Jump to content



προταση για Game PC sta 1000 ευρο??


c0nfuser

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Toν διπυρηνο c2d δεν το παιρνεις για να τρεχεις μονο Pi..

Yπαρχουν παιχνιδια που δεν ενδιαφερονται αν υπαρχουν 1 ή δυο πυρηνες

Οποτε σε αυτα παιζεται αν θα ειναι (που μπορει και να ειναι σε μερικα) μπροστα ο 3800 για μερικα fps-δεν βαζω πανω απο 10.

Σε ολα τα υπολοιπα και σε οσα θα ερθουν ειναι με παρα πολλα fps μπροστα ο c2d ...

Και μιλαμε για default kαταστασεις...Σε oc ,που δεν ειναι αναγκη να τον πας στα 3+ ,ακομα και στα 2,8 αφηνει οποιαδηποτε συνθεση ,απο amd, πισω..

Ακομα και gaming pc χρειαζεται τον (καλο) διπυρηνο επεξεργαστη..εκτος αν ειναι να τα κοψει ολα για να βαλει 8800gts να παιζει στα 1680χ1050 με οτι φιλτρο υπαρχει στο max...........

Με πιο απλα λογια ..δεν ειπε κανεις να κοψει την 7950GT/512 και να βαλει πχ 7900gs...

Oπως δινει 70€ πανω για καρτα ας δωσει λιγα ακομα για επεξεργαστη..παλι για το ιδιο gaming pc και οχι απλα για να τρεχει Pi..

Link to comment
Share on other sites

Και άλλα 100 για μνήμες και άλλα 80 για κουτί, ε και κανα raid δε μας χαλάει...

Ας βάλει 8800gts (ή ακόμα και μια x1950xtx) σε έναν μέτριο athlon από τη μία και c2d και χ1950pro από την άλλη και να δούμε τις διαφορές στα παιχνίδια.Για τι μιλάμε για 640χ480 με ήχο απενεργοποιημένο;Αν για την κάρτα το παιχνίδι είναι unplayable, πάρ τον επεξεργαστή και φίλα τον.

Τέσπα, δεν έχει και πολύ νόημα να το αναλύουμε βέβαια μιας και το παιδί σε αυτή την τιμή χωράει c2d χωρίς να πετσοκόβει άλλα υποσυστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει 8800gts (ή ακόμα και μια x1950xtx) σε έναν μέτριο athlon από τη μία και c2d και χ1950pro από την άλλη και να δούμε τις διαφορές στα παιχνίδια.Για τι μιλάμε για 640χ480 με ήχο απενεργοποιημένο;Αν για την κάρτα το παιχνίδι είναι unplayable, πάρ τον επεξεργαστή και φίλα τον.

Τέσπα, δεν έχει και πολύ νόημα να το αναλύουμε βέβαια μιας και το παιδί σε αυτή την τιμή χωράει c2d χωρίς να πετσοκόβει άλλα υποσυστήματα.

Ο c2d κάνει 90euro παραπάνω από το μονοπύρηνο 3800. ’ρα η σύγκριση που κάνεις είναι άτοπη, γιατί η διαφορά στη τιμή ανάμεσα σε x1950pro και 8800gts είναι 300euro. Και τα fps που λέω δεν είναι σε 640x480 αλλά ακόμα και σε 1024x768(με όλα στο full) και στα 1280x768(με όλα στο full). Ακόμα και σε αυτές τις ρυθμίσεις, οι διαφορά στις επιδόσεις του c2d με του amd είναι αρκετά μεγάλη. Ψάξτε και βρείτε benchmarks, κάνει μεγάλη διαφορά ο c2d(σε σχέση με μονοπύρηνο) σε πολλά παιχνίδια.

Αν μιλάμε για x1950pro+c2d vs 3800(single core)+x1900xt, τα ίδια λεφτά κοστίζουν και τα 2, πάλι συστήνω το c2d σύστημα. Είπαμε να είμαστε amd fans αλλά μέχρι ενός σημείου.

Σκέφτηκε κανείς να του πει του παιδιού ΑΜ2 σύστημα με 2 κάρτες σε σλι ? Και το μικρότερο διπύρηνο?

Πάντα είναι καλύτερα να πας για 1 κάρτα, παρά για 2. Ειδικά τώρα με τις 8800, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας για sli.

Καλό είναι να μην συστήνετε 79xx κάρτες. Μην παίρνετε και άλλους αθώους στο λαιμό σας. Τώρα που υπάρχουν x1950pro/x1900xt σε ανταγωνιστικές τιμές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσεις κάτι από 79xx.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα έπερνα τα ακόλουθα

AMD ATHLON 64 3500+ 2.20GHZ AM2 BOX

GIGABYTE GA-M55S-S3

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3250820NS 250GB SATA2

TWINMOS DIMM DDR2 1GB PC5300 (667MHZ) χ2

MSI NX7950GT-VT2D512EZ-HD 512MB PCI-E RETAIL

PSU hiper 580

Κανένα κουτάτι γυρω στα 50ευρω

Σύνολο 950ευρω

Αν θές κάτι καλύτερο μπορείς να πας σε core αλλα δε νομίζω πως χρειάζετε

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΒ, για μιία κάρτα είπα εγώ...

Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής: από τη στιγμή που έχει ένα χρηματικό ποσό συγκεκριμένο που μπορεί να διαθέσει και το όριο δεν είναι το υπερπέραν, καλύτερα να προτιμήσει μια σαφώς νεότερη κάρτα και δυνατότερη από έναν αντίστοιχο επεξεργαστή.

Το ξέρω ότι όσο πιο γρήγορος ο επεξεργαστής τόσο καλύτερα, αλλά μη βάλει και κάρτα των 150 ευρώ για να έχει c2d...Δε συμφωνώ με την ιδέα να δώσει 1000 ευρώ και να πάρει σύστημα που μετά από 6 μήνες να είναι άχρηστο (ή σχεδόν άχρηστο) σε παιχνίδια, το σκοπό για τον οποίο και το αγόρασε.Ξέρω όταν έχεις όριο τα 1000 και μόνο και μόνο η πιο φθηνή dx10 κάνει 450, ζορίζουν τα πράγματα.Πάντως αν θα ρώταγε μόνο την άποψή μου, θα του έλεγα 8800 και μονοπύρηνο athlon για να κρατηθεί στο όριο, γιατί αλλιώς δεν...

Είναι ύπουλη περίοδος για αγορά κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 00:12]

Αν θές κάτι καλύτερο μπορείς να πας σε core αλλα δε νομίζω πως χρειάζετε

nowai.jpg

φιλε δεν γινεται gaming pc χωρις dual core. δεν γινεται οπως και να το δεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:31]

nowai.jpg

φιλε δεν γινεται gaming pc χωρις dual core. δεν γινεται οπως και να το δεις :)

Ειδικά οταν εχει 50e~ διαφορα cpu με cpu . Σε πιανει το φιλότιμο και τα δίνεις .

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι φτώχεια..Πρότεινα φτηνή cpu και MB για να τα αλλάξει όποτε μπορεί. Εγώ με ένα σύστημα με αυτά που πρότεινα νομίζω πως σε games είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που προτείνεις εσυ. Όπως και να έχει έχω ένα τέτοιο σύστημα και πετάει στην κυριολεξία σε όλα τα παιχνίδια που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 00:39]

Τα λόγια είναι φτώχεια..Πρότεινα φτηνή cpu και MB για να τα αλλάξει όποτε μπορεί. Εγώ με ένα σύστημα με αυτά που πρότεινα νομίζω πως σε games είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που προτείνεις εσυ. Όπως και να έχει έχω ένα τέτοιο σύστημα και πετάει στην κυριολεξία σε όλα τα παιχνίδια που έχω.

Φιλε συγνώμη κιόλας. Ζηταει συνθεση PC για Gaming και του λες τι να παρει για να το αλλαξει πιο νωρίς ? , ? wtf . ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP

Τα λόγια είναι φτώχεια..Πρότεινα φτηνή cpu και MB για να τα αλλάξει όποτε μπορεί. Εγώ με ένα σύστημα με αυτά που πρότεινα νομίζω πως σε games είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που προτείνεις εσυ. Όπως και να έχει έχω ένα τέτοιο σύστημα και πετάει στην κυριολεξία σε όλα τα παιχνίδια που έχω.

η υπογραφη σου αλλα λεει ομως :D

ΕΔΙΤ: αν οντως η 7950 ειναι καλυτερη σε παραπεμπω στο θρεντ του ξαδερφου (ΑΤΗ2004) να δεις οτι εγω με κλοκαρισμενη 7900GT 512mb που ειναι ουσιαστικα 7950 παρα ενα 50ρικο , δεν μπορω να τον περασω σε ολα τα bench , και εχουμε σχεδον ιδιο setup. επισης ο 3500 μπροστα στον 6300 ειναι οτι μια σαγιοναρα με μποτα wehrmacht .

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε και τον παραγοντα Ο/C αλλάζουν τα πράματα. Οσο για τη σύγκριση μεταξύ 6300 και A3500+ δε ξέρω τι να σου πω. Ο Α3500+ είναι θαυμάσια cpu

Αφου πολυ σωστα λες πως δεν είσαι μάγος γιατι μαντευεις τότε?

Link to comment
Share on other sites

case Thermaltake 47.5

CPU C2D 6300 188

Ram 1GB Twinmos 105

VGA Albatron 8800GTS 459

HDD Seagate 120GB 59

DVD-RW Nec 7170 31

PSU Hiper Type-R 580W 99

Mobo GigaByte 965 S3 119

Αυτό κάνει 1100 και κατά τη γνώμη μου είναι θαυμάσια επιλογή για gaming αφού μετά θα βάλεις άλλο ένα giga.Πραγματικά δεν σου βγαίνουν 100 παραπάνω ?? Θα βγουν πολλά παιχνιδια σιγά σιγά dx10 και επίσης κάποια στιγμή και τα vista και το μόνο που θα χρειαστεί να ξοδέψεις είναι για άλλο ένα giga στο μέλλον.

Αν βάλουμε και τον παραγοντα Ο/C αλλάζουν τα πράματα. Οσο για τη σύγκριση μεταξύ 6300 και A3500+ δε ξέρω τι να σου πω. Ο Α3500+ είναι θαυμάσια cpu

Πραγματικά είναι θαυμάσια cpu.Δεν λέει κανείς το αντίθετο.Αυτό το cpu έχω και εγώ εδώ και ένα χρόνο (σε 939) και είμαι υπέρευχαριστημένος.Αλλά όταν μπει ο παράγοντας σύγκριση επιδόσεων με τον 6300 και ο παράγοντας χρηματική διαφορά δεν συμφέρει με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω αυτο αλλα στα 1000 ευρω δε μπορούμε να τα έχουμε όλα. Αν το συστημα που ζητούσε ητανε στα 1100 - 1200 θα έλεγα κάτι άλλο. Γιαυτο εγραψα πιο πάνω πως τα λόγια είναι φτώχεια. Pc με 1000 maximum ζητάει. Υπαρχει λόγος να λεμε με 100 ευρω πανω παίρνεις αυτο με 200 αυτο κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για μένα μετράει και υπάρχει λόγος να το πούμε γιατί με τα 100 που έχει παραπάνω η πρότασή μου θα πάρει pc άλλης κατηγορίας εξ'αιτίας της 8800GTS και τα 100, νομίζω θα συμφωνήσεις μαζί μου, δεν είναι δα και κάποιο υπέρογκο ποσό! ;)

edit: Εδώ θα δώσει 1000 στα 100 θα κολλήσει ?! Αφού θα πάρει που θα πάρει καινούριο μηχάνημα γιατί για 100 να πάρει περασμένη τεχνολογία (οσο περασμένες μπορουν να θεωρηθουν οι άλλες κάρτες γιατί αυτό το θέμα έχει ξεφύγει κάπως)Εγώ για παράδειγμα πήρα pc μόλις είχαν βγει οι 7800GTX/GT και πολλοί μου είπαν να πάρω 6800gt και ultra και διάφορες άλλες.Εγώ όμως αφού θα τα έδινα που θα τα έδινα τα ρημάδια έδωσα θυμάμαι 110 πάνω από τον προυπολογισμό μου και τώρα ακόμα και μέχρι σήμερα παίζω με τη native ανάλυσή μου! (1280χ1024 @Eizo s1910:banging: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.