Jump to content



τι χρησιμοποιηται για καθαρισμό βάσης ψύκτρας/επεξεργαστή?


beez

Recommended Posts

διαβαζα της οδηγίες της arcic silver 5 και λεει καθαρισμού της επιφάνεις με arctic cleaner η high purity isopropyl alcohol. εχω ένα μπουκάλι ισοπροπυλική αλκοόλη αλλα απο οτι μιλαγα σήμερα με την αποθήκη χημικών υπάρχει η τεχνική ΙΑ που πιθανόν να έχει και άλλες προσμύξεις μέσα και η καθαρή η "χημική" ΙΑ για χρήση σε εργαστήρια που όμως κάνει 20 ευρώ το 2λιτρο.

άραγε το καθαρό οινόπνευμα κάνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Επίσης και η καθαρή βενζίνη κάνει πολύ καλή δουλειά... ειδικά αν έχει γίνει γλίτσα η παλιά θερμαγωγιμη από κάτω τη λιώνει στο λεπτό

αυτο και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

καθαρή βενζίνη είναι βαρβαρότητα

οινόπνευμα και αν έχεις καθαρό ασετόν (ακετόνη το λέει ο κόσμος :p ) ακόμα καλύτερα, γιατί λιώνει/διαλύει αμέσως την βρωμερή τσίχλα, ένα σκουπισματάκι θέλει και είσαι άρχοντας

καλύτερα αν έχεις τσίχλα να κάνεις ένα καθάρισμα, να το στεγνώσεις και μετά άλλο ένα περασματάκι με ακετόνη/οινόπνευμα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Αρχική απάντηση από jpavly

Χρησιμοποιώ καθαρό ασετόν. Από φαρμακείο, όχι Hondos με λάδι :p

Ένα χρόνο σχεδόν και πάνω από 100 cpus μετά, μωρομάντυλα ftw. :p

PS.: ωραίο ξέθαμα παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ακουσα πολυ καλα λογια για την καθαρη (λευκη) βενζινη ....

Αυτην που μπορουμε να αγορασουμε σε καθε σουπερ μαρκετ και ειναι για τα ρουχα ;)

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειναι στα σχεδια εντως των ημερων :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 13:41]

PS.: ωραίο ξέθαμα παίδες.

Ειδικά αυτό το ''+1'' είναι πολύ τις μόδας τελευταία,και παρά πολύ άκυρο σαν απάντηση.:mad:

Καθαρό οινόπνευμα και εδώ.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 14:21]

Εγω παλι ακουσα πολυ καλα λογια για την καθαρη (λευκη) βενζινη ....

Αυτην που μπορουμε να αγορασουμε σε καθε σουπερ μαρκετ και ειναι για τα ρουχα ;)

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειναι στα σχεδια εντως των ημερων :T:

Το καλύτερο απ' όλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν καθάρησα κάποτε ψύκτρα από Athlon 3500 που είναι αλουμινένια την είχα καθαρίσει με καθαρό οινόπνευμα (αιθανόλη) και έγινε μια χαρά η δουλειά!:)

Το ίδιο έκανα και σε μια ψύκτρα από Opteron 165 με χάλκινη βάση για να απομακρύνω την stock πάστα που έιχε πάνω, άφησε όμως έναν περίεργο λεκέ! Λέτε να είναι από την πάστα που δεν απομακρυνθηκε καλά ή μήπως η αιθανόλη αντέδρασε με κάποιο τρόπο με τον χαλκό και τον μάμησε;;; μειώνοντας φαντάζομαι τη απόδοση της ψύκτρας

Γενικά είναι σίγουρο πως η ακετόνη και η αιθανόλη δεν αντιδρούν με τα μέταλλα που κατασκευάζοντε οι ψύκτρες;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.