Jump to content



ποσο εμπιστοι πρεπει να ειμαστε αναμεταξυ μας


def

Recommended Posts

ανοιγο αυτο το θεμα ,με μια περιπτωση που με συναιβει,πριν απο καμποσο καιρο πηρα μια 7900gx2 απο δω μεσα στο φορουμ απο εναν χρηστη,στην συμφωνια μας ηταν οτι η καρτα το μοναδικο προβλημα που ειχε ηταν οτι ειχε σιλινικονι στο καλοδιακι του ανεμιστηρα,και οτι υπηρχε αποδειξη αγορας απο γνωστο μαγαζι πραγματι οταν παραλαβα την καρτα ειδα οτι υπηρχε σιλικονι στο καλοδιακι,και η καρτα δουλευε μια χαρα,εχεις 2 μερες που την πηρε ενα παλικαρι,και του εξηγηθηκα απο την αρχη τι προβλημα ειχε η καρτα,σημερα το παλικαρι με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε μια και ειναι ηλεκτρονικος και ασχολειται με αυτα οτι η καρτα εχει ανοιχτει και οτι ειδε κολλησεις απο καλαι πανω στην καρτα,και οτι λοιπει το βισματακι απο το καλοδιακι του ανεμηστηρα,ο προηγουμενος που την ειχε μαλλον εσπασε το βυσματακι και κολλησε τα καλοδια κατευθειαν χωρις να με ειχε ενημερωσει για αυτο,θα μου πειτε καλα ρε Λευτερη δεν προσεξες την καρτα οταν την πηρες?σε αυτο τον τομεα φταιω εγω αλλα δεν θα ηταν καλυτερα να με ειχε ενημερωσει και μενα?Ετσι εκτεθηκα στο παλικαρι,χωρις βεβαια να με δημιουργησει προβλημα το παιδι,εκει που θελω να καταληξω ειναι εντελι ποση εμπιστοσυνη πρεπει να εχουμε αναμεταξυ μας?Nα τονισω οτι η καρτα λειτουργει πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Mεγαλο θεμα.

Οταν αγοραζεις μεταχειρισμενα, τετοια ρισκα παιρνεις.Παλι καλα κιολας που γενικοτερα στο lab δεν φαινεται να υπαρχουν χοντρες απατεωνιες.

για να μην γινει καμια παρεξηγηση,δεν ονομαζω αυτον που μου εδωσε την καρτα απετεωνα,γιατι ειναι πολυ βαρια Λεξη,απλως λεω οτι θα μπορουσε να με εξηγηση,για να μην εκτεθω και γω αλλου

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι προφανώς ο εν λόγω πρώην κάτοχος της κάρτας φοβόταν (προφανώς) να πει το πρόβλημα της κάρτας, φανερώνοντας έτσι στον υποψήφιο αγοραστή (def) ένα "ελάτωμμα" το οποίο ίσως στα χέρια ενός έμπειρου τεχνικού να ήταν επαρκέστατος λόγος για να μην ισχύει η όποια εγγύηση της κάρτας. Έτσι θεώρησε το ψέμα-ανακρίβεια σαν μια λύση, η οποία όμως μπορεί να δημιουργούσε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα. Από την άλλη, αν ο κάτοχος της κάρτας έλεγε όλη την αλήθεια στον def, ίσως ο def να μην την αγόραζε, εξού και το ψέμα.

Μερικές φορές όμως, για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, και οι αγοραστές έχουν τα "προβλήματά" τους.

Εξηγούμαι:

Έχει τύχει σε δημοπρασία-αγγελία να πω πως το προϊόν έχει εγγύηση στην κατασκευάστρια εταιρεία (μνήμες ήταν) και αφού έκλεισαν ο αγοραστής να μην τις δέχεται κάνοντας σκηνή γιατί η εταιρεία βρισκόταν στην Αμερική. Όσο και να εξηγούσα ότι έχω κάνει RMA σε Ολλανδία-Αμερική-Αγγλία και όλα πάνε πάντα καλά, ο ίδιος, ενώ οι μνήμες δούλευαν (τις είδε σε επίδειξη), επέμενε πως προσπαθούσα να τον εξαπατήσω.

Έχει τύχει να στείλω σκληρό δίσκο στον οποίο την προηγούμενη μέρα δούλευα Windows-τον φόρμαρα-τον τριπλοτσέκαρα σε άτομο το οποίο μου είπε πως ο δίσκος είχε πρόβλημα. Του είπα να τον στείλει στο κατάστημα (infoshop) μαζί με την απόδειξη και πως θα του δώσουν καινούριο, αφού του ζήτησα χίλια συγνώμη για το πρόβλημα(?). Ο ίδιος όμως, όντας άνθρωπος με τριψήφιο νούμερο θετικών γνωμών στο νετ, μου έστειλε το δίσκο πίσω, μου είπε να τον πάω εγώ ο ίδιος γιατί ο ίδιος δεν ήθελε να "μπλέξει" και να του τον ξαναστείλω. Του εξήγησα πως η όλη διαδικασία ήταν ένας καφές έξω από το μαγαζί χίλιες φορές. Αρνιόταν πεισματικά να με ακούσει, λέγοντάς μου μάλιστα πως "γνωρίζει πολλούς στη Θεσσαλονίκη". Εκεί άκουσε και μερικές δικές μου "ομορφιές" αλλά εν τέλει τον εξυπηρέτησα, γιατί προσωπικά θέλω να είμαι εντάξει, έστω κι αν ο άλλος είναι αχαρακτήριστος.

Μου έχει τύχει αγοραστής επεξεργαστή να με πρήζει ένα βράδυ ολόκληρο για στραβωμένο-μικρότερο(?) pinάκι, ενώ όλα ήταν άψογα (του τον είχα δείξει πριν τον βάλει και είδε ότι όλα είναι ίσια).

Και τα περιστατικά συνεχίζονται. Πολλές φορές φταίει ο πωλητής αλλά ορισμένες φορές οι αγοραστές περιμένουν πολλά.

Κατ εμέ αυτό που συνέβη στον def είναι μια περίπτωση εξαπάτησης, μικρού μεν βαθμού, αλλά εξαπάτησης. Η αλήθεια ήταν διαφορετική από την "αλήθεια" που παρουσίασε ο πωλητής.

Όπως είπε και με δυο γραμμές ο Vader, τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολύ προσοχή, εγω προσωπικά προτιμώ συναντηση και επιδειξη επιτοπου αν δουλευει κατι η οχι.

μια φορα εκανα την βλακεια και εμπιστευθηκα να δωσω μνημες για τεστ 2x1gb και μου τις επεστρεψε καμμενες χωρις να πει τιποτα. εκεινη την στιγμη δεν το εψαξα να τις δοκιμασω μη υποψιασμενος

το ανακάλυψα μετα απο 10 μερες που ηταν να τις δωσω σε καποιον αλλο και τις τσεκαρα στο pc πριν ξεκινησω

η συνεχεια γνωστη. η παπια απο την αλλη μερια οι μνημες δουλευαν κανονικα κλπ κλπ κλπ και εγω να τρεχω.

μπορει να μην εγινε μεσω lab η συναλλαγη αλλα ειναι και εδω μελος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74 [Σήμερα, στις 22:58]

Θελει πολύ προσοχή, εγω προσωπικά προτιμώ συναντηση και επιδειξη επιτοπου αν δουλευει κατι η οχι.

μια φορα εκανα την βλακεια και εμπιστευθηκα να δωσω μνημες για τεστ 2x1gb και μου τις επεστρεψε καμμενες χωρις να πει τιποτα. εκεινη την στιγμη δεν το εψαξα να τις δοκιμασω μη υποψιασμενος

το ανακάλυψα μετα απο 10 μερες που ηταν να τις δωσω σε καποιον αλλο και τις τσεκαρα στο pc πριν ξεκινησω

η συνεχεια γνωστη. η παπια απο την αλλη μερια οι μνημες δουλευαν κανονικα κλπ κλπ κλπ και εγω να τρεχω.

μπορει να μην εγινε μεσω lab η συναλλαγη αλλα ειναι και εδω μελος

ε οκ το παλικαρι δεν θα εχει καλες μνημες που να ανεβαινουν, ''δανειστηκε'' τις δικιες σου, κλοκαρε και ποσταρε κανα 3d mark και κανα Pi! :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

ε οκ το παλικαρι δεν θα εχει καλες μνημες που να ανεβαινουν, ''δανειστηκε'' τις δικιες σου, κλοκαρε και ποσταρε κανα 3d mark και κανα Pi! :hehe: :hehe:

Μπα, εκ των υστερων βλεπωντας τα ποστ του καταλαβα οτι ηταν τυπος οτι γραφουν οι αλλοι ειναι καλο το παιρνω και γινομαι overclocker. :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Μου έχει τύχει αγοραστής επεξεργαστή να με πρήζει ένα βράδυ ολόκληρο για στραβωμένο-μικρότερο(?) pinάκι, ενώ όλα ήταν άψογα (του τον είχα δείξει πριν τον βάλει και είδε ότι όλα είναι ίσια).

Και γω είχα αηδιάσει από κάτι τέτοια φαινόμενα και το γύρισα στους Core 2 Duo. Ούτε ποδαράκια, ούτε pinάκια, ούτε τίποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Στο forum μπορεί να γραφτεί ο οποιοιδήποτε. Δεν είμαστε μια κλειστή όμμαδα ατόμων. Κάποιοι από εμάς γνωρίζονται μεταξύ τους κάποιοι είναι εντελώς άγνωστοι και κάμποι γνωρίζονται μονό μέσα από τα γραφόμενα τους.

Με λίγα λόγια ότι είπε ο jpavly

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από cool11

Μαλλον πρεπει να κανονιστει καμια συναντηση μελων, ωστε να αρχισουν και προσωπικες γνωριμιες, οπως εχει κανει και το myphone.gr και ισως και αλλα φορουμ.

εχεις χασει επεισοδια και μερικα κιλα φιλε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

εχεις χασει επεισοδια και μερικα κιλα φιλε

:hehe: :hehe: :hehe: Για πολλα κιλα ομως....

Αρχική απάντηση από astrolabos

Και αν συνεχίσει να σπαμμάρει, θα χάσει και την δυνατότητα να δημοσιεύει απαντήσεις σε λίγο, κάτσε να δείς.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :worship: :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.