Jump to content



Laing DDC -1T plus +Petra's tech top


ergotelis

Recommended Posts

Αν τυχόν μαζεύεστε αρκετοί κοιτάξτε το και για ομαδική, δε θα σας βγει ακριβά, κανά 75-80 η αντλία + κάτι παραπάνω για ένα καπάκι από τον Eleven αν έχει όρεξη να σας το φτιάξει. Καλό θα ήτανε ωστόσο αν θέλετε να περιμένετε να ακούσετε τι παίζει και με το θόρυβο για να έχετε πλήρη εικόνα.

edit:

Nα σημειώσω και κάτι άλλο, αφού εξακολουθώ να παίζω με την αντλία, που με άφησε μ@λ@κ@: έχοντας βάλει την αντλία να ρουφά νερό από ένα τάπερ, όταν βρήκε αντίσταση μεγάλη επειδή ακουμπούσε κάθετα ο σωλήνας στο πάτο του τάπερ, με αποτέλεσμα να "ρουφάει το πάτο" που λέμε, ο σωλήνας tygon σούφρωνε, τα τοιχώματά του ακουμπούσανε μεταξύ τους και έκλειναν το πέρασμα σε όλο το μήκος του σωλήνα(30cm),απίστευτη η δύναμη της αντλίας! :woot:

Link to comment
Share on other sites

Με τι διατομή είναι οι σωλήνες?

Καλό θα ήταν να δούμε και συγκριτικό με δυο διαφορετικές διατομές σωλήνων.

Θα λυθούν πολλές απορίες.

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 02:23]

πρόσεχε μην κάνεις καμια μαβλακεία και τη χαλάσεις. :p Κρίμα είναι

Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται.

Χειρουργός είμαι, ξέρω από υδραυλικά και διαρροές :p

Ας γίνει η παραγγελία ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Με τι διατομή είναι οι σωλήνες?

Καλό θα ήταν να δούμε και συγκριτικό με δυο διαφορετικές διατομές σωλήνων.

Θα λυθούν πολλές απορίες.

Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται.

Χειρουργός είμαι, ξέρω από υδραυλικά και διαρροές :p

Ας γίνει η παραγγελία ...

Oι σωλήνες είναι 11mm εσωτερικά ,τώρα για διαφορετικής διατομής σωλήνες τέστ είναι αδύνατο να το κάνω.Για μικρότερης εσωτερικής διατομής σύστημα, θα έλεγα πως δε θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα, έτσι και αλλιώς αν προσέξεις στα Link του extremesystems θα δεις πως οι εξόδοι εσόδοι ακόμα και στα Moded καπάκια είναι μικρότεροι από 1/2", σχεδόν με μισή διάμετρο, άρα το νερό που σπρώχνει δε περιορίζεται σε μικρότερης διατομής σωλήνες,στη χειρότερη να είναι το ίδιο ο σωλήνας με το καπάκι.Στις (για παράδειγμα) L20/L30 που είναι default 1/2", αν θες να βάλεις 1/4 σωλήνες τις περιορίζεις.

Βλέπω είστε 3 ατομα που ψύνεστε ήδη, πάντως καλό είναι να περιμένετε ένα τεστάκι ήχου, γιατί μου φαίνεται προς το παρόν έτσι πως την έχω βάλει πο θορυβώδης από την L30(όταν ήτανε στα καλά της φυσικά από άποψη θορύβου), θα το κοιτάξω να δω αν πάει κάτι στραβά/μήπως αέρες κτλ

Link to comment
Share on other sites

OK ας δούμε και το θέμα του θορύβου, που για μένα μετράει αρκετά.

Είδα που έγραψες 11 mm. Μπερδεύτηκα με τα mm αφού η Laing DDC -1T plus έχει καπάκι 3/8'.

Tο καπάκι του petra παίρνει ρακοράκια μισής ίντσας , αλλά και 3/8' όπως είδα.

Τα πουλάει χωριστά αν θέλουμε.

Ή κάνω λάθος?

Για το θέμα της διατομής συμφωνώ θεωρητικά, μια και οι αντιστάσεις που έχει το πειραματικό σου μοντέλο είναι ήδη αρκετές. Αλλά θα ήθελα να δω αν υπάρχει διαφορά και στην πράξη.

Έχω ήδη διαβάσει από παλιότερα διάφορα τεστ από αντλίες και για το καπάκι του petra.

Ξέρεις κάτι? Μετράνε χωρίς αντιστάσεις οπότε, αν δεν δω τα δικά σου αποτελέσματα δεν τους πιστεύω 100%.

Κρίμα που δεν μπόρεσες να μετρήσεις συγκριτικά και το μαμίσιο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να βιδώσω το καπάκι θα κάνω τέστ και με το default, όταν πήγα να το δοκιμάσω δε βίδωνε καλά και είχε διαρροές.

Το καπάκι της Pedra, και το κάθε καπάκι, από τη στιγμή που έχει σπείρωμα g1/4"(Δλδ για ράκορ μεγάλο) μπορείς να βάλεις ότι ράκορ θες. Το κατάστημα σου δίνει ότι μέγεθος ράκορ θες χωρίς έξτρα χρέωση.Απλά δείτε το και από εδώ , τα παιδιά από πάνω, Θεσσαλονίκη, μπορούνε να φέρουνε αντλίες και να φτιάξουνε και καπάκι ωραίο και -γιατί όχι- καλύτερο.

Όσο για το θόρυβο, προσπάθησα με διάφορα προγράμματα να ηχογραφήσω τον ήχο, αλλά δεν ηχογραφείται καθόλου,παρά το ότι βάζω την ευαισθησία στο φούλ.Το πιο πιθανό επειδή το μικρόφωνο δεν είναι το καλύτερο. Στο πόσο κυμαίνεται τώρα η έντασή του, θα σας γελάσω, υποθέτω τελικά περίπου πως ακούγεται όσο η L30 όταν δεν έκανε φασαρία, δλδ είναι αισθητή αρκεί να έχεις φυσικά ήσυχους ανεμιστήρες, που για μένα ήσυχος είναι ένας 12άρης coolermaster μέχρι 850-900 στροφές. Ξέρετε κανένα πρόγραμμα για να ηχογραφήσω να συνεχίσω τα πειράματα?

Επίσης κάτι πολύ καλό, δεν μεταφέρει στο νερό τη θερμότητα όπως η L30,αν την είχα τώρα στο κύκλωμα η L30 θα μου είχε ζεστάνει σε αισθητό βαθμό το νεράκι, ήδη το κύκλωμα τρέχει 1 ώρα και δεν καταλαβαίνω αισθητή άνοδο θερμοκρασίας, καμία σχέση με την L30. Στις 2 ώρες τελικά κατάλαβα άνοδο θερμοκραασίας, αλλά σκεφτείτε ότι έχω ακουμπισμένο το ψυγείο πάνω σε ξύλο που δεν αποβάλει τη θερμότητα, αλλά και πάλι ήτανε πιο δροσερό το κύκλωμα με την L30.Ωστόσο με το θερμόμετρο υπερύθρων, εντόπισα ένα σημείο πάνω της που ανεβάζει 55++ βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς, άρα πιθανόν εκεί χρειάζεται να κολλήσουμε κανά ψυκτράκι, όχι για τώρα βέβαια , αλλά για το καλοκαιράκι νομίζω χρειάζεται, μη κάνει καμιά ζημιά γιατί ποτέ δε ξέρεις.Υποθέτω ωστόσο πως το έχουνε προβλέψει αυτό στην Laing.

Link to comment
Share on other sites

mariosalice δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο, για το κάψιμο. Στον ergotelis πήγαινε, που τη βάζει να ρουφάει τον πάτο του τάπερ :p

Κατα τ'άλλα, περιμένω και τις διαπιστώσεις για το θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

mariosalice δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο, για το κάψιμο. Στον ergotelis πήγαινε, που τη βάζει να ρουφάει τον πάτο του τάπερ :p

Κατα τ'άλλα, περιμένω και τις διαπιστώσεις για το θόρυβο

Καταλάθος έγινε αυτό :p στο τέλος θα την βάλω για ηλεκτρική σκούπα! :p

Παιδιά για το θόρυβο δε μπορώ να βοηθήσω στο να ακούσετε τη διαφορά προς το παρόν αν δε βρω τρόπο να τον ηχογραφήσω, με τα μέσα που έχω(υπάρχον μικρόφωνο,ίσως φταίει και το λογισμικό) δε γίνεται δουλειά, πάντως μπορώ να πω ότι είναι σα την L30 στην ένταση, μόνο που δε βγάζει τη χροιά της, ο ήχος της πάει πιο πολύ νομίζω σε κάτι σαν τουρμπίνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια που αποφασισα να δοκιμασω και μια ειπα να την μονταρω λιγο γιατι τα ρακορ της

ειναι τελειως ασυμβατα με το υπολοιπο συστημα

laingav6.jpg

Η τρυπα εξοδου αναγκαστικα επρεπε να γινει υπο γωνια λογο κατασκευαστικων περιορισμων της αντλιας αλλα και αντοχης του πλεξυγκλας

laing2dr5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO

@Εrgotelis Πολυ καλη παρουσιαση Μπραβο και παλι μπραβο περιμενουμε και τα αλλα τεστ.

:ΟΤ: Να δειτε που θα αρχισουμε να κλοκαρουμε και τις αντλιες:p:P

Ευχαριστώ, πάντως στο σύστημα τώρα με τον Dual core με 1,58 τάση δε μασάει, 55 βαθμούς στο Orthos dual real priority, και 50 βαθμούς μαξ σε οποιοδήποτε άλλο μετροπρόγραμμα/παιχνίδι.Το σύστημα περιλαμβάνει μπλοκ eleven+asetek vga block τριπλό ψυγείο Swiftech Επιπλέον.

Αυτή η αντλία λέγεται ότι δέχεται μέχρι 15V, άρα καταλαβαίνεις! :D

Μιχάλη, ωραίο το καπάκι σου, δε ξέρω αν θα ήθελες κάποια στιγμή να σου στείλω το δικό μου να κάνεις μια σύγκριση, εγώ προσωπικά με τα μέσα που έχω δύσκολα θα μπορέσω υποθέτω να πιάσω μετρήσιμη διαφορά, εκτός και αν υπάρχουνε σοβαρές κατασκευαστικές ατέλειες σε ένα από τα 2 καπάκια, πράγμα που δε το νομίζω!

Κατά τα άλλα Μιχάλη την αντλία την δοκίμασες καθόλου?Πως σου φαίνεται?Δε σου κάνει εντύπωση η δύναμη που έχει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα, περιμενω κατι πραγματα για να ξαναστησω το συστημα

Ελπιζω μεσα στις γιορτες να την δοκιμασω

Βασικα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η εξοδος υπο γωνια αλλα δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το τεστ θορύβου τι έγινε γιατί έχω αρχίσει να ενδιαφέρομε τώρα που τα έπαιξε η hydor L25 αλλά και η swiftech mp650 κάνει πολύ θόρυβο

να και και που βρηκα εγω...

http://www.gruntville.com/reviews/wc/Swiftech_MCP_350_vs_PolarFLO_TT/page2.php

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.