Jump to content


Raptor h 15000rpm SCSI?


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Εχω βαλει στο ματι εναν 15000rpm SCSI Fujitsu. Εναντι καποιου 36gb raptor θα δω μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις? Ο δισκος θα χρησιμοποιηθει για λειτουργικο :)

Link to comment
Share on other sites

..για μενα παντως δεν αξιζει απο την αποψη οτι οι δισκοι αυτοι και οι αντιστοιχοι controller δειχνουν τα δοντια τους σε Raid λογο του U320+15K...και οτι ειναι θορυβωδεις οντως ισχυει!!

..για τι κοστος ομως μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer

Εχω βαλει στο ματι εναν 15000rpm SCSI Fujitsu. Εναντι καποιου 36gb raptor θα δω μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις? Ο δισκος θα χρησιμοποιηθει για λειτουργικο :)

Θες και controller.....δεν παιζει μονος του ο δισκος...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Χθες, στις 22:13]

..για μενα παντως δεν αξιζει απο την αποψη οτι οι δισκοι αυτοι και οι αντιστοιχοι controller δειχνουν τα δοντια τους σε Raid λογο του U320+15K...και οτι ειναι θορυβωδεις οντως ισχυει!!

..για τι κοστος ομως μιλαμε?

Κάνε πρώτα μια δοκιμή... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..για μενα παντως δεν αξιζει απο την αποψη οτι οι δισκοι αυτοι και οι αντιστοιχοι controller δειχνουν τα δοντια τους σε Raid λογο του U320+15K...και οτι ειναι θορυβωδεις οντως ισχυει!!

..για τι κοστος ομως μιλαμε?

Μιλαμε για 80 ευρω ο controller και γυρω στα 85 ο καθε SCSI 15000rpm δισκος. Καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Χθες, στις 01:14]

Κάνε πρώτα μια δοκιμή... :)

...για να το λεω μαλλον θα εχω κανει και δοκιμη...απλα ενοουσα δεν αξιζει γιατι αν εχει 200+ ο δισκος και αλλα τοσα ο controller καλυτερα τοτε να παρει 2x74 Raptor ;)

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 11:43]

Οι 15κ δίσκοι ειναι παρα πολυ θορυβώδεις...Δε θα τους συνιστούσα για home pc...

..και ο αλλος λογος ειναι αυτος...+ οτι για ποιον controller μιλαμε?...γιατι οπως ξερουμε θα περιοριζεται και απο το pci bus σαν bandwith...ενω ολες οι καινουριες μητρικες με τα onboard sata δεν το εχουν αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

αυτος εδω

LSI Megaraid 2CH U320-2

Η αυτος εδω

Vortex GDT8523RZ

Συνολικο κοστος μαζι με τουσ 2 fujitsu MAS μου ερχεται γυρω στα 250 ευρω. Αν ειναι θα μπουν σε PC prescott 3.8ghz (1040fsb) 2gb G.Skill PC4000, για video editing.

Link to comment
Share on other sites

Aν και πουλαω στις αγγελειες scsi hds θελω να κανω μερικες διευκρινησεις...

Τα 15κ (τοuλαχιστον τα fujitsu mas - mau & seagate 15k.3- 15k.4 modells που εχω δουλεψει) ειναι τελειως αθoρυβα!!!!!!!!Σε idle δεν ακουγονται ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!

Οσο αφορα τις επιδωσεις σε single user , ΜΟΝΟ το τελευταιο μοντελο raptor μπορει να συγκριθει μαζι τους αλλα και παλι δεν ειναι πιο γρηγορο! Se multiuser δεν συγκρινεται ουτε αυτο.Οσο αφορα την μπαντα pci , ναι , πανω απο 160mbs , δεν περνεις απο το pci 32bit , αλλα φτανει για 2 15κ σε ραιντ 0!και κατι αλλο...το cpu utilisation ειναι παντα 0 σε controller με cpu & μεμ!Το onboard raid controller s-ata ειναι ενας απλος host....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 17:14]

Eμένα γιατί αυτό που λες μου φαίνεται αφύσικο?

noise.png

Εγώ ξέρω από πρώτο χέρι ότι οι ράπτορες ακούγονται, πόσο μάλλον οι SCSI (έχω ακούσει σε μαγαζί και είναι έντονη η φασαρία)

μα γιατι αναφερεσαι σε scsi γενικως????

υπαρχουν scsi kai scsi!!!!! o map fujitsu για παραδειγμα , ειναι πολυ αθορυβος αλλα μονο το 147γβ μοντελο!το 36γβ κανει λιγο φασαρια γιατι εχει διαφορετικο μηχανισμο :

http://www.storagereview.com/articles/200210/20021003MAP3147_1.html

Ολα τα τελευταια μοντελα 15κ εχουν fluid dynamic bearing (FDB) motors και κανουν λιγοτερη φασαρια απο τα αντιστοιχα scsi 10k!

Link to comment
Share on other sites

Όλα ή μόνο τα μεγάλα 15Κ μοντέλα? Αναφέρομαι σε SCSI γενικά γιατί ότι είναι πάνω από τα ~42db/A είναι φασαριόζικο και το καλύτερο των 10K-15K με σοβαρές επιδόσεις είναι οι raptors και κάποια συγκεκριμένα SCSI μοντέλα στα ~45. Τα καλά μοντέλα γενικά είναι στα 46+ και οι πολύ καλοί στα 48-50.

Με λίγα λόγια φασαρία.

Όταν οι Seagate και οι WD 320 είναι κάτω από τα 40, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εγώ πάω τους SCSI, απλά ελλείψει PCI, τι να κάνω, δεν μπορώ παρά να αρκεστώ σε Raptor. Απλά ο μέσος όρος τους βρίσκει υπερβολικά θορυβώδεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 17:28]

Όλα ή μόνο τα μεγάλα 15Κ μοντέλα? Αναφέρομαι σε SCSI γενικά γιατί ότι είναι πάνω από τα ~42db/A είναι φασαριόζικο και το καλύτερο των 10K-15K με σοβαρές επιδόσεις είναι οι raptors και κάποια συγκεκριμένα SCSI μοντέλα στα ~45. Τα καλά μοντέλα γενικά είναι στα 46+ και οι πολύ καλοί στα 48-50.

Με λίγα λόγια φασαρία.

Όταν οι Seagate και οι WD 320 είναι κάτω από τα 40, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εγώ πάω τους SCSI, απλά ελλείψει PCI, τι να κάνω, δεν μπορώ παρά να αρκεστώ σε Raptor. Απλά ο μέσος όρος τους βρίσκει υπερβολικά θορυβώδεις.

ta seagate 15.3 - 15.4 , maxtor 15k τελευταια 2 μοντελα και fujitsu mas kai mau (τελευταια 2 μοντελα ) ειναι γενικα αθορυβα...αuτα απο τις προσωπικες μου εμπειριες :)

θορυβο μπορει να ακους σε load οπως λες αλλα οχι τοσο ωστε να πεις οτι κανουν φασαρια!Ο μαχτορ μου και κατι seagete 80αρια 7200ρπμ κανουν τουλαχιστον την ιδια....

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.