Jump to content



Να το στήσω μόνος μου....ή το ΠΛΑΙΣΙΟ?


sof

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

Αν δεν ξέρεις, να στο κάνουν αυτοί.

Εσύ καλύτερα να αρχίσεις να μαθαίνεις με κάτι φτηνότερο (π.χ. κάνα p2/p3) και όχι με τη τελευταία λέξη. Μόνο την ψύκτρα να βάλεις λάθος (που λέει ο λόγος), θα το κάψεις.

Δεν πρεπει να καιγονται πλεον!

Οι αμδ σιγουρα οχι...Γγια την αλλη την εταιρια της οποιας μου διαφευγει το ονομα δε μπορω να πω με σιγουρια..:p

Kαι δε λεμε να κουμπωσει η ψυκτρα στραβα...απλα η ψυκτρα να μην ακουμπησει καθολου...:D

Oπως την εβαλα την artic silver ετσι βγηκε..:hehe:

[κόπανος]3 βοοτ μου πηρε μεχρι να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα με την ψυκτρα...[/κόπανος]

Απλα αν εχεις καποιον γνωστο που να ξερει...φερτον να σε επιβλεπει....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Επιμένω, αν θες να μάθεις να στήνεις pc, πάρε ένα παλιό (π.χ. το παλιό σου pc), λύστο και ξαναστήστο. Όχι στο conroe "ωχ στράβωσα τα ποδαράκια στο mobo, το "Βιδώνω για ηλιθίους - McGr@wHill" λέει ότι είναι στη cpu!"

Ο καθένας κάνει ********, π.χ. εγώ έστησα ένα mini pc-άκι που έχω για NAS, και μη έχοντας κλείσει το socket προσπαθούσα να βάλω την ψύκτρα. Τράβα από δω, τράβα από κει, τελικά αρκούσε να κλειδώσεις το socket. ( και είμαι φτασμένος pc builder για να μη ξεχνιόμαστε :tomato: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω το καλυτερο ειναι μονος σου αν μπορεις να εχεις και καποιον που ξερει διπλα σου.Και αυτο γιατι λες πως θες να μαθεις,αλλιως δωρεαν στο φτιαχνουν στο πλαισιο.

Αν το φτιαξεις μονος σου και δεν εχεις ξαναφτιαξει PC υπαρχει πιθανοτητα να κανεις κατι λαθος η να χαλασες κατι(πχ αυτο που λεει ο Σωτηρης με την μητρικη).Να καει κατι το βρισκω πολυ δυσκολο αφου σημερα δεν καιγονται τα cpu's και ετσι χωρις ψυχτρα να τα ανοιξεις.Οσο πιο προσεχτικος εισαι και διαβασεις καλυτερα το βιβλιαρακι της μητρικης τοσο μειωνεται η πιθανοτητα λαθους.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Εγώ θα πρότεινα να το στήσεις στο Πλαίσιο...Με την πάροδο του χρόνου και με τις αναβαθμίσεις σιγά σιγά θα αποκτήσεις ένα μπούσουλα του ποιό πάει που και θα μπορείς να στήσεις το επόμενο μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

νομιζω οτι αν τους πεις ενα ωραιο παρακαλω θα σου δοσουν ολα τα κουακια....

The magic word :D

Καλά τα λέει ο polonos, αξίζει να δοκιμάσεις....στο κάτω-κάτω είναι και υπωχρεωμένοι....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τη P5W τη διαλεξα για το CF.Μπορεί να βάλω δεύτερη, μπορεί και όχι.Καλό όμως είναι να υπάρχει.Να δούμε τι θα παίζει και με τις DX10.

Όσο για τη συναρμολόγηση θα συμφωνήσω με το Sotiri.Αν πέσει στα χέρια μου κανα παλιό pc θα του αλλάξω τα φωτάκια.Αν έχει........

Για την ώρα πλαίσιο.Τη Δευτέρα επικυρώνω τη παραγγελία.Κιαν δεν αργήσει η οθόνη σε μια βδομάδα θα το έχω.Τουλάχιστον έτσι μου είπανε.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με το sotirh τώρα πλέον είναι πολύ δύσκολο να κανείς καμάκια στην τοποθέτηση εξαρτημάτων.

Εγώ έμαθα την εποχή των P3 που ήταν όντως εύκολο να μη πατήσει καλά η ψήκτρα ή ασκώντας ανομοιομορφία πίεση να σπάσεις τον πυρήνα και όμως δε μου έγινε καμιά στραβή κι ας είχα 0 εμπειρία.. το μονό που χρειάζεται να έχεις είναι καπόνια αίσθηση της αντοχής των υλικών που χειρίζεσαι

Γιατί τίποτα δε μπορεί να μπει ανάποδα η λάθος σε ένα pc υπάρχουν εγκοπές και καλούδια που σε καθοδηγούν.. αν κάτι πας να το βάλεις λάθος.. απλά δε μπαίνει τώρα που σταματάει η φυσιολογική δύναμη που πρέπει να ασκήσεις για να κουμπώσει ένα εξάρτημα και που ξεκινάς να το σπας είναι καθαρά θέμα ικανότητας που εσύ αποφασίζεις αν την έχεις η δε την έχεις.

Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται... και δεν είναι καθόλου υποτιμητικό αυτό. Είναι αυτογνωσία και πρέπει να υπάρχει.

Απλά στα λέω όλα αυτά για να μη σε φοβίζουν διάφορα ποστ, εσύ θα αποφασίσεις τι θα κανείς.

Όσο για τη δυσκολία πιστεύω ότι ξεκίνησες να διαβάζεις τον οδηγό και κάπου μετά την πρώτη παράγραφο το παράτησες μετά έκανες ένα scroll ειδές τον όγκο του κειμένου και είπες gάμ@ το

Γιατί κατά τα άλλα ο Μάκης τα κάνει όλα νιανια.. δεν υπάρχει περίπτωση να μη κατάλαβες κάτι.

Πάντως και στο πλαίσιο pc θα σου στήσουν και πιστεύω ότι αν τους το ζητήσεις θα σου δώσουν όλα τα παρελκόμενα. Επίσης κακοτεχνίες από τεχνικούς λογικό είναι να υπάρξουν Δε τίθεται θέμα όμως επιτόπου το πας πίσω και δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν κιχ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα διαβασα τις οδηγιες του Μάκη και όλα καλα.Λίγο στη πράξη ανησυχησα. Μετά διάβασα εναν καταχωνιασμένο όδηγο, ''HARDWARELAB'' χτίστε το δικό σας PC, από το RAM και τα παρουσιαζει λίγο ευπαθή,λιγο ευαίσθητα,προσοχή εδώ,προσοχή εκεί.Δε λέω ευκολη διαδικασία, με λεπτομέρειες που θέλουν προσοχη όμως.Γιαυτες τις λεπτομέριες θα προτιμησω το πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ήμουνα σε παρόμοια φάση με σένα πριν 1,5 χρόνο. Διάβασα και έψαξα πολύ στο Ιντερνετ, τα πήρα κομμάτια κομμάτια και δε το μετάνοιωσα. Μαθαίνεις πιο πολλά έτσι,καταλαβαίνεις πολλά που δε τα ήξερες, αποκτάς μια εμπειρία που σου ανοίγει την όρεξη να μάθεις πολλά περισσότερα,σου δίνει ένα αίσθημα δημιουργίας,χαζεύεις και τα κουτιά και γουστάρεις ,που είπε και ένα κοπέλι,εν ολίγοις θα συμφωνήσω με πολύ ωραίες απόψεις που εξέφρασαν πολλά παιδιά!Αν θες να μάθεις πολλά γύρω από τους υπολογιστές, προχώρα, και να κάνεις καμιά πατάτα δε πειράζει, άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Αλήθεια είναι οτι στο πλαίσιο είναι άψογοι στο στήσιμο!!

Πάντως εγω θα σου έλεγα να το στήσεις μόνος σου,

ειναι άλλη η χαρα της δημιουργίας!!

Κ δεν είναι τίποτα δυσκολο,

ο οδηγός του φόρουμ είναι πλήρης αλλα κ οι οδηγίες στα κουτιά ειναι μια χαρα.

Καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

VGA: ATI Radeon X1950 XTX 512MB GDDR4

Μήπως να έπαιρνες τη x1900xt και να γλίτωνες 150+; Ουσιαστικά ίδιες κάρτες είναι, με την εξαίρεση της gddr4 στη x1950xtx, που της επιτρέπει μεγαλύτερες συχνότητες στη μνήμη. Ειδικά με τις dx10 κάρτες τόσο κοντά(λιγότερο από 2 μήνες για g80) δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κάρτα γραφικών.

Τώρα αναρωτιέμαι.....Να το φτιάξουν ΑΥΤΟΙ ή ΕΓΩ....?

Ένα γιγάντιο πλεονέκτημα που έχει το να το φτιάξεις εσύ, είναι ότι θα γλυτώσεις αρκετά λεφτά. Δεν θα είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα από το Πλαίσιο, για να μην σου πω ότι δεν θα χρειαστεί να πάρεις τίποτα από το Πλαίσιο(είναι φαρμακείο). Επίσης εφόσον δεν θα εξαρτάσαι από 1 μαγαζί, θα μπορείς να πάρεις ακριβώς τα πράγματα που θέλεις(συγκεκριμένα μοντέλα και στις καλύτερες τιμές της αγοράς). Δεν θα είσαι πχ αναγκασμένος να πάρεις το τάδε τροφοδοτικό ή το τάδε κουτί, επειδή είναι τα μόνα που έχει το Πλαίσιο.

’ρα άμα το φτιάξεις εσύ το pc και θα γλυτώσεις λεφτά και θα έχεις μεγαλύτερη ποικιλία hardware για να διαλέξεις, αφού ουσιαστικά θα μπορείς να πάρεις ότι θέλεις, από όποιο μαγαζί θέλεις. Στο σημερινό hardware δύσκολα μπορείς να κάνεις λαμακία. Ειδικά άμα είσαι λιγάκι προσεκτικός και το στήσεις σύμφωνα με οδηγούς που υπάρχουν στο internet και διαβάζοντας το manual.

Εξάλλου, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα πολύπλοκο ή δύσκολο στη συναρμολόγηση pc. Μόνο η τοποθέτηση του cpu+ψήκτρα πάνω στη μητρική μπορεί να είναι λιγάκι αγχωτική(αλλά δεν είναι τίποτα το φοβερό). Όλα τα άλλα είναι πολύ απλά.

Βασικά τη P5W τη διαλεξα για το CF.Μπορεί να βάλω δεύτερη, μπορεί και όχι.Καλό όμως είναι να υπάρχει.Να δούμε τι θα παίζει και με τις DX10.

Αν ισχύουν έστω και τα μισά απ' όσα γράφονται για g80/r600, το cf με x1950 θα είναι σχεδόν άχρηστο. Και γενικά, δεν είμαι μεγάλος οπαδός του cf/sli. Συνήθως είναι πολύ καλύτερο να πάρεις απλώς μία νέα κάρτα(και να πουλήσεις τη προηγούμενη). Το cf/sli αξίζει μόνο άμα έχεις άπειρα χρήματα για να πάρεις τις 2 καλύτερες κάρτες που υπάρχουν, ή άμα βρεις καμία τρελή προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου θα το στείσω τέλικα.Η αφορμη το υπέροχο κουτι Lian li 2000.Αυτο που με αγχώνει λιγο είναι η τοποθέτηση κ η τακτοποιηση των καλωδίων.Αν χρειαστω κατι ομως θα ρωτησω.Θα έχω και σαν οδηγο το συστημα του Jaco.

Να διαλέξω δηλαδη 1900 και P5B...?

Η p5w δε θα υποστηρίζει CF για DX10....?

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός που διάβασες έχει γραφτεί ακριβώς για άτομα σαν εσένα που τώρα ξεκινάνε. Πριν τον γράψω να είσαι σίγουρος οτι είχαν περάσει κάποια (λίγα έστω) χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο. Έχω διαβάσει αρκετούς οδηγούς συναρμολόγησης, έχουν περάσει απο τα χέρια μου το κατά δύναμει πολλά pc και έχω βοηθήσει και δυο παιδιά να στήσουν το pc τους. Πιστεύω πως ο οδηγός είναι αρκετά σαφής, κατανοητός και διαχρονικός. Τουλάχιστον με αυτό το γνώμονα γράφτηκε. Το αποτέλεσμα θα το κρίνεις εσύ ο ίδιος καθώς σε εσένα απευθύνεται :). Πιστεύω πως έχω δώσει τις απαραίτητες και ίσως λίγο περισσότερες συστάσεις προσοχής χωρίς να καταφεύγω σε "ηλίθιες" ας πούμε υπερβολές (εντάξει, οι οδηγίες για το βίδωμα είναι μια εξαίρεση... :p).

Τέσπα, δεν συνεχίζω περι αυτού καθώς πιστεύω πως έχουν ειπωθεί αρκετά σχόλια ήδη για τον οδηγό. Γνώμη μου είναι και εμένα να το στήσεις μόνος σου. Δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι. Θέλει απλώς υπομονή και λίγη πειθαρχία. Διάβασε μια φορά τον οδηγό πριν ξεκινήσεις και μετά ακολούθα τον βήμα βήμα χωρίς να παραλείπεις κάτι. Όλα έχουν το λόγο τους. Τα δυο βασικότερα tips είναι να μην βιάζεσαι και να μην ασκείς ιδιαίτερη πίεση αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος οτι είναι σωστό. ’ρχισε να συναρμολογείς και όπου χρειάζεσαι διευκρίνηση, φυσικά και μπορείς να απευθυνθείς σε εμάς. :)

Όσο για τον όγκο του οδηγού, να πω οτι ήταν στόχος μου να είναι μεγάλος. Ο λόγος που τον έφτιαξα ήταν γιατί ήθελα να υπάρχει κάτι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό στο χώρο και ρε παιδί μου, για το γαμώτο δλδ, στα Ελληνικά. Κάτι τόσο αναλυτικό δεν έχω συναντήσει πουθενά, τουλάχιστον όχι στα ελληνικά. Στα περιοδικά συνήθως τα αφιερώματα είναι ολιγοσέλιδα και δεν καλήπτουν πάντα όλες τις περιπτώσεις. Δεν είναι κακοπροαίρετη κριτική προς τα περιοδικά ούτε θέλω να προβάλω τη δουλειά μου. Δεν έχω τίποτα να κερδίσω έτσι κι αλλιώς. :)

Sof ξεκίνα και είμαστε μαζί σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Τον οδηγο τον διαβασα και πιστευώ οτι θα τα καταφέρω.Ηδη αρχιζω και αντιλαμβανομαι διαφορετικα τα θεματα του forum απο τη στιγμη που διαβασα τον οδηγο.Οπου αντιμετωπισω προβλημα θα κάνω link με φοτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αρχική απάντηση από sof

Μόνος μου θα το στείσω τέλικα.Η αφορμη το υπέροχο κουτι Lian li 2000.Αυτο που με αγχώνει λιγο είναι η τοποθέτηση κ η τακτοποιηση των καλωδίων.

:T: :clap: :T: !!! Καλή επιτυχία λοιπών! Μόνο να ξέρεις... ο χρυσός κανόνας στο στήσιμο του PC ειναι όχι νεύρα. Γλυκά γλυκά, μ' αγάπη. ’λλα εξαρτήματα θέλουν ελάχιστη δύναμη (Τοποθέτηση PCU, pins στη δισκέτα και στη μobo για σύνδεση στο κουτί κλπ) και άλλα θέλουν το κάτι τις τους, όπως πχ να αφαιρέσεις ενα καλώδιο IDE απο IDE drive. Να ξέρεις οτι αντέχουν τα υλικά, αλλα με μέτρο. Διάβασε και τον οδηγό του Μάκη, πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Γενικώς πιστεύω οτι δν θα έχεις κάνενα πρόβλημα, αρκεί να είσαι ψύχραιμος.

’, και... απομάκρυνε τον πατέρα σου απο το χόρο. Φιλική συμβουλή. Εγώ έτσι έκαψα το πρώτο μου σύστημα. Τον άφησα να βάλει τη GPU και είχε απο κάτω ενα καλώδιο το οποίο έσπασε ενα πυκνωτή κι έτσι όταν το PC μπήκε στο ρεύμα κάηκε ολόκληρο. Γενικά, κάνε εναν έλεγχο πριν την εκκίνηση για κατι τέτοια...

Και πάλι καλη διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.