Jump to content



Νεο Τέρας 850W ENERMAX


Iannis1416003167

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Bird

το εχω εδω και μια εβδομαδα και απλα μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα,αρκει να βρεις κουτι να το χωρεσει.Ειναι τεραστιο.Στο stacker προεξεχει στο πισω μερος:jump: :jump: :jump:

Απο θόρυβο πως τα πάει; Είναι στα επίπεδα των άλλων Enermax όπως Noisetaker, Liberty;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 01:55]

Απο θόρυβο πως τα πάει; Είναι στα επίπεδα των άλλων Enermax όπως Noisetaker, Liberty;

Να ειμαι ειλικρινης πρωτη φορα παιρνω Ενερμαχ. Μετα απο 3-4 Τagan,Hiper,Coolermaster και καμια 10αρια νοναμε αποφασισα να παρω κατι καλο.Πιστευω οτι ειναι πραγματικα αθορυβο.Εχει εναν 13,5cm απο κατω.Λεντ πισω για την λειτουργια του αλλα το μεγεθος δεν παιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 10:18]

σοβαρά μιλάς ότι στο stacker δε χωράει??? κρίμα, γτ έλεγα αν τα άξιζε τα λεφτά (για τη χρήση που θα κάνω) να το έπαιρνα...

Προεξεχει στην πισω πλευρα της θηκης/Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου.Θα ανεβασω φοτο το απογευμα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Τα thermaltake τι λένε ? Το βλέπω σαν εναλακτική του Galaxy γιατι 240 είναι πολλά. Το 700αρι toughpower παίζει σε καλή τιμή...Αν και με χαλάει ότι στα +5 δίνει 28 Α.

Αν πας σε ΤΤ να κοιτάξεις το 750άρι. Έχει αποσπάσει πολύ καλά reviews από την πληθώρα του τύπου και είναι το μόνο ΤΤ τροφοδοτικό το οποίο εμπιστεύτηκα. Ελπίζω το πείραμα να μου βγει σε καλό και να μην τρέχω, αλλά γενικά το τροφοδοτικό μόνο σε πολύ βαρύ load (SLI / CF με D3D10 κάρτες) παίζει να "μπουκώσει". Το OCZ από την άλλη (που ψηνόμουν πολύ να το πάρω) είναι γτπ τελείως για 2πλές κάρτες, απλά δεν αντέχει. Σε μονή 8800 δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά και πάλι δε θα το εμπιστευόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:29]

Αν πας σε ΤΤ να κοιτάξεις το 750άρι. Έχει αποσπάσει πολύ καλά reviews από την πληθώρα του τύπου και είναι το μόνο ΤΤ τροφοδοτικό το οποίο εμπιστεύτηκα. Ελπίζω το πείραμα να μου βγει σε καλό και να μην τρέχω, αλλά γενικά το τροφοδοτικό μόνο σε πολύ βαρύ load (SLI / CF με D3D10 κάρτες) παίζει να "μπουκώσει". Το OCZ από την άλλη (που ψηνόμουν πολύ να το πάρω) είναι γτπ τελείως για 2πλές κάρτες, απλά δεν αντέχει. Σε μονή 8800 δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά και πάλι δε θα το εμπιστευόμουν.

Φίλε gznp, επειδή είχα μια άκρη, θα δώσω πίσω το hec 550 (πιστωτικό) στα 95 και με επιπλέον άλλα 30 θα πάρω το TT 750. Και εγώ τα review που είδα το βγάζουν από τα καλύτερα. Αν βέβαια συγκρίνεις και την τιμή του σε σχέση με τα άλλα της ίδιας κλάσης ξεφεύγει κατά πολύ.! Έτσι και εγώ, μαζί με σένα θα πειραματιστώ.Εύχομαι να μας βγουν καλά και να μην τραβιόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:37]

αν δεν χωραει επανω στο στακερ βαλτε το κατω ρε παιδια , εκει αποκλειεται να μην χωραει ετσι εχω κανει το δικο μου (ταγκαν)

dsc01920xy5.jpg

εχω εκει το ψυγειο αλλα θα προσπαθησω να το βαλω μπροστα:)

Link to comment
Share on other sites

Τον πήρα και εγώ τον Γαλαξία τελικά, γιατί χάλασε η δουλεία με το ΤΤ750 που κοίταζα.....Αυτό που ειδα---> Αθόρυβο, τεράστιο, ότι τροφοδοσία θέλεις και το πιο βασικό---->βράχος. Όσο αφορά την κατανάλωση δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά με το παλιό HEC 550 που είχα. Το μέτρησα με το monitor tool από το mustek το 1000αρι. Παλία είχα κατανάλωση 34% σε idle και 58 σε full load. Τώρα έχω αντίστοιχα 36% και 61 %. Σημειωτέο πως πάνω στο UPS έχω και το 24"αρι monitor. Όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 10:42]

Τον πήρα και εγώ τον Γαλαξία τελικά, γιατί χάλασε η δουλεία με το ΤΤ750 που κοίταζα.....Αυτό που ειδα---> Αθόρυβο, τεράστιο, ότι τροφοδοσία θέλεις και το πιο βασικό---->βράχος. Όσο αφορά την κατανάλωση δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά με το παλιό HEC 550 που είχα. Το μέτρησα με το monitor tool από το mustek το 1000αρι. Παλία είχα κατανάλωση 34% σε idle και 58 σε full load. Τώρα έχω αντίστοιχα 36% και 61 %. Σημειωτέο πως πάνω στο UPS έχω και το 24"αρι monitor. Όλα μια χαρά.

Ποιό προγραμματακι ειναι αυτό που μετραει την καταναλωση του psu?????

Που μπορω να το βρω???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μεγαλύτερο PSU.Μου αρέσει το tagan 700W dualengine στα 179 απο eshop.

Aυτο που έχω απορία είναι αν θα σηκώνει το παραπάνω psu την αναβάθμιση το καλοκαίρι σε mobo ,cpu amd k9 και μια αρκετά καλή dx10 vga και 4 δίσκους σατα 2.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κτηνος ρε παιδια...μετα σκεφτομαι και τη ΔΕΗ που θα κανει παρτυ!!

ρε παιδιά το ότι είναι 850w δε σημαίνει ότι τόσα τρώει εκτός και αν του ζητηθεί να δώσει τόσα, πράγμα το οποίο δεν εξαρτάται απο το τροφοδοτικό αλλά απο τις συσκευές που έχετε καρφωμένες πάνω του....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Χθες, στις 19:48]

ρε παιδιά το ότι είναι 850w δε σημαίνει ότι τόσα τρώει εκτός και αν του ζητηθεί να δώσει τόσα, πράγμα το οποίο δεν εξαρτάται απο το τροφοδοτικό αλλά απο τις συσκευές που έχετε καρφωμένες πάνω του....

Έτσι είναι.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [Χθες, στις 12:35]

Ποιό προγραμματακι ειναι αυτό που μετραει την καταναλωση του psu?????

Που μπορω να το βρω???

Το πρόγραμμα ε;Iναι μεσα στο δισκάκι του συγκεκριμένου UPS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τελικα μετα απο 2 ελλατωματικα Thermaltake 0116 Toughpower 750W,

ειπα να τα σκασω μια και καλη και πηρα το Galaxy 850W.

Αλλα και εδω προβλημα (δεν με παει,πως να το κανουμε).

Με το που παταω το κουμπι στο case αναβει για ενα δευτερολεπτο και μετα

σβυνει.Ουτε μπιπ ουτε καποια ενδειξη απο το led.

Τα δοκιμασα ολα,εβγαλα το μηχανημα απο το UPS,δοκιμασα αλλες μπριζες,

εβγαλα απο πανω περιφεριακα,τα ιδια...

Το βαζω πανω στο μηχανημα της δουλειας και ακουγονται 2 μπιπ και σβυνει...

Βαση του manual λεει οτι ειτε δεν παιρνει σωστο ρευμα ειτε οτι το φορτιο που παει

να τραβηχθει ειναι λιγοτερο απο 50w.

Mε Sempron 2600,2 sata,1 optical και 5700le????

Τι στο καλο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό μπορεί να είναι βραχυκύκλωμα(ανοίγει το τροφοδοτικό για λίγο και σβήνει καπάκι). Είσαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουνε καλά?Μήπως κάτι βραχυκυκλώνει?Αν παίζει άλλο σύστημα δοκίμασέ το εκεί. Μπορεί σε όλες τις περιπτώσεις να είναι αυτή η αιτία του κακού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 12:37]

Παιδια τελικα μετα απο 2 ελλατωματικα Thermaltake 0116 Toughpower 750W,

ειπα να τα σκασω μια και καλη και πηρα το Galaxy 850W.

Αλλα και εδω προβλημα (δεν με παει,πως να το κανουμε).

Με το που παταω το κουμπι στο case αναβει για ενα δευτερολεπτο και μετα

σβυνει.Ουτε μπιπ ουτε καποια ενδειξη απο το led.

Τα δοκιμασα ολα,εβγαλα το μηχανημα απο το UPS,δοκιμασα αλλες μπριζες,

εβγαλα απο πανω περιφεριακα,τα ιδια...

Το βαζω πανω στο μηχανημα της δουλειας και ακουγονται 2 μπιπ και σβυνει...

Βαση του manual λεει οτι ειτε δεν παιρνει σωστο ρευμα ειτε οτι το φορτιο που παει

να τραβηχθει ειναι λιγοτερο απο 50w.

Mε Sempron 2600,2 sata,1 optical και 5700le????

Τι στο καλο συμβαινει?

Πω πω αδερφακι μου ο Μητσοτακης εισαι?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.