Jump to content


INTEL 6300 αργος?


agganis1416003242

Recommended Posts

Προσφατα αλλαξα συστημα. Ειχα το PC της υπογραφης μου και το αλλαξα με ενα αλλο.

Το νεο συστημα ειναι....

Μ/Β : asrock 775 dual vsta

Cpu : Intel 6300

ram : 2X512 ddr2

Γραφικα : Ati 850xt emtreme

Εκανα εγκατασταση των windows αναβαθμησα το BIOS αλλα παρατηρω το εξης...

Οταν κανω δυο δουλειες ταυτοχρονα , ειναι λες και ο επεξεργαστης δεν ειναι δυπυρηνος. Εχω την αισθηση οτι ειναι μονοπυρηνος. Εβαλα τα κανω unrar σε ενα μεγαλο αρχειο και ταυτοχρονα αλλο ενα unrar σε ενα αλλο. Η ταχυτητα του πρωτου επεσε κατα πολυ οταν ξεκινησε το δευτερο. Μηπως δεν δουλευει ο δευτερος πυρηνας? Πιστευω οτι το συστημα που ειχα πριν (υπογραφη) ηταν πιο δυνατο. Αυτη την αισθηση μου δινει.

Τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε παιδιά τι διαφορά αφου με το που ξεκινά το 2ρο αρχείο αρχίζουν και οι υπερωρίες του hd [ακα βάλε 3-4 copy paste στον ιδιο σκληρό και οταν τελειώσουν τηλεφώνα μου] .... Τι να σου κάνει ο cpu εκει .

Βάλε φίλε aggani να τρέχει ενα dvdshrink , βάλε και ένα στον [?wtf. μονοπύρηνος?]a64 που εχεις στην υπογραφή σου. Και μετά είσαι ελευθερος να κλάψεις απο συγκίνηση .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , νομίζω οτι ήσουν πολύ αυστηρός με τον intel σου.Πρέπει να του συγχωρήσεις τις κακιές επιδόσεις στην παλία έκδοση του winrar που έβαλες και να του τρέξεις κανένα dvdshrink στο οποίο πετάει στην πραγματικότητα.Τόσο που ο 3800Χ2 φαίνεται sempron. :D

Έπειτα δεν γνωρίζουμε μήπως δεν έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στο bios σου.Το θέμα απόδοση σε ένα υπολογιστή όπως καταλαβαίνεις είναι πολυπαραγοντικό.

Ρίξε και μια ματιά αν θες να δείς τι έκανε ο φίλος που δεν αρκούταν στην μαμα ρύθμιση του 6300:banging:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32353

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καθηστε ρε παιδια το παιδι το φαγατε με τη μητρικη που διαλεξε! το οτι εχει βια τσιπσετ δε σημενει πως εχει κατακορηφη πτωση επιδωσεων...ε.χετε δει κανενα ρεβιου? δεν εχει και καμια τρελη διαφορα ακολουθει τα μεγαλα της ιντελ κατα ποδας...και εξαλου το παιδι αποτι καταλαβαινω τη πηρε διοτι ειχε την χ850 και δεν ηθελε να την αλαξει η δεν ειχε αλλα λευτα ρε αδερφε και γιαυτο την πηρε...το προβλημα φιλε θα συμφωνησω πως οφειλεται στο δισκο...οχι οτι ειναι κακος αλλα οπως και να το κανουμε εχει μηχανικα μερη που οσο γρηγορα και να ειναι ειναι πολυ αργα σε σχεση με ηλεκτρονικες διαταξεις ε και αμα του αναθετεις εεενα σωρο δουλειες ζοριζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 16:31]

καθηστε ρε παιδια το παιδι το φαγατε με τη μητρικη που διαλεξε! το οτι εχει βια τσιπσετ δε σημενει πως εχει κατακορηφη πτωση επιδωσεων...ε.χετε δει κανενα ρεβιου? δεν εχει και καμια τρελη διαφορα ακολουθει τα μεγαλα της ιντελ κατα ποδας...και εξαλου το παιδι αποτι καταλαβαινω τη πηρε διοτι ειχε την χ850 και δεν ηθελε να την αλαξει η δεν ειχε αλλα λευτα ρε αδερφε και γιαυτο την πηρε...το προβλημα φιλε θα συμφωνησω πως οφειλεται στο δισκο...οχι οτι ειναι κακος αλλα οπως και να το κανουμε εχει μηχανικα μερη που οσο γρηγορα και να ειναι ειναι πολυ αργα σε σχεση με ηλεκτρονικες διαταξεις ε και αμα του αναθετεις εεενα σωρο δουλειες ζοριζεται...

Θα συμφωνησω με τον φιλο οτι δεν ειναι θεμα απολυτα μητρικης αλλα και σκληρου.

Περασε καποια στιγμη απο τα χερια μου η συγκεκριμενη πλακετα και θα ελεγα οτι

ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα της. Μειον της θα ελεγα το 4χ max που δινει στο PCIx.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα λύση αυτή η μητρική, ΑΛΛΑ δεν ξέρω πως τα πάει από πλευράς επιδόσεων το VIA...επίσης δεν ξέρω πως τα πάει από πλευράς σταθερότητας/συμβατότητας με τις ΑΤΙ...το AGP, μήπως είναι συνδεδεμένο στο απλό pci όπως σε μερικές παρόμοιες λύσεις;...τέλος, το pciex που έχει λέει ότι λειτουργεί μόνο με κάρτες από τη λίστα της ASROCK, η οποία είναι τραγικά μικρή κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω...

Το winrar εκμεταλεύεται και τους 2 πυρήνες, οποτε ειναι λογικό ταν βάζεις 2 να πέφτουν οι επιδόσεις.

Κοίτα βέβαια να εχεις περάσει και το hotfix της MS. H μητρική ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.