Jump to content



Καταπληκτικές αντι-προσφορές που αντέχουν στο χρόνο


Recommended Posts

λοιπον περασαν 50 λεπτα και εχουν ηδη διορθωθει. Και μιλαμε για ξημερωματα κυριακης. Διορθωθηκαν γιατι οντως αυτο ηταν λαθος και οι τιμες ηταν προς τα πανω, κανεις δε θα αγοραζε και το αλλαξανε. Οποτε μη μας λενε για τον επεξεργαστη που τον ειχανε στα 109 καθημερινη και αλλαξε 11 η ωρα το βραδυ πως το καταλαβανε την αλλη μερα το πρωι.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1188720&category=69977727&page=11&x=30&catalog=20

εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι...

Kingston 8GB DDR2-667 Ram Kit - 659€

Οι μνήμες αυτού του μεγέθους είναι πανάκριβες, δεν είναι λάθος, είναι γνωστό αυτόστα παιδιά που στείνουν server.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1188720&category=69977727&page=11&x=30&catalog=20

εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι...

Kingston 8GB DDR2-667 Ram Kit - 659€

Η τιμή στις μνήμες ακριβαίνει όσο ανεβαίνει η πυκνότητα των ICs και όχι

απαραίτητα με τον χρονισμό και την χωρητικότητα τους.

4GB επάνω σε ένα Dimm είναι ακριβά ακόμα και θα παραμέινουν μέχρι να πέσουμε και άλλο σε nm :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες αυτού του μεγέθους είναι πανάκριβες, δεν είναι λάθος, είναι γνωστό αυτόστα παιδιά που στείνουν server.

Κατ'αρχάς δεν είναι για server, είναι non-ECC. Κατά δεύτερον πάνω από 200 ευρώ, δεν κοστίζουν. (από αυτό το μαγαζί πήρα τα 800άρια 4Gb DIMMs που έχω στο Acard)

Τώρα βέβαια θα ακούσω τα γνωστά "από άλλο προμηθευτή" και "ο άλλος πρέπει να χάνει που τα πουλάει τόσο" κλπ, αλλά η πραγματικότητα είναι πιο απλή και καλό είναι να είμαστε ειλικρινής: δεν τις έχει άλλο μαγαζί ή δεν τις έχει άλλο μαγαζί πιο φτηνά, οπότε είναι ευκαιρία για αρπαχτή ;)

Αν τις είχε φέρει κι άλλο μαγαζί, θα τις βλέπαμε Formula 1 στα €200 στο skroutz.gr με προσπεράσεις ανά €0.01 την μέρα...

Ψέματα λέω; ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λές ψέμματα αλλά δεν περιγράφεις και την πραγματικότητα όπως είναι μιας και δεν είσαι σε αυτόν ακριβώς τον χώρο .

Πάρε "αρπαχτές" απο Γερμανία όταν στην Ελλάδα το ~ίδιο μοντέλο έχει -50€ .

Πάρε απο Ιρλανδία όταν στην Ελλάδα έχει το ίδιο έχει -80€ .

Όσα μπορείς να βρέις εσύ, αλλα τόσα μπορώ να βρώ και εγώ. ;)

Τώρα βέβαια θα ακούσω τα γνωστά "από άλλο προμηθευτή" και "ο άλλος πρέπει να χάνει που τα πουλάει τόσο" κλπ, αλλά η πραγματικότητα είναι πιο απλή και καλό είναι να είμαστε ειλικρινής: δεν τις έχει άλλο μαγαζί ή δεν τις έχει άλλο μαγαζί πιο φτηνά, οπότε είναι ευκαιρία για αρπαχτή

Τώρα συνεχίζεις να λές τα "γνωστά" , "γνωστά" ή τα λές απλά γνωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αρπαχτές είναι αρπαχτές, ασχέτως συνόρων. Δεν είπα ότι το Πλαίσιο ή η Ελλάδα μόνο έχουν αποκλειστικότητα.

Το ότι όλοι οι Intel Extreme Edition έχουν €900/$999 είναι γεγονός και καθεστώς.

Το ότι όλες οι Evga Classified κάνουν π.χ. €400, πάλι είναι ομοιογενές.

Το ότι ένα ζευγάρι μνήμες όμως κάνει 300% πάνω στο Πλαίσιο, ή το ότι ένας SSD είναι 60% πιο ακριβό στο MemoryC, είναι καρα-αρπαχτές και όχι "τόσο κάνουν παντού" όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Είπα κάτι διαφορετικό ή δεν κατάλαβες;

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα (αν θυμάμαι καλά για Mtron Mobi, €400 στο Πλαίσιο, €189 στο Realta) που μου είχες πει ότι ο Ιρλανδός πρέπει να πουλάει σε τιμή κόστους.

Η διαφωνία μου είναι στο ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο (τιμή κόστους) ή μαύρο (100-300% margin) αλλά και γκρι (10-20% margin)

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες πχ του Πλαισίου μου φαίνεται βλακώδες να είναι αρπαχτή γιατί απλούστατα οι τιμή ειναι εξωφρενική και κανείς δεν θα τσιμπήσει (ακόμα και εάν δεν υπάρχουν αλλού Ελλάδα - που αμφιβάλλω και για αυτό δλδ).

Πιο πιθανό μου κάνει και αυτοί να τις αγόρασαν πανάκριβα (καλώς ή κακώς - τώρα ή παλιότερα).

Αλλά πάλι κι εγώ υποθέσεις κάνω (και απλώς μπορεί ο γλυκύτατος κατά τα άλλα γοριλλάκος να είναι ένας φθηνός καιροσκόπος που θέλει να γίνει Gerard στη θέση του Gerard :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.