Jump to content



[Απορίες] Enermax Galaxy 850W


Thodoris21

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους!:) Λοιπόν σκέφτομαι να αλλάξω τροφοδοτικό και να πάρω και UPS αλλά με προβληματίζει κάτι το οποίο μάλλον θα απασχολήσει και πολλούς που θα το δουν.

Γλυκοκοιτάζω το Enermax Galaxy 850W και λέω να το συνδυάσω με το Mustek PowerMust 1000VA.

Όλα μια χαρά αλλά είπα να μπω και στο site της Enermax να δω περισσότερες λεπτομέρειες για το τροφοδοτικό.Καθώς κοιτούσα το manual,είδα ότι βγάζει μόνο 3 4P Molex + 4 που ειναι modular.Αληθεύει?Αν ναι,τότε πως το δοκίμασαν με 25 drives?:confused:

Από εδώ το είδα.

Η δεύτερη μεγάλη απορία είναι η εξής:Πάλι στο manual λέει:"If you want to provide the AC source via additional UPS (Uninterruptible Power Supply),please use Sine Wave type.This PSU is not compatible with Simulate Sine Wave type UPS."

Τι στο καλό είναι αυτό?Δηλαδή είναι συμβατό μόνο με standby UPS και όχι με Line Interactive?:confused: :confused:

Ορίστε και το link

Όποιος ξέρει και μπορεί να μου λύσει τις δύο μου απορίες....

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και Καλή Πρωτοχρονιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 1ο σκέλος της ερώτησής σου, υποθέτω οτι χρησιμοποίησαν και "διχάλες" του στυλ από 1θηλυκό > 2 αρσενικά, αν και το Galaxy εχει πληθώρα συνδέσεων (μην ξεχνάμε και τα (8 ή 10) Sata).

No 2 : Χοντρικά, τα Galaxy δεν λειτουργούν παρά μόνο με UPS που παράγουν καθαρά ημιτονική κυματομορφή (που είναι και σχετικά ακριβότερα), όπως εξηγεί ο papakos στο παρακάτω αναλυτικότατο thread :

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33299

Διάβασέ το και θα βρείς περαιτέρω απαντήσεις στις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το 1000άρι αλλά για το 850W λέει 3xSATA.Από εκεί και πέρα τι να πω μπορεί να δίνει και άλλα που δεν αναφέρει.Διάβασα προσεκτικά την παρουσίαση του papakos και με προβλημάτισε...’ρα το UPS που θέλω να πάρω προφανώς θα μου είναι άχρηστο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη μεγάλη απορία είναι η εξής:Πάλι στο manual λέει:"If you want to provide the AC source via additional UPS (Uninterruptible Power Supply),please use Sine Wave type.This PSU is not compatible with Simulate Sine Wave type UPS."

Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με ποια ακριβώς ups θα παίζει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό; Ποιο τεχνικό στοιχείο του τροφοδοτικού θα πρέπει να ελέγχουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thodoris21 [Σήμερα, στις 00:54]

’ρα μιλαμε για 3 καλώδια με 3 molex/sata το καθένα?Αυτό ισχύει και στο 1000άρι και στο 850W?

Έχω το 850άρι είναι έτσι όπως το σχεδιάγραμμα.

enermaxs.jpg

Link to comment
Share on other sites

please use Sine Wave type.This PSU is not compatible with Simulate Sine Wave type UPS."

Το λεει καθαρα και το λεω κι εγω στην παρουσιαση μου.

Πρεπει να παραγει καθαρη ημιτονικη κυματομορφη.

Στα καλωδια κανεις λαθος. Το 1000 εχει 14 καλωδια απο 3 molex το καθενα και το 850 εχει 9Χ3.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορω να πω οτι δουλευει μια χαρα και με απλα UPS που δε βγαζουνε ημιτονικη κυματομορφη κοπηκε σημερα το ρευμα για 3 λεπτα μια χαρα τον κρατησε τον υπολογιστη το Galaxy μου......

Link to comment
Share on other sites

Το λεει καθαρα και το λεω κι εγω στην παρουσιαση μου.

Πρεπει να παραγει καθαρη ημιτονικη κυματομορφη.

Τα τεχνικά στοιχεία του δικού μου ups είναι τα ακόλουθα:

http://www.mustek.de/eng_/pdf/ups1000usb.pdf

Πώς θα καταλάβω τα περί καθαρής ή εξομοιούμενης ημιτονικής κυματομορφής ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Manual λέει ότι το mustek που έχεις βγάζει τροποποιημένο ημιτονοειδές σήμα και όχι τετράγωνο, οπότε λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ ούτε που το έψαξα καθόλου τι σήμα μου βγάζει το δικό μου.

Στηρίχθηκα στο γεγονός ότι δεν αγόρασα κανένα UPS του κιλού και θα είχα την απαίτηση όλα να λειτουργήσουν σωστά.

Και λειτούργησαν τα πάντα όπως πρέπει.

Μόνο το μήκος και το πλάτος μέτρησα στη βάση που έχει το 13 να δω αν χωράει στο κουτί, χωρίς να μου κλείνει τον κάτω ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα εγω που το εχω δοκιμασει το Galaxy μου με το θεωρητικα ασυμβατο UPS παιζει μια χαρα τραβηξα σημερα την μπριζα του UPS ενω ηταν σε full load o υπολογιστης με rosetta@home 100% C2D@4.0GHz,με τις 1900ΧΤΧ σε Crossfire στα 690/790 να τρεχει 3DMark06.To MGE 1100VA(660W) εφτασε απο οτι λεει τα 421W σε καταναλωση το συστημα και επαιξε μια χαρα απο την μπαταρια του απλα το PSU σε αυτη την κατασταση χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος με το simulated sine wave εχει μικροτερη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Mustek αυτό είναι συμβατό με το Galaxy?Κάπου στα χαρακτηριστικά λέει Output wave form: modified sine wave

Επίσης από το site πάλι είδα ότι τα ίδια όσο αφορά το UPS λέει και για το Liberty 620W αλλά πολλοί είναι αυτοί που έχουν Liberty και Mustek PowerMust 1000 USB και δεν έχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Πάρτα και τα δύο. Τα έχω και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα....! 100% συμβατότητα. Απλά να ξέρεις πως το Mustek PowerMust 1000VA έχει ανεμηστήρα που δουλέυει συνέχεια. Εμένα δεν με ενοχλεί αλλά στο λέω για να μην πάθεις κανένα σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.