Jump to content



Πρωτα specs και benchmarks για το R600


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Eγώ πάλι έχω την εντύπωση πως η 8800GTX και γενικά η σειρά 8800 είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο από πλευράς Drivers και δεν έχει δείξει τις πραγματικές της ικανότητες....

Ισως η Nvidia να γνώριζε τα σχέδια της ATI και να κλείδωσε τις κάρτες σε χαμηλό Perfomance μέχρι να βγάλει η ΑΤΙ τις δικές της.

Η 8800GTX είναι πραγματικό ΤΕΡΑΣ από πλευράς Overclock και δεν νομίζω η Nvidia τώρα που έχει ανάγκη από ισχυρή παρουσία να έκανε το λάθος να υποτιμήσει τον αντίπαλο με υποδιαίστερο προϊόν...

Υπάρχουν μυτικά στο Hardware - Software - BIOS που σιγά - σιγά θα βγούν στο φώς και πιστεύω ότι με έκπληξη θα δούμε την 8800GTX να χτυπάει στα ίσα, ίσως και καλύτερα το R600.... :D

Βέβαια έχω τώρα την υποχρέωση ως Πρασινοφρουρός (ΑΜDas) να στηρίξω την AMDATI..... :(

αχ ωραια που τα λες, και μακαρι να ειναι ετσι, αλλιως την κατσαμε.......................

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unstoppable

Αν καταναλωνει παντως 230W ειναι πολυ χειροτερη απο την 8800 σε αυτο τον τομεα....

παντος αναμενεται και αυτη με τα vista..............

Link to comment
Share on other sites

Σημεία άξια προσοχής.

- Υποστηρίζει WDDM 2.1 και όχι WDDM 2.0 που υποστηρίζει η 8800.

- Το τεστ έγινε στα Windows XP και όχι στα Vista.

- Κανείς δεν ξέρει ακόμα με ποιο τρόπο θα λειτουργήσει το SLI και το crossfire στα WDDM 1.0 και στα μελλοντικά WDDM 2.0 και WDDM 2.1 Vista.

Για το WDDM 1.0 υπολογίζουμε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Με τις επόμενες εκδόσεις των Vista θα είναι συμβατά (SLI και crossfire) ή θα πρέπει να αλλάξουμε μητρικές?

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το WDDM σε όλες τις εκδόσεις υποστηρίζει καλύτερα πολλούς πυρήνες εγγενώς, χωρίς να χρειάζεται ειδικά SLI ή crossfire chipsets.

Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί νέο chipset για υποστήριξη SLI στα WDDM 2.X Vista.

H AMD (ATI) έχει ήδη ανακοινώσει ότι θα υποστηρίξει το WDDM 2.X σε επίπεδο chipset στο τέλος του 2007.

Από την τελευταία σελίδα του τεστ.

http://level505.com/2006/12/30/the-full-ati-r600-test/12/

Unfortunately, as with everything, game development is mostly about money. Until we see the current high-end become a standard, it will be hard to see anything meet all capabilities of your new graphics card. Microsoft is simplifying this, as they continue standardizing DirectX and remove chip-specific commands, making it easier for game developers to develop for every card.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 17:21]

Eγώ πάλι έχω την εντύπωση πως η 8800GTX και γενικά η σειρά 8800 είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο από πλευράς Drivers και δεν έχει δείξει τις πραγματικές της ικανότητες....

Και τα driver που χρησιμοποιηθηκαν στο r600 και αυτα σε νηπιακο σταδιο ειναι -beta-

οποτε τα πραγματα παλι μπορει να αλλαξουν

Η 8800GTX είναι πραγματικό ΤΕΡΑΣ από πλευράς Overclock και δεν νομίζω η Nvidia τώρα που έχει ανάγκη από ισχυρή παρουσία να έκανε το λάθος να υποτιμήσει τον αντίπαλο με υποδιαίστερο προϊόν...

:(

ισως

αν και μπορει να χρειαζεται και κατι διαφορετικο εκτος απο καλυτερα ρολογια για να το καταφερει αυτο

Σημεία άξια προσοχής.

- Υποστηρίζει WDDM 2.1 και όχι WDDM 2.0 που υποστηρίζει η 8800.

- Το τεστ έγινε στα Windows XP και όχι στα Vista.

- Κανείς δεν ξέρει ακόμα με ποιο τρόπο θα λειτουργήσει το SLI και το crossfire στα WDDM 1.0 και στα μελλοντικά WDDM 2.0 και WDDM 2.1 Vista.

Πραγματι καπως θετικο ειναι οτι εχει υποστηριξη στο πιο συγχρονο 2.1

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμπαθώ την ΑΤΙ δεν περιμένω το R600 να έιναι σημαντικά δυνατότερο απο το αντίπαλο στρατόπεδο.Ήδη το G80 ανέβασε αρκετά τον πήχη απόδοσης όσον αφορά μια ευρεία γκάμα των σημερινών games.Φυσικά το συμπέρασμα αυτό έιναι καθαρά προσωπικό και δεν βασίζεται σε αυτό το....(γκουχ) review...Ήδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι καλύτερο για να πέσουν και οι τιμες των 8800...

Πάντως απο τα specs τα 512bit διαύλου του R600 σε σχέση με τα 384bit του G80 δεν αναμένεται να κάνουν αρκετή διαφορά;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mellodos

Αν και συμπαθώ την ΑΤΙ δεν περιμένω το R600 να έιναι σημαντικά δυνατότερο απο το αντίπαλο στρατόπεδο.Ήδη το G80 ανέβασε αρκετά τον πήχη απόδοσης όσον αφορά μια ευρεία γκάμα των σημερινών games.Φυσικά το συμπέρασμα αυτό έιναι καθαρά προσωπικό και δεν βασίζεται σε αυτό το....(γκουχ) review...Ήδωμεν.

Λογικά η ΑΤΙ θα είναι δυνατότερη και σε καταστάσεις AA/AF σε μεγαλύτερες αναλύσεις όπως και με τις προηγούμενες κάρτες. Οι κάρτες τις ΑΤΙ (αν και ποτέ δεν μου έτυχε να γίνω κάτοχος) μου δίνουν την εντύπωση της μεγαλύτερης αντοχής σε βάθος χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 23:04]

Λογικά η ΑΤΙ θα είναι δυνατότερη και σε καταστάσεις AA/AF σε μεγαλύτερες αναλύσεις όπως και με τις προηγούμενες κάρτες. Οι κάρτες τις ΑΤΙ (αν και ποτέ δεν μου έτυχε να γίνω κάτοχος) μου δίνουν την εντύπωση της μεγαλύτερης αντοχής σε βάθος χρόνου

Συμφωνω..... :D :D :D :D ;):T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 23:04]

Λογικά η ΑΤΙ θα είναι δυνατότερη και σε καταστάσεις AA/AF σε μεγαλύτερες αναλύσεις όπως και με τις προηγούμενες κάρτες. Οι κάρτες τις ΑΤΙ (αν και ποτέ δεν μου έτυχε να γίνω κάτοχος) μου δίνουν την εντύπωση της μεγαλύτερης αντοχής σε βάθος χρόνου

Πολυ ευστοχο το σχολιο σου φιλε μου. :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε .....

για ποιό βάθος χρόνου μιλάτε και κουραφέξαλα.....

Η ΑΤΙ συνήθως απαντάει με διαφορά 2 μηνών και μόλις απαντήσει η NVIDIA σε 2 μηνες έχει έτοιμη την επόμενη σειρά....

Αρα ποιό βάθος χρόνου...

Οταν κάποιος θέλει να έχει το ΤΟP GUN στα χέρια του τότε μιά ζωή θα τρέχει και δε θα φτάνει......

Το βάθος χρόνου ισχύει σε μία LOW BUDGET κάρτα που την έχει ένας χρήστης μέχρι να διαπιστώσει κάποια στιγμή ότι πλέων δε μπορεί να παίξει το αγαπημένο του παιχνίδι και ΟΧΙ για κάποιον που κυνηγάει το ΑΠΟΛΥΤΟ.

Και όπως και να το κάνουμε, μέχρι να βγεί το R600 στα ράφια η 8800GTX είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ...... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Χθες, στις 23:23]

Το βάθος χρόνου ισχύει σε μία LOW BUDGET κάρτα που την έχει ένας χρήστης μέχρι να διαπιστώσει κάποια στιγμή ότι πλέων δε μπορεί να παίξει το αγαπημένο του παιχνίδι και ΟΧΙ για κάποιον που κυνηγάει το ΑΠΟΛΥΤΟ.

Επίσης το βάθος χρόνου ισχύει και όταν ο αγοραστής είναι συνειδητοποιημένος για την αγορά που κάνει π.χ εγώ πριν 9 μήνες αγόρασα την xtx βαζοντας στόχο να την κρατήσω περίπου 2 χρόνια και γνωρίζοντας πως απο ένα σημείο και πέρα θα αναγκαστώ να κάνω περικοπές στα settings.

Αρχική απάντηση από nobig [Χθες, στις 23:04]

Οι κάρτες τις ΑΤΙ (αν και ποτέ δεν μου έτυχε να γίνω κάτοχος) μου δίνουν την εντύπωση της μεγαλύτερης αντοχής σε βάθος χρόνου

Χμμμμ.. μου φαίνεται πως η ΑΤΙ εδώ την πάτησε που δεν συμπεριέλαβε το sm3 στην σειρά X800.Είναι ανεπίτρεπτο κάποιος με 6600 ή 6800 να μπορεί να παίζει (όπως και να πάιζει) π.χ το double agent και κάποιος με χ800 όχι.(οfficial τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Dagalidi αναφέρομαι σε άτομα που παίρνουν μια κάρτα και την κρατάνε για 2-3 χρόνια όχι για αυτούς που αλλάζουν κάθε εξάμηνο. Πιστεύω λοιπόν πως μια χ800 χτ κρατάει καλύτερα σε σχέση με τις 6800gt-ultra σε βάθος χρόνου

Link to comment
Share on other sites

@mellodos το οτι οι καρτες που αναφερεις υποστηριζουν το shader model 3.0 δεν σημαινει πως το εκμεταλλευονται κιολας....

τα instructions που χρειαζονται για να χρησιμοποιηθει το SM3.0 οι τοτε καρτες που αναφερεις δεν μπορουσαν να τα πραγματοποιησουν.οποτε...δωρον αδωρον....

αλλα οπως παντα,κατι καινουργιο πρεπει να βγει στην αγορα για να γινει τζερτζελες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Dagalidi αναφέρομαι σε άτομα που παίρνουν μια κάρτα και την κρατάνε για 2-3 χρόνια όχι για αυτούς που αλλάζουν κάθε εξάμηνο. Πιστεύω λοιπόν πως μια χ800 χτ κρατάει καλύτερα σε σχέση με τις 6800gt-ultra σε βάθος χρόνου

Γενικα η σειρα 9χχχ εδειξε οτι η ΑΤΙ οντως κραταει πιο πολυ....αλλα με την Χ8χχ και με την ελλειψη SM3.0 υπαρχει προβλημα παρολο που ειναι πιο γρηγορες απο τις 6800.

Απλα οι καρτες της Ατι πανε παντα καλυτερα σε παιχνιδια με πολυπλοκα εφε και shaders. Βλεπε Oblivion και Fear.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 14:24]

@mellodos το οτι οι καρτες που αναφερεις υποστηριζουν το shader model 3.0 δεν σημαινει πως το εκμεταλλευονται κιολας....

τα instructions που χρειαζονται για να χρησιμοποιηθει το SM3.0 οι τοτε καρτες που αναφερεις δεν μπορουσαν να τα πραγματοποιησουν.οποτε...δωρον αδωρον....

αλλα οπως παντα,κατι καινουργιο πρεπει να βγει στην αγορα για να γινει τζερτζελες..

Συμφωνώ όσον αφορά το launch time αλλά πλέον με την ευρεία χρήση του sm3 στα παιχνίδια το βάθος χρόνου για μια κάρτα που δεν το υποστηρίζει μειώνεται σημαντικά.Ακόμα θυμάμαι όταν έιχα την χ850 και είχα δει το black and white 2 στην 6600 ενός φίλου πόσο καλύτερα απεικονίζονταν κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.