τίποτα...?Υπάρχει λόγος ανησυχίας..?

Αν μου προτείνετε να το φτιάξω εγώ υπάρχει στo Forum ή αλλού κατι σχετικό με συναρμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν ξερεις καλυτερα αστο να στο κανουν αυτοι στο καταστημα.

Οχι μεχρις στιγμης δεν εχω ακουσει κατι ασχημο για το συγκεκριμενο καταστημα οτι λειπουν πραγματα.

τωρα βεβαια παντα υπαρχει η πρωτη φορα λες να εισαι ο τυχερος ?? λολ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε σε επιβαρύνουν αν πάρεις τα υλικά από αυτούς. Πάντως αν θες για να αποκτήσεις εμπειρία μπορείς να το στήσεις και μονός σου..

Εγγύηση έχει το κάθε εξάρτημα ξεχωριστά οπότε αν νομίζεις ότι θες να το κανείς να το κανείς. :T:

Να και ένας οδηγός που θα βοηθήσει.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=19195&highlight=%D0%F9%F2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό το βλέπω το σύστημα σου.

Πάντως Αν έχεις χρόνο και όρεξη στήσε το μονός σου είναι άλλη η γλυκά του δικού σου χειροποίητου pc

Πάντα να είσαι έτοιμος για προβλήματα απλά θέλει ψυχραιμία το ότι δε δουλεύει δε σημαίνει αυτομάτως ότι «το έκαψες»

Βασικό τιπ. ναι μεν δε χρειάζεται να κάνει κάνεις υπερβολές για να αποφύγει τον στατικό ηλεκτρισμό αλλά καλό είναι πριν πιάσεις στα χεριά σου τα εξαρτήματα να μην έχεις τριφτεί μέσα στο πουλοβερ σου η τη κουβέρτα και αν έχει γίνει, μια επαφή με μεγάλη μεταλλική επιφάνεια αρκεί.

Επίσης προσπάθησε να διαβάσεις τον οδηγό και να μη τον προσπεράσεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sof

Να δω αν μπορώ βασικά να το κάνω.

Αν θες και σου αρέσει η φάση μπορείς δεν είναι φιλοσοφία

Όσο για το κουτί και το τροφοδοτικό δε ξερώ εμένα νορμάλ μου φαίνονται δεν έχω ακούσει τίποτα άσχημο και για τα δυο προϊόντα.

Από την άλλη μπορεί να έχει κάτι καλύτερο υπ όψη του ο μανος1980 στα ιδία ή λιγότερα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου na to στήσεις ασφαλώς.

Να κάνεις και το cable management όπως το θες, να αποφύγεις και τυχόν καφρίλες του κατά τ'άλλα έμπειρου προσωπικού (no offense προς το Πλαίσιο,γενικά μιλάω) και γενικά να το ευχαριστηθείς με τόσα που θα σκάσεις. :)

ΥΓ: Αν το φτιάξεις μόνος σου και δεν σε πολυνοιάζει να πάρεις όλα τα εξαρτήματα από το Πλαίσιο, κάνε και κανα search στο Skroutz, μπορεί να πετύχεις πολύ καλύτερες τιμές (να γλυτώσεις και κανα ). ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα μου τα pc μέχρι σήμερα τα πήρα έτοιμα. Το επόμενο έχω αποφασίσει οτι θα το στήσω εντελώς μόνος μου. Αν είσαι προσεκτικός και οργανωμένος δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

’μα ξέρεις από αυτά στήσε το μόνος σου, αλλά αν δεν έχεις πολύ μεγάλη εμπειρία άστο στους τεχνικούς του Πλαίσιο......’μα θες να αποκτήσεις εμπειρία βρες ένα παλιό PC και πειραματίσου εκεί, πιστεύω πως θα αποκτήσεις πιο πολύ εμπειρία έτσι από το να πας κατευθείαν για εξετάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα να το φτιαξεις μονος σου γιατι αν το φτιαξει το πλαισιο δεν θα εχεις κουτια απο την μητρικη επεξεργαστη σκληρο δισκο κτλ. και αν θελεις να πουλησεις κατι σε ενα χρονο θα σου λειπουν τα κουτκια ;) και επιπλεον εχεις την χαρα να το φτιαξεις μονος σου. Προσεχε ομως γιατι χωρις την γνωση η χαρα μετατρεπεται σε νευρα. Οτι απορια θα εχεις εδω ειμαστε :T:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές στο Πλαίσιο και πολύ σπάνια να πάει κάτι στραβά. Κάνουν αρκετά καλή δουλειά, σίγουρα καλύτερη από εσένα που δεν έχεις εμπειρία. Μαζεύουν καλώδια, φροντίζουν για ροή αέρα και γενικά είναι προσεκτικοί (εκτός αν σου κάτσει να το συναρμολογήσει κανάς άσχετος...)

Αφού το παίρνεις όλο, επίσης σε βολεύει να στο στήσουν αυτοί, γιατί έτσι με οποιοδήποτε πρόβλημα έχεις με win, drivers κλπ, θα μπορείς να τους πας να το φτιάξουν. Αν το συναρμολογήσεις εσύ, το πιθανότερο να σου πουν ότι φταίς κι εσύ.

Από την άλλη, καλό είναι να μαθαίνεις κι εσύ, αλλά είμαι της γνώμης να το κάνεις μαζί με κάποιον άλλο που ξέρει και να μην πειραματιστείς εντελώς μόνος σου ειδικά σε τόσο ακριβό μηχάνημα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις, να στο κάνουν αυτοί.

Εσύ καλύτερα να αρχίσεις να μαθαίνεις με κάτι φτηνότερο (π.χ. κάνα p2/p3) και όχι με τη τελευταία λέξη. Μόνο την ψύκτρα να βάλεις λάθος (που λέει ο λόγος), θα το κάψεις.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον οδηγό του Forum και πιστεύω οτι στη πράξη θα είναι ποιο δύσκολο.Καλά από εμπειρία δε το συζητάω.Μόνο μια κάρτα TV έχω βάλει και ένα extra σκληρό στο άλλο μου pc,το οποίο το έδωσα στον αδελφό μου και να πειραματιστώ μαζί του δε παίζει.Τώρα είμαι με ένα laptop.

Είναι βλακεία να πειραματιστώ με αυτό το σύστημα.Αν κάτι πάει στραβά θα το κλέω.

Βασικά ο λόγος που ήθελα να το φτιάξω μόνος μου ήταν για τα κουτιά και τα παρελκόμενα και για κανα extra μοντάρισμα σύμφωνα πάντα με αυτά που διάβασα στα θέματα.

Την επομενη φορά ισως.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχτω μονος και μην μασάς καθόλου. Ολά μπαίνουν με ένα και μόνο τρόπο και δεν παίζει να τα χαλάσεις. Μονο λίγη προσοχή θέλει. Στο τέλος θα νιώθεις πολύ καλύτερα που το έφτιαξες μόνος σου. Ασε που θα σου μείνει μια ωραία στίβα με κουτία από τα δίαφορα parts για να τα χαζεύεις...:D

P.S. Αν δεν σε ενδιαφέρει η προοπτική του CF, δεν παίρνεις την Asus P5B που κάνει και καλύτερο OC...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.