Jump to content


προταση για Game PC sta 1000 ευρο??


c0nfuser

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gdp77

Είπα να μην ασχοληθώ άλλο (για δεύτερη φορά), αλλά η ευκαιρία να αντιπαρατεθώ με έναν είρωνα και επιθετικό mod για τα αστήρικτα επιχειρήματά του είναι προκλητική.

Γιατί αυτό το κόμπλεξ με τους mod; Εσύ όταν έχεις μια αντιπαράθεση με κάποιον στο interweb, το πρώτο πράγμα που κοιτάς είναι αν είναι "mod"; Κοίτα την ουσία και άσε τις ταμπέλες, το αν είμαι mod ή παπάς της ενορίας, λίγο έχει να κάνει με την άποψή μου για τους μονοπύρηνους.

Αρχική απάντηση από gdp77

1ο λάθος : Συγκρίνει ανόμοια πράγματα DDR2800 - DDR400

Μάλιστα...

Αυτό λοιπόν σου κάνει;

3up3.jpg

Ή πάλι δεν είναι "μήλα με μήλα"; Ίδια cache, ίδια πλατφόρμα, ίδιες μνήμες, ΠΑΛΙ 400MHz αβάντζο ο μονός, ΠΑΛΙ 8-9% ταχύτερος ο διπλός.

Εσύ δηλαδή δεν έχεις καταλάβει, ότι όσο single threaded και να είναι η εφαρμογή, όταν ο μονός πυρήνας αναλαμβάνει από μόνος να τρέξει το παιχνίδι και παράλληλα και το Antivirus, 35 services και το MSN/IRC/whatever από πίσω, θα το κάνει χειρότερα από τον διπλό. Και μιλάμε για τον καθημερινό χρήστη, ότι τον bencher του Anandtech που έχει μια γυμνή εγκατάσταση ΧΡ με 15 services μόνο να τρέχουν από πίσω.

Αρχική απάντηση από gdp77

2o λάθος : Έχεις φτάσει σε τόσο υψηλές συχνότητες που δεν αφορούν το thread. Εμείς ουσιαστικά αναφερθήκαμε στη σύγκριση 3800+ & 6300

Σωστός, εδώ που τα λέμε, άλλο ο 6300 κι άλλο ο 6400. Χαώδης η διαφορά... Χρησιμοποίησα το επόμενο μοντέλο, απλά γιατί δεν είδα τον 6300 στη λίστα. Αν νομίζεις ότι αλλάζει εντελώς η εικόνα και ότι ο 6400 είναι τόσο καλυτερότερος από τον 6300, έτσι ώστε ξαφνικά έγινε bottleneck η κάρτα γραφικών, τι να σου πω ρε παιχταρά, δε τις φτάνω τις γνώσεις σου...

Χρησιμοποίησα πολύ μεγαλύτερα μοντέλα στους Χ2, μόνο και μόνο για να μη φαίνεται μεγάλη η διαφορά και για να γαργαλήσω κάποια καταπληκτικά επιχειρήματα τους στυλ "ε όχι και 600MHz διαφορά!"...

Αρχική απάντηση από gdp77

3ο λάθος : Γιατί δε βλέπει και τη διαφορά FX62 και των conroe? Εκεί για κάθε 200 MHz οι conroe ανεβάζουν 2 FPS, είτε βρίσκονται κάτω σε MHZ , είτε πάνω από τα 2800....

4ο λάθος : Αν είσαι έξυπνο παιδί θα το έχεις καταλάβει , γιατί προκύπτει από το 3.... Ακριβώς. Φτάνεις τα όρια της κάρτας γραφικών και ό,τι και να δεις σε σχέση με τα cpu δε θα είναι αντιπροσωπευτικά.

Ναι, ναι, οκ... το αναλύσαμε αυτό: ο 6400 με τα 266MHz περισσότερα από τον 6300, είναι τόσο γ@μ@τος που φτάνει στα όρια την κάρτα γραφικών... Ίσα που έβαλα αγγελία τον QX6700 και έφυγα βουρ για 6400...

Αρχική απάντηση από gdp77

5ο λάθος : Ενισχύεις την επιχειρηματολογία μου ότι το μονοπύρηνο - διπύρηνο, δεν παίζει ρόλο όταν μιλάμε για signle threaded gaming, όπου η κάρτα γραφικών παίζει τον κυρίαρχο ρόλο.

Αυτό τελικά σε ποιο βιβλίο το διάβασες; Γιατί ασχέτως των αριθμών που βλέπεις εδώ μέσα, εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό. Μόνος σου τα λες, μόνος σου τα πιστεύεις.

Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει δηλαδή, αλλά τι πίνει δε μας λέει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

ειναι απιστευτο εν ετη 2006 οτι ακομα υπαρχουν ατομα που προτεινουν μονοπυρηνο για gaming pc , ή να το πω καλυτερα προτεινουν αντι οι χρηστες να κανουν ενα αλμα εμπρος να κανουν πισω.

Link to comment
Share on other sites

μοιαζουν λιγα ....δε λεω...

αλλα αυτο το τροφοδοτικο εχει βγει με ιδιαιτερη εμφαση στη 12αρα..(26 amp δεν βρισκεις ευκολα)..

Tο να παρεις καποιο 500αρη πχ που στην καλυτερη θα εχει 2 12αρες με 30amp συνολικα και max 18amp στη καθε γραμμη δεν διαφερει και πολυ...αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι 8α δωσεις σχεδον τα 3πλα λεφτα..

Αν δεν γεμισεις το κουτι ανεμηστηρες ,drives,optical drives και μεινεις στα βασικα δλδ τοτε δεν θα εχεις πρβλημα ακομα και με την 8800gts.Και απο τη στιγμη που δεν σε ενδιαφερει και το oc ακομα καλυτερα...μιας και τα watt ανεβαινουν επικινδυνα εκει.

Επισης αν βρεις φθηνοτερη την 7950Gt/512MB ενδεχεται να ηταν καλη επιλογη..

δεν ξερω για καλυτερη...αλλα σε μικρες αναλυσεις (1280χ1024) και οι δυο θα πετανε...σε μεγαλες παιζει να χρειαστεις κανενα ΜΒ παραπανω..

Αν και η Χ1950ΧΤ/256 εχει δυνατο πυρηνα και πολυ δυνατες μνημες (απο μαμα)

οποτε δεν ειναι και του πεταματου η καρτα..!

Απλα αν αξιζει η διαφορα σε € μεταξυ τους....σκεψου το δυο τρεις φορες ακομα..

@gdp77&chosen

φερθειτε σαν ωριμοι ανθρωποι(?????) και μην ξαναποσταρετε λινκ απο τα charts του toms....ιδιως οταν συγκινετε επεξεργαστες σε θεματα παιχνιδιων.

Βρειτε κανενα αλλο λινκ...

Για τα charts δεν ξερετε τιποτα...ουτε ρυθμισεις..,ουτε drivers και το κυριοτερο ουτε καρτες που εγιναν οι μετρησεις..

Επισης κατα 99% αυτα εγιναν στο περασμα του χρονου με διαφορες καρτες και δημιουργησε μια βαση για να βρισκουν καποιο μπουσουλα...οσοι δεν ξερουν που παν τα 4...

Το οτι ο "pentium" d805 @2,66/133φσβ βρισκεται στα ιδια με τον pentium D940 @3,2/200fsb δεν ανησυχει κανεναν?

(μην ισχυριστει κανεις οτι μονο η καρτα μετραει)

Βαλτε κανενα λινκ..που με μετρησεις που εγιναν την ιδια χρονικη στιγμη με καποια συγκεκριμενη καρτα...να παιξω και εγω...

Ουτε που διαβασα τι γραψατε στα posts με τις επιμαχες εικονες..

Link to comment
Share on other sites

Μια δυο παρατηρησεις απο και απο μενα, ετσι για να ξεκαθαρησω λιγο το τοπιο αν θελετε.

1ον σε καμια μα σε καμια περιπτωση δε προκειτε ενας τορινος αγοραστης να παει σε μονοπυρηνο επεξεργαστη. Οπως και να το κανουμε ενας δυπηρινος εχει τραγικη διαφορα απο ενα μονο πυρηνο, "ναι αλλα.." θα πει τωρα ο gdp77 το 98% το παιχνιδιων ειναι μονοπυρηνα κλπ. Αντε και πες πως ειναι ετσι, αναρωτησου ποση διαφορα εχει να παιζεις ενα παιχνιδι με 1 και με 2 πυρηνες, οταν με 1 πυρηνα πρεπει να σηκωσει και win η οτιδηποτε τρεχει απο πισω και παιχνιδι. Εκτος και αν οταν απο μονοπυρηνο πηγες σε δυπηρινο δε καταλαβες καμια διαφορα , ουτε στην αποκρηση ουτε καν στα νουμερα..

2ον, οπως μα οπως και να το κανουμε ο c0nfyser δε του κεγαιτε καρφι για τις αρχιοτεκτονικες τη ταχυτητα των μνημων κλπ. Απο τη στιγμη που καποιος παει σε αγορα καινουργιου Υ/Η η επιλογη ειναι απολυτος μια και αυτη ειναι σε C2D πλατφορμα (ξεκαθαρα γιατι ειναι καλυτερη-γρηγοροτερη), ΕΚΤΟΣ και αν το budjet ειναι περιορισμενο και μιλαμε για 600-700 η κατι τετοιο και πρεπει να παιξουμε με τα 10αρικα και τα 20αρικα μιας και λιγο πολυ η διαφορα απο AMD σε ΙΝΤΕΛ πλατφορμα ειναι της ταξης των 100.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi

gznp, εσωτερικό σφάλμα σημαίνει ότι η συλλογιστική σου εμπεριέχει αντιφάσεις.Δες τις υπ' αριθμόν 2 και 4 προτάσεις και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Τώρα για το quake: πολύ αμφιβάλλω αν μια 7800gt κατάφερε να το τρέξει σε ultra quality κανονικά, με όποιον επεγεργαστή και αν συνοδευόταν.Σε αυτές τις ρυθμίσεις το μόνο που χρειάζεται είναι κάρτα με 512mb μνήμης για να επεγεργάζεται το επιπλέον βάρος των textures του παιχνιδιού.Οτιδήποτε 256ρι, απλά χωλαίνει στα ultra και ας έχει και δεκαεξαπύρηνο.

Ελπίζω να μη σε ενοχλεί που έχω 6600 αντί για Opteron, είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις από το σπίτι μου να δεις με 7800GT 256 το Quake 4 και το Doom 3 να παίζουν Ultra High χωρίς ίχνος κολλήματος. ΜΗΝ πιστεύεις τις π@παριές της ID για 512ΜΒ στην κάρτα γραφικών, αυτά είναι καθαρά τακτικές marketing υπέρ των ΑΤΙ-nV.

gdp77, έλεος ρε αγόρι μου, αν θες να πάρεις μονοπύρηνο για παιχνίδια πάρε. Μην προτείνεις σε άλλους. Το ΑΜ2 για παιχνίδια θα μπορούσα να το φάω αν συνοδευόταν από διπύρηνο, από μονοπύρηνο όμως...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το λινκ απο eshop ενα παραδειγμα απλα ειναι οι τιμες πανω κατω

ιδιες ειναι παντου:) Ο συλλογισμος μου ειναι οτι στο θεμα της μνημης μπορεις

αργοτερα να βαλεις αλλο 1GB ενω καρτα γραφικον οταν πια το dx10 θα ειναι

μονοδρομος μεχρι τοτε μπορει να εχει βγει 8600GT σε ποιο προσιτη τιμη;)

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις αυτη την στιγμη τοσα λεφτα για μνημες που

ειναι πανακριβες οταν σε ενα δυο μηνες (πιθανον) να εχουν πεσει τοσο που

θα μπορεις να παρεις μεχρι και κιτ 2X1GB με πολυ λιγοτερα λεφτα;)

post-4698-1416072903,5369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έστω 6400 και φτηνότερο psu (ή το enermax 365 ή το hec 385 θα σε καλύψουν, αλλιώς αν θες να έχεις κ πρόβλεψη για πιο μετά, hec 420w. θα είσαι μια χαρά) και περισσεύουν αρκετά λεφτά... για ηχεία - εκτυπωτή αν θες, ή και σε καλύτερη gpu...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαριζω για dvd και για τροφοδοτικο δεν πολυ εψαξα..

Αλλα πιστευω οτι με τον 6300 , με 2GB ram κ την x1950xt ειναι αρκετα εως πολυ καλα για αρχη..

Τωρα για mobo αν δεν κοιτας το τελειο η λοιπες πληροφοριες , μια χαρα σου ειναι..

Οσο αφορα το κουτι τροφοδοτικο κ dvd , εβαλα ετσι προχειρα..ετσι κ αλλιως στις ιδιες τιμες ειναι κ δεν επηρεαζει στην αποδοση του συστηματος εκτος του τροφοδοτικου στο οποιο παιζει ρολο κ για μετα.

post-5513-1416072905,7801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμίσω σε όσους μου απάντησαν ότι κακώς προτείνω μονοπύρηνο για gaming ότι το πρότεινα γιατί:

Στα 1000 καλύτερα να πας σε 3800 μονοπύρηνο ΑΜ2 + καλύτερη κάρτα γραφικών παρά

σε 6300 C2D + χειρότερη κάρτα γραφικών.

Μιλάμε για gaming pc πάντα.

Προτείνω για να λυθεί η διαφωνία με τον chosen και με όλους τους ειδήμονες εδώ μέσα μια συνάντηση για να κάνουμε τη σύγκριση. Να φτιάξουμε και ένα άρθρο και να ποσταριστεί στο the.lab. Μπορώ να διαθέσω όποιο Σαββατοκύριακο θέλετε. Δυστυχώς δεν έχω τον υπό συζήτηση εξοπλισμό. Τα παιδιά που δουλεύουν στο multirama, θα ήθελα να βοηθήσουν αναφορικά με τα κομμάτια? Υπάρχει κάποιος με 3800+ ?

Υ.Γ. Διαθέτω 2 συστήματα με 4600+ και 3500+ (939) , μια 7900GT και μια 7600GT. Αν νομίζετε ότι θα μπορούσαμε να στήσουμε ένα συγκριτικό, στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 18:44]

1) Για κάποιον με 4 posts, ένα πιο προσεγμένο ύφος θα ήταν δέον.

φαουλ φιλτατε. εχουν σχεση τα νουμερα, με το υφος που πρεπει να εχει καποιος; δε νομιζω πως στα 10004 γραφει οτι θελει κανείς και βρισκεται στο απυροβλητο.

μην αρχισουμε κουβεντα για την ακυροτητα του post counter.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 21:47]

Απλά να θυμίσω σε όσους μου απάντησαν ότι κακώς προτείνω μονοπύρηνο για gaming ότι το πρότεινα γιατί:

Στα 1000 καλύτερα να πας σε 3800 μονοπύρηνο ΑΜ2 + καλύτερη κάρτα γραφικών παρά

σε 6300 C2D + χειρότερη κάρτα γραφικών.

Μιλάμε για gaming pc πάντα.

Προτείνω για να λυθεί η διαφωνία με τον chosen και με όλους τους ειδήμονες εδώ μέσα μια συνάντηση για να κάνουμε τη σύγκριση. Να φτιάξουμε και ένα άρθρο και να ποσταριστεί στο the.lab. Μπορώ να διαθέσω όποιο Σαββατοκύριακο θέλετε. Δυστυχώς δεν έχω τον υπό συζήτηση εξοπλισμό. Τα παιδιά που δουλεύουν στο multirama, θα ήθελα να βοηθήσουν αναφορικά με τα κομμάτια? Υπάρχει κάποιος με 3800+ ?

Υ.Γ. Διαθέτω 2 συστήματα με 4600+ και 3500+ (939) , μια 7900GT και μια 7600GT. Αν νομίζετε ότι θα μπορούσαμε να στήσουμε ένα συγκριτικό, στη διάθεσή σας.

Κανεις δεν λεει οτι με AMD ο ανθρωπος δεν θα παιξει παιχνιδια αλλα αυτη την στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ

και το λεω ΣΙΓΟΥΡΑ γιατι εχουν περασει απο τα χερια μου τελευταια και 3800+ AM2 και 6300

και 6600 και νομιζω οτι μπορω μαλλον να πω την γνωμη μου. Δυστυχως αυτη την στιγμη

εχω 6600 το ενα μηχανημα και 3200+ 939 για μια συγκριση!!! που φυσικα ειναι η μερα με την

νυχτα.

ΥΓ Μην με αποπαρεις απλα δεν εχω παροπιδες προς καποια εταιρια AMD vs INTEL και ισα ισα

θα ελεγα πως πριν βγουνε οι C2D η AMD στο Gaming τουλαχιστον ειχε το προβαδισμα.

Αλλα......................!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.