Jump to content



AMD RD790 uber chipset


gdp77

Recommended Posts

Το onboard θέμα είναι καθαρά marketing και το καταλαβαίνει ο κάθε νοήμων άνθρωπος, είναι γελοία διαφήμιση, αλλά... το κάνουν κι άλλοι, οπότε δε "φταίει" η AMD 100% για αυτό (είναι ηλίθιο να συγκρίνεις on board κάρτες που δεν υποσχέθηκαν τίποτα με on board κάρτες οι οποίες υπόσχονται πολλά, χωρίς να έχεις δίπλα και μια σημερινή GPU να τις κοντράρει κιόλας).

Ασχέτως με αυτό, που ελάχιστα με ενδιαφέρει, έχω κάποιες απορίες:

- Το 1207 θα είναι το λεγόμενο Socket F που λέγαμε κάποτε?

- Το 2 CPU που έχει το chart κάτω από το RD580 και το RD790, υποννοεί ότι το 4Χ4 θα συνεχίσει να υπάρχει?

- Το ΡΑΤΑ πού εξαφανίστηκε στο RD790?

- Το intergrated cache για μείωση των latencies με μπέρδεψε λίγο.

- Το ΗΤΧ τι στο καλό είναι? Τι εννοεί ο ποιητής? Αφορά το on board ή όλες τις GPU?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε :

1) Τώρα όσον αφορά τις ονομασίες τα έχω μπερδέψει και εγώ... Αυτό που ξέρω είναι ότι οι Κ8L θα κάθονται στο AM2+ socket που λογικά θα είναι Pin compatible με τα σημερινα AM2. Το 1207 και socket F πρέπει να είναι το ίδιο πράγμα και αφορά την πλατφόρμα 4x4.

2) Θα ήταν τουλάχιστον αφελές από τη AMD να μη συνεχίσει την πλατφόρμα 4x4 όταν μάλιστα αυτή θα δείξει τα δόντια της. Αυτό φυσικά θα γίνει με τους K8L οπότε και θα έχουμε συνολικά 8 cores χωρίς να φαίνεται να υπάρχει απάντηση από την Intel. Η πιθανότερη αντίδραση κατά τη γνώμη μου θα είναι να εισάγει και η Intel dual socket / dual FSB platform στο desktop για να δώσει και αυτή 8 cores.

3) Ναι δεν υπάρχει υποστήριξη PATA. Προφανώς οι κατασκευαστές μητρικών θα βάζουν επιπλέον chip υποστήριξης PATA όπως γίνεται και στα Intel boards σήμερα.

4) Το πιθανότερο είναι ότι θα πρόκειτα για cache + logic που θα υπάρχει στο southbridge και θα βοηθάει στην επιτάχυνση όλων των I/O που γίνονται εκεί. Θεωρητικά θα καταληξει σε γρηγορότερο SATA / USB / PCI / ethernet κτλ. Τώρα αν αυτό θα μεταφραστεί και σε πρακτικά καλύτερες επιδόσεις, μένει να το δούμε στην πράξη.

5) Το HTX είναι ένα slot (όπως το PCI) που όμως συνδέεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με το cpu μέσω του HyperTransport 3.0 . Όπως καταλαβαίνεις η ταχύτητα επικοινωνίας με το cpu θα είναι η μέγιστη δυνατή που θα μπορεί να επιτευχθεί από expansion slot. Η AMD έχει ανακοινώσει ότι το HTX θα είναι ένα ανοικτό standard που σημαίνει ότι όποιος θέλει μπορεί να κατασκευάσει ό,τι κάρτα-επιταχυντή θέλει για το συγκεκριμένο slot. Εγώ πάντως βλέπω επικρατέστερη την υιοθέτηση gpu λύσεων για το HTX.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Aρκετά και thx για την απάντηση. :)

Το ΗΤΧ το βλέπω πολλά υποσχόμενο και δε νομίζω, αν προσφέρει πράγματι έκρηξη στις επιδόσεις, να μην το ακολουθήσει και η nV.

Το 4Χ4, σου έχω πει, μόνο λόγω κόστους το βλέπω να αποτυγχάνει. Πρέπει να ρίξει τις τιμές σε αυτόν τον τομέα η AMD, αλλά είναι δύσκολο. Αν ο Κ8L είναι καλός και το 4Χ4 είναι όντως δυνατό στη νέα πλατφόρμα, αλλά κοστίζει όσο 2 Q6600 μηχανήματα, δε νομίζω να το τιμήσουν πολλοί.

Θα δούμε, πολλά υποσχόμενο το όλο θέμα, αλλά η πράξη είναι που μετράει (και δυστυχώς αργεί όπως το βλέπω...)

Link to comment
Share on other sites

Το 4Χ4, σου έχω πει, μόνο λόγω κόστους το βλέπω να αποτυγχάνει. Πρέπει να ρίξει τις τιμές σε αυτόν τον τομέα η AMD, αλλά είναι δύσκολο. Αν ο Κ8L είναι καλός και το 4Χ4 είναι όντως δυνατό στη νέα πλατφόρμα, αλλά κοστίζει όσο 2 Q6600 μηχανήματα, δε νομίζω να το τιμήσουν πολλοί.

Σήμερα ναι, αποτυγχάνει λόγω κόστους. Όταν όμως θα δίνει συνολικά 8 cores, τότε το κόστος θα είναι δικαιολογημένο, οπότε το εξετάζουμε με εντελώς διαφορετικό πρίσμα και λογική. Εξάλλου και σε κατανάλωση θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα με τους K8L αφού α) θα είναι στα 65nm β) θα μπορούν να απενεργοποιούνται ανεξάρτητα οι πυρήνες στους K8L που δε χρησιμοποιούνται. Είναι πολύ πιθανό 8 cores Κ8L σε idle κατάσταση να έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση από έναν Q6600. (Θεωρητικά πάντα και σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε)

Sol το δεύτερο link σου δε λέει κάτι σημαντικό. Λογικό είναι να μην υπάρχει 100% παραγωγή K8L ΑΜ2+ από το τρίτο τρίμηνο του 2007. Αντίστοιχα η Intel δεν παράγει σήμερα παρά σε ένα μικρό ποσοστό της συνολικής της παραγωγής Conroes @ 65nm.

Το transition στα 65nm είναι το πρώτο transition στην ιστορία της AMD που έγινε στην ώρα του (=την ημερομηνία που είχε ανακοινώσει η εταιρεία) . Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Επίσης η AMD (και πάλι σε απόλυτη συμφωνία με όσα είχε δηλώσει) παρουσίασε demo του barcelona core (της server εκδοχής του K8L δηλαδή). Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα απολύτως στον ορίζοντα που να μας δείχνει ότι το τρίτο τρίμηνο του 2007 δε θα έχουμε στα χέρια μας K8L + RD790.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 19:59]

'Ολα αυτά είναι λίγο άχρηστα για μας ή εγώ έχω πολύ μικρές απαιτήσεις που τις ξεπερνάει τρελά ο 144 μου??????????

Σκέψου Δλδ τι κάνεις με εναν 6300.... Παιζεις cs , ακους mp3 , και γράφεις και dvd ταυτόχρονα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Τα κάνει κανείς όλα αυτά μαζί? Και αν ναι γιατί?

Γιατι δεν θελει να καθετε να κοιταει το nero καθως γραφει το dvd...και θελει να ακουει mp3 καθως παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Γιατι δεν θελει να καθετε να κοιταει το nero καθως γραφει το dvd...και θελει να ακουει mp3 καθως παιζει...

:hehe::hehe::hehe::hehe: Ας μου επιτραπει να συμφωνησω με τον κυριο στα απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Χθες, στις 23:14]

Γιατι δεν θελει να καθετε να κοιταει το nero καθως γραφει το dvd...και θελει να ακουει mp3 καθως παιζει...

O χρόνος είναι χρήμα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Χθες, στις 23:10]

Τα κάνει κανείς όλα αυτά μαζί? Και αν ναι γιατί?

Ελπίζω αυτό να το ρωτάς για αστείο και να μην το εννοείς, γιατί αν μάθεις τα multitasks που κάνω που και που θα φρίξεις :D

Ο διπύρηνος και γενικά οι πολυπύρηνοι είναι ευλογία για το desktop, κάνω 10 πράγματα ταυτόχρονα και όλα πάνε σφαίρα.

Ένα απλό καθημερινό παράδειγμα:

Γράφω στο Nero Recode μια ταινιούλα, με το 2ο instance του προγράμματος κάνω μία άλλη από image file συμπίεση σε dvd (εδώ έπαθα πλάκα με τον c2d, τρελή διαφορά με τον 165), ο Nero γράφει ένα audio cd, για ένα φιλαράκι μου μετατρέπω σε .3gp κάτι divx που έχω, και ταυτόχρονα ακούω mp3 από Winamp και παίζω Bombing Run Instagib@Godlike στο UT2004. Αυτό είναι απλό σενάριο ε ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.